Jezdíme v stále dražších ojetinách. Nahrávají nám samotné banky

Růst tuzemského hospodářství nahrává i prodejcům ojetých vozů. Daří se jim prodávat stále dražší automobily. Vyšší částky ale netečou jen na účty tuzemských autobazarů, ale i těch slovenských, polských a maďarských.

Průměrná cena ojetin v zemích visegrádské čtyřky roste rychleji než v minulosti. Oproti roku 2017 použité automobily podražily o třináct procent, zhruba tedy o patnáct tisíc korun. Celkové hodnoty navíc výrazně tlumí Polsko, kde růst cen značně zaostal. Vyplývá to z dat společnosti AAA Auto, která monitoruje všechny trhy visegrádské čtyřky.

Test ojetiny Audi A8: Královský luxus dnes získáte za cenu fabie

Test ojetiny Audi A8: Královský luxus dnes získáte za cenu fabie

„Domácnosti si mohou dovolit lepší ojetiny. Zatímco ale v Česku máme úrokové sazby velmi nízké, v okolních zemích je půjčka na nové auto výrazně nákladnější, ani leasing není tak snadno dostupný jako v Česku. I proto lidé častěji investují do ojetin,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Tento trend potvrzuje také Petr Vaněček, provozní ředitel AAA Auto. „Poptávka po méně ojetých a zánovních vozech roste. Zvyšuje se rovněž cena nových automobilů, což se promítá rovněž do trhu ojetin,“ říká Vaněček.

Nejlepší ojetá auta podle Consumer Reports: Drtivé vítězství pro Japonsko

Nejlepší ojetá auta podle Consumer Reports: Drtivé vítězství pro Japonsko

Konkurenčnímu autobazaru AutoESA meziročně rostly prodeje o desetinu. „Zvyšuje se poptávka po kvalitnějších a lépe vybavených vozech, které si klienti dříve nemohli dovolit. Některé automobilky navíc zdražují nové modely,“ dodává Pavel Foltýn, ředitel AutoESA. Autobazar prodává použité vozy průměrně za 180 tisíc korun.

Rostoucí poptávka po ojetinách se projevuje také na celkovém počtu prodaných vozů v zemích V4. Zatímco předloni autobazary prodaly čtyři miliony vozů, letos jen za první čtvrtletí to bylo téměř 1,5 milionu.

Víme, jaká ojetá auta se v Česku prodávají... Jsou čím dál starší

Víme, jaká ojetá auta se v Česku prodávají... Jsou čím dál starší

Cenový index analytické společnosti EY ukazuje, že nové vozy meziročně podražily o čtyři procenta. „Visegrád bohatne a pořizuje si auta vyšší třídy, velmi rychle roste podíl SUV. Starší ojetiny budou pro některé spotřebitele jedinou variantou vlastního vozu. Pokud nezasáhne stát drsnými regulacemi, vozový park bude dál stárnout,“ uvádí Petr Knap ze společnosti EY. Současný průměrný věk aut v Česku činí patnáct let.

Autor: Jiří Liebreich

Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Fordu Transit Custom PHEV

Bez elektriky se to neobejde ani u užitkových vozidel. A pokud chce Ford i nadále patřit v tomto segmentu ke špičce, musel se současnému trendu přizpůsobit. Nové mild-hybridní a plug-in hybridní modely jsme již měli možnost vyzkoušet.

včera | Svět motorů | 36 příspěvků
Minitest BMW 640d xDrive GT: Svatební povoz, dálniční expres i luxusní náklaďák

BMW 640d xDrive GT

Jak byste hodnotili bleskurychlou možnost využít komfortního hrbáče od BMW, když nemáte čas a hrnou se na vás povinnosti okolo svatby? Asi nějak takhle…

7.  11.  2019 | Daniel Fuglevič | 55 příspěvků
TEST Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI: Ani ryba, ani rak. Tak co tedy?

Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI

Gran Tourismo – ikonická posh kategorie komfortních, rychlých a rozměrných vozů pro neskromné transkontinentální cesty plné emocí. Od kochacích průjezdů serpentin Azurového pobřeží, přes agresivní stinty skrz Alpské průsmyky, po Vollgas na Autobahnu a cruising luxusními bulváry světových metropolí… tak přesně tohle Kia ProCeed GT neumí. Ale vypadá u toho zatraceně dobře!

5.  11.  2019 | Petr Schnagl | 62 příspěvků