Jednotné evropské řidičáky od roku 2013

Ministři dopravy členských zemí Evropské unie se definitivně dohodli na zavedení jednotných řidičských průkazů. Ty mají usnadnit práci policistům ve všech zemích, protože díky jednotnosti pro ně nebude problém identifikovat jednotlivé údaje a také to umožní lepší kontrolu, zda není průkaz padělán. V dnešní době disponuje 25 států unie více než stovkou různých typů průkazů, což je pro kontrolu pravosti a také identifikaci údajů velmi složité. Řidiči tak vymění klasické průkazy za plastové karty, které budou později vybaveny i čipy, které v sobě ponesou jasnou identifikaci. Výměna průkazů má být v zemích EU ukončena do konce roku 2012, ovšem ještě do roku 2032 budou platit některé nynější průkazy. Česká republika je na tento krok připravena dobře, protože již nyní vyměňuje staré průkazy, za nové, "evropské“.

Některé státy, např. Česká republika, získají malou výjimku, protože naše legislativa umožňuje řídit na řidičský průkaz pro automobil i motocykl do 50 ccm. Takových států, které umožňují automaticky řídit motocykl do určitého obsahu, je v EU více. Nejde však o nic zásadního a řidičské průkazy budou mít stejné údaje, pouze budou rozšířeny o tento prvek.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 2 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků