Jednotné evropské řidičáky od roku 2013

Ministři dopravy členských zemí Evropské unie se definitivně dohodli na zavedení jednotných řidičských průkazů. Ty mají usnadnit práci policistům ve všech zemích, protože díky jednotnosti pro ně nebude problém identifikovat jednotlivé údaje a také to umožní lepší kontrolu, zda není průkaz padělán. V dnešní době disponuje 25 států unie více než stovkou různých typů průkazů, což je pro kontrolu pravosti a také identifikaci údajů velmi složité. Řidiči tak vymění klasické průkazy za plastové karty, které budou později vybaveny i čipy, které v sobě ponesou jasnou identifikaci. Výměna průkazů má být v zemích EU ukončena do konce roku 2012, ovšem ještě do roku 2032 budou platit některé nynější průkazy. Česká republika je na tento krok připravena dobře, protože již nyní vyměňuje staré průkazy, za nové, "evropské“.

Některé státy, např. Česká republika, získají malou výjimku, protože naše legislativa umožňuje řídit na řidičský průkaz pro automobil i motocykl do 50 ccm. Takových států, které umožňují automaticky řídit motocykl do určitého obsahu, je v EU více. Nejde však o nic zásadního a řidičské průkazy budou mít stejné údaje, pouze budou rozšířeny o tento prvek.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků