Jednotné evropské řidičáky od roku 2013

Ministři dopravy členských zemí Evropské unie se definitivně dohodli na zavedení jednotných řidičských průkazů. Ty mají usnadnit práci policistům ve všech zemích, protože díky jednotnosti pro ně nebude problém identifikovat jednotlivé údaje a také to umožní lepší kontrolu, zda není průkaz padělán. V dnešní době disponuje 25 států unie více než stovkou různých typů průkazů, což je pro kontrolu pravosti a také identifikaci údajů velmi složité. Řidiči tak vymění klasické průkazy za plastové karty, které budou později vybaveny i čipy, které v sobě ponesou jasnou identifikaci. Výměna průkazů má být v zemích EU ukončena do konce roku 2012, ovšem ještě do roku 2032 budou platit některé nynější průkazy. Česká republika je na tento krok připravena dobře, protože již nyní vyměňuje staré průkazy, za nové, "evropské“.

Některé státy, např. Česká republika, získají malou výjimku, protože naše legislativa umožňuje řídit na řidičský průkaz pro automobil i motocykl do 50 ccm. Takových států, které umožňují automaticky řídit motocykl do určitého obsahu, je v EU více. Nejde však o nic zásadního a řidičské průkazy budou mít stejné údaje, pouze budou rozšířeny o tento prvek.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků