Jednotné evropské řidičáky od roku 2013

Ministři dopravy členských zemí Evropské unie se definitivně dohodli na zavedení jednotných řidičských průkazů. Ty mají usnadnit práci policistům ve všech zemích, protože díky jednotnosti pro ně nebude problém identifikovat jednotlivé údaje a také to umožní lepší kontrolu, zda není průkaz padělán. V dnešní době disponuje 25 států unie více než stovkou různých typů průkazů, což je pro kontrolu pravosti a také identifikaci údajů velmi složité. Řidiči tak vymění klasické průkazy za plastové karty, které budou později vybaveny i čipy, které v sobě ponesou jasnou identifikaci. Výměna průkazů má být v zemích EU ukončena do konce roku 2012, ovšem ještě do roku 2032 budou platit některé nynější průkazy. Česká republika je na tento krok připravena dobře, protože již nyní vyměňuje staré průkazy, za nové, "evropské“.

Některé státy, např. Česká republika, získají malou výjimku, protože naše legislativa umožňuje řídit na řidičský průkaz pro automobil i motocykl do 50 ccm. Takových států, které umožňují automaticky řídit motocykl do určitého obsahu, je v EU více. Nejde však o nic zásadního a řidičské průkazy budou mít stejné údaje, pouze budou rozšířeny o tento prvek.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků