Jednání předsednictva a valného shromáždění EUROGASu

Ve dnech 22. a 23. června se v Bratislavě v hotelu Radisson SAS Carlton Hotel uskutečnilo shromáždění nejvyšších představitelů organizace EUROGAS – Evropské unie asociací zemního plynu. Nejvýznamnější představitelé evropského plynárenství se sjeli do Slovenské republiky, aby zde diskutovali o největších problémech plynárenského průmyslu na jednotném vnitřním trhu Evropské unie a jeho dalším rozvoji. Současně tak přispěli k oslavám 150 let plynárenství na Slovensku.

Českou republiku v EUROGASu zastupuje Česká plynárenská unie (ČPU). Jednání se zúčastnil Josef Kastl (generální sekretář) a Oldřich Petržilka (Senior Manager) z ČPU a Herbert Strobl z RWE Transgas. Jednání předsednictva zahájil Willy Bosmans, prezident EUROGASu. Jednání EUROGASu se zúčastnilo 45 delegátů zastupujících 24 plynárenských asociací a plynárenských podniků ze 17 členských zemí.

Hlavní body pracovní agendy zasedání se zaměřily na podmínky podnikání v plynárenském odvětví po otevření trhu s plynem a pokračující liberalizace evropského trhu s energiemi. Pozornost byla také věnována problematice investic, diverzifikaci zdrojů plynu i tras plynovodů a působení nových členských zemí EU na jednotném vnitřním trhu EU. Během jednání bylo rovněž zdůrazněno, že komerční dlouhodobé dodavatelsko-odběratelské vztahy na úrovni plynárenského průmyslu musí zůstat páteří evropského zásobování plynem, neobejdou se však bez stabilního a transparentního právního a politického rámce. Na místě jsou i důležité investice, k jejichž realizaci lze ovšem přikročit pouze tehdy, pokud k tomu investorům poskytne tržní i regulační prostředí správnou motivaci.

Česká plynárenská unie už na předcházejících pracovních jednáních EUROGASu v Bruselu seznámila své evropské partnery se situací v České republice. „Plyn má jakožto zdroj pro evropskou výrobu elektrické energie před sebou velkou budoucnost: jedná se o nejčistší fosilní palivo, jeho zásoby jsou dostatečné, schvalovací procedury pro stavbu plynových elektráren jsou jednodušší, jejich stavba není tak kapitálově náročná a bývá i kratší, navíc v Evropě mohou počítat s velkou provozní pružností,“ říká Josef Kastl, generální sekretář ČPU.

Na programu zasedání EUROGASu bylo i přijetí zásad dlouhodobé vize EUROGASu, která reaguje na Zelenou knihu EU, „Eurogas klade velkou váhu na spolehlivost dodávek plynu a chce s Evropskou komisí diskutovat o tom, zda zvolený způsob rozvoje vnitřního trhu s plynem a podpora obchodních míst (hubů) ke zvýšení spolehlivosti dodávek skutečně přispívá “, říká Oldřich Petržilka.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků