Jednání předsednictva a valného shromáždění EUROGASu

Ve dnech 22. a 23. června se v Bratislavě v hotelu Radisson SAS Carlton Hotel uskutečnilo shromáždění nejvyšších představitelů organizace EUROGAS – Evropské unie asociací zemního plynu. Nejvýznamnější představitelé evropského plynárenství se sjeli do Slovenské republiky, aby zde diskutovali o největších problémech plynárenského průmyslu na jednotném vnitřním trhu Evropské unie a jeho dalším rozvoji. Současně tak přispěli k oslavám 150 let plynárenství na Slovensku.

Českou republiku v EUROGASu zastupuje Česká plynárenská unie (ČPU). Jednání se zúčastnil Josef Kastl (generální sekretář) a Oldřich Petržilka (Senior Manager) z ČPU a Herbert Strobl z RWE Transgas. Jednání předsednictva zahájil Willy Bosmans, prezident EUROGASu. Jednání EUROGASu se zúčastnilo 45 delegátů zastupujících 24 plynárenských asociací a plynárenských podniků ze 17 členských zemí.

Hlavní body pracovní agendy zasedání se zaměřily na podmínky podnikání v plynárenském odvětví po otevření trhu s plynem a pokračující liberalizace evropského trhu s energiemi. Pozornost byla také věnována problematice investic, diverzifikaci zdrojů plynu i tras plynovodů a působení nových členských zemí EU na jednotném vnitřním trhu EU. Během jednání bylo rovněž zdůrazněno, že komerční dlouhodobé dodavatelsko-odběratelské vztahy na úrovni plynárenského průmyslu musí zůstat páteří evropského zásobování plynem, neobejdou se však bez stabilního a transparentního právního a politického rámce. Na místě jsou i důležité investice, k jejichž realizaci lze ovšem přikročit pouze tehdy, pokud k tomu investorům poskytne tržní i regulační prostředí správnou motivaci.

Česká plynárenská unie už na předcházejících pracovních jednáních EUROGASu v Bruselu seznámila své evropské partnery se situací v České republice. „Plyn má jakožto zdroj pro evropskou výrobu elektrické energie před sebou velkou budoucnost: jedná se o nejčistší fosilní palivo, jeho zásoby jsou dostatečné, schvalovací procedury pro stavbu plynových elektráren jsou jednodušší, jejich stavba není tak kapitálově náročná a bývá i kratší, navíc v Evropě mohou počítat s velkou provozní pružností,“ říká Josef Kastl, generální sekretář ČPU.

Na programu zasedání EUROGASu bylo i přijetí zásad dlouhodobé vize EUROGASu, která reaguje na Zelenou knihu EU, „Eurogas klade velkou váhu na spolehlivost dodávek plynu a chce s Evropskou komisí diskutovat o tom, zda zvolený způsob rozvoje vnitřního trhu s plynem a podpora obchodních míst (hubů) ke zvýšení spolehlivosti dodávek skutečně přispívá “, říká Oldřich Petržilka.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 14 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 20 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků