Jednání předsednictva a valného shromáždění EUROGASu

Ve dnech 22. a 23. června se v Bratislavě v hotelu Radisson SAS Carlton Hotel uskutečnilo shromáždění nejvyšších představitelů organizace EUROGAS – Evropské unie asociací zemního plynu. Nejvýznamnější představitelé evropského plynárenství se sjeli do Slovenské republiky, aby zde diskutovali o největších problémech plynárenského průmyslu na jednotném vnitřním trhu Evropské unie a jeho dalším rozvoji. Současně tak přispěli k oslavám 150 let plynárenství na Slovensku.

Českou republiku v EUROGASu zastupuje Česká plynárenská unie (ČPU). Jednání se zúčastnil Josef Kastl (generální sekretář) a Oldřich Petržilka (Senior Manager) z ČPU a Herbert Strobl z RWE Transgas. Jednání předsednictva zahájil Willy Bosmans, prezident EUROGASu. Jednání EUROGASu se zúčastnilo 45 delegátů zastupujících 24 plynárenských asociací a plynárenských podniků ze 17 členských zemí.

Hlavní body pracovní agendy zasedání se zaměřily na podmínky podnikání v plynárenském odvětví po otevření trhu s plynem a pokračující liberalizace evropského trhu s energiemi. Pozornost byla také věnována problematice investic, diverzifikaci zdrojů plynu i tras plynovodů a působení nových členských zemí EU na jednotném vnitřním trhu EU. Během jednání bylo rovněž zdůrazněno, že komerční dlouhodobé dodavatelsko-odběratelské vztahy na úrovni plynárenského průmyslu musí zůstat páteří evropského zásobování plynem, neobejdou se však bez stabilního a transparentního právního a politického rámce. Na místě jsou i důležité investice, k jejichž realizaci lze ovšem přikročit pouze tehdy, pokud k tomu investorům poskytne tržní i regulační prostředí správnou motivaci.

Česká plynárenská unie už na předcházejících pracovních jednáních EUROGASu v Bruselu seznámila své evropské partnery se situací v České republice. „Plyn má jakožto zdroj pro evropskou výrobu elektrické energie před sebou velkou budoucnost: jedná se o nejčistší fosilní palivo, jeho zásoby jsou dostatečné, schvalovací procedury pro stavbu plynových elektráren jsou jednodušší, jejich stavba není tak kapitálově náročná a bývá i kratší, navíc v Evropě mohou počítat s velkou provozní pružností,“ říká Josef Kastl, generální sekretář ČPU.

Na programu zasedání EUROGASu bylo i přijetí zásad dlouhodobé vize EUROGASu, která reaguje na Zelenou knihu EU, „Eurogas klade velkou váhu na spolehlivost dodávek plynu a chce s Evropskou komisí diskutovat o tom, zda zvolený způsob rozvoje vnitřního trhu s plynem a podpora obchodních míst (hubů) ke zvýšení spolehlivosti dodávek skutečně přispívá “, říká Oldřich Petržilka.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků