Jednání předsednictva a valného shromáždění EUROGASu

Ve dnech 22. a 23. června se v Bratislavě v hotelu Radisson SAS Carlton Hotel uskutečnilo shromáždění nejvyšších představitelů organizace EUROGAS – Evropské unie asociací zemního plynu. Nejvýznamnější představitelé evropského plynárenství se sjeli do Slovenské republiky, aby zde diskutovali o největších problémech plynárenského průmyslu na jednotném vnitřním trhu Evropské unie a jeho dalším rozvoji. Současně tak přispěli k oslavám 150 let plynárenství na Slovensku.

Českou republiku v EUROGASu zastupuje Česká plynárenská unie (ČPU). Jednání se zúčastnil Josef Kastl (generální sekretář) a Oldřich Petržilka (Senior Manager) z ČPU a Herbert Strobl z RWE Transgas. Jednání předsednictva zahájil Willy Bosmans, prezident EUROGASu. Jednání EUROGASu se zúčastnilo 45 delegátů zastupujících 24 plynárenských asociací a plynárenských podniků ze 17 členských zemí.

Hlavní body pracovní agendy zasedání se zaměřily na podmínky podnikání v plynárenském odvětví po otevření trhu s plynem a pokračující liberalizace evropského trhu s energiemi. Pozornost byla také věnována problematice investic, diverzifikaci zdrojů plynu i tras plynovodů a působení nových členských zemí EU na jednotném vnitřním trhu EU. Během jednání bylo rovněž zdůrazněno, že komerční dlouhodobé dodavatelsko-odběratelské vztahy na úrovni plynárenského průmyslu musí zůstat páteří evropského zásobování plynem, neobejdou se však bez stabilního a transparentního právního a politického rámce. Na místě jsou i důležité investice, k jejichž realizaci lze ovšem přikročit pouze tehdy, pokud k tomu investorům poskytne tržní i regulační prostředí správnou motivaci.

Česká plynárenská unie už na předcházejících pracovních jednáních EUROGASu v Bruselu seznámila své evropské partnery se situací v České republice. „Plyn má jakožto zdroj pro evropskou výrobu elektrické energie před sebou velkou budoucnost: jedná se o nejčistší fosilní palivo, jeho zásoby jsou dostatečné, schvalovací procedury pro stavbu plynových elektráren jsou jednodušší, jejich stavba není tak kapitálově náročná a bývá i kratší, navíc v Evropě mohou počítat s velkou provozní pružností,“ říká Josef Kastl, generální sekretář ČPU.

Na programu zasedání EUROGASu bylo i přijetí zásad dlouhodobé vize EUROGASu, která reaguje na Zelenou knihu EU, „Eurogas klade velkou váhu na spolehlivost dodávek plynu a chce s Evropskou komisí diskutovat o tom, zda zvolený způsob rozvoje vnitřního trhu s plynem a podpora obchodních míst (hubů) ke zvýšení spolehlivosti dodávek skutečně přispívá “, říká Oldřich Petržilka.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

dnes | Milan Lažanský
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků