Jedno z nejvzácnějších aut světa projde velkou renovací. Chce splnit dávný slib

Aston Martin Bulldog měl být nejrychlejším autem na světě. To už sice nikdy nebude, ale na svou starou metu může dosáhnout.

Historie automobilky Aston Martin je protkána úžasnými koncepty a jedním z nejzajímavějších je určitě Bulldog. Ten přišel v roce 1979 s ostře řezanou karoserií, kterou mu navrhl designér William Towns. Jeho přesné linky by mohla závidět i Tesla Cybertruck.

Ruská Tesla Cybertruck odhalila původ. Vznikla ve špinavé dílně a z pochybných dílů

Ruská Tesla Cybertruck odhalila původ. Vznikla ve špinavé dílně a z pochybných dílů

Původně mělo na základě konceptu vzniknout až 25 produkčních kousků, bohužel se celý projekt pro finanční náročnost zařízl a zůstal tak jediný kus. Odkazuje na to, že chtěl Aston Martin na konci 70. let veřejnosti ukázat, že má co mluvit do hypermoderní techniky a umí dokonce postavit nejrychlejší auto na světě.

Aston Martin ruší start Valkyrie v Le Mans. Odstupuje z třídy hyperaut a pozastavuje vývoj

Aston Martin ruší start Valkyrie v Le Mans. Odstupuje z třídy hyperaut a pozastavuje vývoj

Ke splnění slibu mu měl pomoct osmiválcový motor 5,3 litru se dvěma turbodmychadly, výkonem 447 kW (608 koní) a točivým momentem 678 N.m. Aston Martin doufal v maximální rychlost 320 km/h, se kterou by svůj výtvor mohl dostat na požadovaný trůn. Připomínáme, že Ferrari F40 s maximální rychlostí 324 km/h (údaj od Ferrari) dorazilo až v roce 1987.

Maximální rychlost, kterou vůz dosáhl, byla však „pouze“ 306 km/h. Podle konstruktérů se slib zcela nenaplnil kvůli neustálému zkracování vývoje. Nyní jde Bulldog pod skalpel britské společnosti CMC (Classic Motor Cars), která jej bude po dobu 18 měsíců pečlivě renovovat, aby se dočkal své vytoužené slávy.

Aston Martin představuje evoluci zpětných zrcátek. S vývojem pomohli Američané

Aston Martin představuje evoluci zpětných zrcátek. S vývojem pomohli Američané

Současný majitel s ním totiž plánuje protnout vytouženou hranici 320 km/h v rámci světového turné. „Chceme vůz vrátit do původního stavu, ovšem s tím, že do něj možná osadíme něco z moderní technologie, aby se zlepšila jeho spolehlivost. Zachováme ale původní architekturu a vzhled“, řekl o projektu ředitel společnosti CMC Nigel Woodward.

Aston Martin

Aston Martin je britský výrobce luxusních sportovních automobilů. Je pojmenován dle zakladatele Lionela Martina a závodu Aston Hill.

Od roku 1994 byl majitelem automobilky Ford. V roce 2007 značka přešla pod britské konsorcium Prodrive.

Aston Martin VantageAston Martin DB11 Aston Martin Vanquish

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

včera | Vladimír Kadera | 67 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků
TEST VW California Beach vs. levná vestavba: Těžká volba dnešního hipíka?

Obytné vozy Volkswagen T6.1

Užitkový Volkswagen slaví letos sedmdesátiny. Tentokrát jsme se podívali na zoubek dvěma obytným kouskům, kdy každý razí trochu jiný přístup.

11.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 15 příspěvků