Jeden z prvních modelů Phaeton je na prodej. S VW ale nemá nic společného

Krása některých předválečných vozů je nezpochybnitelná. Tento je navíc poměrně vzácný.

Americká automobilka Cord vznikla v americkém státě Indiana v roce 1929. Ve světě si získala jméno díky zajímavým karosériím a pokročilým technologiím. Výroba automobilů jí vydržela bohužel jen osm let. Slibná cesta nové značky skončila v roce 1937, když byl zakladatel Ebbett Lobban Cord obviněn z finančních podvodů a utekl do Nevady.

Nejrychlejší auto SSSR bylo jen ukázkou pokrytectví a chabé sovětské techniky

Nejrychlejší auto SSSR bylo jen ukázkou pokrytectví a chabé sovětské techniky

Značka za sebou zanechala pár modelů a tím nejznámějším je bezesporu typ 810/812. Ten způsobil na autosalonu v New Yorku v roce 1935 svým vzhledem senzaci a lidé jej začali hojně objednávat. Nadšená značka původně počítala s výrobní kapacitou 1000 vozů měsíčně, nakonec jich ale za první rok vzniklo jen 1174. Dohromady pak do roku 1937 vzniklo 2900 kousků, z nichž 612 bylo ve verzi Phaeton, kterou vidíte na titulním obrázku.

Za opojným vzhledem vozu stál designér Gordon Buehrig. Jeho práce pro značku Cord byla dokonce v roce 1951 oceněna Muzeem moderního umění. Vůz byl také unikátní poloautomatickou čtyřstupňovou převodovkou, pohonem přední nápravy a nezávislým zavěšením předních kol. Vůz poháněl osmiválec o objemu 4,7 litru o výkonu 93 kW (126 koní) od společnosti Lycoming, která byla taktéž ve vlastnictví pana Corda.

Jedno z nejvzácnějších aut světa projde velkou renovací. Chce splnit dávný slib

Jedno z nejvzácnějších aut světa projde velkou renovací. Chce splnit dávný slib

Jeden z Phaetonů prošel před nedávnem kompletní renovací a nyní je nabízený aukční síní RM Sotheby's. Všimněte si i příplatkových mlhových světel. Klasické světlomety se vyklápěly z předních blatníků. Vůz v téměř perfektní kondici může být váš za cenu od 140.000 dolarů (3.450.000 Kč).

Vzhledem ke epidemii koronaviru se aukce koná online a začíná zítra, tedy 20. března. Další model Cord 812 pak bude na prodej během aukce Elkhart v Indianě již na začátku května. Nejedná se ovšem o Phaeton, ale o verzi Sportsman s přeplňovaným motorem. V galerii je to ten červený.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 125 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 24 příspěvků
Minitest Honda Civic 5D 1.0 VTEC CVT: Stačilo po 5 letech jen posypat pepřem?

Honda Civic 1.0 VTEC CVT

Japonci Hondu Civic lehce vylepšili a poslali zpět na trh se zajímavou cenou. Stačí to ale k tomu, aby vyčnívala nad konkurencí?

21.  3.  2020 | Vladimír Kadera | 125 příspěvků