Jean Bugatti: Příběh muže, který stojí za nejkrásnějšími auty na světě

Jean Bugatti stojí za designem zřejmě nejkrásnějšího automobilu všech dob, Bugatti Type 57A Atlantic. Toto je jeho příběh.

Minulý týden by Jean Bugatti oslavil své 110. narozeniny. A protože jde o jednoho z nejdůležitějších lidí v předválečné automobilové historii, je vhodné, abychom si připomněli jeho dílo.

Nejstarší syn Ettore Bugattiho, zakladatele automobilky Bugatti, se narodil 15. ledna roku 1909. Celým jménem Gianoberto Maria Carlo Bugatti vyrůstal v severofrancouzské komuně Dorlisheim, kde jeho otec v nedalekém Molsheimu založil ve stejném roce automobilku Bugatti. Oficiální smlouvu však podepsal až 1. ledna roku 1910.

Šílený příběh z Le Mans 1953: Piloti Jaguaru jeli úplně na mol. A vyhráli!

Šílený příběh z Le Mans 1953: Piloti Jaguaru jeli úplně na mol. A vyhráli!

Jelikož se již odmalička pohyboval v automobilovém prostředí, byl jeho budoucí úděl jasný. Jablko rozhodně nepadlo daleko od stromu a Jean se již v útlém věku začal zapojovat do otcova podnikání. Jako teenager se pohyboval po dílně a vykazoval schopnosti napříč všemi obory.

Značka Bugatti byla ve své době známá díky těm nejluxusnějším automobilům. Ettore Bugatti ale zatoužil po něčem menším a dostupnějším. O něčem, co by se mohlo prodávat i jako samotné šasi a o zbytek se poté postarají proslulé karosárny. Tento nelehký úkol zadal svému nejstaršímu synovi, když mu bylo pouhých 23 let.

Italové si ve 30. letech nenechali poradit. Stvořili obrovský omyl motorsportu

Italové si ve 30. letech nenechali poradit. Stvořili obrovský omyl motorsportu

Ten se okamžitě chopil příležitosti navrhl zcela nový podvozek a zredukoval dosavadní objem osmiválce z 12 litrů na 3,2. Neuvěřitelné GT se jmenovalo Type 57 a vzniklo v roce 1934. Od té doby se vyrábělo šest let a vzniklo v několika verzích. Prvním základním typem bylo obyčejné Type 57, od kterého se odvíjely i závodní vozy a vzniklo celkem 630 kusů. Druhým typem byl Type 57S a SC. Písmeno S znamená Surbaissé (francouzsky nízký) a C znamená Compresseur (kompresor).

Za vrcholné dílo se považuje Type 57 SC Atlantic z roku 1936. Vznikly pouze čtyři kusy a jeden z nich se v roce 2010 vydražil za v přepočtu půl miliardy korun. Prvnímu exempláři se přezdívalo „La volture noire“ (v překladu černý vůz), protože jako jeden z mála nebyl pokryt typickou modrou barvou. Používal se do propagačních brožur a jako výstavní auto. I když toto Bugatti nikdy nemělo být registrované do provozu, Jean Bugatti si ho později přivlastnil a denně s ním jezdil.

Vynálezci autorádia neměli na veletržní stánek. Pomohl jim snadný plán

Vynálezci autorádia neměli na veletržní stánek. Pomohl jim snadný plán

Nikdo jiný, kromě blízkých přátel z řad závodních jezdců a jeho ženy, za volant nemohl. Poslední zmínka o tomto voze se našla na seznamu věcí v nákladním vlaku, který mířil do francouzského města Bordeaux. Ettore si tam chtěl poslat svůj nejcennější majetek, zatímco prchal z nacisty okupované Francie.

Toho se už ale Jean Bugatti nedožil. 11. srpna 1939, když mu bylo pouhých třicet let, testoval nedaleko továrny závodní vůz, Type 57 Tank. Cestu mu ale zkřížil cyklista, který se vyřítil z řady stromů u cesty. Po následném nárazu zemřel. Existuje i druhá verze, která tvrdí, že Jean najel do stromu, aby se vyhnul srážce s opilým cyklistou.

Legendární závod proti vlaku: Takto kdysi Bentley propagovalo svá auta

Legendární závod proti vlaku: Takto kdysi Bentley propagovalo svá auta

Jean Bugatti má v domácím Dorlisheimu vystavený pomník, který všem připomíná tuto legendu předválečného automobilového průmyslu. Talentovaný návrhář a designér odešel z tohoto světa předčasně, zanechal ale za sebou jedny z nejkrásnějších aut všech dob.

Nasajte předválečnou atmosféru v galerii, kde pro vás máme ty nejkrásnější díla z dílny Bugatti. A najdete tam i La volture noire.

Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků