Je vhodné používat pásy v těhotenství?

Už několikrát jsme na našich stránkách probírali účinnost bezpečnostních pásů a různé pověry a „zaručené příběhy“, které od zapnutí pásu odrazují. Přestože statistiky a další odborné materiály hovoří jednoznačně, stále se tu a tam vynořuje í názory, že pásy není nutné používat.

Tím víc to platí v případě těhotných žen, kde leckdy panuje obava z poškození nenarozeného dítěte. I tady je třeba takový škodlivý názor odmítnout.

Počet dopravních nehod u nás stále roste a jejich následky jsou statisticky daleko závažnější než ve většině vyspělých zemích. Na rozdíl od takových oblastí je v České republice stále podceňováno používání bezpečnostní pásů, a to jak řidiči motorových vozidel, tak i jejich spolucestujícími. Existují různé výmluvy, případně ústně tradovaná vyprávění o tom, jak právě nepoužití bezpečnostního pásu zachránilo dotyčné osobě při dopravní nehodě život. Má tedy těhotná žena pásy používat?

Bohužel, v české odborné literatuře neexistují žádné studie, které by se touto problematikou podrobně zabývaly, proto je nutné hledat odpověď v zahraničních studiích a v doporučení orgánů a institucí z těchto zemí. S ohledem na úzkou výměnu informací z oblasti bezpečnosti silničního provozu mezi Českou republikou a Velkou Británii použijeme materiálů z tohoto státu, který patří ke státu s nejnižším počtem dopravních nehod a jejich následků v Evropě. Jaká je tedy odpověď na otázku položenou v názvu tohoto článku? Je jednoznačná: „ANO“.

Pásy v moderním voze nejsou omezující

Bezpečnostní pás dokáže v případě dopravní nehody účinně ochránit ve většině případů život jak těhotné ženy, tak i nenarozeného dítěte. Samozřejmě lze namítnout, že použití pásu je nepohodlné a omezující – odpovědí je to, že dnešní bezpečnostní pásy moderní konstrukce lze bez problémů upravit jak výškově, tak i na jejich délku tak, aby co nejméně ženu omezovaly a přitom poskytovaly účinnou ochranu. Při použití pásu je nutné je zapnout tak, aby pás nebyl zapnut přes břicho, ale aby jeho horizontální část byla pod ním a jeho diagonální část byla vedena přes hrudník. Tak zajistíme, že v případě nehody nedojde k žádné závažné újmě na zdraví nenarozeného dítěte.

I zákon má jednoznačný názor

Pokud se týká problematiky používání bezpečnostního pásu těhotnými ženami z pohledu platné právní úpravy, z ustanovení zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jednoznačně vyplývá, že není rozdíl mezi osobou která je a není těhotná což znamená, že nepoužití bezpečnostního pásu při jízdě motorovým vozidlem je porušením tohoto zákona.

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků