Je vhodné používat pásy v těhotenství?

Už několikrát jsme na našich stránkách probírali účinnost bezpečnostních pásů a různé pověry a „zaručené příběhy“, které od zapnutí pásu odrazují. Přestože statistiky a další odborné materiály hovoří jednoznačně, stále se tu a tam vynořuje í názory, že pásy není nutné používat.

Tím víc to platí v případě těhotných žen, kde leckdy panuje obava z poškození nenarozeného dítěte. I tady je třeba takový škodlivý názor odmítnout.

Počet dopravních nehod u nás stále roste a jejich následky jsou statisticky daleko závažnější než ve většině vyspělých zemích. Na rozdíl od takových oblastí je v České republice stále podceňováno používání bezpečnostní pásů, a to jak řidiči motorových vozidel, tak i jejich spolucestujícími. Existují různé výmluvy, případně ústně tradovaná vyprávění o tom, jak právě nepoužití bezpečnostního pásu zachránilo dotyčné osobě při dopravní nehodě život. Má tedy těhotná žena pásy používat?

Bohužel, v české odborné literatuře neexistují žádné studie, které by se touto problematikou podrobně zabývaly, proto je nutné hledat odpověď v zahraničních studiích a v doporučení orgánů a institucí z těchto zemí. S ohledem na úzkou výměnu informací z oblasti bezpečnosti silničního provozu mezi Českou republikou a Velkou Británii použijeme materiálů z tohoto státu, který patří ke státu s nejnižším počtem dopravních nehod a jejich následků v Evropě. Jaká je tedy odpověď na otázku položenou v názvu tohoto článku? Je jednoznačná: „ANO“.

Pásy v moderním voze nejsou omezující

Bezpečnostní pás dokáže v případě dopravní nehody účinně ochránit ve většině případů život jak těhotné ženy, tak i nenarozeného dítěte. Samozřejmě lze namítnout, že použití pásu je nepohodlné a omezující – odpovědí je to, že dnešní bezpečnostní pásy moderní konstrukce lze bez problémů upravit jak výškově, tak i na jejich délku tak, aby co nejméně ženu omezovaly a přitom poskytovaly účinnou ochranu. Při použití pásu je nutné je zapnout tak, aby pás nebyl zapnut přes břicho, ale aby jeho horizontální část byla pod ním a jeho diagonální část byla vedena přes hrudník. Tak zajistíme, že v případě nehody nedojde k žádné závažné újmě na zdraví nenarozeného dítěte.

I zákon má jednoznačný názor

Pokud se týká problematiky používání bezpečnostního pásu těhotnými ženami z pohledu platné právní úpravy, z ustanovení zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jednoznačně vyplývá, že není rozdíl mezi osobou která je a není těhotná což znamená, že nepoužití bezpečnostního pásu při jízdě motorovým vozidlem je porušením tohoto zákona.

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků