Je vhodné používat pásy v těhotenství?

Už několikrát jsme na našich stránkách probírali účinnost bezpečnostních pásů a různé pověry a „zaručené příběhy“, které od zapnutí pásu odrazují. Přestože statistiky a další odborné materiály hovoří jednoznačně, stále se tu a tam vynořuje í názory, že pásy není nutné používat.

Tím víc to platí v případě těhotných žen, kde leckdy panuje obava z poškození nenarozeného dítěte. I tady je třeba takový škodlivý názor odmítnout.

Počet dopravních nehod u nás stále roste a jejich následky jsou statisticky daleko závažnější než ve většině vyspělých zemích. Na rozdíl od takových oblastí je v České republice stále podceňováno používání bezpečnostní pásů, a to jak řidiči motorových vozidel, tak i jejich spolucestujícími. Existují různé výmluvy, případně ústně tradovaná vyprávění o tom, jak právě nepoužití bezpečnostního pásu zachránilo dotyčné osobě při dopravní nehodě život. Má tedy těhotná žena pásy používat?

Bohužel, v české odborné literatuře neexistují žádné studie, které by se touto problematikou podrobně zabývaly, proto je nutné hledat odpověď v zahraničních studiích a v doporučení orgánů a institucí z těchto zemí. S ohledem na úzkou výměnu informací z oblasti bezpečnosti silničního provozu mezi Českou republikou a Velkou Británii použijeme materiálů z tohoto státu, který patří ke státu s nejnižším počtem dopravních nehod a jejich následků v Evropě. Jaká je tedy odpověď na otázku položenou v názvu tohoto článku? Je jednoznačná: „ANO“.

Pásy v moderním voze nejsou omezující

Bezpečnostní pás dokáže v případě dopravní nehody účinně ochránit ve většině případů život jak těhotné ženy, tak i nenarozeného dítěte. Samozřejmě lze namítnout, že použití pásu je nepohodlné a omezující – odpovědí je to, že dnešní bezpečnostní pásy moderní konstrukce lze bez problémů upravit jak výškově, tak i na jejich délku tak, aby co nejméně ženu omezovaly a přitom poskytovaly účinnou ochranu. Při použití pásu je nutné je zapnout tak, aby pás nebyl zapnut přes břicho, ale aby jeho horizontální část byla pod ním a jeho diagonální část byla vedena přes hrudník. Tak zajistíme, že v případě nehody nedojde k žádné závažné újmě na zdraví nenarozeného dítěte.

I zákon má jednoznačný názor

Pokud se týká problematiky používání bezpečnostního pásu těhotnými ženami z pohledu platné právní úpravy, z ustanovení zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jednoznačně vyplývá, že není rozdíl mezi osobou která je a není těhotná což znamená, že nepoužití bezpečnostního pásu při jízdě motorovým vozidlem je porušením tohoto zákona.

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 26 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky