Je vhodné používat pásy v těhotenství?

Už několikrát jsme na našich stránkách probírali účinnost bezpečnostních pásů a různé pověry a „zaručené příběhy“, které od zapnutí pásu odrazují. Přestože statistiky a další odborné materiály hovoří jednoznačně, stále se tu a tam vynořuje í názory, že pásy není nutné používat.
Je vhodné používat pásy v těhotenství?

Tím víc to platí v případě těhotných žen, kde leckdy panuje obava z poškození nenarozeného dítěte. I tady je třeba takový škodlivý názor odmítnout.

Počet dopravních nehod u nás stále roste a jejich následky jsou statisticky daleko závažnější než ve většině vyspělých zemích. Na rozdíl od takových oblastí je v České republice stále podceňováno používání bezpečnostní pásů, a to jak řidiči motorových vozidel, tak i jejich spolucestujícími. Existují různé výmluvy, případně ústně tradovaná vyprávění o tom, jak právě nepoužití bezpečnostního pásu zachránilo dotyčné osobě při dopravní nehodě život. Má tedy těhotná žena pásy používat?

Bohužel, v české odborné literatuře neexistují žádné studie, které by se touto problematikou podrobně zabývaly, proto je nutné hledat odpověď v zahraničních studiích a v doporučení orgánů a institucí z těchto zemí. S ohledem na úzkou výměnu informací z oblasti bezpečnosti silničního provozu mezi Českou republikou a Velkou Británii použijeme materiálů z tohoto státu, který patří ke státu s nejnižším počtem dopravních nehod a jejich následků v Evropě. Jaká je tedy odpověď na otázku položenou v názvu tohoto článku? Je jednoznačná: „ANO“.

Pásy v moderním voze nejsou omezující

Bezpečnostní pás dokáže v případě dopravní nehody účinně ochránit ve většině případů život jak těhotné ženy, tak i nenarozeného dítěte. Samozřejmě lze namítnout, že použití pásu je nepohodlné a omezující – odpovědí je to, že dnešní bezpečnostní pásy moderní konstrukce lze bez problémů upravit jak výškově, tak i na jejich délku tak, aby co nejméně ženu omezovaly a přitom poskytovaly účinnou ochranu. Při použití pásu je nutné je zapnout tak, aby pás nebyl zapnut přes břicho, ale aby jeho horizontální část byla pod ním a jeho diagonální část byla vedena přes hrudník. Tak zajistíme, že v případě nehody nedojde k žádné závažné újmě na zdraví nenarozeného dítěte.

I zákon má jednoznačný názor

Pokud se týká problematiky používání bezpečnostního pásu těhotnými ženami z pohledu platné právní úpravy, z ustanovení zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jednoznačně vyplývá, že není rozdíl mezi osobou která je a není těhotná což znamená, že nepoužití bezpečnostního pásu při jízdě motorovým vozidlem je porušením tohoto zákona.

bazar

Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2008
Stav: 252 737 km
Cena: 102 000 Kč
Renault Thalia 1,2
Rok výroby: 2007
Stav: 156 314 km
Cena: 56 000 Kč
Nissan Juke 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 53 870 km
Cena: 275 000 Kč
Skoda Octavia 2
Rok výroby: 2007
Stav: 249 235 km
Cena: 150 000 Kč
Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků