Je pružnější benzín, nebo nafta?

480 komentářů

A6 2.4 121kw benzín
24. prosince • 21:51

Naftové motory mají sice nižší spotřebu, ale jsou poruchovější a dražší na opravu, preferuji jednoznačně atmosférický benzín s manuální převodovkou. Proč myslíte že jsou všude většinou k mání v bazarech k prodeji naftová auta a benzíny ne? Benzíny si pro svou spolehlivost a bezkonkurenční provoz každý rozumný člověk drží a neprodá a nafťáků se lidi zbavují protože už jsou před rozsáhlou investicí a raději se toho chtějí zbavit, hlavně že ušetřili na naftě a na opravu už nemají peníze. Kdo nemá na benzín do nádrže, aˇjezdí MHD, nafťák je jen pro socky a bezmozky. Heslo majitelů nafťáků je, koupit auto, najezdit kilometry a ušetřit na naftě a pak ho dát do bazaru a čekat na dalšího tupce, který od--re tu největší investici na kterou neměl předchozí majitel. Automatické převodovky to je kapitola sama pro sebe, to je zase vymoženost pro tupce kteří neumějí řadit, prostě to je určené pro cvičené opice bez mozku.

yyyyy
14. června • 16:49

Tak aby ma tu niekto neupodozrieval z nekonstruktivnej debaty tak som si dal tu pracu a vyhladal relevantne udaje, takze tri priklady dvojic motorov s rovnakym vykonom v nizkych otackach v ¼ otacok maximalneho vykonu (bez pretacania).
 
1/ Renolt 1.4 16V a 1.5dci s vykonom 100k:
benzin: 15kw pri 1500
dizel: 10kw pri 1000
 
2/ Renolt 1.6 16V a 1.9 dci 115-120k
benzin: 20kw pri 1500
dizel: 15kw pri 1000
 
3/ BMW 320i a 320d 150k
benzin: 35kw pri 1500
dizel: 15kw pri 1000
 
Ta ¼ otacok je asi hranica kde dizel uplne odide, takze tam a pod, atmosfericky benzin vyhrava. Ak by sa to same urobilo pri ½ otackach situacia by bola opacna. Pri maximalnych otackach by na tom boli zamozrejme rovnako vdaka rovnakemu vykonu.
 
http://www.renault.sk/modely/megane2grandtour/img/graf3.gif
http://www.renault.sk/modely/megane2grandtour/img/graf2.gif
http://www.renault.sk/modely/megane2grandtour/img/graf5.gif
http://www.renault.sk/modely/megane2grandtour/img/graf4.gif
http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-d/bmw-e46-320i-150ps.html
http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-d/bmw-e46-320d-150ps-330nm.html

JardaBar
18. května • 10:22

Pokud bych měl odpovědět na otázku z titulku článku, tak je to benzín. Akorát se divíte tomu, co je naprosto jasný. Zdá se mi, že spousta lidí tady ani neví o čem píše/čte, protože nesrovnáváte naftu vs benzín, ale turbo vs nonturbo. Článek o ničem. :(

Poznámka: skutečná lahůdka mezi nafťáky je stejně Accord i-CTDi, ne?! :))) . Už jste s ním jezdili? Myslim, že mi dáte za pravdu.

méďa
18. května • 10:44

No hurá, konečně nám někdo z hondaclubu otevřel oči!!!

JardaBar
18. května • 10:52

Taky ste to potřebovali :))) ...

méďa
18. května • 11:12

Co takhle projít všechny dizkuze a články a udělat závěrečný příspěvek toho nejpomazanějšího odborníka?

Petr Broža
18. května • 10:38

Ano, je srovnáván atm. benzín s turbonaftou, tedy to, mezi čím se většina lidí rozhoduje. ukažte mi turbobenzín v nabídce Mazdy, Hondy, Peugeotu, BMW atd... Mnohé automobilky tento typ motorů do nabízené produkce v Česku ani nedává... Proto by nebylo ani co srovnávat

JardaBar
18. května • 10:59

I tak se na to necha divat, ale nazev mi pride uplne zcestny :). To je jedno, nechci tady zase vest diskusi nekolik dni a pak zjistit, ze Accord sedi fakt lip :o)). Ridil jste uz Accord v nafte?

Petr Broža
18. května • 19:38

Mám domluven Tourer CDTi na 15. června, už se na něj těším; dle referencí jeden z nej. čtyřválcových nafťáků...

Taranakki
17. května • 22:39

Ta Mazda je fajn, ma 150 PS (coz na malej hatch v klidu staci), je to hezky a vyvazeny auticko s velmi dobrym podvozkem. Never jenom na empiricke hodnoty maximalni rychlosti a zrychleni, realita je treba trosku jina. Ve vlasenkach a vraceckach by te treba dala, nikdy nevis. To auto koncepcne i vekove uz nekde jinde nez Toledo s velkymi previsy a pomerne nejistym podvozkem.

PS: Tunit jen motor bez dodatecnych uprav podvozku a brzd, resp. jinych dilu je hazard. 

 

Turbo
17. května • 13:25

Jako porovnani pro zakaznika 330d/330i dobry, jako porovnani motoru to trochu pokulhava, 3,0d je o ctyri roky mladsi.
Pro Skodovkare: Dobre benzinove motory v ekonomickych segmentech trhu pomalu mizi, prave protoze je to ekonomicky segment a tam se kupuji diesely. Takze porovnavani diesel vs. benzin obecne tam vlastne ani nejde zrealizovat.
Nastup dieselu ve vyssich tridach je zasluha marketingu a dieselmanie. Ale predstava, ze pokud ma nekdo na auto za 2M, tak mu nezalezi na spotrebe je chybna. Vetsinou to plati u mladsich rocniku, ti starsi maji to setreni v krvi z dob minulych. Nakup dieselu je mnohdy zcela iracionalni rozhodnuti, proste to tem lidem dela radost. S priplatkem 100k za navi se smiri rychle i kdyz jezdi jen na chalupu, ale chteji aby to "nezralo" a pak je kazdy vikend tesi, ze jim na BC sviti 6,1.

Pruzne zrychleni v tabulce je hovadina, zvlast kdyz benzin ma vyssi maximalku(delsi prevod) a petistupnovou prevodovku(jeste jednou delsi prevod).
Jo a jestli chcete strkat naftu do sportovnich aut, tak pak porovnavejte 3,0d s 3,2M.

Leonardo, obcas se projed v jinem benzinu nez Octavia 1,6/74kw. Uz chapu tve chybne zavery (benzin taha od 3000/4000ot., dvakrat tolik zere, dvakrat tak hlucny atp.). Jelikoz porovnavas tohle se svym Toledem, tak si dost mimo.
Neustale obvinujes priznivce benzinu, ze to srovnavaji se starymi diesely, ale ty jsi jeste horsi. Vzdy si vem motory se zhruba stejnym datem vzniku z te tve oblibene VWGroupe a ty porovnavej. Treba 1,8T(110kw)/1,9TDI(66kw) nebo 1,8T(165kW)/1,9TDI(110kw).
Pak pouzivas par dalsich bludu, jako treba rozsah otacek. Diesel jako motor ho ma proste nizsi. Ostatni je prevodovka a tam se vyrobce rozhodne, jestli chce vyssi pruznost a hodne radit(kratky prevod) nebo naopak. Pak je maximalka na ctyrku(to se ti u nafty nestane), ale tvuj oblibeny rozsah otacek na kole je vetsi(vetsi nez u tveho dieselu), ale pruzne zrychleni mensi.
Vis, rikat benzinovym motorum "vyhoneny" je trochu mimo misu. Vyhoneny je ten tvuj ropak a to dvakrat. Jednou ho nahonil vyrobce turbem a ty sis to nechal vyhonit jeste jednou chiptuningem.
Neboli te uz ruce? Tebe bych chtel do ministerstva propagandy.

Taranakki
17. května • 22:26

Good a docela vtipny.

Taranakki
17. května • 22:26

Good a docela vtipny.

Jindra
16. května • 18:31

Doufam, ze s temi cenami budete mit pravdu, pane Brozo...  Stranky BMW jsou tezce neaktualni, o paketech vybavy k "3" tam neni ani carka

Petr Broža
17. května • 19:45

Dnes jsem získal od BMW aktuální ceník. Od toho na webu dealera se docela liší. Bohužel, sedan trojkové řady má stejné ceny jako dřív.

Dix
16. května • 22:28

Koukni se k jednohu dealerovi BMW v Olomouci,ten tam má aktuální ceny.Prodejce najdeš na stránkách BMW.

Jarda
17. května • 11:57

Dekuju

empi
16. května • 10:54

S TDI nemam velkou zkusenost, jel jsem jenom v octavkach 66kW, 81kW a 96kW, ale v zadne neslo trojku vytocit k 150km/h. Umi to treba 330d? (samozrejme pocitam, ze na tu trojku jde jet i 40 bez problemu)

Petr Broža
16. května • 11:03

Trojka jde u BMW 330d zhruba do 140 km/h, ale tam už motor uvadá. Je to dáno šestikvaltem, být tu jen 5 kvaltů, určitě by se na nějakých 150 km/h dostala.

Petr Broža
16. května • 13:52

Teď jsem byl auto projet: trojka bere cca do 125 km/h, při 130 km/h už zasahuje ručička do omezovače a motor netáhne.

E55
16. května • 1:19

by bylo přeplňované s přeplňovaným. nelze srovnávat atmosféru s turbem. mnoho lidí neumí motory s turbem nebo kompresorem udržovat. nastarovat, zastavit a hned chcípnout. pak se diví, že jim odcházejí, benzíny začínají mít zvuk jak diesely ... atd. dejte stejnému objemu a počtu válců v benzínu taky turbo a zase bude napred pred diselem.
preferuji benzím, ale dobrému dieselu bych se též nebránil a jak jsem psal výše, tak ten od BMW je perfektní.

tibor
16. května • 14:27

naprosto presne a objektivne receno

Vesničan
15. května • 22:47

Jojo, DIESEL je fakt pružnej. Se svym Zetorem 7211 se rozjedu v pohodě i na pětku. A maximálku (30 km/h) tam mam taky skoro hned.


P.S. Autorevue je super počteníčko, jen tak dál.

Petr Broža
15. května • 22:49

Dědá má také traktor, také Zetor a to je poježdění  Maximálku ale má tuším jen 25 km/h, ale jist si tím nejsem...

Vesničan
15. května • 23:03

S kopce to dá skoro 30 tachometrovejch. To samozřejmě neni objektivní, chtělo by to změřit podle GPS.

Pája
15. května • 22:32

p.Broža:
Je sice jasné, že články na Autorevue vycházejí pouze ve jménu čtenosti, ale tohle je prostě příliš okaté

All:
Je snad elementárně jasné, že TURBOnafta bude mít vždy lepší pružnost než NETURBObenzín o stejném objemu, pokud jsou oba motory na zhruba stejné generační úrovni, ale ne díky tomu, že nafta je energeticky vytěžitelnější (což snad i je), ale že vítěz má TURBO. Kdo tohle nechápe, je LAMER.

Férové, vzhledem k názvu článku "je pružnější benzín nebo nafta?" by dle mého názoru bylo srovnávat motory stejné konstrukce, tedy buď obojí bez turba, nebo obojí s turbem... Nabídnuté srovnání neříká nic jiného, než že motor BMW X jede ve stejném autě lépe než motor BMW Y... o vlastnostech obou paliv to nikomu nic neřekne... Takže minimálně by to bylo na změnu titulku

Petr Broža
15. května • 22:47

Tento příspěvek vzniknul proto, že mnozí v diskusích tvrdí, že naftový motor (samozřejmě s turbem, protože se nachází v 99 procentech osobáků) nemá proti stejně výkonnému benzínu (atm., protože většina prodaných benzínů nemá ani turbo, ani kompresor) šanci... Proto není srovnáván turbobenzín a turbonafta. Mimochodem, i pokud bych srovnal oba motory s turbem, nafta vyhraje - zkrátka naftový motor je v nízkých otáčkách účinnější, s tím nikdo nic neudělá.

tibor
16. května • 14:25

Mozna do2000ot je pruznejsi,ale pak ztraci oproti turbo benzinu veskerou siluTakze svama nesouhlasim,ze je celkove pruznejsi...

yyyyy
15. května • 22:55

ano, v nizkych je dizel ucinny preto ze vovyskych je neucinny, dizel taha v nizkych pretoze vo vysokych uz netaha, fakt nechapem o com tu vlastne ide rec ...

Luis
15. května • 18:13

V článku se srovnává akcelerace v oblasti kolem 100 km/h u jednoho motoru (turbodieselu) v oblasti max. výkonu - tedy 150 kW, u druhého v oblasti někde nad polovinou max. výkonu (benzín) - tedy někde nad 85 kW. Max. výkon benzínu je kolem 6000 ot/min, 100 km/h to na 4 pojede někde nad 3000 ot/min, na 5 pod 3000 ot/min. Výkon není nic jiného než točivý moment x otáčky.

Takže se zde srovnává jeden motor jedoucí ve výkonově ideálních otáčkách s druhým jedoucím ve výkonově polovičních otáčkách. Autor také poskytuje drtící závěr tohoto nesmyslného srovnání - a to, že 330d je z hlediska pružnosti mnohem lepší než 330i - nebojí se toho, jde ještě dál a zjišťuje, že nafta obecně je pro radost z jízdy lepší než benzín.

Lze jen doporučit, aby tyto závěry sdělil výrobcům skutečně sportovních aut vyráběných pro radost z jízdy a konstruktérům formule 1, protože ti o tom objevu dosud nemají ani páru.

Jinak obecně benzín jako kvalitnější palivo (několik přesně definovaných uhlovodíků) a benzínový motor s přesně kontrolovatelným momentem zapálení směsi bude mít vždy lepší výkonové parametry než nafta (podivná směs uhlovodíků) a naftový motor (oba na podobné technické úrovni). Co se týče emisí, pak obsah CO a CxHy závisí na dokonalosti spalování a NOx na max. teplotě spalování. Není nic divného, že auto přes 1 mil. Kč je dobře odhlučněné. Každý si pak musí rozhodnout co chce - buď radost z jízdy nebo radost z nízké spotřeby. (i autor článku by si to mohl rozhodnout)

Petr Broža
15. května • 18:18

Vy jste ale nepochopil smysl článku - ten jen dokazuje, že naftový motor zkrátka lépe jede v nižších otáčkách než atm. benzín, proto je pro běžného řidiče příjemnější. Ano, řidič benzínu podřadí; ale to může řidič nafty také - ale narozdíl od řidiče benzíňáku to udělat nemusí.

Prostě jen chci ukázat, že řidič auta s naftoovým motorem může mít i radost z jízdy a současně jezdit úsporně. A kdo tvrdí, že to možné není, asi nezkusil ta správná auta.

Ron Jeremy
15. května • 23:32

Pane Broža, úsporné sportovní auto je totéž, jako gepard, co žere tofu.

Petr Broža
16. května • 7:56

Já také dříve věřil na ježíška a teď už ne

Ron Jeremy
16. května • 21:40

No vidíte, a pohádce o gepardovi žeroucím tofu věříte pořád. Zatím ale motorsport jasně ukazuje, který druh pohonu má navrch.

A nebo se konstruktéři Ferrari, Lamborghini, Porsche a dalších zvučných značek už pár let šeredně mýlí.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Petr Broža
17. května • 7:43

Dosud nestály nafťáky za moc, ale vývoj jde vážně hodně rychle kupředu

Ron Jeremy
17. května • 10:35

Však já to psal, v tom se shodneme, ale pořád to IMHO není ono. Proto se velmi těším na svezení novou TD Hondou, abych zjistil, o kolik vývoj pokročil. Zatím ale budu konzervativní a zůstanu (zatím nepřesvědčený) u benzínu. Možná ale, že než se podaří mě přesvědčit, budeme moci jezdit na elektřinu vyráběnou z vodíku v palivových článcích.

Petr Broža
17. května • 16:34

Vývoj vážně pokročil, po svezení s nafťáky od BMW jsem také získal na naftu zcela jiný pohled; to není jako TDI od VW, kdy si člověk musí vzít do auta špunty do uší  Hlavně mají větší rozsah otáček apod. Nový nafťák od Hondy mám na test v Toureru 15. června, také se na něho těším...

Ron Jeremy
18. května • 1:17

Už se těším alespoň na článek.

Luis
15. května • 18:50

Ne ne pane Broža, článek není o tom, že diesel jede lépe v nižších otáčkách - což vyplývá z jeho konstrukce (dvojnásobná komprese, pomalejší hoření nafty), a proto se taky přednostně používá v nákladní dopravě, ale o tom, že 320i má o dost horší pružnost a nafta je jasný vítěz (což je oboje nesmysl) - viz citace z vašeho článku:

"ačkoliv má benzínový atmosférický motor srovnatelné, případně nepatrně lepší zrychlení na stovku než přeplňovaný naftový motor (se stejným nebo podobným objemem), má o dost horší pružnost. Ta se obvykle měří jako zrychlení z 60 na 100 km/h na čtvrtý převodový stupeň a z 80 na 120 km/h na pátý převodový stupeň. BMW udává čtyřku i pětku pouze u zrychlení 80-120 km/h. Mrkněte např. na 320i vs. 320d; 15 kW ve výkonu v pružnosti moc benzínu nepomůže, protože atmosférický benzín netáhne příliš dobře odspodu a musí se točit - zde má nafta výhodu. Stejně tak je to vidět u 330i a 330d, kde je nafta jednoznačný vítěz."

- uváděných 15 kW výkonu u benzínu navíc v uváděném srovnání (otáčky) v žádném případě není a skutečně tím matete lidi, kteří tomu nerozumí

Petr Broža
15. května • 18:58

Ano, atm. benzínový motor má horší pružnost, pokud se měří tak, jak je obyklé. Tvrzení dokazuji na údajích motorů BMW, které uvádí BMW na svých webových stránkách. A to, že při stejném zařazeném rychlostním stupni má lepší pružnost jen ukazuje, že má v nižších otáčkách více síly. V podstatě jen potvrzujete to, co píšu já.

Možná to řeknu jednodušeji, aby pochopili všichni: Údaj maxima výkonu, kterým se všichni zde v diskusích ohánějí, není všeobjímající údaj a neříká, jak se motor chová v celém spektru otáček. Proto je pro mnoho lidí lepší nafťák s nižším maximem výkonu (ale vyšším výkonem v nízkých otáčkách) než atm. benzín, který má sice vyšší max. výkon, ale musí se více točit atd.

Karizma
15. května • 19:21

Je pěkné sledovat celý ten humbuk kolem točivého momentu a pružnosti motoru, kdy i samotní výrobci svými měřeními a marketingovými hláškami matou nevědomé zákazníky, kteří na základě takovýchto informací získají falešný dojem, že krouťák je zodpovědný za veškerou dynamiku auta a mylně se potom domnívají, že i vůz s polovičním max. výkonem jim nabídne shodnou dynamiku jako jiný vůz s max. výkonem dvojnásobným.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
yyyyy
15. května • 22:44

No ja by som to skorej nazval neschopnostou interpretovania tych nameranych hodnot. Uplne postacuje poznat par bezne udavanych hodnot a velmi dobre sa da odhadnut chovanie auta. Ak napriklad poznam max vykon pri otackach, max krutak pri otackach, maximalnu rychlost a vahu auta, da sa velmi uspesne odhadnut zrychlenie pri roznych rychlostiach a teda aj to obligatne 80-120.

Ale suhlasim ze to tak je ... a to aj tu na fore, kde by clovek cakal ludi v obraze ... ale to uz nie je problem vyrobcu.

Ale ak niekto tvrdi ze z papierovych hodnot sa neda auto posudit (aspon orientacne) trepe sprostosti, to ze ich on ohodnotit nevie, neznamena ze sa to neda.

Petr Broža
15. května • 19:26

Ano, ta měření jsou v podstatě matením; když u benzínu podřadím, dosáhnu stejné, ne-li lepší dynamiky než u nafťáku se stejným max. výkonem. Ale běžný řidič se na to dívá jinak: „Je to super, ten nafťák, nemusím podřadit, prostě na to šlápnu a jede to jako z praku.“

Aby nevznikla mýlka, já jsem rovněž spíše na straně benzínu, mám rád ručičku otáčkoměru na hranici 7000 ot., sportovně kovový zvuk, plynulý zátah apod., ale postupem času stále více přicházím na chuť i těm nafťákům. BMW 330d mne vážně bere; jak auto (což asi každého), tak motor.

Luis
15. května • 20:23

Dobře - tak pokud Pružnost = akcelerace z 80 na 120 na 5. rychlost, tak souhlasím s tím, že zde vede nafta. Supra mi jede a akceleruje na 5 od 40 km/h do 280 km/h, jen nevím, proč bych tak měl jezdit. To je pak určitě lepší automatická převodovka. Jo - vlastně spotřeba, to jsem zas zapomněl.

Petr Broža
15. května • 20:31

To je to, o čem mluvím - pokud se bude pružnost udávat tak, jak se udává, jsou jednoznačně pružnější nafťáky. Jinak moje soukr. auto má také benzín, takže aby nevznikla mýlka, že jsem zarytý příznivce nafty a tady v diskusích naftu každému "cpu" pod kapotu. Dosud v mých preferencích převažuje benzín, zejména motory jako má S2000, Type-R apod. Ale takový šestiválcový nafťáček také není k zahození.

Dix
15. května • 21:01

Motor Isuzu v Opelu Signum 3.0 V6 DTI 130 KW,tichý vevniř i ve venku včetně volnoběhu.Doporučiji vyzkoušet

tibor
15. května • 19:52

souhlasim kdybych mel navyber bmw 325i nebo 330d jdu urcite do dieselu,ale asi nejradeji bych se vozil v 330i

Lumir
15. května • 16:45

No tak uz rozumim tomu,proc se mi nektere testy zde nezdaji moc objektivni.Jestli jsou vytvareny na zaklade tabulek,udavanych vyrobcem a na teoretizovani ,tak to jo.Takze autor clanku nema jeste ani 30 let,obcas mu nejake auto pujci na kratkou projizdku a dohromady toho asi moc nenajezdil.Tim myslim aspon milion,pak se da snad mluvit o zkusenostech,nebo se mylim?Vubec mi lezou krkem ty silene subjektivni propagace,trochu vice fakt,ale overenych.Naftovy motor sice ma silu a je usporny,ale je to tak pro ridice,kteri jezdi ekonomickou rally,je to proste z nouze cnost a za ty chvalozpevy to nestoji.Mam v ruznych dieslech najezdeno pul milionu kilometru,ale v aute pro radost chci jedine benzin,to je totiz partner   pro komunikaci.Takze naftak do dodavky .A koncernova auta VW uz vubec neusim,co jsem usetril na nafte,dal jsem v servisu.BMW ?Vsichni mi kamaradi,co ho meli,uz podruhe do nej nejdou ,to je taky jeden fakt pro mne.Kdybych si mohl koupit neco opravdu nej ,tak by to byl Mileruv v Mazde,ale ten uz se nevyrabi a ja ojetiny neberu.

TTT
15. května • 18:16

Ty všechny kamarády bych rád viděl...asi jsou to takoví, co si pořídí rozpadlou E30, konečně maj bavoráka - no a pak už do druhýho nejdou...  Pro mě by jedinej důvod do něj nejít znova byl ten, že nový modely (hlavně 5 a 7) jsou těžce nepovedený (design).. Pokud nepokurví novou 3 (E90) tak zůstanu.  Jo - ale jedině benzín...

I když tu 330d bych asi měl vyzkoušet...když je tak dobrá.. (nebo v X5 ?)

 

Petr Broža
15. května • 18:28

330d skutečně doporučuji, alespoň na krátké svezení. Jsou motory, co mile překvapí i zaryté zastánce benzínu... (i já dříve patřil mezi ně).

Petr Broža
15. května • 18:10

A jaká fakta předložíte vy? To, že jste najezdil půl milionu km v dodávkách přece není argument... Nechápu, proč by měl být naftový motor určen na ekonomickou rally.

Otázkou totiž je, jaké motory porovnáváte. Pokud vedle sebe postavíte Hondu S2000 a Octavii TDI 81 kW, ano, pak budu brát hondu. Zkuste se někdy svézt v něčem, co má pod kapotou pořádný naftový motor. A tím nemyslím kamion.

Vážně mne vadí takové subjektivní a nepodložené argumentace založené na staromódním názoru, že nafta patří do kamen.

Petr Broža
15. května • 16:33

K diskusi bych rád dodal, že většina příznivců benzínu možná nikdy nezkusila kvalitní naftový motor, který už má podstatně lepší rozsah použitelných otáček - chybí turbodíra (v pohodě zatahuje od 1300-1500 ot.) a táhne do cca 4800 ot... Většinou se tak chovají šestiválce, které nabízí plynulý zátah v celém rozsahu otáček (2.5 TDI, 3.0D, 270CDI...), takže se s nimi dá skutečně jezdit jako s benzíny, nemusí se hledat úzký rozsah otáček, kde motor "funguje".

Pokud bych si u BMW 3 vybíral motor, bude to 330d - ne proto, že má nízkou spotřebu, ale proto, že se chová lépe než 330i...

PJ
15. května • 23:30

Nesouhlasim ani s jednim. Jednak jsem take jednim z tech, ktery diesely nema rad, nerikam nesnese, a pritom mam bohate zkusenosti se vsim moznym od Octavii TDI az po BMW d. Vezmu to jedno po druhem:
- ekonomika provozu pro mne (osobne, firemni finance jsou jina vec) neni prilis zajimava, najezdim ve spatnem roce i 100 tisic km a kdyz stravim v aute pul zivota, chci si je uzit a dobry pocit z jizdy mi da benzinovy motor. Je to znacne subjektivni, ale mam rad stale stoupajici vykon s otackami, coz mi diesel nenabidne (a nenabidne mi to ani turbobenzin, proto ani ty nemam rad). Nehlede na to, ze i ekonomika provozu vychazi kvuli porizovaci cene, nakladum na opravy (turbo, vahy vzduchu) a malemu rozdilu v cene benzinu a nafty casto lepe pro benzin, v minulosti jsem resil zda pro firmu Octavie TDI 81 nebo 1,6 74, vyhraly 1,6 a byla to dobra volba, naklady byly vyrazne nizsi, nez u par TDI, ktere se take koupily.

- Rozsah vyuzitelnych otacek je prave to, co je na dieselu neprijatelne, vypada to asi tak, ze do 1500-2000 ot se nedeje nic, do 4 tisic pak prijde vyrazny zatah a nad 4 tisice vykon silne uvada az padne na extremne nizke hodnoty i pred maximlanimi otackami. Dobry benzin tahne od 1000 do 7000 ot., mate-li jinou zkusenost, bylo to se spatnym benzinem. To se pak, spolu s vyssi hmotnosti, projevi i na zrychleni, vsimnete si, ze ve vasem slavnem srovnani ma stejne zrychleni a Vmax jako 330d i 325i a stejne je to (az na vyjimky, kdy je problem ve zprevodovani benzinu) skoro u vsech aut, stejny typ auta potrebuje cca o 10 procent vykonnejsi diesel, aby dosahl parametru slabsiho benzinu. Pruzne zrychleni je o nicem, zajima me jen zrychleni, od toho mam prevodovku, abych mohl mit otacky vzdy v miste nejvyssiho vykonu. A kdo tu argumentuje tim, ze zrychleni z 0-100 nevyuzijete, ze na trojku z 90 na 150 nikdo nezrychluje, ze normalni ridic tomu slape na krk na petku... Normalni ridic mozna, ja jezdim vetisnu roku 160-2xx, jen vyjimecne pomaleji (sorry, ale kdybych jezdil pomaleji, uz tezko stihnu udelat to, za cim nekam jedu) a vykonu vyuzivam prakticky neustale naplno pri kazdem zrychleni.

- uz nemam cas, tak jen posledni poznamku - naposledy jsem se presvedcil v Golfu V 2,0 TDI, ano nejel spatne, ale dynamicky na tom byl hure nez ma hracka Focus 2,0 s vykonem o 8 kW nizsim. Ano, srovnavam jina auta, ale zatimco prodejce od VW se rozplyval jak to tahne, me to prislo docela spatny a tam kde jedu do kopce s Focusem 190 ztracel tenhle motor uz ve 180 na petku i sestku. Zaver c. 1 - pokud bych si u BMW 3 vybiral motor, bude to 330i - ne proto, ze jen proste nemam rad diesely, ale proto, ze se chova nesrovnatelne lepe nez 330d... To jen takova mala replika

Zaver c. 2 - je to zbytecne vyvolany flame, protoze je to jednak nesmirne subjektivni a druhak zalozene na stupidnim srovnani (sorry, ale je zrychleni, maximalni rychlost atd., ne zrychleni z 80 - 120 na ctyrku, zpomaleni na polovicni zmacknuti brzdy nebo jizdni vlastnosti s podhustenymi pneu...), ktere celou subjektivitu dane otazky jen podtrhuje.

Zaver c. 3 - at si kazdy koupi co chce a je s tim spokojeny Pro mne je to benzin. Tecka. Je myslim zbytecne psat provokativni prispevky typu "K diskusi bych rád dodal, že většina příznivců benzínu možná nikdy nezkusila kvalitní naftový motor...". Ja ho zkusil a nechci. To se proste muze stat, sefredaktor by nemel ze ctenaru sveho periodika delat blbce, jakkoli je tam slovo vetsina. Je to naprosto nevhodne...

Plno veci proste nelze zargumentovat, nebot jsou zalozeny na iracionalnich preferencich. Tohle je jedna z nich, proto bych to dal neresil...

Petr Broža
16. května • 7:37

Nevím přesně, jakou máte zkušenost s naftovými motory, ale mnohé z nich bez problému berou od volnoběhu až do cca 4500 ot., zejména pokud jde o šestiválce; čtyřválce a zejména TDI se skutečně chovají tak, jak píšete. Právě kvůli menšímu rozsahu otáček mají těžší zpřevodování, proto mají na stejnou rychlost plus minus stejný rozsah rychlostí (1 do 40, 2 do 80, 3 do 120 atd...) jako porovnatelný benzín.

Jak píšete: ať si každý koupí, co chce. Já jen na měření, které provedlo BMW a které tudíž není zkresleno různými podmínkami, chtěl ukázat, že jízda s naftou je pro běžného řidiče příjemnější, protože nemusí tolik řadit. Mně osobně je v podstatě jedno, s čím jedu - přízpůsobím se a je to. Ale nikdy bych kategoricky natvrdil, že naftové motory jsou horší než benzínové, zvlášť nyní, kdy BMW, Opel a MB pracují na dvoustupňovém přeplňování.

Ron Jeremy
16. května • 21:22

jízda s naftou je pro běžného řidiče příjemnější, protože nemusí tolik řadit

Když je někdo lempl, nebo je líný řadit, má si koupit automat. I ti amíci to už pochopili, a to je co říct.

Petr Broža
17. května • 8:01

Proč kupovat automat, když si člověk může koupit nafťák, který bude o dost úspornější při stejných dynamických vlastnostech? Automat se běžně v Česku nekupuje, navíc v nižší a nižší střední se prakticky nevyskytuje a pokud ano, jen u některých motorů.

Plně ale reflektuji váš názor, že je lepší se uřadit k smrti, zaplatit na benzínu dvakrát tolik a ještě poslouchat hluk motoru v 5000 ot. na dálnici  Teď vážně: Ať si každý koupí, co chce

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Ron Jeremy
17. května • 10:28

Nafťák automat nikdy nenahradí. Leda nafťák s automatem (jak jsem psal, ten byl po mě stravitelnější, neboť jsem se nemusel rozčilovat s vadnoucím motorem). A že se v Česku nevyskytuje, je problém celoevropský. Je to škoda, ženy-řidičky by si jistě ulevily a muži by měli za jízdy volnou ruku pro spolujezdkyni.

A pokud jste musel poslouchat hluk na 5000 vytočeného motoru na dálnici, pak se jednalo asi o pěknou popelnici - u normálního auta je motor tak dobře odhlučněn a uložen, že při těchto rychlostech je slyšet pouze aerodynamický hluk a maximálně lehoučké "bzíkání" motoru, a to u 4v motorů. Akustický projev 6v benzínu a 6v dieselu je už naprosto nesrovnatelný.

Ale jak píšete - ať si každý koupí co chce. Vždyť spousta lidí jezdí starými škodovkami, a také jsou třeba spokojení.

Petr Broža
17. května • 17:35

Docela dost hlučí Octavia 1.6 75 kW, Astra Classic 1.6/1.8 Ecotec, Ford Fiesta 1.6 atd. Naopak skvělý zvuk mají mazdy, hodny, toyoty, žádný hluk a dunění, jen super zvuk

Ron Jeremy
18. května • 0:21

Ty 1.6 jsou na tuhle váhovou kategorii aut slabé, takže to převodují do síly, a jízda vyšší rychlostí znamená jít s motorem "až za roh". Moje auto při 130 točí 3450, motor prakticky není slyšet...

Petr Broža
18. května • 8:57

To je sice pravda, ale japonské automobilky dokazují, že motor nemusí ve vysokých otáčkách "hlučet", ale "zvučet". Třeba Mazda 3 1.6 - jedu 160, točím 5000 ot. a nic se neděje, motor má dobrý zvuk, neduní, neobtěžuje. Jedu to samé třeba s Astrou Classic (Astra B) a už ve 140 mi hlava třeští, jak motor obtěžuje hlukem.

limach
18. května • 13:22

A moje Alfinka zpívá italské árie dokud ji neklepne omezovač . Rozhodně žádné "hlučení". Při 6000 ot. tachometrových 205 km/h, krásný zvuk a do omezovače pořád dost daleko.

Petr Broža
18. května • 13:41

Ano, to je Alfa, Mazda, Honda... Zbytek hlučí

yyyyy
18. května • 13:57

renolt 1.4 mi tiez hucal ... pri 4000 (130-140km/h) potom sa usadil stichol, a do 6000 uz fical ticho ... len to uz bolo pocut kolesa

yyyyy
17. května • 9:15

denne jazdim autami s dizlom aj benzinom, subjektivne mam pocit ze s dizlom radim viac. Je pravda ze s dizlom nemusim preradit pri akceleracii, ale je pravda aj to ze je poznanie zlozitejsie mat tam na zaciatku tej akceleracie ten "pravy" stupen aby som potom uz preradit nemusel, a to prave kvoli mensiemu rozsahu pouzitelnych otacok. Takze to "podradenie pred" u benzinu ma nijako neobmedzuje, prave naopak, je to istota.

Šumík
16. května • 0:30

Focus s 2.0 litrem jede v pohodě 190km/h do kopce to je dobrej fór....měl jsem kdysi Mondeo 1.8(85kW) a ten víc než zhruba 140-150km/h nejel a to jsem ještě musle použít 4převod... 

PJ
21. května • 14:44

Bohuzel pro Vas je to pravda, nejen do kopce obecne (do maleho jede samozrejme i vic), ale i do hodne velkeho, dane srovnani se tykalo konkretne kopce na vyjezdu z CB na Brno, kde je ctyrproudovka s malokdy vidanym stoupanim na silnici tohoto typu. Klidne Vas svezvu, nebo Vam to natocim na video... Mondeo 1,8 je stredni trida s nejhorsi motorizaci, navic tezkymi prevody, Focus 2,0 nizsi stredni trida s nejlepsi motorizaci a lehouckym zprevodovanim. To by mohlo vysvetlovat ten rozdil, co myslite?

Ron Jeremy
15. května • 23:24

Jezdil jsem poměrně novým Audi A6 2.5TDI, automat, mělo to však možnost řazení i sekvenčně. S benzínem se to i přes 6 válců srovnat nedalo (už vůbec ne s benzinovým 6v) a bylo to hlučné (všimla si toho dokonce i moje žena, jakožto zástupce netechnických typů - poznává auta podle barev ). S automatem se to ale dalo spolknout - nemusel jsem se rozčilovat, že ten krám už netahá, automatika zařadila včas, kdežto já bych se musel soustředit, abych řadil "naftově".

Petr Broža
16. května • 7:53

Jde o to, co to bylo za verzi; pokud šlo o starší 110 nebo 114kW model, pak se není čemu divit, motor má pomalejší nástup, nižší maximum otáček apod. Ale verze 120/132 kW už je na tom daleko lépe, max. tlak turba už v 1400 ot. (a trvá do 3600 ot...), v 1400 ot. tedy má už 45 kW, což docela ujde, ne?

Ron Jeremy
16. května • 10:24

Byla to ta novější verze 120kW.

Petr Broža
16. května • 14:04

V tom případě mi není jasné, jak můžete napsat, že "ten krám netahá".

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Ron Jeremy
16. května • 21:19

Ale na takovou krávu velkou těžkou (s batohem - byl to avant) je to fakt málo. Byl to prostě průměrný jízdní zážitek, předjíždění už vůbec žádný zázrak. Jsem zvědav, jak to pojede, až si to majitel nechá přečipovat na těch 132kW, ale moc bych si od toho nesliboval.

BTW, líbil by se mi Allroad, ale šel bych asi do 2.8T. Bohužel, v okolí není nikdo, kdo by tuhle motorizaci měl - nemáte s ní zkušenosti?

allroad
17. května • 12:49

Malá oprava allroad je 2,7. Mám allroad 2,5tdi 132 kw(manuál) a k jízdním vlastnostem jsem spokojený. Jezdím celkem rychle, hodně předjíždím a nemám problémy. Můžu porovnávat třeba s alfou 166 2,5 nebo předešlou verzí vectry taky 2,5 125 kw. 

Proti alfě při stejným způsobu jízdy o 5 litrů nižší spotřeba, proti vectře tak o 1,5-2 litry míň (a to vectra není čtyřkolka).

asimov
17. května • 17:10

Pokud víím, tak Alfa 166 2,5 neexistuje, pouze 3.0. 2,5 se dává pouze do 156ky..............pokud se pletu, tak pardon, ale myslím, že nikoliv.

allroad
18. května • 8:29

Alfa 166, 2,5 V6, existuje před i po faceliftu. Já mám zkušenosti s tou před faceliftem i když mi neříkala pane. Pokud tě to nepřesvědčilo, podívej se třeba na auto.cz do sekce autokatalog - 166 je 2t, 2,5 3,0 a pak ještě tuším 2,4 jtd.  To nic já pořád tvrdím, že je to 164. Mýlit se je lidské.

Ron Jeremy
17. května • 14:58

Když už nebudeme mluvit o motoru (máte pravdu, je to 2.7T, dost nezvyklý objem), zajímaly by mě jízdní vlastnosti. Zvenku to vypadá dost vysoké, i když rozdíl je 142mm (spuštěné) vs 123mm (A6 avant). A6 avant držel v zatáčkách dobře, můžete ho srovnat s allroadem? Díky.

allroad
18. května • 8:47

Když si zvyknete na skutečnost, že je to auto docela těžké, a že se musíte s quattrem naučit jezdit, tak si nemůžu stěžovat. Po městě jezdím v druhé nejvyšší poloze (nejvyšší je do 30 kmh) to je podvozek dost měkký, mimo město jezdím dole, hodně ztvrdne, dobře sedí. Zatím i při rychlých průjezdech zatáčkou bez problémů, dokonce ani nepiští pneu (i když mám teda příplatkové 245/45/18). Jezdil jsem i s A6  avant 2,5tdi, ale 120 kw, subjektivně, když je podvozek dole je možná i tvrdší (když je dole tak mi to ani nepřijde vyšší).  průměrná spotřeba zatím 9,1 nafty, tak 40% Praha, zbytek mimo. Pokud Vás bude neěco zajímat, rád odpovím.

 

Šumík
15. května • 19:35

Jel jsem třeba V MB E 270CDI s 5-ti stupňovým automatem, a to nepřetžitě táhlo do 5000....skoro nulová turbodíra...

Ron Jeremy
15. května • 23:27

Konkrétně ty medvědy CDI jsou uvnitř dost hlučné, i dnes už starší 280 benzín je nesrovnatelně kultivovanější a tišší.

ajatin
15. května • 18:46

Párkrát jsem si zajezdil v TD 530 i MB 270CDI, ale také v BMW 528. Všechno samozřejmě v automatu, takže jsem nějaké vztahy otáček a pružnosti neřešil. Ale kdybych měl na takové auto prachy a chtěl bych ho domů, a nebyl třeba cestovní agent (uznávám, že na dlouhé štreky má TD ekonomicky jasně navrch) - jednoznačně ten benzín, protože je pořád o něco kultivovanější (i když hlavně u té dieselové 530 je vidět veliký pokrok) - hlavně za studena a v zimě.

Petr Broža
15. května • 20:43

Ano, 330d za studena stále trochu klepe a hlavně dost vibruje na neutrál, ale jakmile se rozjedete, neduhy jsou pryč.

yyyyy
15. května • 15:13

Jeziiissss … zase dizel x benzin? A to fakt v kazdom teste benzinaka bude napisane ze netaha pri 2000 otackach? Ved to kazdy vie.
Ano, dizel ma velky vykon v strednych otackach, dizel malo zere. Benzin (atmosfericky) neodpadava vo vysokych otackach (ked chcem predbehnut napriklad), benzin nema turbodieru, je lacnejsi a nesmrdi. Tak si podla toho vyberte a naucte sa jazdit s tym co ste si kupili. … preco furt ta sama debata …

>>>Akcelerace je funkci tociveho momentu, niceho jineho<<<
Akceleracia = zrychlenie - je funkciou vykonu a rychlosti.
 
>>>o kroutaku, kterej se meri na klikovce, je potřeba si uvedomit, pres jakej prevod se ta sila vlastne vlastne prenasi na silnici<<<
ale nie v tom je vyhoda dizla, vyhoda dizla je v tom ze v polovicnych otackach SVOJICH maximalnych otacok ma ovela vecsi vykon ako je tomu u benzinu. Preto dizel lepsie taha v nizkych otackach. S prevodovkou to nic nema spolocne, ta je prisposoena jeho max vykonu a jeho max rychlosti. Presne tak isto ako u benzinu. Takze ak zaradis prevod na ktorom sa da dosiahnut max rychlost, tak v jej polovici bude rovnako vykonny dizel silnejsi ako benzin.
 
>>>do slusnych naftaku (tim prave nemyslim ten 81kW) nedava petikvalt, ale sestikvalt - aby zbesile zrychlovaly jak do kila, tak do dvou kil.<<<
6 kvalt sa tam dava preto, ze dizel vo vysokych otackach zacne chlastat vdaka nizkej tepelnej ucinnosti vo vysokych otackach. Benzinaku tam ucinnost neklesa a preto 6ku az tak velmi nepotrebuje. ... navyse zbesila akceleracia 6tku? To je ftip nie?
 
>>>benzinaky maji vetsi spektrum vyuzitelnych otacek<<<
...
>>>sirsi spektrum otacek vlastne znamena uzsi spektrum rychlosti<<<
... to je nejaky chaos nie? ... dizel ma pouzitelne (rozumne) otacky od 1800 do 4000, benzin od 2000 do 6000 ... keby som benzin prepocital na max 4000 dostal by som 1300 do 4000 co je VECSI ROZSAH ako u dizla. Benzin ma v nizkych mensi vykon, ale nevypne mu tam ziadne turbo, takze sa da jazdit ovela plynulejsie .... takze ....
 
>>>ze akceleraci 50 az 140 bych v pohode na ctyrku zvladnul<<<
renoltik s 1.4 16V na stvorku bezproblemou zo 40 na 160 ... KAPITO? ... cize menej radim u benzinu ak jazdim kludne, menej radim dizlom, ak z neho taham vykon
 
>>>Renault neumi diesely tak, jako BMW a VW<<<
s VW je to historia, ide o to co je kriteriom a o ktorom motore sa bavime
 

yyyyy
15. května • 15:15

kua za to pismo ma nekamenujte, to sa poondilo nejako samo

Jim M.
15. května • 15:04

Sice to k tomuto článku nepatří, ale potřeboval bych fundovaně poradit. Právě v těchto chvílích se rozhoduji o koupi nového vozu a vybírám ze dvou variant: Audi A6 3.0 TDI quattro a BMW 530d. Docela mě láká nové BMW, ale nevím jaké vlastnosti od něho mohu očekávat na našich silnicích. Jezdím celoročně a všude. Najde se někdo, kdo by mi poradil které auto bude pro mě lepší  a proč?

E55
16. května • 2:08

Zdravim. Takze, objektivne asi radit nebudu. Otec si poridil 530d, musim uznat ze to auto me velmi prijemne prekvapilo. Mel jsem k BMW temer odpor /nezabijejte me/ ale tenhle model se povedl. Na pohled rozpacity, ale pri jizde perfektni. Urcite bych vam doporucil automat, ten se totiz taky moc povedl, velmi plynule prerazuje pri seslapnuti plynu rychle reaguje a motor opravdu rve dlazdice. Vse je vcelku po ruce, trochu me prudi navigace zapadla do stredove konzole, ale je to o zvyku, na silnici se chova perfektne, hluk , zbytecne naklony apod jsou neznamou veci. Zalezi hodne na vas jak se poperete ze zadokolkou, i kdyz tedy ESP se s ni popere mnohem vic nez vy budete muset.
A ted k Audi. Novy model je perfektni, vypada daleko vetsi nez ve skutecnosti je, ale vnitrek me dostal. Zatim jsem byl jen spolujezdcem, spolecnik uvazuje o koupi, tak mel predvadecku s 3.0FSI a to byl kamen urazu. Ten motor mi pripada neskutecne neforemny, neutralni, naprosto bez stavy. At se na me nikdo nezlobi ten diesel od BMW je 3x lepsi a to jsem benzinar. 3.0TDI snad bude lepsi. takze zatim bych doporucil BMW, ale zkuste oboji, neudelate chybu. byl bych vam rekl at zkusite take ecko od MB, ale nenasel bych nejspis vhodneho dieseloveho konkurenta pro tyto dva pokud trvate na nafte.

Jim M.
16. května • 8:20

Taky zdravim, konečně někdo, kdo má zkušenosti s BMW. Nejvíce mě zajímá a mám z toho obavy, jak se auto bude chovat na našich silnicích. Vubec si nedokážu představit, co budu moci očekávat od takového auta v zimě. Zatím jsem měl vždy "předokolky" a u těch není v zimě téměř žádný problém. Nebude mě BMW nějak omezovat? Jsem zvyklý jezdit i v zimě dynamicky a o "zadokolkách" toho moc potěšujícího neslyším...

E55
16. května • 11:47

jsem mercedesar, tak nejak skoro od jakziva. krome G s pohonem vsech ctyr kol a mojeho italseho "milacka" alfy GTV, jsem snad nemel nic s nahonem na predek, takze moc objektivni taky nejspis nebudu, zadokolka mi totiz pripada jako naprosto bezna zalezitost. dle meho se v zadokolce daleko lepe kontruje, daleko lepe vycitite co se s autem deje a jak jsem psal vyse, pujcte si predvadecku na vikend a skocte na skolu smyku, tam to poznate nejlepe. otec mel BWM na ctyri dny pujcene od Bycha, ja jsem si od M3000 taky pokazde v klidu pujcil auto na zkousku a u Exnera tez nedelaji zadne extremne velke problemy pokud jevite ocividny zajem o audi. Muze vam sem kazdy napsat co co chce, rozhodnuti je ve vasich rukou. V lete je zadokolka "nepremozitelna" v desti jsem take nezjistil zadny problem, v zime = pravda je , ze pokud se dostanete na zasnezenou a lehce zledovatelou cestu, je lepsi mit v kufru treba 100kg cehokoli, ale jeste se mi nestalo, ze bych nekde uvizl.
Myslím, že vás BMW omezovat nebude. Osobně se mi mnohem víc líbí nová A6, ale sklamal mě benzínový mötor FSI. naopak u BMW jsem hodně rozpačitý ze vzhledu, ale povezení je naprosto geniální až jsem se sám divil. ten nafťák v tom autě opravdu nechová neduhy nafťáku. mohu se zeptat kolik chcete investovat do nového vozu?

Jim M.
16. května • 14:08

Cena se pohybuje právě mezi BMW 530d a Audi A6 3.0 TDI quttro, u každého s nějakými doplňky navíc.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
E55
16. května • 19:25

pak nereknu nic jineho nez "svezte se obojim a dejte na srdce, mysl a dusi"
i kdyz o srdci tyhle auta nejsou, jsou spis o rozumu, verte ze vim o cem mluvim. srdce ma Alfa, Ferrari, Lambo ....

Jim M.
16. května • 20:45

Tedy díky, nějak už to dopadne.

E55
16. května • 23:18

At se rozhodnete pro kterekoli, bude ta volba spravna. :)

Šumík
15. května • 22:29

Určitě BMW, Audi je sice super, ale není dle mě tak reprezentativní a podvozek nemá tak dobrej jako BMW a ještě si tam můžeš koupit aktivní řízení...a co víc, jeho diesel 3,0d patří mezi světovou špičku, TDI je o chloupek pozadu...

Petr
15. května • 16:25

Já bych volil Audi A6; ten třílitr má lepší parametry než BMW 530d a quattro v základu je jistota. Pro sportovní jízdu je ale lepší zadokolka, líp to najíždí do zatáček. Ale mě se BMW 5 nějako nelíbí...

Leonardo Cupranek
15. května • 20:24

Proboha co muze lepe projizdet zatackama, nez quattro (navic s ESP)?

asimov
17. května • 16:58

Quattro není záruka ničeho kolem jízdních vlastností.....pouze v zimě je to výhoda. Na suchým asfaltu projede zatáčku novej Accord výrazně rychleji než současná A4 quattro..............a nejen Accord.

Petr
17. května • 18:15

Quattro je v podstatě záruka toho, že se auto bude v zatáčce pod plynem chovat neutrálně. Zadokolka je pod plynem přetáčivá, předokolka nedotáčivá. Zejména v zimě je neutralita výhodou. A taky rozjezdy, když zabírají čtyři kola, je to vždycky lepší. Nebo se pletu?

Leonardo Cupranek
17. května • 17:26

Aha. Takze prisne neutralni chovani (ani pretacivost, ani nedotacivost), tedy moznost projizdet zatacku pod plynem, je vlastne na skodu, ze jo? Mozna, ze kdyby ten Accord mel nahon pouze na jedno kolo, ze by tu zatacku projel jeste rychleji )

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
asimov
17. května • 18:56

A to, že quattro má přísně neutrální chování jsi vyčetl kde? Ten náskok díky technice už jim nežeru a některý automobilky dokáží udělat auto s lepším chováním na standardním povrchu i bez 4x4. Zkus a neprndej...................

Michal
15. května • 20:58

Podle mně zadokolka dovolí pod plynem rychlejší průjezd zatáčkou než stejnému autu se stejným podvozkem, ale quattrem. Zadokolka je přirozeně přetáčivá, takže pokud na to šlápnu, plynem ji naženu do zatáčky. Tohle u quattra tolik nejde. Mám to vyzkoušeno, BMW 330i a 330xi.

Jim M.
15. května • 20:51

Opravdu si myslis, ze quattro bude BMW přesahovat ve všech aspektech jízdy? Jel si někdy s novým BMW pětkové řady?

Taranakki
15. května • 12:22

Cena benzinu a spotreba vozu me vubec nezajima, radim rad a mam rad hezky zvuk motoru.

Jen tak mimochodem, turbodiesely jsou v boomu pouze v Evrope, protoze EU je preregulovana, predanena a diky tomu s pokrivenym trhem, ktery je do urcite miry zvyhodnuje. A je nutno rici, ze EU zdaleka neni tim nejdulezitejsim svetovym hracem, tim nejvetsim ek. tahounem, spis naopak. Trendy v EU nevystihuji trendy ve svete. Nebijme se do prsou, ze v nafte je budoucnost, tak to totiz neni. Mimo EU by si naftaky nikdo nevsadil ani zlamanou gresli.

Japonci dlouho neumeli turbonaftu, nebyl duvod, protoze tam proste tyhle auta nejezdi (az na vyjimky), oni je nepotrebujou. Naftu zacali delat jen kvuli trhum v EU a pokud je budou delat nadale, tak jen kvuli tomu.

Ad. Srovnani Toleda TDI vs Mazda 3. Nesrovnatelne, japonec ochlup hur jede, vic zere, ma hezci design, ma lepsi jizdni vlastnosti, je podstatne modernejsi, ma dlouhy rozvor:delce auta, nesmrdi a necudi, neceka na turbo, neklape, v treskutych mrzech nastartuje, ma hezky zvuk a neni to seat od pricmoudlejch, urvanejch a linejch spanelu.  

MHPlus
15. května • 21:04

No já bych si tu zlámanou grešli vsadil.... Ve hře jsou daleko širší souvislosti, než jen souboj výrobců benzínových a naftových motorů. Světové trendy jdou mimochodem úplně jinam, než k vyzdvihování nebo zatracování benzínu a nafty. Na straně nafty je jedna velmi podstatná výhoda - účinnost. V době, kdy zásoby fosilních paliv dochází, je to strategická devíza do doby, kdy bude nutno přejít na zcela jiná paliva.
Právě tak můžeme tvrdit, že pokřivený je trh USA, Japonska nebo zbytku světa - USA a Jap. jsou země, které spotřebovávají naftu ve velké míře pro energetické účely, obrazně řečeno "do kamen". V Evropě je trend jiný, zde jsou v energetice významně zastoupeny i jiná paliva a tím pádem není nafta jako ušlechtilé palivo tak žádaná. Navíc je tu i problém logistický - proč si Američan nekoupí naftový motor? Protože do něj nesežene naftu. Proč do něj nesežene naftu? Protože ji nemá kdo u pumpy kupovat. Bludný kruh, který v Evropě už mnoho desítek let není třeba řešit.
Další důvod, zejména v rozvojových zemích - výroba a údržba benzínových motorů je jednodušší - v benzínovém motoru "klasické" konstrukce se může šťourat každý vesnický kovář, kdežto moderní turbodiesel už bez patřičného zázemí těžko opravíte. To v Evropě zase tak nevadí.

Našlo by se spoustu dalších argumentů pro jednu i druhou stranu, nedomnívám se však, že v dohledné době dojde jak v Americe, tak v Evropě k nějaké změně v dosavadních trendech a postojích - "normální" Američan nebude kupovat auto s TDI nebo dCi motorem "protože to v Evropě kupují" a Evropan nebude kupovat benzínový motor, "protože v Americe nic jiného nejezdí". Přednost dostanou jiné argumenty....

Taranakki
16. května • 15:15

I civilizovana a rozvinuta spolecnost ma staly rust spotreby energie na hlavu navzdory technologickemu pokroku, tempo rustu energetickych uspor v dusledku zavadeni novych technologii je nizsi nezi trend rustu spotreby energie per capita. I kdyz tempo spotreby (logicky) je vyssi u zemi tretiho sveta nez u zemi rozvinutych. Viz, hodnotici zprava OECD 2003 a jeji projekce. Ekonomicke naftove motory v osobnich automobilech hromadne zavadene a podporovane v EU zcela urcite nespasi globalni zasobu fosilnich paliv v budoucnu a to ani omylem. Ted jen pro EU: uspory fosilnich paliv vznikle v dusledku uzivani a zdokonalovani modernim dieseloveho motoru, se znehodnoti (a jeste mnohem vice nez znehodnoti) rustem jeho poctu v autech a rustem jeho vykonnosti. Zlate pravidlo rika: pokud nebudeme v zasadnich otazkach jednotni na celem svete nemuzeme dosahnout globalni zmeny. A globalne? At si kazdy dosadi sam. Auta samozrejme jsou a budou stale silnejsi (trend je zrejmy) a doufam, ze mi nikdo nechce namluvit, ze 200 kW naftovy motor bude mit za rok nizsi spotrebu nez 100 kW, za 5 ci 10 let klidne ano, ale ne za rok, protoze rust ucinnosti danych agregatu neni zdaleka tak zasadni, aby dokazal vyrovnat rust jejich vykonu a spotreby. Silnejsi TDI take prece berou kombinovane vice nez slabsi, je to tak, 81 kW TDI vs 110 kW TDI PD? 

 

 

MHPlus
16. května • 20:38

Pokud má vznětový motor účinnost spalovacího procesu okolo 33% a zážehový okolo 27%, vychází mi tak jako tak stále energeticky výrazně výhodnější. Museli bychom hodně hodně dlouho hledat případ, kdy by byl naftový motor v konkrétním autě tak neúsporný, aby dosáhl spotřeby motoru benzínového...

Leonardo Cupranek
15. května • 20:23

Rec nebyla o tom, ktere auto je hezci a modernejsi. Rec byla pouze o tom, ktere lepe jede.

Ja netvrdim, ze Toledo je moderni a neokoukane auto - vzdyt se dela od roku 99 a stejne jako Octavie ceka na sveho nastupce. Ale az bude dalsi verze (doufam, ze opet lepsi, nez Octavia2), tak to bude mit nejaka Mazda dost tezke. Zejmena proto, ze do ni nedavaj zadnej dobrej motor. Toledo pravdepodobne dostane 2.0 FSI Turbo 147kW, 2.0 TDI 16v 136kW a dost mozna, ze i neco vetsiho, nez ctyrvalec (i tato generace nabizela petivalce). A ma snad Mazda3 neco jako DSG ci nahon na vsechny 4? Koncernova auta ano.

Jo a neco k tem "pricmoudlejm a linejm smanelum" : Toledo se vyrabi v Belgii a snad krome zasterek jsou vsechny dily VW a Audi (ma daleko vetsi podil koncernovych dilu, nez mela Octavia). Toledo je daleko blize AudiA3 a VW Bora, nez Octavii. V technicaku v rubrice "vyrobce motoru" mam napsano "Audi AG". Co tam ma ta Mazda? Podle otackama vyhoneneho bzikaveho vykonu asi "Kawasaki".

ajatin
16. května • 12:50

To nemůžete myslet vážně, že M3 nemá žádný dobrý motor. Nejde přece jen o výkony. A zrovna v těch nejprodávanějších verzích s motory 1.4, 1.6 je třeba s VW-group minimálně srovnatelná. Mazda většinou nedělala vysokovýkonné malolitrážní motory, jako třeba Honda a Toyota, ale jsou zase pohodové a úžasně spolehlivé (i když to třeba toyotácké také). Rozhodně se za ně nemusí stydět.

Leonardo Cupranek
16. května • 17:12

Ano, to je pravda - v malolitraznich motorech 1.4 a 1.6 je Mazda s VW opravdu minimalne srovnatelna. Pokud nekomu opravdu nejde o vykony, pak ano. Tyto motory jsem vubec nebral do uvahy, protoze mi proste pripadaji uz absolutne nepouzitelne. Ale evidentne jsou i lide, kterym vyhovuji. Ja bych proste nechtel motor, kterej bych musel vytocit na 7000ot, abych byl v rozumnem case jakz takz v kopci predjet kamion. Nevim, o kolik je ta mazdacka 1.4 ci 1.6 lepsi, nez 1.6 SRi 74kW od VW, ale pokud neni lepsi alespon o tridu, tak je to proste tragedie. Ja jsem se ze soku z jizdy v Octavii 1.6 SRi 74kW proste jeste nevzpamatoval. Ale urcite jsou lide, kterym ten motor pripada dobry a v pohode s nim ziji (treba proto, ze jejich predchozi auto byl Oltcit).
Nicmene jsem presvedcen, ze to lide kupuji jen proto, ze tyto motory jsou relativne financne dostupne, respektive cokoli silnejsiho je financne nedostupne. V USA by si ale takovy motor nekoupil ani ten nejsenilnejsi duchodce. Proste s takovym motorem muze jezdit pouze ten, kdo nikdy nezkusil nic jineho. Pokud by byly rozumnejsi motory (2.0 a vyse, nebo preplnovane) za rozumnou cenu, po nejakejch sestnactiventilovejch 1.4 ci 1.6, ktery maj ten papirovej vykon jen v nahonenejch otackach, by nestekl ani pes.

MichalR
20. května • 15:26

Ahoj,

Ja myslim, ze by spousta lidi stekala. Navic mam pocit, ze tehle malych aut se kupuje cim dal tim vic . Proc by si nekdo kupoval na popojizdeni do mesta dvoulitr? Nehlede na to, ze pro velkoobjemovy motor nejsou kratke pojizdky zrovna idelani. Navic budou mit vetsi spotrebu, vetsi zakonne pojisteni, drazsi obuti atd. Ne kazdy potrebuje silne a vykonne auto. A srovnavat to s USA je nesmysl. Zivotni styl, zemepisne pomery a mysleni lidi v USA jsou preci jenom trosku jinde nez v Evrope.

Vetsinu prispevku mas pomerne rozumnych a na rozdil od jinych jses schopny vecnych argumentu, ale ta tvoje absolutisticka prohlaseni me obcas dokazou vytocit

Snehulda
15. května • 12:48

Nemluve o tom, ze turbonaftaky treba v Kalifornii nesplnuji emisni limity. Mozna se to prichodem filtu pevnych castic zlepsi, ale ten bude mit zrejme zas dopad na vykon. Mimochodem taky vam prijde ze posledni dobou si zreme vsichni nechavaji ty svy turbokamna chipovat a ty auta zacinaj kourit jak stary avie?

Šumík
15. května • 13:06

Sakra, jak to s těmi emisema vlastně je?? Vždy vidím, že moderní diesel má CO2 vždy o dost lepší....nejsou tím pravým důvodem pevné částice...

yyyyy
15. května • 15:23

co2 nie su emisie, emisie su v tej kolonke kde vidis EUROXX - to je o C, CO a NOx.... co2 to je spotreba, cize kolko fosilnych paliv spalis

Dusan
15. května • 13:57

Co si predstavujes pod takym pojmom " má CO2 vždy o dost lepší"?

Martin
15. května • 12:15

Jak už mnozí z Vás napsali, srovnáváte nesrovnatelné. Jak píše Viktor, TDI sice má o mnoho vyšší t.m., ale reálná síla přenášená na kola a její využitelnost je u dieselu zcela jiná díky nutnosti naprosto jiného zpřevodování, motor TDI prostě funguje v 2/3 pásmu otáček v porovnání s benzinem. Vůbec taky nemá smysl hádat se, jestli je lepší benzin nebo diesel. Nový TDI se cenově většinou na 100.000 km nevyplatí oproti stejně výkonnému benzinu, na dálnici má ale jasně navrch. Spekulovat o tom, jak je který motor zábavný, asi taky nemá smysl. A jestli někdo měří zrychlení benzinu z 80 na 120 na čtyřku, měří stav, kdy s benzinem nikdo nikam nepospíchá, zatímco TDI se svým plochým průběhem t.m. to akceleračně zcela vyhovuje. Když se tam chci dostat co nejrychleji já, mám tam od 80 do 120 trojku (4 tis. otáček -6 tis. otáček, Fiat Stilo 1.6 16V 103k), což by u dieselu nešlo. Jenže mě tam teče při této parádě asi 3x víc paliva než TDI. Ale je to větší švanda.

méďa
17. května • 11:28

Proč se cenově do 100tis. km nevyplatí? Fakt by mě zajímalo, kdo z vás má zkušenosti s dislem? Kdo s obdobně silným benzinem, kdo si to někde přečetl a je chytrý?

Marty
17. května • 12:41

Mam Fiat Stilo Multiwagon 1.6 16V 76kW/103k, 1.9 JTD 115k (vykonove nejblizsi diesel od Fiatu) by me pred pul rokem vysel o 70 tisic draz.
Pocitam-li s rozdilem ve spotrebe 2.5 litru, pak je to na 100.000km (u me za pet let) takto= 2.5l x 26.50kč x 1000=66.250,- Kč.
V tom samozřejmě nepočítám servisní náklady, které jsou buď stejné nebo o trochu vyšší u dieselu
Pocitam samozrejme s max. cca 16tis. km na rok, coz samozrejme spousta lidi prekroci. Potom se jim vyplati diesel. Taky samozrejme hovorim o nakupu NOVEHO VOZU, nikoli ojetiny, kde je to vsechno jinak.

allroad
17. května • 12:59

Řada automobilek srovnala ceny. Srovnatelné vozy od Bmw  - x3 3i a 3d, 530d a 530i, nová audi 3,2 fsi a 3,0 d, cenově jsou na tom stejně, zrychlení na 100 řádově o dvě desetiny horší, dlaší parametry (kromě spotřeby srovnatelné). A jestli se nepletu, tak třeba Nissan a Citroen měl akci kde benzin a nafta byly za stejnou cenu.

Petr Broža
15. května • 20:53

To není pravda, u naftového motoru je také možné podřadit ve stejném rozsahu 80-120 km/h na trojku, a to skutečně u každého. Jen rozsah otáček nebude 4000-6000, ale třeba 3000-4200. A je celkem jasné, že v těchto otáčkách má nafťák více výkonu než třeba 2000-3000, takže z 80 na 120 km/h zrychlí na trojku dříve než na čtyřku.

Nechápu, kde mnozí přišli na to, že nafťák jede jenom v nízkých otáčkách, to je samozřejmě nesmysl. Jen je zde neúčinnější (má nejvyšší krouťák), ale má zde stále nižší výkon než v otáčkách vyšších.

Ron Jeremy
15. května • 22:55

120km/h jede lecjaký benzín i na dvojku, to jistě víte.

A nafťák jede nejlépe v nízkých otáčkách, točit se dá, ale jízdnímu výkonu to u většiny škodí, protože postupně "uhnívá" a je výhodnější zařadit další př. st. Nejel jsem zatím novou dieselovou Hondou, která je za eliminaci tohoto jevu v recenzích chválena, ale zatím všechny diesely, které jsem řídil, se chovaly právě takhle.

BTW, na tu Hondu jsem zvědav, musím sehnat někoho, kdo mi ji půjčí na svezení. Průběžně dle příležitosti zkouším nové diesely, abych zjistil, jak vývoj pokročil. Lepší se to hodně, ale pořád to není ono. Navíc kultivovanosti benzinů asi nikdy nedosáhnou. Zevnitř už bývá interiér perfektně odhlučněn, ale zvenku to je stále stejná ostuda.

Marty
16. května • 22:56

Tak to jsem jeste neslysel...muj 1.6 16V 103k od fiata, kterej je tocivej jako blazen je zastavenej omezovacem na 6350rpm a jede pri tom asi 95...napis,ve kterym aute si tohle udelal, ale asi sis spletl dvojku s trojkou....

Ron Jeremy
16. května • 23:03

Popisuju to výše, starý Opel Vectra 2.0i r.v. 94 = žádné zázračné auto.

Petr Broža
16. května • 8:18

Žádný laciný benzín, pokud vím, nejede 120 km/h na dvojku  Většina nezvládne ani stovku...  

ethrall
16. května • 10:47


postamble();
Presne tak, ziadny z normalnych "levnych" benzinakov neda ani stovku ... ja dam 100 ale hned zareaguje obmedzovac (Toyota Corolla '96 1.4 16V pri 7800 rpm) a vela tych, co maju nove benzinaky to len obdivuju, pretoze ich sekne obmedzovac pri 6500-6800, takze pocitam, ze ani nove motory 1,2 a 1,4 a polovica 1,6 vobec nedosiahnu stovky na 2°.
Peter, co takto uverejnit to video k Mazde namiesto diskutovania ? :)

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Petr Broža
16. května • 11:03

To se trochu zpozdí, musím dopsat test BMW 330d

ethrall
16. května • 11:57

joooj ha :) takze ono to este nie je ani v pocitaci, ze yo .. :)

Ron Jeremy
16. května • 10:27

Když chcete laciný, tak dnes třeba Opel Vectra 2.0i r.v. 1994 (!!!) - 1-80, 2-120, 3-160, 4->200, 5-???.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Petr Broža
16. května • 10:44

Ta jednička se mi nezdá, oproti ostatním rychlostem je extrémně dlouhá... Mám 1.8T, kde jednička bere cc 55, dvojka 110, trojka 160, čtyřka něco přes 200 a pětka 240 (i více, ale to jsem nezkoušel).

Jinak pokud chcete argumentovat tímto motorem, pak musíte vypustit slovo "lecjaký", protože většína čtyřválců skutečně nezvládá na dvojku ani stovku...

Ron Jeremy
16. května • 21:02

Je pravda, že převodovka je u tohoto auta až nezvykle dlouhá a první dojem po rozjetí je, že tam místo jedničky je skoro dvojka.  A je poměrně problém se s tím udržet po městě, čtyřku lze zařadit málokdy a když se zařadí, nutká to člověka jet moc rychle.  Pokud nevěříte, až pojedete přes Plzeň, napište, auto půjčím a svezu vás.

Jezdil jsem s Oct. RS a jednička se mi zdála na motor zbytečně krátká, možná je stejná, jako v 1.8T. Zrovna s takovým příjemným nástupním krouťákem by si 1.8T myslím zasloužilo delší jedničku. Těch 55 na jedničku snad jede i Felicie...

Snehulda
16. května • 13:25

Co treba leckjaky japonsky 4valec? Myslim si ze prave vetsina japonskych motoru zvladne 100ku na dvojku (a kdyz ne 100ku tak treba 95, coz je podobne ...). Prece jenom maloktery japonsky motor ma omezovac po 6500 otacek (spis jdou az na 7000 tisic, pripadne pres 7500 (honda

Petr Broža
16. května • 13:48

Třeba Mazda 3 2.0 na dvojku stovku neudělá.

ethrall
17. května • 7:29


postamble();
Ocividne mal na mysli Toyota / Honda / Nissan / Mitsubishi :) Vid. moj prispevok o Corolla 1.4 '96 :)

saus
17. května • 12:09

Kdysi jsem měl Mazdu 626 z roku 86, byla to 1.6tka a 100 na dvojku dělala taky, dokonce když jsem ji vyhnal do červenýho tak i 120.

ethrall
17. května • 13:47

Bola ocividne dobre sprevodovana, teraz uz Mazda moc netoci :(

yyyyy
15. května • 23:15

neni dizel ako dizel, ... vlastne turbo ako turbo, pretoze ten tah v nizkych robi to turbo nie ta nafta. Proste su dizle ktore maju ozaj benzinovy charakter, teda plchu krivku tociveho momentu, neviem preco sa tu prehliadaju renoltie motory - 1.5dci 100hp je typicky priklad, uplne plocha krivka momentu, krasne tocivy motor, jedina nevyhoda (v porovnani s benzinom) je maly rozsah otacok 2000 - 4000. Ak ho provnam s rovnako vykonnou 1.4 16V v tom samom aute, tak rozdiel je v nutnosti presnejsie (a viac) radit u dizla. Ale su aj motory ktore maju plochu krivku VYKONU. Takze maximalny vykon dosiahnu uz pri 3000 a do 4000 maju vykon rovnaky pretoze IM OPADAVA MOMENT. Tak tam podradenie nezmeni VOBEC NIC. Proste podradim, motor sa roztoci, zacne zrat a efekt nijaky. A to pripad vecsiny dizlov. Prikladom toho sameho vyrobcu je 1.5 dci 80k. Takze potom ten slabsi je asi lepsi, ked v tych nizkych tak pekne taha nie?  

PeterL
16. května • 21:29

čo je to plochá krivka výkonu? Priznám sa, že taký motor som ešte  nevidel. Väčšinou sa dá manipulovať s priebehom točivého momentu (zo známych motorov má nádherne plochú krivku 1,8T), ale krivka výkonu má vždy viac-menej rovnaký tvar - nárast, maximum a zlom do prudkého poklesu.

Ak je nejaký motor s plochou krivkou výkonu, tak hoď sem jeho charakteristiku.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
yyyyy
17. května • 10:16

No plocha krivka momentu je ked ma rovnako dobre plnenie v nejakom rozsahu hej? Ta 1.8T ma obmedzenie tlaku (odstrihnuty vrchol), atmosfericky priklad je 1.4 16V od renolta, aj ked je to dane casonanim a nie turbom, tak ta plochost nie je az taka vyrazna.

No a plochy vykon je, ked ti moment pada tak rychlo ako rastu otacky. To sa stane u turbo motora ak nema dost vykonnu turbinu, pretoze so zvysujucimi sa otackami - a teda zvysujucou sa potrebou vzduchu uz nestiha udrzat tlak. Skus si nikde najst priebeh opla 2.2 DTI. Ten ma maximium vykonu uz pri 3000, ale tu samu hodnotu udrzi az do 4000. Je to preto, ze od 2000 do 3000 drzi zhruba rivnaky tocak, a tym ma pekne vzostupny vykon, ale od 3000 do 4000 mu moment klesa a to presne tak, ze vykon je konstantny. A to je prave o tom podradovani, ak som uz na 3000 tak podradenie nic nezmeni. (okrem spotreby ). Ale to je vlastnost vsetkych turbo motorov, pokial nemaju tocak umelo vyhladeny ovladanim plniaceho tlaku. A to nie je len benzinovy 1.8T, to same je aj u renoltieho 1.5 dci 100k - cize je to upny protiklad tych slabsich 1.5 dci.

yyyyy
17. května • 10:36

No neviem teraz ten priebeh najst, ale mam na mysli 2.2 DTI v opli vectra karavan, udaje su tu:

http://media.gm.com/de/opel/de/download/doc/pdf/r_c_vectra_caravan/vectraca_1.pdf

mozes vidiet ze max. vykon udavaju pri 3200, mam pocit ze nieco rovnake bude aj mazdacky 100KW dizel.

MHPlus
18. května • 0:27

Reálný Opel 2.2DTI: http://www.autorevue.cz/Images/2598/5555.jpg
max.výkon 107kW/3855RPM
max.moment 347Nm/2580RPM

PeterL
17. května • 10:58

tiež som to nemohol nikde nájsť, ale každopádne takýto "kamionistický" priebeh výkonovej krivky nepovažujem za bežný ani u preplňovaných dízlov - ich krivky sú tvarom podobné benzínom, akurát treba odrátať niekoľko tisíc otáčok.

Opelácky 2,2 DTI je tak trochu unikát - už aj v tom, že ho nikto nechce.

Ale naspäť k priebehu výkonu - v mojom prípade (TDI - 81 kW) to znamená bežnú jazdu cez krútiaci moment, predbiehanie zásadne cez otáčky - až do maxima.

yyyyy
17. května • 11:58

No bezny nie je, ale ten jav sam o sebe bezny je, prave kvoli tomu padnutiu momentu u dizla, a to je prave dovod toho ze dizel dobre taha v strede otacok. Ak si zoberies motor ktory tu spicu momentu ustrihnutu nema, tak tam vidis ze krivka vykonu vo vyssich otackach je velmi plocha - teda v porovnani s benzinom. Ten 2.2 DTI je samozrejme extrem. Porovnaj tieto dva priebehy motorov toho isteho vyrobcu:

http://www.renault.sk/modely/megane2grandtour/img/graf5.gif

http://www.renault.sk/modely/megane2grandtour/img/graf4.gif

Vykon toho druheho pri 3000 a 4000 je menej ako 10%, zatial co ten prvy ma benzinovy priebeh.

PeterL
17. května • 12:36

hm, asi máš pravdu, tu je môj priebeh, z neho je jasné, prečo dosahujem max.. dynamiku cez otáčky (aj keď subjektívne najlepšie ťahá medzi 2000-3000):
http://www.skoda.sk/new_configurator/images/motory/10.jpg

yyyyy
17. května • 12:52

Jasna sprava, proste ten turbo pokles je mensi ako narast otacok, tak si dobry v otackach, niekto by to nazval ze netaha od spodu .

 

Ale to ze subjektivne taha od 2000 do 3000 nie je vobec subjektivne, je to proste tak, ide len o to ako RYCHLO ten tocak klesa.

PeterL
17. května • 13:25

eé, asi by to ťažko niekto nazval že neťahá odspodu, keď maximum momentu mám už pod 2 000 otáčkami. Ja to vidím takto: skoro všetku jazdu si odkrútim medzi 2 000- 3 000, ale keď potrebujem vytlačť z auta hnis, tak (na rozdiel od Renaultu, alebo Opelu) sa mi oplatí ísť na 4 000 otáčok.

yyyyy
17. května • 13:53

No neviem, kukni na ten renolt 88kw co som dal to tej spravy s obrazkami, a pozri aky vykon dava renolt pri 2000 otackach a tvoj 81KW (co je rozdiel na renolta len slabych 10%) pri tych istych 2000 otackach.

Ak dobre vidim, renolt ma 60kw, zatial co ten tvoj ma 45kw.

BTW, kukni este sem:

http://www.renault.sk/modely/megane2grandtour/img/graf2.gif

to je ten tolko zatracovany 1.6 od renoltu, vidis tych istych 45kw v strede otacok? t.j pri 3000

PeterL
18. května • 8:46

teraz ti už trochu nerozumiem. Ja som nepísal o sile môjho motora v porovnaní s dci 88 kW, ale o jeho charakteristike, ktorá mi umožňuje popísaný štýl jazdy (na rozdiel od Opela, alebo Renaultu). Keby si chcel porovnávať motory ako také, tak asi by si musel siahnuť do inej kategórie, nakoľko môj 81 kW patrí už medzi veteránov (ale mimoriadne osvedčených).

TDI 81 kW by som porovnával z predchádzajúcou verziou od renaultu (nepamätám sa, ktorá výkonová verzie to bola), tvoj 88 dci by som skôr porovnal s TDI-PD 96 kW. Otázne je, či má význam dízlové motory VW vs. Renault porovnávať, podľa mňa má VW konkurenciu asi niekde inde, Renault vedie v niektorých benzínových motoroch (napr. 1,4). 

Ináč dole hodil jeden borec charakteristiku 2,2 DTI od OPelu, pozeral som to, pekný humus, od tohoto motora radšej ruky preč.

yyyyy
18. května • 12:10

Ved ano, ja som povodne nechcel porovnavat motory medzi vyrobcami, on sam renolt ma tie dizle aj "tocive" aj tie "hrbate". Islo o to, ze u turbomotora sa moze lahko stat ze to podradenie vobec pomoct nemusi. Osobne mam megana s tym 88kw dci. Jazdim dlhe trate po dialnici jednou rychlostou a tam mi ten motor vyslovene sadol, inak by som siel do benzinu.

A s tym ze najlepsi renolti motor je 1.4 tak s tym suhlasim, mal som ho, stale mam 1.6tku a skusal som ju v novom megane a uz to nebolo celkom to prave, ale stale je to podla mna na spici vo svojej triede. Ak si pozriem novy VW FSI a porovnam so starym dobrym 1.6 16V od renoltu, tak rozdiel moc nevidim, a hlavne nie taky ktory by vyvazil rozdiel v cene

Marty
19. května • 11:18

Souhlasim. Turbodiesel je na dalnici nenahraditelny v pomeru vykon, pohoda (razeni, pruznost) a spotreba. Jen je treba si uvedomit cenovou vyhodnost. Porad tvrdim, ze cloveku, ktery najede 17 tisic km za rok a nejezdi casto dlouhe vzdalenosti, treba Praha-Blava se nakup TD nevyplati. Presvedcilo se o tom uz hodne lidi v mem okoli. Nemam proti TD nic,"zavidim" mu plochou krivku toc. momentu, me se ale vyplati mit svou 1.6 16V 76kw, jelikoz najedu to, co najedu a po peti letech si chci koupit novy vuz.
Jeste k FSI: podle me je to cesta nikam. Ten motor nema o nic lepsi vykonove ani tm parametry nez srovnatelny 1.6 16V - treba od peugeotu,fiatu nebo renaultu, spotreba je nizsi maximalne o pul litru (nkteri ale tvrdi ze nikoliv) a jeste neco: vyrobce parametry motoru meril pri pouziti "doporucovaneho" superdraheho 98mi oktanoveho benzinu, takze koupit si to auto je podle me neekonomicke. Daleko lepsi system ma podle me Opel (technologie opetovneho spalovani casti jiz jednou pouzite smesi, ktera je uspornejsi pri zachovanych parametrech vykonu a hlavne: pouziva klasicky 95okt. benzin.

PeterL
18. května • 13:34

mne tiež tie nové 1,6-ky (FSI & Co.) pripadajú také trochu dokurvené - tu sa asi vývoj otočil dozadu.

Inak na budúci týždeň ideme testovať Suzukáže, celkom sa teším, lebo doteraz som počul len chválu na ich motorčeky. Že vraj idú jak z praku. Tak sem potom hodím nejaký rozum.

Leonardo Cupranek
15. května • 20:15

Zase to pouzivani jen te polovicky pravdy, ktera se zrovna hodi? Kdyby mel diesel 2x takovy kroutak, nez benzin a taky 2x tezsi zprevodovani, nijak preci nevadi, ze bude mit jen polovicni sirku pouzitelnych otacek motoru, protoze se to diky tomu prevodu na kolech projevi jako totozne spektrum otacek kol (tedy uplne stejna nutnost razeni), ne?

Pokud ma diselel treba 400Nm a benzin 200Nm, diesel tahne od 2000 do 4000 (tedy spektrum = 2000) a benzin od 3000 do 7000 (tedy spektrum = 4000ot) a ten diesel bude mit 2x tuzsi prevody, tak jsou na tom preci uplne stejne, ne? .

Ale ono to stejne neni. Protoze diesel ma 2x takovy kroutak, ale spektrum pouzitelnych otacek neni polovicni. Takovej beznej sestnactiventil funguje od 3000ot do 6500ot, tedy spektrum = 3500ot. A TDI funguje od 2000ot do 4750ot, tedy spektrum = 2750ot. Takze rozdil v pouzitelnosti spektra proste dvojnasobny neni.

Ve sve reakci na vcerejsi recenzi Mazdy3 2.0 110kW jsem to popisoval a ono to i sedi. Vykon ma stejny, jako 1.9 TDI 110kW, ale akceleraci i maximalku ma ten benzinak nizsi!   Viz: http://www.autorevue.cz/!textove_diskuse/F.asp?ReplyToID=121993&ArtID=3324&HID=29

Marty
16. května • 22:49

Zdravim nestora AR
Jasne Leonardo, nepopiram, ze za predpokladu, ze by sxeriove TDI melo 2x vetsi kroutak a 2x tuzsi prevody, jede stejne jako stejne vykonny benzin, v praxi to ale tak neni/nemluvim samozrejme o vztunenych TDI, jejichz zivotnost je na povazenou.
Naprosto bezny 16V 1.6 benzin ma 145-150 nm, bezny TDI ma okolo 230-250 nm, coz neni ani zdaleka 2x tolik. Za druhe, precti si co napsal Viktor, auto se neda zprevodovat jak chces.Polemizoval bych taky s tim, ze bezne TDI krouti 4.750rpm,
,pri techto otackach jiz pada zbesile jak km tak vykon, myslim, ze pred casem v A.caru chvalili AR 156 2.0 JTD 16V, ze je vyjimecna tim, ze ma skvely zatah jeste pri 4.500rpm....jsem si jistej, ze 81kw TDI od WV totalne konci na 4000rpm ,dal by tocil asi jen sebevrah.
Jinak nemuzu vyzdvihovat ani benzin ani TDI, je to proste uplne jina filozofie rizeni a pristupu k auto
u. Ja osobne ale jeste dlouho zustanu u benzinu, benzin me voni, nafta smrdi a sere me ten cernej coud z vejfuku, vibrace v kabine u starsich TDI, startovani v zime je vopruz...a.t.d.
Na druhy strane, pokud mas vytunenej TDI motor, nemas se za co stydet, jen asi obcas v oblaku smradlavyho koure nejsi v tom aute videt

Leonardo Cupranek
17. května • 0:06

Ne. Nevytuneny seriovy 1.9 TDI se trema cervenejma pismenkama ma 320Nm a 150 koni a presne 2x tuzsi prevody, nez 74kW sestnactistovka v octavii.

A bezne seriove cervene TDI krouti 4750rpm - mam pred sebou graf z brzdy pred a po tuningu. V 4750rpm mam pred chipem 100kW a 200Nm, po chipu 117kW a 220Nm. A omezovac je jeste dale. Koukni se na toto : http://seat.unas.cz/clenove/015/Praha-Plzen2.JPG  (ted nemyslim na tachometr, ale na otackomer).

Tobe vejfuk vede do kabiny? Proc ti pri nakupu noveho TDI vadi "vibrace v kabine u starsich TDI"? A startovani v zime? To nemyslis vazne! Myslis tu jednu sekundu zhaveni, ktera se nota bene pocita od odemknuti auta? A to jeste jen v pripade, ze si dopredu dalkacem nezapnu nezavisle topeni, ktere predehriva jak kabinu, tak motor? To je presne ono - majitele benzinu stale porovnavaj svoje vyhoneny sestnactiventilovy dvoulitry s DESET LET STAREJMA dieselama!

Marty
17. května • 10:42

O chipu nemluv, uz takhle srovnavame preplnovanej motor s nepreplnovanym. 1.9 TDI 150k NENI beznej TDI, ale naprosto nenaslaplejsi 1.9 TDI, kterej delaj. Zamet si pred vlastnim prahem, kdyz mluvis o polopravdach ze strany priznivcu benzinu. Nadprumerny 1.6 16V ma take pres 150 nm kroutak, ale o tech nemluvim, protoze to nejsou klasicky levny 1.6 16V.
Hluk v kabine: nepredpokladam, zes takovy frajer, abys menil auto po 2 letech, mluvim o zvysenem hluku ve Skoda Octavia 81 kW 1.9 TDI po trech letech v provozu, takze zadny desetilety auto. Chces-li se se mnou hadat o emisich, pockej si na Euro 5 a na to, kolik budete platit za filtr pevnejch castic do vasich traktoru. Zjistilo se totiz, ze na pevny zplodiny z traktordieselu umira daleko vic lidi nez se myslelo. A nehrn na me porad ten svuj traktor, vzdyt ja ti ho neberu, klidne si v nem jezdi, jen to prosim moc neturuj pred mym barakem.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Leonardo Cupranek
17. května • 11:38

1.9 TDI neni nejvyssim modelem. Do Seatu Ibiza se dava 1.9 TDI 118kW.  Nehlede k tomu, ze 1.9TDI odchazi do propadliste dejin a nahrazuje ho 2.0 TDI 16v, ktere zacina na 103kW (asi jako 1.9TDI zacinalo na 66kW).

Pokud diky Euro5 bude stat TDI o 100000Kc vice, nez srovnatelne vykonny benzinak (tedy asi 2.0 16v az 2.5V6), no tak si proste koupim ten benzinak. Ja na TDI nijak nelpim. Ale myslim si, ze diky masovosti vyroby (pokud se FAP bude davat do vsech TD) jeho cena klesne na prijatelnou uroven. A pak samozrejme odpadnou i ty posledni argumentu zastancu benzinu - tedy kourova clona za akcelerujicim TDI (tedy zejmena za tema "frajerama", kteri si odpojuji katak i EGR kvuli dalsim trem kilowattam navic).

yyyyy
17. května • 12:38

>>>kourova clona za akcelerujicim TDI (tedy zejmena za tema "frajerama", kteri si odpojuji katak i EGR kvuli dalsim trem kilowattam navic)<<<

zase ftakovina ... sadze s katalyzatorom ani recirkulacou niec nemaju, Leonardo dnes nemas svoj, den daj si pohov

Leonardo Cupranek
17. května • 13:03

No, jeste ze tu mame nekoho, kdo sem vnese trochu te "vychodni filosofie" a uvede vse na pravou miru.

yyyyy
17. května • 13:23

>>>No, jeste ze tu mame nekoho, kdo sem vnese trochu te "vychodni filosofie" a uvede vse na pravou miru.<<<

dosli argumenty?  

Leonardo Cupranek
17. května • 13:44

Ty jsi nejake pouzival?

yyyyy
17. května • 14:02

a pomohli by?

Leonardo Cupranek
17. května • 14:38

Realne argumenty ano.

A take by pomohlo, kdybychom presne definovali, co s cim porovnavame.

Pokud budes rikat, ze na benzinove Porsche Carrera GT zadne 1.9 TDI nema, tak se s tebou hadat nebudu.

Pokud budes tvrdit, ze srovnatelne velke TDI nema na spickovy benzinak treba z HondyS2000, ci TypeR ci Formule1, taky se hadat nebudu.

Ale pokud budeme srovnavat srovnatelne, tedy treba:

BMW 318i vs BMW 320d
BMW 330i vs BMW 330d
Toledo 1.9 TDI 110kW vs Mazda3 GT 2.0 110kW
Ci jakykoli jiny srovnatelny motor (treba 1.8 az 2.0 benzin versus 1.9 ci 2.0 TDI, nebo 1.4 55kW versus 1.4 TDI 55kW)

Pak se sice s tebou opet hadat nebudu, nicmene ti ukazu fakta, ktera hovori pro diesel.
Kdyz si vezmes to Toledo a tu Mazdu (stejna trida, stejne vykonny motor), tak uvidis, ze TDI ma lepsi maximalku i akceleraci.

Pokud se budeme bavit o rozsahu vyizitelnych otacek, budu trvat na tom, ze TDI jede skvele mezi 1750 a 4750ot. Muzeme diskutovat, v jakem rozsahu jede dobre benzin. Vetsinou to byva nejaky interval shora uzavreny 6000ot. Ale otazka je, kde je ten zacatek, v kolik otackach ma benzinak srovnatelny zatah, jako to TDI v tech 1750ot. V mem pripade tam ma lehce nad 280Nm a cca 52kW. A rikam - pri roztoceni TDI motoru ze 1750 na 4750 otacek (na nejvyssi prevodovy stupen) to auto zrychli o 150km/h. V tom samem rozsahu otacek benzin zrychli ani ne o 100km/h. Sice ma ten rozsah vetsi (dejme tomu 2000 az 6000, ale spise 2500 az 6000), ale stejne pri zvyseni byt o tech 4000ot nezrychli o tech 150km/h, jako diesel.

tibor
17. května • 19:32

Ale to je tvuj nazor,ze civic type-r nelze srovnat s toledem signo nebo sport a ja se ptam proc to nelze?Kdyz jsem argumentoval saabem,odkazal jsi me na vysokou cenu,ted je tu honda a ta je za lepsi peniz nez to toledo,navic o jizdnich vlastnostech snad nepochybujes,ne?!

Leonardo Cupranek
17. května • 20:51

Urcite o jizdnich vlastnostech nepochybuju. Ale jelikoz Toledo je rodinny sedan, tak bych spis proti civicu nasadil Leon 1.8T 165kW, nebo Leon 4x4 2.8 V6 150kW. Ale ta honda je asi ryzejsi sportak, nicmene ctyrkolka se v nejakem rally urcite hodi.

tibor
17. května • 21:35

ale civic neni ctyrkolka tak nevim proc to stim srovnavat,jinak i ten leon by se nechytal,a honda sportak je spis nsx,s2000,prelude atd.,ne?civic type-r je sportovni verze civicu jako golf gti,citroen vts,oktavia rs,focus rs,alfa gta atd.a opakuji je do 700,000 coz neni prehnane

yyyyy
17. května • 15:03

Problem je v tom ze na realne argumenty dnes nejako nereagujes, ale dobre dalsi pokus:

 

1/ ten dym z vyfuku to su sadze, proti tomu je FAP.

 

2/ Chcel si vytiahnut tu mazdu z testu, tak v duchu tvojich argumentov "posprevodovani" tak ta ma 110kw, na petku ide od 60 (1750) do 220 (6400) to je rozdiel 160 ... tolko k slusnemu nevytuneneu benzinu. Kolko si hovoril ze to nevytunene 110kw TDI? 140? a to este daleko do cerveneho?

 

3/  precitaj si po sebe toto: >>>Opakuji - v 1750ot mam cca 52kW a cca 63Nm (je to vuci tem max hodnotam titerne, takze to nemohu z grafu odecist presne).<<<

To je o co ide v tom "vyuzitelnom" rozsahu, cize mimo rozsahu 2000 - 3000 teda kde je max. tocaku, je ten tocak o poznanie slabsi. Benzi to nerobi, ten drzi ten tocak plochy. Pochopil o com sa tu bavime?

 

Leonardo Cupranek
17. května • 15:17

1) OK. Ale nedokonale spalene palivo take dela sve a proti tomu je EGR. Ale OK, s FAP ma pravdu.

2) Mazda zadnejch 220 nejede, protoze ma maximalku 208. Naopak Toledo na sestku klidne jede od 55 do 215km/h (jeho oficialni maximalka). Cili rozsah je jasnej - TDI jasne vede. Mluvim samozrejme o nevytunenem, ale nelze opomenout fakt, ze ta Mazda uz vytunit moc nelze, protoze uz je (ten 2.0i v Mazde6 je slabsi a pro M3GT je vyhonenej na 110kW), kdezto TDI jde o 25 az 30%. Ale OK, bavme se o puvodnich hodnotach.

3) V 1750 mam 52kW a 280Nm! Tedy mel jsem pred tuningem. To jsi bud spatne precetl, nebo se ja preklepl. Takze jak by ted vypadal tvuj koment k bodu 3?

Taranakki
17. května • 18:17

Kde beres jistotu, ze Mazda uz nejde vytunit covece???

Leonardo Cupranek
17. května • 18:56

Jiste, ale za jake penize jaky prinos? U TDI je prinos chipu cca 25 az 30% za cenu okolo 15000Kc (lze ale i za polovic). Do (nekterych) TDI si muzes koupit lepsi vstrikovaci trysky FratelliBosio - a opet - vyrazny prinos a cena 8000Kc. Timto postupem udelas z TDI 66kW za 30 tisic 130kW.

A jak bys tunil tu atmosferickou Mazdu? Za 60000 si tam muzes poridit ladene svody a vejfuk, kit sani - a prida ti to 5kW. Docela nepomer, ne?

Nebo muzes koupit kompresor za 200000Kc. To uz by vykonovy prinos melo, ale dopad na zivotnost asi tak 10x vetsi, nez chip u TDI. A ta cena...

A prakticke hledisko - chipnutych TDI je podle me az 50% - dokonce nekteri autorizovani prodejci koncernovych vozu chip uz nabizeji primo pri prodeji na salonu (a to jak znackovy - schvaleny vyrobcem - tedy treba od ABT, nebo nejaky cesky klon za zlomek ceny ABT - clovek si muze vybrat). Kolik tady jezdi atmosferickych Mazd s vykonem zvednutym o 30%? Asi tak 0.0001 procenta, ne? Cili v realu Mazde hrozi daleko vic, ze potka chipnute TDI, nez nechipnutemu TDI, ze potka vymasenou Mazdu.

Taranakki
17. května • 18:16

Kde beres jistotu, ze Mazda uz nejde vytunit covece???

yyyyy
17. května • 15:37

1/ evidentne nevies na co je recirkulacia

2/ Ty si zacal s tou mazdou z testu, ja som len obkresloval co bolo napisane. ... a tajne som dufal ze uz vies co je to "rozsah", ale ty stale hovoris o vykone, maximalnej rychlosti ... no tak sory ze ani tento argument ti nevysvetlis zmysel toho slova ... a to ze 2 liter s 110kw uz nejde vytunit tak to tazky omyl ... nie prvy.

3/ preklepol si sa uz viac krat, tak tazko vediet co je fakt a co nie, v kazdom pripade ja som narazal na toto :>>>je to vuci tem max hodnotam titerne<<< takze ak mas taky vyborny tazky prevod v tej tvojej prevodovke tak aky je ten titerny moment po sprevodovani? Tak presne o tom hovorim, ... "titerne" uz nie je dobre vyuzitelne. ... aspon v nasich vychodnych jazykoch  

Leonardo Cupranek
17. května • 16:27

1) Co takhle recirkulace nedokonale spalenych plynu, napriklad pri studenem motoru, ci jinych nestandardnich situacich motoru? Proste to je klapka, ktera posle vyfukove plyny zpet do motoroveho prostoru k opakovanemu spaleni.

2) No dobre. Vytunit jde - treba si tam za 200 tisic muzes koupit kompresor, ale pak tomu ta zivotnost klesne asi 10x vyznamneji, nez tomu TDI pri chipovani.
Ten chip je samozrejme 15x levnejsi a daleko snazsi na instalaci. Takze ano, vytunit lze cokoli. Nejlepe tak, ze tam misto toho 2.0 das 4.0 BiTurbo. Taky si samozrejme za 60 tisic muzes koupitl ladeny vyfuk vcetne svodu a kit sani - za ty prachy ziskas poctivych 5kW navic 5kW.
Tak mi ten rozsah sakra vysvetli a taky mi objasni, jak ten "lepsi rozsah" u te Mazdy vede k jejim "lepsim" vysledkum ve zrychleni i maximalce.

3) Takze ty realne hodnoty (220Nm pri 1500ot a 280Nm pri 1750ot) komentovat radeji nebudes, ze jo? "Titerny" je samozrejme vykon (52kW) a jelikoz vykon i kroutak jsou na stejnem grafu, tak je to proste obecne titerne - ten kroutak je tak vyvazeny, ze samozrejme stupnice nezacina od nuly, ale od 180Nm (coz je mimochodem maximum te Mazdy), takze tech 220Nm se proste titerne krci nekde v levem dolnim rohu. Takze jsem ti to vysvetlitl, prestan uhybat od tematu a vyjadri se k realnym hodnotam. Titerne v nasem zapadnim jazyku totiz znamena: "tak male, ze je to spatne citelne". A pokud vim, citelnost grafu ma hodne malo spolecneho "s dobrou vyuzitelnosti".

yyyyy
17. května • 16:55

1/ tomu sa hovori ze si pleties dojmy s pojmami, nemas predstavu o com hovoris, nastuduj a potom pis

2/ Tak polopatisticky, aj ked ti to uz najmenej 10x niekto vysvetloval, ide o to ze sa plazim 30 na minime pouzitelnych otackok a kolona sa predo mnou rozbehne, tak pridam a dizlom sa dostanem na 2 nasobok povodnej rychlosti, zatial co benzikakom na trojnasobok chapes? Nie je to o vykone, newtommetroch, kilovatoch, prevodovych pomeroch ani lacnych tuningoch

3/ ano, dobre, hlboko sa sklanam pred vykonom TVOJHO vytuneneho klenotu, staci?

O cestine som ale predsa len ine predstavy, rozhodne som si nemyslel ze slovo "titerny" znamena "zle citatelny z grafu", ale clovek sa moze mylit. Ja som si to slovo vylozil ako "maly v porovnani s ..." v tomto pripade s tocakom v maxime. A to preto ze tomu tocaku sa prisposobi prevodovka tazkym prevodom, (to si sam viac krat napisal) a teda ten titerny moment sa tym prevodom zabije, aj jeho hodnota v tvojich ociach impozantna ni nahovara nieco ine, lebo on ten SDI je stavany na nizsiu maximalku a ma teda lahsiu prevodovku, takze mozno by si bol prekvapeny.

Leonardo Cupranek
17. května • 17:46

ad1) No comment

ad2) Ale to je prave to, co se ti snazim vysvetlit a v cem se PRAVE TY hrube plates! Kdyz pojedu v kolone rychlosti 87km/h (samozrejme na sestku) pri otackach 1750 (tedy pri 52kW a 280Nm) a najednou se cesta prede mnou uvolni, tak proste slapnu na plyn a v pohode (protoze jednak mam 280Nm a jednak v techto otackach u turbo tlaci) se plynule rozjedu na maximalku (215km/h), nebo teoreticky az na 237km/h pri 4750ot (protoze pri techto otackach mam i bez chipu stale 100kW a 200Nm). MLUVIM O HODNOTACH PRED TUNINGEM ! Po tuningu mam ve 4750 otackach 115kW a 225Nm.

ad3) Nemusis smekat pred tuningem - ty hodnoty byly z grafu namereneho PRED tuningem. Nekolikrat jsem to zduraznil a ty porad argumentujes, ze to mam chipnute. Opet uhejbas a vyhejbas se racionalni reakci. Tocak v 1500 je spatne opticky porovnatelny s tocakm v maximu, protoze ten graf samozrejme neni od nuly, ale od 180Nm. A i kdyz mam tvrdsi prevody, tak 280Nm v 1750ot i po vydeleni tim prevodem, hned tak nejakej to benzin proste nema. A v 4500ot je to 240Nm. Opakuji - nepouzil jsem zde jediny udaj po tuningu, vse hodnoty pred nim!
Ty proste demagogicky pouzivas jeden ci druhy argument (vzdy ale samostatne), ktery se zrovna hodi. Vysoky kroutak kritizujes tim, ze mam tezke prevody. Pak ale tvrdis, ze na konstantni prevod benzinak zrychli o vice km/h, protoze toci do vyssich otacek - a zamerne opomijis prave ten tvrdsi prevod u TDI, ktery zpusobi, ze uzsi rozsah otacek motoru se ve finale projevi prave jako sirsi rozsah rychlosti na jeden kvalt.
A jeste k tomu tuningu, prestoze vsechny zde uvadene udaje jsou originalni, bez chipu: rozdil mezi atmosferickym benzinem a TDI je totiz mimo jine v tom, ze u TDI je chip mozny a ze ma smysl, kdezto u benzinu smysl nema, protoze prinos je minimalni. Melo by tudiz i smysl porovnavat ten benzinak s chipnutym TDI - to proto, ze smysl ma vzdy porovnavat to, realne existuje. A mezi auty s TDI bude tech chipnutych hodne vysoke procento. Nicmene opakuji - pro klid Tve duse - vsechny zde uvadene udaje jsou namerene na originalnim motoru bez chipu.

Marty
19. května • 11:43

Cely to zjednodusim, abych tady nevyplejtval celou svou inteligenci na tvyho cipnutyho Leona. Na zrychleni a max. rychlost jakehokoli auta ma hlavni zasluhu vykon. Kroutak bez vykonu a otacek neznamena u auta, ve ktereym nevozis betonovy preklady nic. Vyjed si z Netu vykony, max. rychlosti a hodnoty zrychleni u tebou vybranych benzinu (A!) TDcek a zamerne se vubec nedivej na hodnoty kroutaku. Co zjistis ? Ze jak max. rychlost, tak zrychleni auta je PRIMO UMERNA vykonu, nikoli tocivemu momentu. Tocivy moment je funkci toho, JAKYM ZPUSOBEM toho zrychleni a maximalky dosahnes. U TD se dostanes na maximalku daleko plynuleji nez s bezinem (o stejnem vykonu), ale dosahnes ji priblizne ve stejnem okamziku jako on. Cestou se sice bude oba dva chvilkami predjizdet (tvoje zrychleni, t.j. sila, kterou te to tlaci do sedacky bude narozdil od benzinu bude temer konstantni-plochy prubeh tm) u cilove rychlosti se vsak oba dostanete vedle sebe.

Souhlasis aspon s timhle ?

Leonardo Cupranek
19. května • 13:39

Cipnutyho? Opakuji po sedmnacte - vzdy jsem v teto diskusi udaval hodnoty nechipovaneho (originalniho) motoru.

Samozrejme, proc bych s tim, co pises, nesouhlasil. V pohode. Vzdyt ja nedelal nic jineho, nez ze jsem porovanaval dve auta se stejne vykonnym motorem. Tedy Mazdu 3GT 2.0 110kW a Toledo 1.9 TDI 110kW. Hodnoty maximalni rychlosti i zrychleni maji zhruba stejne, resp. TDI mirne lepsi.

Nicmene stejne si neodpusitm s tebou alespon trochu nesouhlasit. Za prve zrychleni zavisi take hmotnosti. Za druhe zalezi take na prubehu hodnot vykonu a kroutaku. Kdyz to prezenu, kdyz budu mit motor, ktery od 0 do 7000ot bude mit vykon 30kW a teprve od 7000 do 8000 110kW, tak maximalku muze mit odpovidajici pouze v pripade, ze bude adekvatne zprevodovan (a bude mit dostatek prevodovych stupnu). A akceleraci asi bude mit horsi, nez auto se stejnym vykonem a vyrovnanejsi krivkou - protoze se bude muset casteji radit - resp. napred se motor bude muset vytocit na 7000, pak akcelerovat az do 8000ot, preradit tak, aby to spadlo na 7000ot a tak dokola (tak 4x), nez se dosahne stovky. Ale to je samozrejme popis extremu, nicmene rozdil ve tvaru krivky u dvou motoru se stejnym max. vykonem muze delat ty desetinkove rozdily v akceleraci.

Marty
19. května • 17:33

Jo, mas recht, cele je to jeste funkci hmotnosti, zapomnel jsem to tam pripsat. Zde tedy vyvstava jeste jedna vec: TDI 1.9 ma vetsinou o ndost tezsi motor nez 16V. BTW: nevite nekdo o kolik to tak byva ?

Leonardo Cupranek
19. května • 13:30

No proc bych s tim nesouhlasil? To je samozrejme v pohode. Srovnaval jsem preci Mazdu3 GT 2.0 110kW a Toledo 1.9 TDI 110kW - tedy stejny vykon. Jen jsem konstatoval, ze hodnoty zrychleni i maximalky maji oba zhruba stejne, TDI mirne lepsi. Nic vic jsem preci nerikal.

Marty
19. května • 17:20

To jsem rad, ze si alespon v tomhle rozumime.
Nemam nic proti turbodieselu, na dalnici mu "zavidim", bohuzel se mi ale ostre nevyplati oproti 16 V benzinaku 1,6 - pocitam u noveho auta rozdil ve spotrebe 2.5-3l/100 km (pri stejnem vykonu obou aut) a po ujetych 90 kkm se ho chci po peti letech zbavit. a nakupni cena JTD u Fiat auto je jak u Alfy tak u Fiata nejmene o 70 tis. vyssi...Ti co jezdi casto dlouhe streky po dalnicich a nalitaji pres 30 kkm za rok nemaji o cem uvazovat.Az budou JTD jeste o 50 tisic levnejsi, koupim traktora.
Jinak v te nove mazde 3 2.0 110kW jsem jel (tocili jsme na ni reklamu), jede to super,ale stve me, ze tomu autu neni VUBEC ani zvenku ani zevnitr slyset motor. Mel jsem z toho takovej umelej pocit. Ta automaticka prevodovka taky vypada jako hracka, muzes sice radit manualne, ale je to jen mackani joysticku - bohuzel ti to taky nedovoli podradit na vytoceny nizsi stupen - no proste, je to zvlastni auto.

Leonardo Cupranek
19. května • 18:30

Je jasne, ze kdyz clovek najede rocne 10000km a to jeste vetsinou v kratkejch mestskejch jizdach a diesel je o 70000 drazsi, nez benzin, tak to proste nema cenu. Zrovna Fiat/Alfa je v tom cenovem rozdilu dost extrem.

Leonardo Cupranek
19. května • 13:47

...nejak mi to "diskusni forum" posledni dobou blbne. Asi je tam uz moc prispevku....

yyyyy
18. května • 13:01

Jezis to si fakt taky zabrzdeny ze nevidis rozdiel medzi dvoma cislami 4000 a 6000? To uz fakt konci sranda, to nepochopim ako moze byt niekto taky natvrdly, Ved aj benzinak sa ta pretocit, ten z mazdy kludne do 6500 tak tych tvojich 4750 nie je argument, ak tvrdis ze ten tvoj zazrak ma pri pretoceni 4750 a ten benzinak s lahsim prevodom tam ma 6500 tak ak maju zacat pri rovnakych 1750 tak asi ten benzinak zacne u nizsej rychlosti nie? tak ak mas klapky na ociach s tvojimi vykonmi a momentami a prevodmi, tak aspon uznaj ze ten benzin moze ZACAT z nizsej rychlosti vdaka tomu lahsiemu prevodu, sak to pochopi aj skolkar. A ak si tak natvrdly ze este stale nevies co je ROZSAH otacok tak si este raz pozri ten test mazdy, jasne tam vidis ze jaz di na petku od 40 do 220.

Snehulda
15. května • 10:27

Me vadi, ze se meri na stejny prevodovy stupen. Vzdyt je to nesmysl. Kdyz budu chtit u benzinaku maximalne zrychlovat z 80-120, tak zaradim 3ku a ne 4ku. A pak to zrychleni (a jasne ze i spotreba) bude o necem jinym ... Vzdyt benzinak vyzaduje naprosto odlisny zpusob razeni nez naftak, tak jak je muzete srovnavat na stjeny prevodovy stupen.

A jeste - zajimavy by bylo zrychleni treba 50-140 - tohle by mely (alespon nektery) benzinaky zvladnout na 1 prevodovy stupen (3ku v mem pripade . U naftaka predpokladam ze tam bude muset byt 4ka neli 5ka a ty vysledky budou zas jinaci ....

Podle me ten test jednoznacne preferuje naftu uz zpusobem mereni ....

Ron Jeremy
15. května • 22:36

Souhlasím s dementností celého testu pružnosti na zadaný převodový stupeň. Každý motor má jiné zpřevodování, průběh výkonu a "točáku", a tak může dojít ke krutému znevýhodnění. Jak se takový dementní test bude provádět s variátorem? Jak s elektromobilem bez převodovky?

Tyhle nesmyslné parametry s klidem ignoruji. Zajímaly by mě v momentě, když by bylo měřené zrychlení např. z 80-120km/h bez udaných dalších podmínek, v nejlepším provozním režimu (který by mohl být případně popsán, např. "na 3 př .st." nebo "na 3(100)-4 př. st.", případně "AP kickdown" .

Já zatím vím, že natrhnu hýžď každému TD se stejným poměrem kw/kg, pokud správně zařadím. Pokud budu lempl, TD zase natrhne hýžď mě bez řazení.

Jak by se klokotáčům líbilo měření 40-200 na 4 př. st.? Měli by tam trapnou pomlčku...

Petr Broža
15. května • 22:52

Záleží na tom, u jakého motoru to budete měřit. S přehledem vím, že šestiválcový nafťák na vámi navrhovaném testu udělá šestiválcový benzín (atm.) se stejným max. výkonem. U čtyřválce už bude mít nafťák problém, má totiž omezený rozsah ef. otáček... Vaše tvrzení je příliš kategorické, ničím nepodložené a typické pro majitele auta s benzínovým motorem

Ron Jeremy
16. května • 10:41

Ano, mám benzín, ale diesely nezřídka jezdím také, navíc různé "soutěživé typy" s ropáky potkávám poměrně často, a pokud je poměr kW/kg zhruba stejný, bývá to v můj prospěch (taky si zahraju na soutěživý typ ). Navíc s půjčenými diesely mám pevné "testovací úseky", kde je tachometrově (někdy ověřeno GPS) vidět, kdo bude mít navrch.

Ostatně, pokud se podíváte do svého vlastního článku, zjistíte, že tu tvrdíte nesmysl - 325i se 141kW dělá 0-100 za přesně stejnou dobu, jako 330d se 150kW (7,2s).

limach
17. května • 9:44

Jo, o těch "soutěživých typech s polepenými Golfy a Oktávkami 1.9TDI 66 kW bych mohl vyprávět.

Petr Broža
16. května • 10:50

Já se ale nebavil o zrychlení 0-100 km/h, ale o pružném zrychlení - např. když řekněme zvolíte rychlost 60-140 km/h a u každého motoru bychom vybrali patřičný rychlostní stupeň, třeba trojku. BMW 330d vyhraje... Na stovku zrychlí BMW 325i za stejnou dobu, protože nafťák bude muset zařadit trojku, BMW 325i, protože má pětikvalt => delší převody.

Ale nemá smysl se hádat, každému co jeho jest, někdo rád rohlíky, jiný housky  Já nejsem příznivec ani jedné strany, ale vadí mi, když se zbytečně nafta haní - není k tomu důvod.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Ron Jeremy
16. května • 20:52

Ve volbě těch rychlostních stupňů je právě problém - lze vybrat takovou kombinaci, která bude některý druh pohonu či zpřevodování znevýhodňovat. Jak se postupuje, když se daný motor do daného limitu s rychlostním stupněm nevejde? Co když motor na těch 140 na 3 prostě nepojede? Co s automatickou převodovkou? Co s variátorem? Jaký má smysl metodika, která je značně nedomyšlená? Celé "měření pružnosti na zadaný převodový stupeň" má charakteristiku marketingového blábolu.

Petr Broža
17. května • 20:03

Ano, je to problém, ale je to obecně uznávaná metodika.

Ron Jeremy
18. května • 0:01

Dle reakcí i jiných v tomto fóru zase tak obecně uznávaná není. Ale je pravda, že Frantu Vomáčku na to utáhnou.

Ron Jeremy
16. května • 20:43

Já naftu nehaním - jen si myslím, že má své místo, a je jí tam nejlíp. Kdo něco tahá a využije velký krouťák (náklaďáky nebo "tahač" pro tahání plata s autem), pro toho je TD ideální volba. Do kopce nemusí tolik řadit a krom toho ocení i ekonomickou stránku věci, kdy rozdrážděný benziňák by to sice utáhnul, ale žral by jako prokopnutý (uznávám). Ale na dynamickou jízdu prostě diesel vhodný není. Proč nutit pivovarského koně, aby běhal Velkou pardubickou a závodního hřebce, aby tahal vůz se sudy? Přitom se nedá říct, že je kterýkoliv z nich horší.

BTW, počkejme si na elektropohon, vlastnosti elektromotorů jsou mnohonásobně za hranicemi možností spalovacích motorů.

ajatin
15. května • 18:15

souhlas

Leonardo Cupranek
15. května • 12:08

Myslim, ze akceleraci 50 az 140 bych v pohode na ctyrku zvladnul.

Samozrejme, ze benzinaky maji vetsi spektrum vyuzitelnych otacek, ale zase maji podstatne lehci prevod, takze sirsi spektrum otacek vlastne znamena uzsi spektrum rychlosti. Proste pokud benzin jede od 3000 do 6000ot (rozsah 3000ot), ale ma 2x lehci prevod, nez diesel, tak tak to vlastne odpovida rozsahu 1500ot u TDI - a to ma TDI tedy to spektrum vyuzitelnych otacek sirsi.

Jak to tady pozoruji, tak zastanci benzinu si casto protireci, resp. pouzivaji argumenty vytrzene ze souvislosti. Jednou kritizujou TDI za uzky rozah vyuzitelnych otacek, priste zase argumentuji tim, ze TDI ma podstatne tezsi prevod a tim jakoby nizsi kroutak na kolech. Ale pokud je 2x tezsi prevod, tak spektrum vyuzitelnych otacek motoru se projevi jako 2x tak sirsi spektrum otacek na kolech.

Zde se snazim srovnavat srovnatelne : http://www.autorevue.cz/!textove_diskuse/F.asp?ReplyToID=121993&ArtID=3324&HID=29

Tady benzinak 110kW a TDI 110kW. A podle tabulek ma to TDI lepsi akceleraci i maximalku (a to uvazuji TDI bez chipu). Rekl bych, ze pruzne zrychleni bude jeste vice ve prospech TDI.

Šumík
15. května • 13:02

Já si rovněž taky myslím, že turbodiesel lze srovnávat s atmosférickým dieselem, už jenom z hlediska výkonu(maximálního) bych to bral. Třeba TDI 66kW výkonově odpovídá 1.6 74kW, ale jízda s ní není tak pohodlná jako s TDI, hlavně do kopců s naložneným autem to chce třeba někdy i trojku(v nejhorším), aby se to vyjelo a ještě to řve jak blázen. ale u TDI stačí na 5 převod šlápnout pedál k zemi a vyjede to(i když bez zrychlení, ale 145km/h stačí), myslím třeba stoupání na dílnici Praha Plzeň....

Snehulda
15. května • 12:58

No ja myslim ze smerodatny je vykon - treba moje auto ma 66kw (benzin) a TDI 66kw mi neujede (pokud samozrejme nerozjizdim auto 80-120 na 5ku . A pak jeste fakt jak s tim benzinakem je ochoten kdo jezdit - treba me kdyz chytnou zavodnicky choutky tak drzim otacky kolem 5-6 tisic, coz odpovida 80km/h na 2ku a 130km/h na 3ku. Je jasny ze na 3ku i na 3ku to auto docela akceleruje.

Jinak ty mas 6tu stupnovou prevodovku (nebo ne?) - to by mohlo vysvetlovat tu vetsi maximalku. A tu pruznost - no je chyba ze u ty mazdy uvedli zrychleni 60-100 na 4ku a 80-120 na 5ku (to s tim jezdil nejakej duchodce nebo co?). Treba u myho auta lze merit 60-100 na 2ku a 80-120 na 3ku - a vsadim boty ze moje 66kw 1.5ka tyhle akcelerace na 2ku a 3ku zvladne rychlejs nez ta 2litrova mazda na 4ku a 5ku .... Takze at uvedou pruznost na odpovidajici prevodovy stupen a pak se da porovnavat charakteristika motoru/

Leonardo Cupranek
15. května • 18:43

No, vetsi maximalku samozrejme sestkou vysvetlit muzes. Ale je to pouze vysvetleni, ne omluva - v praxi proste rozhoduje to, co kdo ma, takze proste TDI te Mazde ujede a te Mazde nijak nepomuze, ze se bude vymlouvat na absenci sestky.  Ale vzhledem k tomu, ze benzinak ma max.vykon az ve vysokejch otackach, tak si ani nejsem jistej, ze by mu ta sestka v maximalce nejak vyrazne pomohla - vzdyt by mu snizila otacky do oblasti z nizsim vykonem. Sestka se prave dava do drazsich dieselu proto, ze jim docela vyrazne pomuze. Samozrejme Seat a Alfa davaj sestky i k benzinakum, ale to je v nizsistredni/stredni spis vyjimka.

No a rozhodne sestka asi nepomuze k lepsi akceleraci. A to Toledo ji ma papirove napatrne lepsi, nez srovnatelne vykonna benzinova Mazda. A vzhledem k tomu, jak tu vsichni tvrdi, ze diesel ma mensi spektrum vyuzitelnejch otacek a vzhledem k jemnejsimu odstupnovani diky sestikvaltu bych rekl, ze to TDI musi alespon o jedou vicekrat preradit - a presto ma akceleraci (pri stejnem vykonu) lepsi. To nejak nehraje.

To, ze ty s benzinovym 66kW motorem ujedes Octavii TDI 66kW - tomu rad verim. Kdyz jsem kdysi mel Toledo TDI 66kW, tak mi pomalu ujela (pri akceleraci, ne pri maximalce) i Felicie 1.6. To je tim, ze Octavia ci Toledo je samo o sobe relativne tezke auto a natoz s TDI, ktery je o hodne tezsi, nez srovnatelne vykonny benzin. Jenze s rostoucim vykonem TDI (74, 81, 85, 96, 110kW) jeho hmotnost nijak neroste a u tech nejsilnejsich verzi uz proste ten vahovy rozdil ani pri akceleraci nehraje takovou roli, naopak muze byt vyhodou vetsi pritlak na hnanou napravu (stejne kdyz se rozjizdim, tak je daleko vetsi problem prenest vykon na silnici, nez velikost vykonu samotneho - pri razantnim rozjezdu blika kontrolka trakce jeste na ctyrku).

Viktor
15. května • 9:55

Je fakt poutavý jak se vsichni diesel fanatici ohaneji tocivym momentem. Moje Octavia RS 1,8T 132kW ma stejnej max. kroutak 235Nm jako druhej rodinnej nakladak , Octavia Combi TDI 81kW, akorát ho má ve zhruba dvojnásobném rozsahu otáček. Ale to je to jedinny kde jsou si podobny. Celej rozdil je ve stalym prevodu. TDI ho ma delsi, takze v nem utopi hodne z toho vysokyho kroutaku, ale zaroven diky nemu pocitove rozsiruje ten relativne uzkej rozsaah otacek ve kterym ten kroutak ma. Akcelerace je funkci tociveho momentu, niceho jineho. Ten v kombinaci se zprevodovanim udava silu, ktera pusobi na auto a rozjizdi ho. Kdyby dali do TDI prevody z benzinu s podobnym kroutakem, bude TDI akcelerovat jako zbesily, ale pojede maximalne 130kmh. Takze kdyz mluvite o kroutaku, kterej se meri na klikovce, je potřeba si uvedomit, pres jakej prevod se ta sila vlastne vlastne prenasi na silnici. K cemu jsou mi "silný nohy", kdyz slapu do 2x tezsiho prevodu (1:4), jsem na tom stejne jako muj polovicne silnej soused,kterej slape do polovicniho prevodu (1:2).

To nic nemeni na tom, ze za zadanejch podminek (napr. 80-120kmh na 4.stupen ma velmi casto podobne vykonej diesel lepsi casy. Normální šofér ale u benzínu podřadí o dva kvalty a je tam 2xrychlejc. Tohle diesel nemůže udělat. Kdyby se měřilo maximální pružné zrychlení 80-120kmh bez ohledu na zařazený stupeň , měly by benzíny jasně navrch. Taky je dost blbost srovnávat turbodiesely s atmosférickým benzínem. Stejně objemný Turbo benzin bude mít nad TD navrch prakticky vždy.

Takovéhle měření dobře popisuje nejmarkantnější provozní výhodu dieselu, a tou je možnost jízdy v ekonomických otáčkách, kdy mám zároveň k dispozici i jistou rezervu výkonu, takže to auto i bez podřazení jede. U dieselu jsou ekonomické otáčky a otáčky kdy to jedno skoro to samý. U benzínu jsou jsou tahle dvě pásma dost od sebe, a skoro se nepřekrývají. Takže kdo nerad řadí a chce mít pocit že mu to jede, pro toho je diesel. Kdo si rád podřadí, pro toho je benzin. A ze srovnání obou mých výše uvedených aut já osobně soudím, že to podřazení stojí u benzínu za to. Ovšem, co se týče ekonomiky provozu, není co řešit, TDI vítězí na celé čáře. Shodně dynamická jízda přináší spotřebu cca 7 l nafty vs 11 l Naturalu 98. Tedy na 100km 175kc nafta versus 350kc benzin. Ale svezení nejde srovnávat. Otázka tedy je, jestli to někomu za tu cenu stojí...

Leonardo Cupranek
15. května • 11:58

TDI 81kW je zastaraly motor.

A kdyz mluvis o tech prevodech - prave proto se do slusnych naftaku (tim prave nemyslim ten 81kW) nedava petikvalt, ale sestikvalt - aby zbesile zrychlovaly jak do kila, tak do dvou kil.

A neni blbost srovnavat atmosfericky benzin a preplnovanou naftu - z jednoho prosteho duvodu: 95% benzinaku je nepreplnovanych, ale temer 100% naftaku je preplnovanych. Je proste potreba srovnavat neco realne existujiciho, jinak bychom se mohli hadat i o wankelu, turbinovem a i raketovem motoru.

O srovnani stejne vykonneho benzinu a dieselu jsem se pokusil zde: http://www.autorevue.cz/!textove_diskuse/F.asp?ReplyToID=121993&ArtID=3324&HID=29
Octavia RS je vykonove vrcholny model, nadupane auto. Presto si myslim, ze i diesel muze byt vykonny, rychly a rychle akcelerujici.

Ron Jeremy
15. května • 22:43

Jezdil jsem pár (dvěma ) TDI 6kvalty, a moc jim to nepomohlo. Do prudkého kopce se nemuselo pro ustálenou rychlost řadit, ale zrychlovat se taky nedalo. Když jeden stupeň uhníval, další už neměl sílu.  Zkoušel jsem to vícekrát, řadil různě jako zběsilý, a na optimální kombinaci, aby to jelo, jsem nepřišel.

Petr Broža
16. května • 7:48

To se mi nezdá...

Ron Jeremy
16. května • 20:24

Mně se to taky nezdálo, proto jsem to zkoušel několikrát, řadil dříve, pak zase později, ale bezúspěšně. Díky malému rozsahu použitelných otáček jsem nebyl nalézt převodový stupeň, který by s tím hýbal. U benzínu déle podržím nižší r.s. a jedu ho až "na pilu", a po přeřazení mám obvykle otáčky dost vysoké na to, aby to motor pobral.

Bohužel, dnes je ten kopec pro testovací účely obtížně použitelný, dali mi tam radar...

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Leonardo Cupranek
16. května • 21:14

Nechapu ten maly rozsah pouzitelnych otacek. Ja tam sestku klidne dam uz v 60ti a pak to krasne plynule zrychluje az do 240ti. Tak kde je ten maly rozsah pouzitelnych otacek? Me prave u TDI prijde ten rozsah naopak velky a uz se mi parkrat stalo, ze jsem vezl cloveka zvykleho na nejaky sestnactiventilovy benzin a on se me ptal, jestli mam automat, protoze me vubec nevidel radit.

Kdyz vyjizdim jiz zminovany kopec z Lodenic na Rudnou, ktery je mimochodem pomerne prudky, a chci do toho kopce akcelerovat, tak vubec nemusim podrazovat a ze 130ti pod kopcem mam 220 nad vrcholu kopce. Zadny prevodovy stupen nehledam. Jen kdyz me zbrzdi nejaky jelen, ktery se vysemeni do leveho a chci pak akcelerovat hodne prudce, tak podradim na petku. Ale jen kdyz chci akcelerovat fakt prudce, kdyz na me treba zezadu blika nejaky optimista ve dvoulitrovem benzinaku a ja mu chci ukazat, jak ma line auto - jinak sestka staci uplne v pohode.

Ron Jeremy
16. května • 22:24

Otáčky u té A6 2.5TDI: při kickdownu automat řadil na cca. 4500 RPM. Soudruzi od Audi asi věděli proč.

Co se týče problikávajících optimistů: a jak rychle ujíždíš těm se 140kW stejně těžkými benzíny?

Leonardo Cupranek
16. května • 23:56

A ktery benziny to jsou? To chces srovnavat auto nizsi stredni tridy s dyzlovou devatenactkou s nejakymy auty stredni ci vyssi tridy s benzinovejma sestivalcema? To je uz ale docela srabarna, ne? To bych musel zacit argumentovat motorem 5.0 V10 TDI, ale to jak vidis nedelam.

Ron Jeremy
17. května • 10:07

Ne, chci srovnat auta se stejným poměrem kW/kg, a je šumafuk, jestli se jedná o nižší střední nebo vyšší střední třídu - na zrychlování je to prakticky jedno. Stejným způsobem bych já mohl nařknout tebe, že srovnáváš "votuněnej" TURBOdiesel se sériovým atmosférickým motorem. Troufneš si na knedlíčka Hondu Civic Type-R, se sekačkovým atmosférickým dvoulitrem?

Leonardo Cupranek
17. května • 10:47

Ne, srovnaval jem srovnatelna auta (nizsi stredni) za srovnatelkou cenu. Porovnaval jsem Mazdu3 GT 2.0 110kW v NEVYTUNENYM Toledem 1.9 TDI 110kW. A to Toledo melo lepsi akceleraci i maximalku. Jinak samozrejme Toledo je oproti Mazde3 zastarale auto, protoze se ocekava nastupce na nove platforme s novymi a lepsimi motory. Cili vubec jsem do srovnoni nezahrnoval TDI vytunene na 144kW !

A pri akceleraci sakra zalezi na hmotnosti - akcelerace je funkci vykonu a hmotnosti!

Ron Jeremy
17. května • 11:33

Jasně, že záleží na hmotnosti. Jak jsem napsal:

"chci srovnat auta se stejným poměrem kW/kg"

Větší hmotnost je v určitém rozmezí možné kompenzovat větším výkonem.

BTW, Civic Type-R 699kKč, Toledo TDi 110kW Sport 700kKč, Signo 740kKč. Obojí nižší střední. Bereš takové srovnání?

Leonardo Cupranek
17. května • 12:48

No tak Civic a Toledo uz rozhodne stejny pomer kW a kg nemaji. To je tomu rozhodne bliz to srovnani Mazdy3GT a Toleda TDI. Vykon uplne stejny, hmotnost bude tusim o neco vyssi u Toleda a presto ma lepsi maximalku i akceleraci.

tibor
17. května • 19:17

Ale to toledo je preplnovany,ta mazda ne,neni to nefer?!a ten civic je za dobrou cenu

Ron Jeremy
17. května • 14:37

Jak jsem psal, asi něco soudruzi v Mazdě udělali špatně, a obhajovat je nebudu. Nevím, proč sis vybral zrovna tuhle Mazdu za oběť, a neustále jí omíláš dokola.
Navíc kličkuješ jako zajíc: chtěl jsi srovnávat auta nižší střední třídy za srovnatelné peníze, a když najdu skoro nachlup stejně drahý benzíňák, začneš zase zpátky ječet o poměru kW/kg.
1205 a 1405 je jistě rozdíl, ale CTR by Toledu TDi 110kW ujel i s dvěma tlustými spolujezdci naprosto hladce. A to prosím s "posraným" atmosférickým dvoulitrem ze sekačky.
Nemám teď čas hledat, napadá mě stará Octavia 1.8T 110kW (8,4/219/1390), ale to je turbobenzín. Ale časem ti vhodného protikandidáta najdu.

Leonardo Cupranek
17. května • 14:49

Treba se nejaky atmosfericky benzinovy dvoulitr dava do Astry, Focusu, Golfu, Meganu, Peugeotu 307 a podobnych aut nizsi stredni, ne...?

Honda Civic Type R je fakt dobre vyhonenej dvoulitr, na kterej se TDI opravdu nechyta. Otazka ale je, jestli je to ta sama trida rodinneho sedanu. To bys totiz mohl rovnou argumentovat Formuli 1, ktera take z daneho objemu taha supervykony. Je jesne, ze s temito vozy se srovnavat nelze. AudiTT 1.8T 165kW je taky benzinova osmnactka, je na stejnem podvozku od Golfu, jako Toledo a presto to samozrejme srovnavat nelze.

tibor
17. května • 19:24

ale civic je nizsi stredni,auditt je trosku neco jineho,je to sportovne ladeny vuz,ktery se od civicu i toleda lisi uz jen konstrukcipodle me ta honda stim toledem srovnat jde,je to stejna trida,ne?

Leonardo Cupranek
17. května • 20:53

Myslim, ze mezi coupe (AudiTT) a hatchbackem (Civic) je asi tak stejny rozdil, jako mezi hatchbackem a sedanem (toledo).

tibor
17. května • 21:29

No tak to uz muzes rovnou srovnavat treba opel speedster a xsaru vts?!?ma to smysl?jeste jednou opakuji civic je auto hatchbyck nizsi stredni tridy,dela se i sedantype-r je nejvykonejsi verze s jinak nastavenym podvozkem,brzdami a hlavne jinym motorem,toledo je take nizsi stredni,takze nevidim problem,audi tt je zcela neco jineho diky kategorii vozu do ktere patri,ale vykonove se merit s type-r samozrejme muze,ale konstrukcne nevychazi z zadneho civilniho modelu,nebo ze by to byla coupe verze a4?

Leonardo Cupranek
17. května • 22:44

Leon Cupra 2.8 V6 4x4 je proste sportovni verze civilniho hatchbacku, stejne jako je TypeR odvozen z civilniho Civicu.
AudiTT neni na podvozku A4, ale A3/Golf/Toledo/Leon/Octavia - je to neco jako GolfCoupe. Nakonec i ten 1.8T 165kW se dava jak do AudiTT, tak do Seatu Leon. A 3.2 V6 se dava jak do AudiTT, tak do Golfu.

tibor
18. května • 0:48

no jasne,ze je na podvozku a3to byl pokus o vtipale pro audi tt je konkurent nissan350z,honda s2000,toyota celica,chrysler crossfire,mazda rx-8,bmw z4 apod.a to diky konstrukci,ktera rozhodne nepatri mezi hatchbacky nizsi stredni tridy

Leonardo Cupranek
18. května • 9:04

Prestoze to vypada, ze jsem zastancem "koncernovych aut", tak srovnavat TT s 350z by me ani nenapadlo. 350z je od zacatku konstruovany jako sportak, TT je "predrazene coupe odvozene od golfa 4", prestoze se mi na zacatku TT docela libilo a kdyby na zadnich sedackach bylo jen o kousicek vice mista, klidne by si ho (asi mirne jete predvadeci ci vystavene) koupil jako jedine rodinne auto.

Nicmene ja bych AudiTT nezacal srovnavat s "hatchbacky nizsi stredni tridy", kdyby ty jsi nezacal srovnavat sportovni hatchbacky s rodinnymi sedany.

tibor
18. května • 15:13

ja srovnavam nizsi stredni triduaudi tt je nizsi stredni trida a jeste hatchback?tak tomas v tom trosku neporadekcivic,leon,toledo,mazda3,golf to je nizsi stredni a je jedno jestli hatch nebo sedancivic se dela taky jako sedan,ale mylsim,ze je to jasne akorat ty to pochopit moc nechces,co?pro me je nissan 350z taky lepsi nez audi tt,ale da se to srovnat ,nectes auto casopisy?audi tt je sportovni kupatko,ktere stoji podobne jako nissan 350z tedy je to konkurentleon je taky rodiny auto nizsi stredni a srovnavas ho s civicem tak o co ti jde?

Leonardo Cupranek
17. května • 22:41

Ale Leon 2.8 V6 4x4 preci vychazi ze bezneho modelu. Existuje i Leon 1.4 55kW a Leon Cupra je od nej sportovne odvozena verze, stejne jako je z Civicu odvozeny TypeR.

tibor
18. května • 0:41

ja netvrdim,ze leon nejde srovnat s civicem,bva naopak je to idealni, a prave bych si vzal tu hondu kvuli ty pileleon urcite je skvely ale dners uz je dost zastaraly,kdezto civic je prakticky konstrukcne novy,akorat to neni ctyrkolka,takze tady mi to srovnani habrujeale budiz.No prave leon 1,4 je des a hruza,nechapu potencialni kupcehonda zacina s 1,4 na 66kw,coz je taky malo,ale na civilni auto pro nejaky starsi lidi jakz takz ujdeleon cupra je sice papirove vykonejsi nez civic type-r,ale je konstrukcne stary a hlavne za 950,000coz je na takovy auto dost...civic je o dobrych 150,000 levnejsi.

Leonardo Cupranek
17. května • 14:46

Treba se nejaky atmosfericky benzinovy dvoulitr dava do Astry, Focusu, Golfu, Meganu, Peugeotu 307 a podobnych aut nizsi stredni, ne...

tibor
17. května • 19:21

dava,ja vim o 2,0 do xsary vts ten ma vykon 163 koni nebo tak nejak a cena 650,000,ale knam se myslim uz nedovazi a to bylo na tak lehke auticko paradni,bohuzel jel sem sni pouze jako spolujezdec,ale paradni auticko na vyblbnuti,myslim,ze to toledo by se nechytalo

Leonardo Cupranek
17. května • 10:45

Ja nesrovnaval s benzinem (treba s tou Mazdou3 GT 2.0 110kW) vytunenej (144kW) TDI, ale seriovej 1.9 TDI 110kW, kterej ma oproti te MazdeGT lepsi jak maximalku, tak akceleraci. Jde o srovnatelna auta (nizsi stredni trida) za srovnatelnou cenu, akorat to Toledo je oproti Mazde jiz zastarale jak motorem, tak podvozkem (protoze se ocekava nova verze na nove platforme, s novymi lepsimi motory).

A na hmotnosti pri akceleraci sakra zalezi! U maximalky uz tolik ne, ale akcelerace je proste funkci hmotnosti a vykonu (a jeho prubehu)! Na obou faktorech zalezi stejne!

tibor
17. května • 19:14

na to,ze je zastarale je porad dost drahy

Leonardo Cupranek
16. května • 0:08

To je zajimavy - ja na tu kombinaci prisel! Dole v Lodenicich 130km/h, nahore na kopci v Rudne 220km/h. To cele na sestku. Pomerne jednoduche.

Ron Jeremy
16. května • 20:29

Když je motor dost výkonný (což tvůj nejspíš je - uznávám ), nespadneš s k.m. a výkonem nikdy tak nízko, aby to neutáhlo. Pokud to ale bude na hraně (což můj testovací kopec pro většinu normálních aut je), projeví se nevýhoda nedostatečného rozsahu použitelných otáček.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Leonardo Cupranek
16. května • 21:31

Ja fakt proste nevim. Vy, zastanci benzinu, argumentujete tim, ze TDI ma maly rozsah vyuzitelnych otacek.

Ale vsichni majitele TDI, ktere znam, prestoze pred tim vlastnili benzin a naftakama opovrhovali, tak ted jsou z TDI nadseni a to, co se jim na TDI libi nejvic, tak je (jak sami tvrdi) prave VYSOKY ROZSAH pouzitelnych otacek. Je to nejaky paradox, ze jedni to vidi jako vyhodu a jedni jako nevyhodu. Ale vsichni zastanci TDI, kteri znam, si prave toto libuji - ze to tahne od spoda a ze RADI MENE CASTO, nez pred tim s benzinem. Jak je mozne, ze jedni vidi rozash otacek TDI jako uzasny oproti benzinu a druzi naopak TDI za to same kritizuji? Tomu fakt nerozumim.

Podle me to muze byt tim, ze kdyz nekdo TDI jen tak kratkodobe zkousi, tak si nema cas na nej zvyknout. Me trvalo si na TDI zvyknout snad dva mesice - a byl to po benzinaku opravdu silny nezvyk.

Dalsi duvod muze pramenit z ne praktickeho, ale tabulkoveho porovnani.

Diesel tahne pomerne dobre od 1700ot do 4700ot, coz je rozsah 3000ot. Benzin (nejaky 16v do dvou litru) jde sice az do vyssich otacek (nektere az do 7000, vyjimecne do 8000, ale to uz jsou zavodaky, obvykle konci na 6500), ale spodni hranice pouzitelnosti jsou minimalne 3000ot, casto to oziva az ve 4000ot. Ne ze by s tim neslo jezdit od 2000ot, ale proste to naprosto nejede. Vemte si treba takovou 1.6 SRi 74kW v Octavii (s tou mam zkusenosti). Ta tahne az v docela vysokych otackach. Takze pouzitelny rozsah benzinu je dejme tomu 4000ot (2500 az 6500 - ale ve 2500 to proste nejede, ale dejme tomu, ze stejne, jak TDI v 1700ot). Jenze to TDI (alespon to moje) ma vlastne 2x tezsi prevody, nez ta Octavia 1.6 SRi 101koni. Takze u te Octavie rozsah otacek 4000ot musime porovnavat s 3000ot krat 2 (tedy 6000ot) u TDI - protoze tim se dostaneme na imaginarni otacky kol, respektive ziskame tim pomer pouzitelnych otacek kol (2 ku 3). Takze TDI podle tohoto zjednoduseneho vypoctu musi radit o polovinu mene casteji, nez ten benzin. A v praxi bych rekl, ze ten rozdil je jeste vetsi (zejmena pak u chipleho TDI, ktere ma vetsi kroutak a to jeste v nizsich otackach).

Ron Jeremy
16. května • 22:18

Mé zkušenosti říkají, že tebou udávaný rozsah otáček je silně nadhodnocený, nebo vychází z parametrů nějakého vyčnívajícího motoru. Diesely, které jsem proháněl, tahaly povětšinou od 1800-1900 do 4000-4100, a i tak byla ke konci znát značná neochota k roztáčení. Naopak, spousta benzínů zhruba od 2.0 (abychom nesrovnávali s 1.9TDI nějakou 1.4i) jede dobře od 2000 otáček a není problém tyto otáčky používat jako běžný provozní režim. Takže pokud to vezmu podle mého výpočtu, je to u benzinu 0,7 z celkového rozsahu otáček (uvažuji max. 6500 RPM), kdežto u dieselu 0,56, v tebou uváděném idelizovaném případě 0,61. Nelze totiž s otáčkami počítat absolutně, ale v poměru z celkových použitelných. Problém je v obráceném průběhu nástupu výkonu - benzin na začátku jede málo a do maximálních RPM tahá nejvíc, se TD na začátku nakopne jak zběsilej a do otáček pozvolna uvadá.

Fakt jsi kromě dieselu nejezdil samýma benzinovýma <=1.6kama?

Ron Jeremy
16. května • 22:18

Mé zkušenosti říkají, že tebou udávaný rozsah otáček je silně nadhodnocený, nebo vychází z parametrů nějakého vyčnívajícího motoru. Diesely, které jsem proháněl, tahaly povětšinou od 1800-1900 do 4000-4100, a i tak byla ke konci znát značná neochota k roztáčení. Naopak, spousta benzínů zhruba od 2.0 (abychom nesrovnávali s 1.9TDI nějakou 1.4i) jede dobře od 2000 otáček a není problém tyto otáčky používat jako běžný provozní režim. Takže pokud to vezmu podle mého výpočtu, je to u benzinu 0,7 z celkového rozsahu otáček (uvažuji max. 6500 RPM), kdežto u dieselu 0,56, v tebou uváděném idelizovaném případě 0,61. Nelze totiž s otáčkami počítat absolutně, ale v poměru z celkových použitelných. Problém je v obráceném průběhu nástupu výkonu - benzin na začátku jede málo a do maximálních RPM tahá nejvíc, se TD na začátku nakopne jak zběsilej a do otáček pozvolna uvadá.

Fakt jsi kromě dieselu nejezdil samýma benzinovýma <=1.6kama?

Leonardo Cupranek
16. května • 23:53

A tu recenzi na Mazdu3 GT 2.0 110kW jsi cetl? Ma horsi zrychleni i maximalku, nez 1.9 TDI 110kW (neupravene, nechipovane).

I kdyby to bylo 0.56 versus 0.7 u benzinu, tak na kolech se ten pomer diky tezsim prevodum u TDI obrati.

Ron Jeremy
17. května • 9:30

Nečetl, Mazda 3 mě moc nezajímá, je malá, to spíš Mazda 6. Kde šikmoocí soudruzi udělali chybu tudíž nevím - ani s jedním jsem nejel.

A co se týče rozsahu otáček, stálý převod ti v ničem nepomůže - když vynásobíš čitatele i jmenovatele stejným číslem, podíl zůstane stejný. Nebo že by pro "übermotor" TDI nefungovaly základní matematické poučky?

BTW, dnes ráno jsem se pozoroval, v normálním režimu jezdím od 1500 do 2800 RPM. Tak to s tou nepoužitelností benzínu pod 3000 RPM asi nebude tak horké.

Leonardo Cupranek
17. května • 11:10

No a Mazda6 se stejnym motorem, jako ma Mazda3GT asi pojede jen tezko lepe, ne? To TDI jsem s M3GT srovnaval prave pro tu srovnatelnost velikost auta i vykonu motoru.

Nicmene, kdyz koukam na technicke parametry Mazdy6, tak vidim tyto udaje o vykonu, maximalce a zrychleni:

  • 1.8i 88kW, 165Nm, 197km/h, 10,7s

  • 2.0i 104kW, 181Nm, 208km/h, 9.7s

  • 2.3i 122kW, 207Nm, 214km/h, 8.9s

  • Sprave bych mel 1.9 TDI srovnavat s prumerem hodnot 1.8i a 2.0i. Nicmene Toledo 1.9 TDI 110kW ma maximalku 215km/h a zrychleni 8.9s - cili minimalne srovnatelne s TOP verzi Mazdy 2.3i (prestoze 2.3i ma vyssi papirovy vykon - ale dle udaju o maximalce i akceleraci asi jen teoreticky, ostatne na brzde mi pred chipem take namerili 128kW)! To samozrejme mluvim o seriovem TDI bez chipu, ktery strizlive vzato zlepsuje maximalku o 10km/h a akceleraci o vterinu.

    asimov
    17. května • 16:20

    Proč tu stále máváš Mazdou? Vždyť ty motory jsou opravdu podivné a ničím nepřekvapí. Jako etalon alespoň 2.0JTS, ne?

    Leonardo Cupranek
    17. května • 16:45

    2.0 JTS neni etalon, ale spicka. Vetsina motoru 2.0 16v (treba Mondeo) nemaji ani tech 110kW, jako ta Mazda.

    Nicmene ani tak spickovy motor, jako je ten 2.0 JTS se az tak dramaticky nelisi. Ma o 11kW vice a o 114Nm mene, nez to TDI. Maximalku ma vyssi o 5km/h a zrychleni o 0.7 sekundy. Rozdil to samozrejme je, ale na to, ze to je spickovej motor to neni az tak drastickej rozdil (urcite je zasadnejsi rozdil v te akceleraci, nez v te maximalce). Ale 99.5% benzinovejch dvoulitru, ktere clovek potka na silnici, ma parametry horsi. A samozrejme chip v TDI situaci vice nez obrati a zadny chip do JTS to uz nezvrati.. Nicmene 1.9 TDI je zastaraly (a mensi) motor, 2.0 JTS by bylo vhodnejsi srovnavat treba se spickovym 2.0 TDI 16v (136kW), nebo ze by s Oplovic 1.9 TDI OPC 154kW? To uz asi ne, to nebude tak bezne, jako to 2.0 TDI od VW...
    Ale je to samozrejme vyrovnane. Nekomu ale muze vadit, ze ten max vykon to JTSko ma az v 6400otackach (cili v praxi pouzitelny jen pri "zavodni" jizde) a to TDI ho ma ve 4000ot. Ale nekdo jiny si naopak kvuli tomuhle koupi prave to JTS.

    Snehulda
    17. května • 17:40

    No spis bych rekl ze JTS je v benzinech to same jako TDI v nafte. Takze srovnavas urcite srovnatelne. Spickovy atmosfericky benzin je ale treba 2.0 v Type-R (147kw/196Nm). Jo a maximalni vykon ma v 7400 otackach, jak se na poradnej benzinak slusi a patri . A zrychleni 0-100 za 6.6 take neni z nejmensich (teda nevim o naftaku, ktery by takovych hodnot dosahoval, opravte me jestli nejakej takovej existuje ...).

    Leonardo Cupranek
    17. května • 18:26

    Nevim, treba Opel OPC 1.9D 154kW to zrychleni mozna bude mit lepsi... 
    Ale samozrejme o kvalitech TypeR nepochybuji. Ale tady je potreba si rict, co s cim budeme srovnavat (srovnaval jsem rodinny sedan nizsi stredni tridy v podobne cenove hladine - Toledo TDI a Mazda3GT).
    To bys take mohl vzit motor z Hayabusy ci z Formule 1 a rikat jak hezky toci a jakej ma litrovej vykon.

    Sorry, ale ja bych v aute motor tocici 12000ot teda nechtel )

    Snehulda
    17. května • 19:24

    To ja teda jo - kdyby me manzelka nastvala, tak by to stacilo parkrat protocit k tem 12 tisicim a urcite by byl hned klid (minimalne bych alespon nic neslysel ze sedadla spolujezdce) .

    Leonardo Cupranek
    17. května • 18:23

    JTS je novinka, 1.9 TDI je nekolik let stary motor. Takze muzes 2.0 JTS srovnavat treba s novym a stejne velkym 2.0 TDI 16v 136kW. Muzes zacit...

    Doubt
    18. května • 8:12

    1.9 TDI 110kW je několik let starý motor? Jistě, vychází z několik let starého, původního 1.9 TDI 66kW, ale snad mi nechceš tvrdit, že je to ten samý motor? 2.0 JTS má taky stejné vrtání a zdvih jako starý 2.0 TS z Alfy 155 (110kW). Ty motory se průběžně vyvíjí, a konkrétně tyhle dva jsou právě teď aktuální a na trhu jsou zhruba stejně dlouho, řekl bych. 2.0 TDI 16v 136kW se zatím testuje někde v labu, takže klid.

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:59

    Ano, 1.9 TDI i ve verzi 110kW se jiz montuje nekolik let, ne? Tak od 2001?

    Ale 1.9 TDI 110kW je "stary motor" z toho prosteho duvodu, ze konci s platformou Golfu4. Do noveho Golfu5 (a tedy i Octavie, Bory a pristiho Leonu/Toleda) se davat nebude. Do techto aut se dava jako spodni cenova a vykonova hranice uz jen 1.9 TDI 77kW , ale ve stredni a vyssi urovni je 1.9 TDI nahrazovan novejsim 2.0 TDI 16v, ktery zacina na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a vrcholne verze (zatim) budou mit vykon 136kW. Netestuje se v labu, ale proste ostre verze se do novych aut nedavaji hned od zacatku - do octavie z benzinovych motoru zatim ani nedali 2.0 FSI 110kW, vrcholem zatim je 1.6 FSI 85kW. DSG taky zatim nejde objednat, i kdyz v "nabidce" uz je.

    Silne TDI je "zatim nekde v labu" asi stejne, jako 2.0 FSI Turbo - je v "marketingovem labu". Az se nova auta jako Golf5, Altea a Octavia2 na trhu zabydli (tak mozna jeste pul roku), dostanou oba motory - Skodovka samozrejme trochu pozdeji, pokud vubec, protoze na ni se s motorama vzdy setri (TDI 110kW nedostala nikdy a TDI 96kW az na posledni chvili). Ale je klidne mozne, ze i Octavia2 dostane silne TDI drive, nez to FSITurbo (pokud toto vubec dostane), protoze to odpovida i soucasnym pomerum, kdy nejsilnajsi benzin je 85kW a najsilnejsi diesel je 103kW.
    Nicmene i "zakladni 2.0 TDI 103kW" bych rekl, ze je v pohode srovnatelne s vetsinou atmosferickych benzinovych motoru (od Mondea az po tu Mazdu).

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:57

    Ano, 1.9 TDI i ve verzi 110kW se jiz montuje nekolik let, ne? Tak od 2001?

    Ale 1.9 TDI 110kW je "stary motor" z toho prosteho duvodu, ze konci s platformou Golfu4. Do noveho Golfu5 (a tedy i Octavie, Bory a pristiho Leonu/Toleda) se davat nebude. Do techto aut se dava jako spodni cenova a vykonova hranice uz jen 1.9 TDI 77kW , ale ve stredni a vyssi urovni je 1.9 TDI nahrazovan novejsim 2.0 TDI 16v, ktery zacina na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a vrcholne verze (zatim) budou mit vykon 136kW. Netestuje se v labu, ale proste ostre verze se do novych aut nedavaji hned od zacatku - do octavie z benzinovych motoru zatim ani nedali 2.0 FSI 110kW, vrcholem zatim je 1.6 FSI 85kW. DSG taky zatim nejde objednat, i kdyz v "nabidce" uz je.

    Silne TDI je "zatim nekde v labu" asi stejne, jako 2.0 FSI Turbo - je v "marketingovem labu". Az se nova auta jako Golf5, Altea a Octavia2 na trhu zabydli (tak mozna jeste pul roku), dostanou oba motory - Skodovka samozrejme trochu pozdeji, pokud vubec, protoze na ni se s motorama vzdy setri (TDI 110kW nedostala nikdy a TDI 96kW az na posledni chvili). Ale je klidne mozne, ze i Octavia2 dostane silne TDI drive, nez to FSITurbo (pokud toto vubec dostane), protoze to odpovida i soucasnym pomerum, kdy nejsilnajsi benzin je 85kW a najsilnejsi diesel je 103kW.
    Nicmene i "zakladni 2.0 TDI 103kW" bych rekl, ze je v pohode srovnatelne s vetsinou atmosferickych benzinovych motoru (od Mondea az po tu Mazdu).

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:57

    Ano, 1.9 TDI i ve verzi

    1.9 TDI 110kW je "stary motor" z toho prosteho duvodu, ze konci s platformou Golfu4. Do noveho Golfu5 (a tedy i Octavie, Bory a pristiho Leonu/Toleda) se davat nebude. Do techto aut se dava jako spodni cenova a vykonova hranice uz jen 1.9 TDI 77kW , ale ve stredni a vyssi urovni je 1.9 TDI nahrazovan novejsim 2.0 TDI 16v, ktery zacina na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a vrcholne verze (zatim) budou mit vykon 136kW. Netestuje se v labu, ale proste ostre verze se do novych aut nedavaji hned od zacatku - do octavie z benzinovych motoru zatim ani nedali 2.0 FSI 110kW, vrcholem zatim je 1.6 FSI 85kW. DSG taky zatim nejde objednat, i kdyz v "nabidce" uz je.

    Silne TDI je "zatim nekde v labu" asi stejne, jako 2.0 FSI Turbo - je v "marketingovem labu". Az se nova auta jako Golf5, Altea a Octavia2 na trhu zabydli (tak mozna jeste pul roku), dostanou oba motory - Skodovka samozrejme trochu pozdeji, pokud vubec, protoze na ni se s motorama vzdy setri (TDI 110kW nedostala nikdy a TDI 96kW az na posledni chvili). Ale je klidne mozne, ze i Octavia2 dostane silne TDI drive, nez to FSITurbo (pokud toto vubec dostane), protoze to odpovida i soucasnym pomerum, kdy nejsilnajsi benzin je 85kW a najsilnejsi diesel je 103kW.
    Nicmene i "zakladni 2.0 TDI 103kW" bych rekl, ze je v pohode srovnatelne s vetsinou atmosferickych benzinovych motoru (od Mondea az po tu Mazdu).

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:56

    Ano, 1.9 TDI i ve

    1.9 TDI 110kW je "stary motor" z toho prosteho duvodu, ze konci s platformou Golfu4. Do noveho Golfu5 (a tedy i Octavie, Bory a pristiho Leonu/Toleda) se davat nebude. Do techto aut se dava jako spodni cenova a vykonova hranice uz jen 1.9 TDI 77kW , ale ve stredni a vyssi urovni je 1.9 TDI nahrazovan novejsim 2.0 TDI 16v, ktery zacina na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a vrcholne verze (zatim) budou mit vykon 136kW. Netestuje se v labu, ale proste ostre verze se do novych aut nedavaji hned od zacatku - do octavie z benzinovych motoru zatim ani nedali 2.0 FSI 110kW, vrcholem zatim je 1.6 FSI 85kW. DSG taky zatim nejde objednat, i kdyz v "nabidce" uz je.

    Silne TDI je "zatim nekde v labu" asi stejne, jako 2.0 FSI Turbo - je v "marketingovem labu". Az se nova auta jako Golf5, Altea a Octavia2 na trhu zabydli (tak mozna jeste pul roku), dostanou oba motory - Skodovka samozrejme trochu pozdeji, pokud vubec, protoze na ni se s motorama vzdy setri (TDI 110kW nedostala nikdy a TDI 96kW az na posledni chvili). Ale je klidne mozne, ze i Octavia2 dostane silne TDI drive, nez to FSITurbo (pokud toto vubec dostane), protoze to odpovida i soucasnym pomerum, kdy nejsilnajsi benzin je 85kW a najsilnejsi diesel je 103kW.
    Nicmene i "zakladni 2.0 TDI 103kW" bych rekl, ze je v pohode srovnatelne s vetsinou atmosferickych benzinovych motoru (od Mondea az po tu Mazdu).

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:56

    Ano, 1.9 TDI i

    1.9 TDI 110kW je "stary motor" z toho prosteho duvodu, ze konci s platformou Golfu4. Do noveho Golfu5 (a tedy i Octavie, Bory a pristiho Leonu/Toleda) se davat nebude. Do techto aut se dava jako spodni cenova a vykonova hranice uz jen 1.9 TDI 77kW , ale ve stredni a vyssi urovni je 1.9 TDI nahrazovan novejsim 2.0 TDI 16v, ktery zacina na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a vrcholne verze (zatim) budou mit vykon 136kW. Netestuje se v labu, ale proste ostre verze se do novych aut nedavaji hned od zacatku - do octavie z benzinovych motoru zatim ani nedali 2.0 FSI 110kW, vrcholem zatim je 1.6 FSI 85kW. DSG taky zatim nejde objednat, i kdyz v "nabidce" uz je.

    Silne TDI je "zatim nekde v labu" asi stejne, jako 2.0 FSI Turbo - je v "marketingovem labu". Az se nova auta jako Golf5, Altea a Octavia2 na trhu zabydli (tak mozna jeste pul roku), dostanou oba motory - Skodovka samozrejme trochu pozdeji, pokud vubec, protoze na ni se s motorama vzdy setri (TDI 110kW nedostala nikdy a TDI 96kW az na posledni chvili). Ale je klidne mozne, ze i Octavia2 dostane silne TDI drive, nez to FSITurbo (pokud toto vubec dostane), protoze to odpovida i soucasnym pomerum, kdy nejsilnajsi benzin je 85kW a najsilnejsi diesel je 103kW.
    Nicmene i "zakladni 2.0 TDI 103kW" bych rekl, ze je v pohode srovnatelne s vetsinou atmosferickych benzinovych motoru (od Mondea az po tu Mazdu).

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:56

    Ano, 1.9 TDI

    1.9 TDI 110kW je "stary motor" z toho prosteho duvodu, ze konci s platformou Golfu4. Do noveho Golfu5 (a tedy i Octavie, Bory a pristiho Leonu/Toleda) se davat nebude. Do techto aut se dava jako spodni cenova a vykonova hranice uz jen 1.9 TDI 77kW , ale ve stredni a vyssi urovni je 1.9 TDI nahrazovan novejsim 2.0 TDI 16v, ktery zacina na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a vrcholne verze (zatim) budou mit vykon 136kW. Netestuje se v labu, ale proste ostre verze se do novych aut nedavaji hned od zacatku - do octavie z benzinovych motoru zatim ani nedali 2.0 FSI 110kW, vrcholem zatim je 1.6 FSI 85kW. DSG taky zatim nejde objednat, i kdyz v "nabidce" uz je.

    Silne TDI je "zatim nekde v labu" asi stejne, jako 2.0 FSI Turbo - je v "marketingovem labu". Az se nova auta jako Golf5, Altea a Octavia2 na trhu zabydli (tak mozna jeste pul roku), dostanou oba motory - Skodovka samozrejme trochu pozdeji, pokud vubec, protoze na ni se s motorama vzdy setri (TDI 110kW nedostala nikdy a TDI 96kW az na posledni chvili). Ale je klidne mozne, ze i Octavia2 dostane silne TDI drive, nez to FSITurbo (pokud toto vubec dostane), protoze to odpovida i soucasnym pomerum, kdy nejsilnajsi benzin je 85kW a najsilnejsi diesel je 103kW.
    Nicmene i "zakladni 2.0 TDI 103kW" bych rekl, ze je v pohode srovnatelne s vetsinou atmosferickych benzinovych motoru (od Mondea az po tu Mazdu).

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:56

    Ano, 1.9

    1.9 TDI 110kW je "stary motor" z toho prosteho duvodu, ze konci s platformou Golfu4. Do noveho Golfu5 (a tedy i Octavie, Bory a pristiho Leonu/Toleda) se davat nebude. Do techto aut se dava jako spodni cenova a vykonova hranice uz jen 1.9 TDI 77kW , ale ve stredni a vyssi urovni je 1.9 TDI nahrazovan novejsim 2.0 TDI 16v, ktery zacina na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a vrcholne verze (zatim) budou mit vykon 136kW. Netestuje se v labu, ale proste ostre verze se do novych aut nedavaji hned od zacatku - do octavie z benzinovych motoru zatim ani nedali 2.0 FSI 110kW, vrcholem zatim je 1.6 FSI 85kW. DSG taky zatim nejde objednat, i kdyz v "nabidce" uz je.

    Silne TDI je "zatim nekde v labu" asi stejne, jako 2.0 FSI Turbo - je v "marketingovem labu". Az se nova auta jako Golf5, Altea a Octavia2 na trhu zabydli (tak mozna jeste pul roku), dostanou oba motory - Skodovka samozrejme trochu pozdeji, pokud vubec, protoze na ni se s motorama vzdy setri (TDI 110kW nedostala nikdy a TDI 96kW az na posledni chvili). Ale je klidne mozne, ze i Octavia2 dostane silne TDI drive, nez to FSITurbo (pokud toto vubec dostane), protoze to odpovida i soucasnym pomerum, kdy nejsilnajsi benzin je 85kW a najsilnejsi diesel je 103kW.
    Nicmene i "zakladni 2.0 TDI 103kW" bych rekl, ze je v pohode srovnatelne s vetsinou atmosferickych benzinovych motoru (od Mondea az po tu Mazdu).

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:56

    Ano,

    1.9 TDI 110kW je "stary motor" z toho prosteho duvodu, ze konci s platformou Golfu4. Do noveho Golfu5 (a tedy i Octavie, Bory a pristiho Leonu/Toleda) se davat nebude. Do techto aut se dava jako spodni cenova a vykonova hranice uz jen 1.9 TDI 77kW , ale ve stredni a vyssi urovni je 1.9 TDI nahrazovan novejsim 2.0 TDI 16v, ktery zacina na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a vrcholne verze (zatim) budou mit vykon 136kW. Netestuje se v labu, ale proste ostre verze se do novych aut nedavaji hned od zacatku - do octavie z benzinovych motoru zatim ani nedali 2.0 FSI 110kW, vrcholem zatim je 1.6 FSI 85kW. DSG taky zatim nejde objednat, i kdyz v "nabidce" uz je.

    Silne TDI je "zatim nekde v labu" asi stejne, jako 2.0 FSI Turbo - je v "marketingovem labu". Az se nova auta jako Golf5, Altea a Octavia2 na trhu zabydli (tak mozna jeste pul roku), dostanou oba motory - Skodovka samozrejme trochu pozdeji, pokud vubec, protoze na ni se s motorama vzdy setri (TDI 110kW nedostala nikdy a TDI 96kW az na posledni chvili). Ale je klidne mozne, ze i Octavia2 dostane silne TDI drive, nez to FSITurbo (pokud toto vubec dostane), protoze to odpovida i soucasnym pomerum, kdy nejsilnajsi benzin je 85kW a najsilnejsi diesel je 103kW.
    Nicmene i "zakladni 2.0 TDI 103kW" bych rekl, ze je v pohode srovnatelne s vetsinou atmosferickych benzinovych motoru (od Mondea az po tu Mazdu).

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:56

    1.9 TDI 110kW je "stary motor" z toho prosteho duvodu, ze konci s platformou Golfu4. Do noveho Golfu5 (a tedy i Octavie, Bory a pristiho Leonu/Toleda) se davat nebude. Do techto aut se dava jako spodni cenova a vykonova hranice uz jen 1.9 TDI 77kW , ale ve stredni a vyssi urovni je 1.9 TDI nahrazovan novejsim 2.0 TDI 16v, ktery zacina na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a vrcholne verze (zatim) budou mit vykon 136kW. Netestuje se v labu, ale proste ostre verze se do novych aut nedavaji hned od zacatku - do octavie z benzinovych motoru zatim ani nedali 2.0 FSI 110kW, vrcholem zatim je 1.6 FSI 85kW. DSG taky zatim nejde objednat, i kdyz v "nabidce" uz je.

    Silne TDI je "zatim nekde v labu" asi stejne, jako 2.0 FSI Turbo - je v "marketingovem labu". Az se nova auta jako Golf5, Altea a Octavia2 na trhu zabydli (tak mozna jeste pul roku), dostanou oba motory - Skodovka samozrejme trochu pozdeji, pokud vubec, protoze na ni se s motorama vzdy setri (TDI 110kW nedostala nikdy a TDI 96kW az na posledni chvili). Ale je klidne mozne, ze i Octavia2 dostane silne TDI drive, nez to FSITurbo (pokud toto vubec dostane), protoze to odpovida i soucasnym pomerum, kdy nejsilnajsi benzin je 85kW a najsilnejsi diesel je 103kW.
    Nicmene i "zakladni 2.0 TDI 103kW" bych rekl, ze je v pohode srovnatelne s vetsinou atmosferickych benzinovych motoru (od Mondea az po tu Mazdu).

    Petr Broža
    17. května • 18:10

    Jó, Type-R... Ptal jsem se v Hondě, zda by nebyl na test, ale už je "přetočený" a nový model zatím není. Škoda.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 18:57

    Co znamena "Pretoceny"? To jako ze uz ma najeto 50000km a ze motor je diky toceni 8000ot po smrti?

    Petr Broža
    17. května • 19:53

    Tzn. má najeto dost km, takže se dává z testovaícho parku pryč. Běžně je tento limit 20 až 25 tisíc km. Pak se buď dá náhrada, nebo se stejný vůz do test. parku už nevrátí - pokud ho nestihli otestovat někteří novináři, mají holt smůlu. Něco podobného se nám stalo už mockrát, naposledy s Vectrou Caravan.

    Doubt
    17. května • 17:27

    Neustále tady máváš tím, že TDI 110kW má lepší akceleraci než M3 GT, ale opravdu myslíš, že ta desetina hraje roli? Já myslím, že by to Toledo (bez čipu) dostalo na prdel, protože by v první zatáčce při pokusu držet se Mazdy opustilo vozovku. Sám jezdím v Mazdě 6 2.0i (ano, vybral jsem si ho po pečlivém srovnání s 2.0 MZR-CD 100kW, i když rozdíl v ceně byl tehdy jen 30k - benzín měl moc hezký sportovní zvuk a tak nějak s ním byla větší sranda - a pro pisatele předchozího příspěvku, nic divného na něm nevidím, nechá se klidně vytočit do 7500, i když samozřejmě proti JTS je to sra*ka :)) a TDI 96kW mi po rovině neujede a v zatáčkách se nechytá (ať je to cokoliv od Lupa přes Oktávku až po Passat). Souboji s TDI 110kW bych se pro jistotu vyhnul , přece jen je 6ka těžší a má o pár kW míň.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 17:54

    Nevim, jestli ta desetina hraje roli. Ani nevim, jestli 7km/h rozdilu v maximalce hraje roli. Nicmene v situaci, kdy si vetsina majitelu benzinovych dvoulitru naivne mysli, ze maji sakra vykonnejsi auto, nez nejakej 1.9 naftak,je trochu divne, kdyz pravda vyjde najevo, ten "vykonnejsi" benzin hajit tim, ze to TDI jede lepe jen o trosku (v situaci, kdy vsichni tvrdi, ze ten benzin jede lepe).

    Co se tyce jizdnich vlastnosti - ano, Mazda 3 ma novy kvalitni podvozek, ktery je lepsi, nez ten z Toleda a to i presto, ze treba Toleda maji podvozky obecne lepsi a sportovnejsi, nez treba Octavia a Toledase silnejsimi motory je majsi jeste nizsi a tvrdsi. Ale koukni se na zacatek te diskuse - rec byla POUZE O MOTORU. Az bude nejake nove Toledo (stejne jako je novy golf, A3 a Octavia2) na sportovne tvrdsim podvozku odvozenem z Golfu5 a az v nem bude aktualni dieselova dvoulitrova spicka (tedy 2.0 TDI 16v 136kW), tak ta Mazda asi opet bude mit realny problem. Mazda proste trojkovou radu inovovala o rok drive, nez Seat toleda a leony. Nicmene pred 1.5 rokem, kdyz jsem toledo kupoval, tak mazda323 nemela ani takove podvozky, ani takove motory.

    Doubt
    18. května • 8:53

    Jenže já, jako informovaný majitel benzínového dvoulitru, samozřejmě vím, že není diesel jako diesel . Jinak viděl si v AutoTIPu srovnávací test Mazdy3, Golfu, Astry, Focusu a Méganu? Byl tam losí test - všichni ostatní smykem, Mazda jako po kolejích. Podvozek z Golfu V bych vážně za reálný problém nepovažoval - má to snad být kvůli té víceprvkové zadní nápravě, kterou má Mazda už 20 let?  Motory má Mazda obecně pouze průměrné, to je daň za spolehlivost. BTW. Já jsem dřív japonce nesnášel, ale po svezení s minulou 323 (1.8i sedan) jsem musel smeknout, co všechno ten podvozek dokáže.

    Leonardo Cupranek
    18. května • 9:28

    No samozrejme neni diesel jako diesel, stejne jako neni benzinove 2.0 jako benzinove 2.0. Mezi 2.0 85kW a Hondou TypeR je samozrejme rozdil.

    Ja jsem vzdy tvrdil, ze se mi Mazda3 libi...

    Doubt
    17. května • 17:34

    Jinak, aby nedošlo k omylu, já proti dízlům nic moc nemám, opravdu vážně jsem o něm uvažoval, protože je s tím fakt pohodové ježdění .... jenže na moje první vlastní auto možná trochu moc pohodové .... prostě jsem ještě mladý a ten řev vytočeného benzínu by mi asi chyběl

    Leonardo Cupranek
    17. května • 10:56

    Ja ale nemluvil o stalem prevodu ale o prevodovem pomeru. A ten je proste u TDI vyssi. Treba pri porovnani meho TDI a stojednakonove Octavie SRi je to prakticky dvojnasobny rozdil. Ja pri 100km/h na nejvyssi prevodovy stupen tocim 2000ot, ta Octavia 4000ot. Cili pokud me to jede od 1750 do 4750ot a te octavii od 2000ot do 6000ot, je to rozsah otacek motoru 3000 versus 4000, ale u toho TDI je to dvojnasobny rozsah otacek kol. Tedy pokud Octavia na petku jede od 70km/h do 170km/h (cili rozsah 100km/h na jeden prevodovy stupen), tak Toledo jede od 70km/h do 220km/h na jeden prevodovy stupen (po tuningu od 60 do 230km/h). Cili rozsah pouzitelnych otacek kol (tedy rozash rychlosti na jeden prevodovy stupen) je u TDI vyssi.

    Ron Jeremy
    17. května • 14:07

    Ani stálý převod, ani odstupňování převodovky na rozsahu použitelných otáček a tedy i rychlostí nic nemění, vždy násobíš čitatele i jmenovatele stejným číslem, kdyby ses na hlavu postavil. Ale protože tomu stále nerozumíš, pokusím se to ukázat graficky (snad se to nerozhodí):

    |------------------------------| Celý rozsah 0 - max RPM
    |------========================| Točivý benzín, min 2000, max 9000 (ideal)
    |--------======================| Benzín, min 1750, max 6500 RPM (běžný stav)
    |-----------===================| LC TDiesel, min 1750, max 4700 RPM (ideal)
    |------------==================| Obyč. TDiesel, min 1750, max 4200 RPM
    |--------------[]--------------| Rychlost 0 - 200 km/h *) [] = 100km/h

    * pro převodový stupeň, který dosahuje max RPM ve 200km/h.

    Odmyslíme-li si jakékoliv jednotky, nedá se s tím nijak čarovat. Odmyslím-li si hloupé extrémy typu jízda na 4 p.s. na volnoběh a budeme-li se držet rozsahu použitelných otáček, pojedu v nich s benzínem od cca. 50 do 200km/h. S dieselem od cca. 80km/h.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 14:23

    Jakym cislem tedy nasobim citatel i jmenovatel?

    Vetsinu teorii lze potvrdit ci vyvratit dovedenim do extremu.

    Predstav si motor, ktery ma 1000kW a 1000Nm (na priklad), ale funguje jen od 0 to 1000ot (treba nejakej elektromotor, nebo nizkootackovej lodni motor).
    Na druhou stranu si predstav treba maloobjemovej benzinovej motor (ala F1), kterej ma jen 100kW a 100Nm, ale funguje od 0 ot do 10000ot - cili ma 10x tak velkej rozsah otacek hridele motoru.

    Ty ten silnej motor ale zprevodujes 10x tezsim prevodem, nez ten slabej benzinovej. Takze ten elektomotor na jediny prevod bude akcelerovat treba z 0 na 200km, stejne jako ten benzinak. Akorat ze ten benzinak ma vyuzitelne spektrum otacek 10x vatsi - nicmene neni mu to nic platne. Oba na jedno zarazeni mohou akcelerovat o stejny rozdil rychlosti, protoze 10x mensi otacky kompenzuje 10x tezsi prevod tlaceny 10x vetsi silou.
    A u TDI je to podobne, akorat se nic nenasobi 10x, ale jen 2x.

    Ron Jeremy
    17. května • 23:09

    Jednoduché vysvětlení:

    Čitatel = (použitelné otáčky max - použitelné otáčky min) = rozsah použitelných otáček

    Jmenovatel = použitelné otáčky max

    Vyjde ti číslo <= 1, které udává poměrnou část spektra otáček, ve kterých se dá jezdit. 1 ti vyjde snad jedině v případě elektromotoru, kterého se náš spor netýká.

    Převodovým poměrem neměníš odděleně ani čitatel, ani jmenovatel, v podstatě si můžeš představit, že měníš oboje. Zpřevodováním 2x do rychla (totéž, jako 2x těžší převodovka) se ti maximální použitelné otáčky na hřídeli zvýší, ale zvýší se ti i minimální použitelné otáčky. Poměr tedy zůstane stejný:

    (2 x 4750 - 2 x 1750) / (2 x 4750) = 0,63

    (4750 - 1750) / 4750 = ... překvapení! Také 0,63!

    Takže sis posunul minimální použitelné otáčky na 3000 a maximální na 9500, dostal ses tedy na úroveň extrémně točivého benzínu, který táhne až od 3000. To jsi chtěl?

    Tvým problémem je, že si neuvědomuješ, že s násobením maximálních otáček musíš násobit i minimální, navíc v tvém příkladu jsi udělal velmi hrubou chybu - ten točivý motor by musel mít také 1000kW, zpřevodováním se ti výkon nezdesetinásobí, maximálně mk. Jinak by bylo velmi snadné sestrojit perpetum mobile.  

    Leonardo Cupranek
    18. května • 0:00

    A kde jsi vycetl, ze existuje nejaka velicina zvana "pomerna cast otacek, ve ktrych se da jezdit"?  Ja takovy udaj neznam a kdyby existoval, vyrobci by ho asi uvadeli spis, nez dnes bezny "xxx kW pri yyy ot/min a xxx Nm pri yyy ot/min" - protoze podle tebe ten tvuj udaj ma lepsi vypovidaci schopnost. Oni to ale nedelaji a ani v zadnem odbornem periodiku ani v zadne recenzi jsem takovy "index" nevidel. A zase me nenapadej ze srovnavani silnejsiho TDI se slabsim benzinem - podle te tve metodiky by ten index stejne vysel lepe tomu benzinu, ne? Takze sam jiste uznas, ze oba se bavime o pomernych a ne absolutnich cislech.

    Uznej, ze v praxi te realne zajima, po jakem zrychleni musis preradit, resp. jaky rozsah rychlosti pohodlne zvladnes na jeden prevodovy stupen (v prikladech uvazuji ten nejvyssi). A pokud TDI jede od 1750 do 4750, tak to v praxi znamena 87.5km/h az 237.5km/h - tedy rozsah rychlosti na nejvyssi prevod je 150km/h. Pokud benzinak ma 2x tak lehci prevod (tedy treba ta 1.6 74kW) a pouzitelne otacky ma od 2000 do 6000, tak odpovidajici rozsah rychlosti je 50km/h az 150km/h, cili delta je 100km/h - cili u toho benzinaku musis radit o tretinu casteji. Ty pomery samozrejme jsou ruzne vzhledem ke konkretnimu rozsahu otacek konkretniho motoru a jeho zprevodovani. Nicmene realita hovori jasne - dam tam sestku klidne v 60km/h a zrychluju az do maximalky, ktera je papirova bez chipu 215km/h a s chipem je tachometrova nekde za poslednim dilkem tachometru, tedy za 240km/h - jaky vyssi rozsah ma ktery srovnatelny (tedy 1.8 az 2.0) benzinak?

    Nenapadej me zase, ze srovnavam slabsi benzin se silnejsim TDI. To neni pravda - jde jen o ty pomery - tento benzin je samozrejme ve 2000ot slabsi, nez TDI v 1750ot a v 6000ot je take slabsi, nez TDI v 4750ot. Cili ten pojem "jede" je relativni. Proste 1.6 74kW relativne ke svemu max vykonu ma pouzitelne otacky od 2000 do 6000. A TDI vzhledem ke svemu vykonu je ma od 1750 do 4750ot. A je jedno, ze to TDI je v kazdem bode silnejsi. Stejne tak bych tvrdil, ze benzinove 1.2 12v ma pouzitelne otacky od 2000ot do 6000ot a stejne tak bych tvrdil, ze 5.0 V10 TDI ma pouzitelne otacky od 1750 do 4750 - opakuji jde jen o srovnani vyuzitelnych otacek versus vyuzitelne delta rychlosti (pocitane pomoci prevodoveho stupne), nejde o srovnavani absolutniho vykonu ci kroutaku.

    Cili ty citatel i jmenovatel delis stejnym koeficientem (prevodem). Jenze ja rikam, ze v praxi te zajima realne rozpeti otacek kol (a tedy rychlosti) na jeden prevod. Takze tam pak ten koeficient hraje roli, i kdyz je v citateli a jmenovateli. Protoze kdyz budes mit rozash rychlosti na jeden kvalt treba 60 az 160km/h (cili rozsah = 100km/h) a kdyz obe hodnoty vynasobis nejakym koeficientem (treba 1.5), tak ti vyjde 90 az 240km/h (cili rozsah pouzitelnych rychlosti na jeden kvalt = 150km/h - tedy puvodni rozsah nasobeny koeficientem).

    Ja si proste nedovedu predstavit, co rika ten tvuj koeficient <=1. U toho meho udaje si to naopak dovedu velice dobre predstavit - je proste rozdil, jestli musim kvuli dosazeni priliz vysokych otacek preradit na vyssi stupen kdyz zrychlim o 100km a sakra jine to je, kdyz musim preradit az po zrychleni o 150km/h. To je preci ta hmatatelna a realna vlastnost, ktera te zajima, ne? Je mi jedno, ze benzinak mohu tocit od 2000ot do 6000ot, kdyz behem tohoto intervalu otacek zrychli jen o 100km/h. To je mi prijemnejsi roztocit to na ten jeden kvalt jen od vychozich 1750ot po cilove 4750ot, ale pritom zrychlit o 150km/h, tedy 1.5x vice.

    Napadaji me tedy jeste dve srovnani vykonove uplne stejnych motoru montovanych do Ibizy. Vsechny motory jsou s petikvaltem a vzdy tvori dvojici benzinoveho a naftoveho motoru se stejnym vykonem:

    1) Nejsilnejsi benzinova 1.4 16v 75kW a nejslabsi naftova 1.9 TDI 74kW:
    Benzin: 1.4 16v 75kW pri 6000ot, 126Nm pri 4400ot, maximalka 190km/h, akcelerace 11.2s
    Nafta: 1.9 TDI 74kW pri 4000ot (opet ten muj koeficient 1.5), 240Nm pri 2800ot (opet zhruba 1.5), maximalka 190km/h, akcelerace 10.8 (tedy o 0.4 sekundy lepsi pri podstatne tezsim aute)

    2) Slabsi benzinova 1.4 16v 55kW, maly naftovy trivalec 1.4 TDI 55kW:
    Benzin: 1.4 16v 55kW pri 5000ot, 126Nm pri 3800ot, maximalka 169km/h, akcelerace 15.6s
    Nafta: 1.4 TDI 55kW pri 4000ot, 195Nm pri 2200ot, maximalka 172km/h, akcelerace 13.9s (tedy lepsi maximalka a znatelne lepsi akcelerace).

    Jak vidis, jde vzdy o stejne vykonne motory, v druhem pripade dokonce o stejne velke. Diesel miva o trochu lepsi parametry maximalky a zrychleni (pri stejnem vykonu). Obe varianty maji vzdy stejny pocet prevodovych stupnu, take je jasne videt, jak vyssi kroutak a tezsi prevod na strane TDI vyvazuje uzsi spektrum otacek motoru - rozsah rychlosti je vzdy stejny, resp nepatrne na strane TDI.

    Odmysleme si, cim je dan ten vykon. 1.4 evidentne jde udelat jak 55, tak 74kW. 1.9 TDI evidentne jde udelat jak 74kW, tak 110kW, tak samozrejme i vice (prave do teto ibizy se zacina davat 1.9 TDI 118kW).

    Ron Jeremy
    18. května • 1:07

    Poměrnou částí otáček, ve které se dá jezdit tady máváš zleva zprava ty, ale vždy jen jednou půlkou. Je jasné, že všechny údaje se neudávají, ale udávají se např. maximální otáčky, a udává se výkonová křivka. Minimální použitelné otáčky jsou subjektivní, s některými auty se dá jezdit i pod hranicí volnoběhu, ale pro naše účely jsme si společně  stanovili jisté hranice, v obou případech 1750 RPM. Kupodivu výrobce udává třeba takové nesmyslné parametry, jako je pružné zrychlení na n-tý převodový stupeň - marketingový blábol se tedy objevil i v jinak poměrně seriózní části s technickými údaji. Spíše by bylo vypovídající "letmé zrychlení" v rozmezí rychlostí bez dalších podmínek. Ale zpět k našemu sporu.

    Pokud uvažuješ takto, pak tě ubezpečím, že s benzínem lze zrychlit bez přeřazení např z 65km/h na 245km/h, což je dle tvé řeči rozsah 180km/h a výrazně převyšuje tvých 150km/h. Přitom já srovnávám rozsah otáček naprosté sériovky, kdežto ty přečipovaný diesel, který se bez čipu chová o dost jinak a rozsah otáček je ještě menší.

    Co se týče bodů 1 a 2, srovnáváš poměrně dobré diesely s naprosto tragickými benzíny. VW Group možná umí udělat dobré TDI, ale atmosférické benzínové motory, a zejména ty tebou jmenované (+ 1.2HTP), patří k tomu nejtragičtějšímu a nejostudnějšímu, co lze na trhu najít. Z průběhu točivého momentu a výkonu by jeden zaplakal. To můžeš rovnou srovnávat moderní TD s karburátorovým motorem z Moskviče. Srovnej to s někým, kdo benzín umí, např. Honda.

    Co se týče pokračování naší diskuze, připadá mi (i díky tvému grafomanství), že se bavím s marketingovým žvanilem, který na věcné argumenty naprosto nereaguje, upozornění na hrubé chyby ve své argumentaci přechází mlčením, a místo toho uhýbá jinam a mele znovu dokola věci, které byly předtím již vyvráceny. Podobný druh diskuze je možné donekonečna vést s Jehovisty nebo podomními prodejci vysavačů, ale v podstatě nikam nevede.

    A protože můj čas má i smysluplnější využití, nehodlám dál napírat své síly do natolik nepřínosné diskuse. Proto náš spor končím s tím, že si budeš nadále myslet své, a mně to bude jedno.

    Leonardo Cupranek
    18. května • 8:45

    Sakra uz toho nech! Rikal jsem asi 10x , ze uvadim hodnoty nechipovaneho dieselu! Kdybych uvadel hodnoty chipovaneho, tezko by ses ve srovnani chytal i s beznou benzinovou 2.5V6! Takze po jedenacte: vsechny mnou uvadene hodnoty jsou u neupraveneho TDI! Stacilo to 11x?  Ty proste meles furt ty same nesmysly dokola!

    S kterym benzinem jde zrychlit z 65km/h na 245km/h ????????  S 1.9 TDI srovnatelne dvoulitrove benziny maji maximalku zhruba stejnou, jako to TDI (to ma 215km/h - Mazda3GT ma trochu nizsi, spickova Alfa 2.0 JTS trochu vyssi), ale vsichni do 220km/h !  245km/h mozna jede nejakej 3.0V6 (ale nejsem si jist) a pak srovnatelne 3.0TDI z tech 65km/h na tech 245km/h bez prerazeni zrychli taky!

    Samozrejme, ze po chipu je rozsah otacek vetsi. Sice existuji i chipy, ktere pouze zvysi vykonnovou spicku, ale takove nikdo nechce. Spravnej chip si zvysi kroutak v nizkych otackach (aby se pohodlneji jelo) a zaroven zabezpeci vadnuti motoru v pozdejsich otackach. Pred chipem mam ve 4750ot 100kW a 200Nm, po chipu mam ve stejnych otackach nad 220Nm a 115kW. Cili auto samozrejme ve vyssich otackach nevadne a je v pohode schopne ject takto : http://seat.unas.cz/clenove/015/Praha-Plzen2.JPG - Cili ani nedojde k maximalnim otackam, tachometr se opre o zarazku pri 4500ot, pri kterych ma chipovanej motor 128kW a 275Nm (nechipovanej ma pri techto otackach 113kW a 240Nm). Ale opakuji - vse co jsem kdy tady uvadel byly hodnoty pred chipem, chip se do teto konkretni diskuse zatahujes pouze ty, protoze ti ten argument vyhovuje bez ohledu na realitu.

    Srovnavam srovantelne - tedy treba moje 1.9 TDI (po 12te opakuji, ze bez chipu) s novym 2.0i z Mazdy3GT. Klidne ho srovnam s dvoulitrem z mondea - a jak jsi videl, tak srovnani ani se spickovym motorem z Alfy 2.0 JTS nedopadne pro 1.9 TDI nijak tragicky. Ano, Honda dela sportovni otackama vyhonene motory, ktere v nejake spicce u 7000ot maji vykon vyssi, nez TDI. To uznavam. Formule1 ci SuzukiHayabusa by taky mela se srovnatelne velkym TDI motorem vyssi vykon (ve 12000ot). No, tohle klidne uznam. Ale kdyz okolo me skoro stejnou rychlosti projede nekdo, kdo toci 9000ot, tak se jen pousmeju. Nehlede k tomu, ze (opakuji popate) 1.9 TDI je stary motor. Jednak to Ibizy se dava jeho vykonejsi verze 118kW a hlavne je cela tato rada v soucasnosti nahrazovana motory 2.0 TDI 16v (takze objemove shodne se zminovanymi benzinovymi dvoulitry) a ty zacinaji na 103kW (tak jako 1.9 TDI zacinal na 66kW) a zatim konci na 136kW (po trinacte opakuji, ze jde o hodnoty bez chipu). Cili je to vice nez lepe srovnatelne s adekvatnimi dvoulitrovymi benziny. A Opel 1.9d OPC ma treba 154kW - a taky tady s nim neoperuju, protoze jsem proste srovnaval stejne vykonne Toledo a Mazdu.

    Me se naopak zda, ze uhybas nekam jinam ty. Kdyz jsem srovnaval Toledo TDI a Mazdu3GT, zacnes jsem tahat vyhonenou Hondu (cili stejne tak bys do toho mohl zatahnout F1 a ja bych zase mohl zatahnout TDI ABT ci to OPC). To jen ty si meles porad dokola to same a meles nesmysly o zrychleni 65-245km/h, prestoze to zadny bezny dvoulitrovy benzin neumi ani nahodou. Takze ty si taky klidne mysli sve, treba te casem vyvedou z omylu ta TDI, ktera te budou neustale predjizdet - tedy pokud vubec mas nejakej dvoulitr a ne nejakou 1.6.

    Karizma
    18. května • 11:06

    Leonardo, Leonardo, ty tady píšeš jeden blábol za druhým. Kde se prodává Ibiza 1.9TDI/118kW se kterou se tady tak oháníš? "A pokud TDI jede od 1750 do 4750, tak to v praxi znamena 87.5km/h az 237.5km/h - tedy rozsah rychlosti na nejvyssi prevod je 150km/h." Kdes na to přišel, že sériové Toledo 1.9TDI/110kW (alespoň to všude zdůrazňuješ) se rozjede až na 237,5, když maximálku má psanou 215. Pokud si myslíš, že běžné dvoulitry=sériové nezvládnou podobný rychlostní rozsah, tak te hned vyvedu z omylu. Honda CTR 6. stupeň pokryje rychlost od 60 až do papírové maximálky 235. To znamená 175km rozsah.

    Leonardo Cupranek
    18. května • 12:28

    Tak tu Ibizu jsi sam uznal, OK.

    Honda CTR je proste vyhonene auto, asi jako Opel OPC 1.9 TDI 154kW. Je to neco jako vytunovane TDI, akorat, ze ta vytunovana TDI se bezne neprodavaj, kdezto vyhonene benzinaky (CTR) ano. I kdyz samozrejme chip do TDI nabizi velka cast autorizovanych prodejcu primo pri prodeji auta. At jiz koncernem schvaleny znackovy tuning ABT, nebo ruzne mistni varianty. Nikdy jsem nezpochybnoval, ze CT jede lip, jak TDI - to bych byl blazen. Jen zpochybnuji, ze CTR ma bezny dvoulitr. Neni ani bezny (co do poctu kusu v provozu) ani neni bezny co do prakticke pouzitelnosti (vysoke otacky).

    Kazdopadne ja jsem ve svych prispevcich srovnaval 110kW TDI se 110kW dvoulitrem v Mazde3GT. Samozrejme, ze Honda je vyhonenejsi (naopak Mondeo ci Mazda6, natoz Octavia 2.0 jsou zase mene vyhonene), ale to je docela vyjimka a vetsina lidi si neco takoveho urcite nekoupi, protoze auto, ktere jede az ve vysokych otackach je pro vetsinu lidi na prd. A ta Mazda3GT urcite ma mensi rozsah (nebo pri nejlepsim podobny), jako to TDI. A 1.9 TDI 110kW je na silnici k potkani urcite casteji, nez CTR, dokonce asi i casteji, nez M3GT. A to nastupuji TDI 2.0 16v, kterych bude jeste vice, protoze se konecne zacnou (za priznivou cenu) davat i do Skodovek - dokonce je to v soucasnosti nejsilnejsi motor v Octavii2, takze jich urcite na silnicich bude hodne, cili pujde o velmi bezny motor.

    Ten rozsah 87.5 az 237.5 byl jen vypocteny priklad. Seriove 110kW TDI jede na sestku od 55km/h do 215km/h, cili rozsah je dokonce 160km/h. I kdyz samozrejme v tech 55km/h ta sestka neni nijak zvlast ziva (ale jede to i akceleruje), ale od 65 to je lepsi a od 75 uplne v pohode. Kazdopadne ten rozsah 150km/h priblizne sedi, nehlede k tomu, ze to Toledo i v serii jede podle me vic, nez papirovych 215 - uz proto, ze ma i bez chipu vykon vyssi, nez ten papirovy. To ostatne byva caste treba i u dalsich preplnovanych vozu, treba u 1.8T - tam se take vetsinou na brzde ukaze vykon vyssi, nez papirovy. Ale to nema cenu resit.

    Karizma
    18. května • 11:11

    Tu Ibizu beru zpět, nejprve jsem se díval na španělské stránky, kde ji nenabízí a až teprve nyní na německé, kde opravdu figuruje.

    yyyyy
    17. května • 10:00

    >>>BTW, dnes ráno jsem se pozoroval, v normálním režimu jezdím od 1500 do 2800 RPM. Tak to s tou nepoužitelností benzínu pod 3000 RPM asi nebude tak horké.<<<

    Presne tak, ak jazdim normalnu premavku s inymi autami, tak ma nezaujima aku ma auto maximalku, ani maximalne zrychlenie. Zaujima ci pri zmene rychlosti musim preradit alebo nie. A to ze benzin sa bezne pouziva aj pod 2000 je proste fakt. A to nemusi byt 2.0. Trik je v tom ze benzin ma typicky plochu krivku momentu a neodpadne ani v nizkych (kde dizlu odide turbo uplne) ani vo vysokych, kde dizlu uz turbo nestaci. Proste ide od blba do blba, takze vyhoda dizla je len a len (alebo az - zalezi na tom co PREFERUJEM) v strede spektra kde vyrazne prevysuje benzinak. Ale je to v tom turbe, nie v tom mazute co sa donho leje .

     

    Osobne mi do mesta sedi benzin viac ako dizel, prave preto ze sa da ist do (velmi) nizkych otacok kde sa da ovela lepsie ovladat vykon pri jazdeni v kolone ale aj vyhulit ho ked treba ... a na dlhe trate mi sedi dizel, lebo tam mam 6 kvaltov, a ten spravny na moju rychlost si najdem a ak nahodou potrebujem zrychlit, tak nie je problem bez podradenia.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 10:39

    Me se nezda, ze by diesel byl v nizkejch otackach mrtvej. Podle grafu mam v 1500 otackach 35kW a 48Nm. Na to se da ject. V 1750 mam 52kW a 290Nm, ve 2000ot to je uz 73kW a 330Nm a na to se da ject vice nez v pohode. A v 4750 ma TDI jeste 125kW a 220Nm. Na to se taky da ject. Takze ty stredni otacky u dieselu jsou od 1500 do 5000ot ? To je pomerne sirokej vyuzitelnej stred, ne?

    asimov
    17. května • 16:02

    Nevím jak dnešní moderní benzinové dvoulitry, ale můj 17letej 2,5 má v 1000rpm 180Nm podle grafu výrobce, kterej mám v jednom totalitním světu motorů. S takovým motorem se rozhodně dá jezdit krásně od volnoběhu a do města paráda. S 1,9 TDI ( passat) to je hopsačka a leze mi to na nervy, do 1500rpm vubec nic a pak kopanec. Vážně mi to vadí...........

    yyyyy
    17. května • 16:16

    ale sak tdi sa da vytunit nie? az o 30 %, tak to bude lepsie .... len neviem ci nie lepsie kopat

    Leonardo Cupranek
    17. května • 16:28

    SDI se o 30% neda vytunit ani nahodou (leda prestavbou na TDI). Tak maximalne o 10% (z 50ti na 55kW). U atmosferickych motoru se chipem moc neziska.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 16:15

    Jak jsem jiz psal, v 1750 mam 280Nm a v 1500ot mam 220Nm a na to se jezdit da. Ono se da jezdit vlastne uz od tech volnobeznych otacek, tedy od 800-900ot, ale samozrejme to neni uplne ono. Ale bude to minimalne stejny, jako v 1.9SDI, ale spis lepsi, protoze i kdyz v 1000ot jeste nenabiha turbo, tak stale to TDI ma trysky s vetsim prutokem paliva s jeho jemnejsim rozprasenim. Ale samozrejme nelze cekat, ze "malolitrazni" motor bude jezdit v nizkejch otackach, jako nejaka 2.5 - a je jedno, jestli jde o TDI, nebo o benzin. Benzin do dvou litru pri 1000ot taky moc pouzitelnej nebude, naopak asi 3.0 V6 TDI bude pouzitelne i v tech 1000ot. Pri techto nizkejch otackach opravdu plati, ze objem nicim nenahradis. Leda tak kompresorem....

    yyyyy
    17. května • 12:09

    ... kdezto zastanci benzinu su trotli lebo porovnavaju s 10 rokov starymi dizlami ze?

    vie co je demagogia?

    nie je nahodou vyuzitelny rozsah 1500 - 7000 sirsi? alebo zeby som niekde vyhrabal este tocivejsi benzinovy motor?

    a az sem budes zase pisat nejake cisla tak sa lepsie sustred, hentake stupidity o nicom nie su

    Leonardo Cupranek
    17. května • 12:44

    1) 16v benzinak od 1500 moc netahne, 8v zase nema pri stejnem objemu srovnatelny vykon
    2) TDI je vice zprevodovano (protoze ma 2x takovej kroutak), takze timto prevodem se otacky motoru nasobi, abys ziskal otacky kol. Proste ve vysledku te nezajima, od kolik do kolika otacek motoru to jede na jeden rychlostni stupen, ale od jake rychlosti do jake rychlosti to na ten jeden stupen jede. A TDI jede od 60ti do 230ti na jeden rychlostni stupen! Koukni se na to srovnani vykonove i velikostne srovnatelne Mazdy3 GT a Toleda TDI - pri stejnem maximalnim vykonu proste to TDI ma lepsi maximalku i akceleraci!

    Ron Jeremy
    17. května • 14:09

    1) Fakt mi přijde, že jsi jezdil se samými benzíny do 1.6, a ještě k tomu koncernovými. Nevím, proč by 16V mělo táhnout odspoda hůř, než 8V - to je kravina na entou!
    2) Buď neumíš počítat, nebo pleteš páté přes deváté, nebo se jedná o čirou demagogii.

    yyyyy
    17. května • 14:33

    >>>1) Fakt mi prijde, ze jsi jezdil se samymi benziny do 1.6, a jeste k tomu koncernovymi. Nevim, proc by 16V melo tahnout odspoda hur, nez 8V - to je kravina na entou!<<<

    to fakt nema cenu, on to proste nepochopi, ved tu sa stale porovnava 140KW dizel s 75kw benzinakom, tak ja hovorim ze dobre, ten dizel je fakt lepsi

    Leonardo Cupranek
    17. května • 14:51

    Ja hlavne porovnavam stejne vykonne vozy - tedy Toledo 1.9 TDI 110kW a Mazdu3GT 2.0 110kW. I v tomto srovnani vyjde TDI lepe. A to je 110kW na nepreplnovanej benzinovej dvoulitr docela dost, prumer bych rekl je tak 100kW.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 14:24

    Ad1) Tak se koukni na ten test Mazd3 GT 2.0 110kW ! A to ma na atmosfericky benzin nadprumernych 110kW !

    Ad2) Pocitat umim.

    yyyyy
    17. května • 13:14

    >>>TDI je vice zprevodovano (protoze ma 2x takovej kroutak), takze timto prevodem se otacky motoru nasobi, abys ziskal otacky kol. Proste ve vysledku te nezajima, od kolik do kolika otacek motoru to jede na jeden rychlostni stupen, ale od jake rychlosti do jake rychlosti to na ten jeden stupen jede.<<<

    Zobud sa uz, stale sa opakujes, uz ti to tu niekto pisal, vobe nie je zaujimave DO akej rychlosti ides, zaujimave je aky ROZSAH rychlosti mas, cize percento vyuzitelnych otacok v pomere k maximalnym (tym sa myslia otacky max. vykonu, nie kam motor vytoci).

    Takze este raz, mozno to uz pochpis, bavime sa o tom, ze benzin konci u 6000 a dizel u 4000, benzin zacina u rovnakych 1500 ako dizel. A ak mas s tym druhym problem, tak zi dobre pozri typicke priebehy a uvidis, ze ak ides do extremu nizkych otacok, tak tocive momenty dizla a benzinu sa tam pretinaju, to zname ze benzin v extreme ma na na dizel navrch. Proste preto ze dizlu vypne turbo.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 14:02

    No tim lepe. TDI jede uplne skvele mezi 1750 a 4750, maximalni otacky jsou necelych 5000, max vykon je v 4000ot. Takze pomer vyuzitelnych k maximalnim je dobry, ne?  Opakuji - v 1750ot mam cca 52kW a cca 63Nm (je to vuci tem max hodnotam titerne, takze to nemohu z grafu odecist presne). V 4750ot mam 99kW a 200Nm. To mluvim o standardnim, nechipovanem motoru.

    Kazdopadne ve vysledku se to projevi preci prakticky tim, jaky rozsah rychlosti na jeden prevodovy stupen mohu v pohode zvladat. Takze v 60ti tam mohu dat sestku a plynule zrychlovat do 220ti (neupraveny motor).

    Benzin ale nezacina uplne stejne. Ma snad ve 2000ot 70kW a 320Nm? To, ze to v 1500 nechcipne, jeste neznamena, ze to jede. Me to jede i na 800ot, neskube to, nechcipa to a je to schopno i z techto otacek zrychlovat. Dyzlu sice v nizkejch otackach vypne turbo, ale zustane devatenactistovkou, to znamena, ze pojede minimalne tak, jako 1.9 SDI, v praxi ale urcite lepe, protoze i bez turba se vyuziji jine lepsi vlastnosti, jako vstrikovaci trysky s vetsim prutokem paliva a dokonalejsim rozprasenim smesi. Vzdyt moje TDI ma vykon shodny s maximalnim vykonem motoru 1.9 SDI uz nekde mezi 1600 a 1700 otackami!

    Takze ja proste nerozumim, o cem to mluvis. Proste pochop, ze mezi 1750 a 4750 ma diesel velky vykon a kroutak 2x takovy, nez benzin a tudiz byva az 2x silneji zprevodovan. Pokud tedy na nejaky prevodovy stupen benzinak akceleruje a roztoci motor z vychozich 1750 na cilovych 4750ot, tak fyzicky zrychli o 70km/h. Kdezto kdyz diesel na jeden prevodovy stupen zvysi otacky z 1750 na 4750ot, tak zryhli o 140km/h. A i kdyz benzin tedy neskonci na 4750, ale pujde az na 6000, tak ale stejne zrychli tak o 100km/h, kdezto TDI proste o tech 140km/h. Ja bych rekl, ze to proste je popis objektivni reality. A pokud ti to prijde jako priliz velka teorie, tak se proste koukni na parametry stejne vykonneho Toleda TDI 110kW a Mazdy3GT 110kW a uvidis, kdo ma vetsi maximalku a lepsi akceleraci. Cim to asi tak muze byt? Tim, ze ma TDI uzsi spektrum vyuzitelnych otacek?

     

     

    milhaus
    14. června • 12:19

    Moje 12 let stará Vectra A 2,0 16V 110kw 4*4(typ 2000) má použitelnou pětku od 60 do 240km/h což je kolik?

    Leonardo Cupranek
    14. června • 12:48

    No je to prinejlepsim stejne, jako to TDI. Ale jednak bych chtel videt, jak se to na tu petku v 60ti chova (jakej to ma v techto otackach kroutak resp. vykon???) a jednak bych chtel videt, jak to jede 240, kdyz ostatni benzinova auta s vykonem 110kW nemaji maximalku moc nad 210km/h a tebe navic brzdi nahon 4x4.

    milhaus
    14. června • 14:10

    S tou Vectrou a rychlostí papír vs. skutečnost (208 - 240) je to samé (a to se ti bude zdát patrně nemožný) jako mam ještě Golfa I Gti netuněnýho(motorově,jenom podvozek a brzdy) a stím bych ti visel za zadkem ještě ve 215km/h a to je to 4kvalt. (papírově max. 186km/h), ale otáčkoměr ukazuje tak jako ten tachometr v tom odkazu-hluboko za 7 tisícema. Jo abych si taky rejpnul tu 4-ku tam dam v 50km/h. 

    Leonardo Cupranek
    14. června • 15:04

    Ale mozna jenom proto, ze v momente, kdy by ti golf ukazoval 215, tak me by tachometr ukazoval sotva 200.
    Pred tuningem, kdy byla papirova maximalka tech 215, jsem se dostal s rucickou tachometru jen lehce nad 220 (pritom pri 220 na tachometru digitalni ukazatel na climatronicu ukazoval 212). Takze bych rekl, ze me ten tachometr promeruje relativne malo. Ted, po tuningu, se dostanu az sem: http://seat.unas.cz/clenove/015/Praha-Plzen2.JPG  . A to taky jeste je k omezovaci kousek, vlastne to neni ani v cervenem.

    milhaus
    15. června • 8:56

    Já to sice neznam, ale jestli ti ta klima ukazuje taky rychlost tak bude mít snímač otáček patrně taky z převodů-aby to bylo za bernou minci -musela by tam být pitotka. Sválně jaký obutí je tam v originále na plechu ne na elektonech?

    Leonardo Cupranek
    15. června • 16:13

    Samozrejme - klima to snima  v podstate shodnym zpusobem, jako tachometr.

    Nejsem si jist, jestli pocita OtackyKola X JejichObvod, nebo OtackyMotoru X PrevodovyStupen X ObvodKola. Na oboji jsou tam cidla (na otacky kola minimalne kvuli elektronice podvozku). Oba typy vypoctu by mely byt relativne presne, u rucicky tachomteru jde ale o elektromechanicky prenos informace, cimz vznika vetsi chyba.

    Samozrejme pro presne mereni je potreba Pitotova trubice, GPS, nebo i stopky a kilometrovniky.

    Obuti: to je stejne jako na Golfu4, nebo Octavii. V originale tam jsou 15'' kola a aktualne tam jsou 17'' kola s nizkoprofilovou gumou. Kdyz to porovnam od oka (zimni 15'' a letni 17''), tak ty 17'' maji mensi vertikalni vzdalenost od lemu blatniku - vice ten blatnik vyplnuji - vypada to, ze maji nepatrne vetsi prumer, nez 15''. To by ale znamenalo, ze vlastne tachometr ukazuje mene, nez je skutecna rychlost, (protoze si mysli, ze obvod kola je o neco mensi),   resp. snizuje to pripadnou odchylku tachometru (pokud normalne ukazuje o neco vice). Ale rekl bych, ze ten rozdil obvodu bude (percentualne) ne moc veliky.

    milhaus
    15. června • 7:37

    Jo teď mi napadlo, že tu Vecktru mam zkontrolovanou na jednom moto srazu mikrvlnkou - na 500m 162km/h.

    milhaus
    15. června • 7:07

    No soudě podle reakcí jinej střelců (  ) co se chtěli honit po dálnici bych řekl, že mi ani jeden tacháč moc neproměřuje- neni pro mne frajeřina jezdit v novým autě, který je vytuněný z fabriky nebo u nějaký tuning. fy.- drbat nový auta se šuplíkem 12let( Vectra) a 24let (GOLF I) to je teprve sranda

    Leonardo Cupranek
    15. června • 8:28

    Ale jo, to verim, ze to je prima. Jen mi fakt prijde divny, ze 12 let stary auto s vykonem 110kW a oficialni maximalkou jede 240km/h. Podle me v tom ten tachac hraje velkou roli.

    A ze ujedes spouste novejch aut, tomu se vubec nedivim - koukni se na oficialni maximalky bezne prodavanejch aut. A tim nemyslim Fabii 1.2 , ale i aut, ktery nejsou uplne slaba. Papirovou maximalku nad dve kila ma jen zlomek aut na nasich silnicich - treba u te Fabie az Fabia RS. Fabia 1.4 74kW ma maximalku 185km/h, Fabia 2.0 ma maximalku 195km/h, 1.9 TDI 74kW ma 185km/h a az Fabia RS ma 204km/h. Kdyz uz jsem u tech Skodovek, tak z deseti motoru nabizenych do stare Octavie se pres dve kila dostanou jen 3 : TDI 96kW ma 207km/h, 1.8T 110kW ma 219km/h a 1.8T 132kW ma 235km/h. Tipnul bych si, ze i tomu slabsimu 1.8T bys neujel.
    Se zatim nabizenych motoru pro novou Octavii 2 se nad dve kila dostane jen 2.0 TDI 103kW s rychlosti 208km/h. Nejsilnejsi benzin 1.6 FSI 85kW ma maximalku pod dve kila.

    Takze se neni divit, ze vetsine aut ujedes. I novejsi auta nizsi stredni (typu Megane, 307, atd...) maji jen velmi zridka motor silnejsi, nez 110kW a auta stredni tridy (Passat, Mondeo, atd...) silnejsi motor take maji jen v mensine pripadu (maji nejcasteji motory 1.6, 1.8, 2.0 ci diesely slabsi, nez 110kW). Cili to, ze vetsine aut na nasich silnicich ujedes, neni dukazem toho, ze ti to jede 240, ale dukazem toho, ze drtiva vetsina aut na nasich silnicich tam dostane dvoustovku jen z kopce a jen na tachometru a ne v realu.

    milhaus
    14. června • 14:01

    Máš pravdu podle techničáku má max.208 , ale ta 5-tka má při 240km/h asi tak 6tis.otáček. Výkonu je tam přece dost (když můžu jezdit s firemní Fobií 1,2HTP 180km/h-s otáčkama v červeným) i s kardanem navíc.

    Leonardo Cupranek
    14. června • 14:29

    No ale je proste otazkou, nakolik je tech 240km/h zpusobene promerovanim tachometru - treba mas oficialne tu maximalku 208km/h pri 6000ot a to, co vidis na rucicce tachace je jen promerovani. Vetsina aut samozrejme jede za idealnich podminek rychleji, nez je jejich papirova hodnota, ale ne o tolik.

    Ja jsem taky rozjel Cordobu 1.2 12v na 180km/h . Ale to byly hodne idealni podminky.

    Podle me tech 208km/h je vzhledem k tomu kardanu slusna hodnota. Octavia 1.8T 110kW ma tusim maximalku 215km/h a Mazda 3 GT 2.0 16v 110kW o neco mensi. Toledo 1.9 TDI 110kW (oficialni udaj pred chipovanim) ma taky 215km/h.

    Chce to zmerit GPSkou, nebo se alespon project po Evropske ulici smerem od letiste - tam se ti rychlost zobrazi velkymi cislicemi. Tim nemyslim tam ject dve kila - jed tam podle tachace kilo a uvidis, kolik se ti ukaze na displeji.

    yyyyy
    14. června • 13:32

    Leonardo, v tvojom pripade to uz zavana demenciu ked ani doteraz, po mesiaci si sa este niekoho vo svojom okoli nebol schopny spytat co znamena slovo "rozsah".

    Takze este raz a teraz uz vazne naposledy sa pytam:

    Skutocne nepochopis rozdiel medzi "rozsah otacok" a "vykon" alebo "maximalna rychlost"?

     

    A ked sa pytas ako to asi milhausovi moze ist na 60 tak tym je jasne ze nevies o com hovoris, asi si s benzinakom ani nesiel, pretoze kto pozna benzinovy motor, vie, ze v celom spektre otacok ma ovela mensie vykyvy momentu ako turbodizel, takze ver ze jeho moment v nizkych otackach nie je "titerny" tak ako u tvojho fantastickeho TDI. Viem ze nevies ani co znamena toto slovo, a ze tvoja predstava je "tazko odcitatelny z grafu" ale ani v tomto zmysle slova ten tocak benzinaku nie je "titerny" ale velmi dobre pouzitelny a aj odcitatelny.

    milhaus
    14. června • 14:21

    Jo jo zvláště, když je to nachlup čtvercovej motor-ideál.

    Leonardo Cupranek
    14. června • 14:45

    No ale tahle "idealni" vlastnost a vsechny dalsi vlastnosti motoru i auta uz jsou zahrnuty v te papirove maximalce. Maximalku oproti te papirove nezvysujou vlastnosti, ktere tam proste jsou od vyroby (jako treba 16 ventilu, atd...). Vykon nad puvodni maximalku zvysujou az dalsi upravy.

    Leonardo Cupranek
    14. června • 13:56

    Ale kulo.

    Elektromotorek v mym holicim strojku ma jeste mensi vykyvy v momentu, ale ze bych ho zrovna chtel mit v aute, to se teda rict neda.
    Myslet si, ze nepreplnovane 16v auto potahne odspoda stejne jako preplnovane, je trochu naivni. Muj moment v 1500ot je 230Nm, v 1750ot je 280Nm. Ma to ta Vectra byt ve svem maximu??

    Co tady kdo nechape? Napsal jsem, ze bych chtel videt, jak mu to asi muze ject se 110kW rychlosti 240km/h, kdyz maximalka jinejch benzinaku se 110kW (at je to Mazda3GT, nebo treba Octavia 1.8T) je jen lehce nad 210km/h, zejmena kdyz tu Vectru jeste brzdi nahon na vsechna 4. Co je na tom nepochopitelneho???  Jsem snad blbej a nechapu, ze historicka Vectra ma 10x lepsi aerodynamiku, nez modernejsi vozy a ze nahon 4x4 pri stejnem vykonu motoru maximalku naopak zvysuje??? Kdo tady co nechape???

    yyyyy
    14. června • 14:32

    >>>Elektromotorek v mym holicim strojku ma jeste mensi vykyvy v momentu<<<

    Dalsia dementna pripomienka. Ked si technincky antitalent tak sa do takych reci nemontuj. Taku donebavolajucu stupiditu moze napisat blondinka co si zlomila nohu pri hrabani listia padom zo stromu

    BTW, ak si zacal o tej 10x lepsej aerodynamike, tak nebudes nam zase tvrdit ze aerodynamicky koeficient zahrna aj celnu plochu ze nie? .

     

    >>>Jsem snad blbej a nechapu<<< no ja som ti to jemne naznacil uz pred mesiacom, tak som rad ze to zacina dochadzat  ... po mesiaci ale predsa

    Leonardo Cupranek
    14. června • 14:55

    Koukam, ze ti dosly argumenty, ze jo! Jen DEMENT nadava do DEMENu, protoze je sam DEMENTNI DEMENT. Taku uz to holt chodi. I na Slovensku.

    Od kdy ma "vyrovnanost prubehu momentu" vliv na maximalku?
    Kde je nejakej tvuj racionalni argument? Blabolil jsi, ze 2.0 16v ma v nizkejch otackach vyssi kroutak, nez moje TDI. Napsal jsem ti svoje hodnoty. Jakej racionalni argument mas ted? Nadavky? Tim jen jasne ukazujes, co jsi zac.

    Stara Vectra snad ma vetsi celni plochu, nez treba Mazda 3? Fakt jo? A o kolik? A i kdyby nahodou o nejaky kousek mela, tezko bys tim vysvetlil svuj blud, kterym jsi vysvetloval, proc muze mit stara Vectra skoro o 30km/h vyssi maximalku (navic brzdena pohonem 4x4), nez stejne vykonna Mazda 3 GT.

    Takze jelimanku tajtrdlikovitej, prestan pouzivat slova jako "dementna pripomienka" a "donebavolajuca stupidita", vyndej si palec z pusy a pouzivej racionalni argumenty, nebo prispivej do diskusi v Materidousce.

    yyyyy
    14. června • 15:32


    >>>Od kdy ma "vyrovnanost prubehu momentu" vliv na maximalku?<<<

    Ja som od zaciatku hovoril o rozsahu vyuzitelnych otacok, o maximalke, a rozhahu absolutnej rychlosti si pisal ty, Takze tento argumen JE DEMENTNY.

     

    >>>Blabolil jsi, ze 2.0 16v ma v nizkejch otackach vyssi kroutak, nez moje TDI.<<<

    To som nikdy nepovedal. Navyse ignorujes prevodovku, tento argument JE DEMENTNY.

     

    >>>Napsal jsem ti svoje hodnoty.<<<

    Napisal si 10 roznych nesuvisejucich verzii, to samo o sebe JE DEMENTNE. Nie je na co reagovat.

     

    >>>Stara Vectra snad ma vetsi celni plochu, nez treba Mazda 3? Fakt jo? A o kolik? A i kdyby nahodou o nejaky kousek mela, tezko bys tim vysvetlil svuj blud, kterym jsi vysvetloval, proc muze mit stara Vectra skoro o 30km/h vyssi maximalku (navic brzdena pohonem 4x4), nez stejne vykonna Mazda 3 GT.<<<

    To som tiez nikdy nenapisal, o maximalke som nikdy nepisal a uz vobec nie o vektre, hovorim o tom slove ktoremu nerozumies - "rozsah". Tento argument JE DEMENTNY.

     

    >>>Jakej racionalni argument mas ted?<<<

    Nepotrebujem, si technicky ignorant, nezumies zakladnym veciam a hned na zaciatku tejto rozpravy som ti napisal ze argumenty ti nepomozu pretoze mas zakladne technicke medzery vo vedomostiach. Nedal si pokoja, dostal si o co si si koledoval.

     

    >>> prestan pouzivat slova jako "dementna pripomienka" a "donebavolajuca stupidita"<<<

    az ich ty prestanes pisat ... ked je nieco do neba volajuca stupidita ako napriklad konstantny moment asynchronneho motora, tak to teda do neba volajuca stupidita je, pretoze je to presne opacny priklad.

    ...este nieco si sa chcel dozvediet?

    Leonardo Cupranek
    14. června • 16:00

    Ano,  jeste jsem se chtel dozvedet tvoje IQ.

    Precti si po sobe, co pises a na co reagujes. Ja reagoval na tvuj prispevek, ktery byl reakci na prispevek uzivatele "milhaus", ktery tvrdil, ze "jeho Vectra 2.0 16v 4x4 110kW jede na petku od 60 do 240km/h."

    Kde se co pise o rozsahu otacek? Ty uz jsi tak zaslepenej, ze ani nevis, na co reagujes, co???

    Na to ja jsem odpovedel, ze moje TDI jede v tomto rozsahu na sestku taky. Muzu ji tam dat v 55km/h a jedu na ni az do tachometrovych 245km/h.   Plus jsem rekl, ze pochybuju, ce mu ta Vectra jede 240, protoze ostatni benzinaky se shodnym vykonem 110kW maji maximalku tak 210 az 215km/h a jeho (oproti temto srovnatelne vykonnym benzinakum) navic brzdi nahon na vsechna ctyri.

    A na tento (a popri ze racionalni) prispevek jsi ty zacal psat ty svoje moudry nadavky a argumenty k necemu, o cem vubec nebyla rec. Covece, dej si studenou sprchu, precti si znova, o cem se dnes diskutuje a zkus si to srovnat v hlave.

    V reakci na tento muj prispevek jsi zacal psat neco o tom, ze benzinak ma vyrovnanejsi prubeh kroutaku. Na to jsem ti odpovedel, ze elektromotor ho ma jeste vyrovnanejsi, ale ze to samo o sobe proste nic neznamena. Chtel jsem tim naznacit, ze neni lepsi mit v celem spektru otacek vyrovnany kroutak 180Nm, ale ze je (alespon pro nekoho) lepsi mit kroutak klidne nevyrovnany, ale vyssi - tedy treba "jen" 280Nm v 1750ot, pak mit ohavnou spicku 430Nm v 2750ot a pak mit v 4800ot uz "jen" ubohych 220Nm. Proste podle me neni lepsi mit rovinu, ktera je v kazdem svem bode niz, nez hora.

     

    yyyyy
    14. června • 16:21

    >>>Chtel jsem tim naznacit, ze neni lepsi mit v celem spektru otacek vyrovnany kroutak 180Nm, ale ze je (alespon pro nekoho) lepsi mit kroutak klidne nevyrovnany, ale vyssi - tedy treba "jen" 280Nm v 1750ot, pak mit ohavnou spicku 430Nm v 2750ot a pak mit v 4800ot uz "jen" ubohych 220Nm. Proste podle me neni lepsi mit rovinu, ktera je v kazdem svem bode niz, nez hora.<<<

    tak a je sidlo z vreca von. Tak ja hovorim ze benzin ma vecsi rozsah, ty ze nie a argument teda je ze to nie je dobre, no a potom ze nie si dement   ... a to aj ked pominiem tie technicke stupidity co si tu zase vyplodil

    >>>Covece, dej si studenou sprchu<<<

    dal som si, teraz sa zase ty zapis do skoly na fyziku alebo vrat skolne

    Leonardo Cupranek
    14. června • 19:16

    Kde je v te vete cokoli o rozsahu?

    yyyyy
    18. května • 13:04

    >>> pokud ti to prijde jako priliz velka teorie, tak se proste koukni na parametry stejne vykonneho Toleda TDI 110kW a Mazdy3GT 110kW a uvidis, kdo ma vetsi maximalku a lepsi akceleraci. Cim to asi tak muze byt? Tim, ze ma TDI uzsi spektrum vyuzitelnych otacek?<<<

    Skutocne nepochopis rozdiel medzi "rozsah otacok" a "vykon" alebo "maximalna rychlost"?

    Leonardo Cupranek
    16. května • 21:15

    Opakuji - ja na sestku muzu ject od 60ti km/h a plynule zrychlovat az do 240ti km/h. Kde je ten nedostatecny rozsah?

    yyyyy
    15. května • 23:01

    6tka je na to, aby pri stredne vyskoych rychlostiach ~150 dostala motor do stavu blizkeho plneho kotlu, to znamena do dobrej tepelnej ucinnosti, ale neda sa nanho dosiahnut maximalka ani zrychlovat. Takze ju vyuzijes pri pianko jazde po rovine.

    Leonardo Cupranek
    16. května • 0:10

    To neni pravda - ja maximalky dosahnu POUZE na sestku. Viz tato fotka: http://seat.unas.cz/clenove/015/Praha-Plzen2.JPG

    Vidis, kde jsou otacky? To je na sestku. Kdybych tam dal petku, jsem nekde v omezovaci. A na sestku to v pohode akceleruje i do kopce.

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    yyyyy
    16. května • 1:11

    >>>ja maximalky dosahnu POUZE na sestku<<<

    tak nabuduce si k motoru dokup aj spravnu prevodovku .... a topanok si kupujes normalne cislo hej?    ... a na stierace ti prachy po tom ciptuningu zostali? alebo jazdis len s jednym ... ved staci nie? ... teda ked staci ta prevodovka, mohol by aj ten jeden stierac nie?

    Leonardo Cupranek
    16. května • 8:09

    Co to placas?

    Ron Jeremy
    16. května • 20:16

    Asi to, že tvoje převodovka nebyla původně určena až na takový výkon. Obvyklá funkce šestky bývá ustálená ekonomická jízda.

    Leonardo Cupranek
    16. května • 21:07

    No vzdyt to pri beznych rychlostech je na ustalenou ekonomickou jizdu jako delane a zere to pri ni velmi malo. Tak v cem je problem? A ze to na tu sestku krasne zrychluje az k maximalce, to je snad jen dobre, ne? Sakra nejsem v nejakem otackama vyhonenem sestnactiventilovem benzinu, abych kvuli akceleraci musel podrazovat na trojku, ne? Kazde TDI dosahuje maximalky na nejvyssi prevodovy stupen. Mel jsem kdysi TDI 66kW, jezdil jsem s TDI 81kW a vzdy maximalky dosahovalo prave pri nejvyssim prevodovem stupni. To neni moturek z motorky ci ze sekacky, aby se na max. rychlost musel rozjizdet na trojku a po prerazeni na nejvyssi stupen se na te max. rychlosti jen s vypetim sil udrzoval (a beda, kdyz prijde kopecek). To je prave vyhoda TDI, kterou majitele nejakych 1.6 16v stale nechapou...

    yyyyy
    17. května • 9:26

    >>>Kazde TDI dosahuje maximalky na nejvyssi prevodovy stupen.<<<

    sprostost

    Ron Jeremy
    16. května • 21:55

    V "normálním" provedení TDI 81kW zrychluje na 6 p. s. velmi vlažně, dosáhne sice maximálky, ale má na tom nejmenší podíl.  Je jasné, že šestka také musí alespoň trochu zrychlovat, jinak by ta rychlost byla k ničemu, protože by se na ní dalo jezdit maximálně z kopce. Ale činí tak obvykle (ty nemáš obvyklé TDI ) pomalu a neochotně.

    Sakra nejsem v nejakem otackama vyhonenem sestnactiventilovem benzinu, abych kvuli akceleraci musel podrazovat na trojku, ne?
    Máš pravdu, také je mi líto těch chudáků, co mají Porsche Carrera GT, že ten motor musí točit jako sekačku.   Že je to nerozčiluje...

    Leonardo Cupranek
    16. května • 23:51

    Kdo ma Carreru GT? Ty? Asi tak 3 lidi v republice, ne?

    Mimochodem, do TDI 81kW se dava jen petikvalt.

    Ron Jeremy
    17. května • 9:05

    Jednalo se o TDI v Passatu, a to mělo asi 84kW nebo tak nějak, a 6kvalt. Nemám jednotlivé TDI tak nastudované jako ty (není to můj kůň ), akorát vím zhruba výkon (někdy ho majitel ani neví), a případně další technickou specifikaci (CR/PD).

    A Carreru GT nevím, zda v ČR má vůbec někdo, celkově jich vyrobí snad 500. Asi by to s takovým vyhoněným sekačkovým motorem měli problém prodat - zákazníci by se ptali, zda to mají také ve výkonném TD a při negativní odpovědi by z autosalónu zklamaně odcházeli. Také by jim jistě chyběla varianta kombi, hagusy a nemožnost namontovat tažné zařízení...

    Leonardo Cupranek
    17. května • 9:46

    Takze to byl bud hodne zastaraly TDI 81kW, nebo daleko spise (vzhledem k sestikvaltu) nepovedeny TDI PD 85kW, coz byl takovy prehmat, vyrabelo se to snad jen pul roku a to dost davno - tezko to srovnavat s modernimy motory. I ten muj TDI PD 110kW je uz starik a aktualnimy naftaky jsou 2.0 TDI PD 16v, zacinajici na vykonu 103kW (pro zajimavost: 1.9 TDI zacinal na 66kW a konci na 118kW v malinke Ibize).

    Ron Jeremy
    17. května • 10:55

    Je možné, že to byl ten "nepovedený", ale mně se jevil jako všechny ostatní.
    Vozil jsem se s lecjakými TD auty, nejen "koncernovými", z těch v poslední době jen v oktávkách kromě té nejsilnější ve 4x4 kombajnu 96kW a tím A6 2.5TDI 120kW (to teď nevím, ten je zastaralý, nebo moderní? ). Jinak z TD na mě nejlepší dojem dělají HDi v Citrouších a Pažoutech. Nejel jsem třeba s TDCi od Fordu, takže nemohu soudit.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 11:31

    Do Octavie 4x4 Combi se z dieselu davala pouze 66 a 74kW varianta !   96kW varianta se v kombinaci se 4x4 nedodavala. A uz asi nebude, protoze v nove Octavii je 2.0 TDI 16v 103kW (a pocita se casem i s vykonnejsi variantou tohoto motoru - 103kW je u 2.0 TDI zaklad, asi jako u 1.9 TDI byl zaklad 66kW).

    2.5 TDI 120kW je zastaraly - kdyz se kouknete na www.audi.cz, tak uvidite, ze aktualne se do A6 nedava 2.5 V6 TDI, ale 3.0 V6 TDI s vykonem 165kW, coz bych rekl, ze docela jde. Ale asi to furt neni uplny vykonovy vrchol - 1.9 TDI 118kW v Seatu Ibiza ma litrovy vykon vyssi, po prepoctu na 3 litry by to odpovidalo 186kW (a to nepocitam, ze sestivalec by mel mit vyssi ucinnost).

     

    Ron Jeremy
    17. května • 13:27

    Tuhle jsem myslel - http://www.skoda-auto.cz/octavia/techdata.asp?modelid=1U5395\1
    Ale nikdo v okolí ji nemá, někdo mi právě tvrdil, že se to dávalo jen do 4x4. Tak mi tvrdil blbost, jak koukám do webu Škoda-Auto.

    Ad 2.5TDI: na jedné straně P. Broža ten motor pochvaloval, na straně druhé ty píšeš, že je zastaralý a vůbec špatný. Tak to mě z toho někdo vyveďte. Čím už se mám svézt, aby to byl podle vás ten pravý jahodový turbotraktor?

    Leonardo Cupranek
    17. května • 13:43

    To je relativni. 2.5 TDI je urcite lepsi, nez cela rada jinych motoru. Ale 3.0 TDI 165kW je o tolik dal, ze z 2.5TDI dela zastaralej kram  )
    Ale pokud se svezes Touaregem 5.0 V10 TDI, urcite neudelas chybu )

    Doubt
    17. května • 16:46

    Aha, a ty je oba znáš jako vlastní boty, že je můžeš takhle kategoricky hodnotit, že  Spíš se modlíš (jako zarytý zastánce koncernu s logem vypáleným na sítnici), aby ten nový motor byl aspoň _skoro_ tak dobrý jako 3.0d od BMW. Touareg sem netahej, ten váží tak asi 4 tuny, což degraduje zrychlení na úroveň Oktávky RS

    tibor
    15. května • 15:41

    Projed se v nejakym 10 ivice let starym saabu s turbem a vykonove to bude srovnatelny s dnesnima td...Navic mam vlastni zkusenost saab900 2,0t a golf4 1,9tdi 150koni,ten saab je proste sportovni svezeni,ten golf je pocitove horsi a nekultivovany.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:10

    No ale Saab je luxusni auto vyssi tridy, golf je hatchback nizsi stredni tridy. To je jako bys rikal, ze Audi S4 dokazuje, ze benzinaky jsou lepsi, nez diesely (v golfu). Cili Golf asi horsi (pocitove) bude, proste proto, ze saab je o tridu vejs, je to luxusne spotrovni auto s nabusenym turbomotorem za docela dost penez. Nicmene ten golf, ktery popisujes, byl urcite ctyrkolka (nemylim se?), takze pocit nepocit, zdaleka neni jiste, jestli by to tomu saabu v nejake sportovni rally jizde nenatrel.

     

    tibor
    15. května • 19:45

    To byla stara 900 rv91 najeto pres 200,000,rekl bych,ze ta svou velikosti pasuje nekde na uroven nizsi stredni,ikdyz vybava na svou dobu ne...a ten golf byl rocnik99-00 gti,takze skoro 8 let vekovy rozdil a tehdy nejvykonejsi diesel,mozna dnes?!?u nizsi stredni nemuze prekonat stricky turbo moturek z malinky 900ja mam proste zazito,ze nejlepe jedou turbo benziny a zatim jsem nic lepsiho nenasel a dizkuze znela co ma vetsi pruznost benzin nebo nafta,ne turbo benzin nebo turbo nafta

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    lubos
    17. května • 18:41

    Vidim,ze jsi porad pod vlivem silneho prozitku s jizdy na Saabe Jinak ale ten motor je legendardni. Takze bych ani radeji az tak zas moc nesrovnaval. Krome jedineho faktu, ze na zapade je mozne tohleto auto provozovat hodne levne (dostupnost a levnost handranid soucastek, stejne tak jako manualu, postupu na opravu a rad). Navic zadna priblbla elektronika jako dnes. Ale zato poctive prime vstrekovani.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:58

    Rekl bych ale, ze benzinem byl myslen obvykly benzin a naftou obvykly diesel. A 95% benzinaku turbo nema, naopak temer 100% naftaku ano. Je proste potreba srovnavat realne se vyskytujici a prodavane motory.

    tibor
    15. května • 20:24

    Ja nevim,ale znam lidi co maj turbo benzinky a ikdyz jich je malo jsou,a ja minority neprehlizim,ono saab bez turba neni saab.a jezdi i taci co maji sdi,coz nechapu.

    lubos
    17. května • 18:44

    Jezdils nekdy na Saabe s atmosferickym 2.3 ? Jo, neni to turbo, ale ...

    tibor
    17. května • 20:11

    Jezdil jsem s at.2,0 v 9000 a bylo to dobre svezeni,samozrejme nic mimoradneho,ale saab motory umi!2,3 at. neznam,znam pouze turbo...

    lubos
    18. května • 9:46

    Ja jezdil 900 I.generaci 2.0i, ted 900S NG 2.3, svezl jsem se i v 9000 2.3 Aero.

    tibor
    18. května • 15:03

    1geberace 900 je nejlepsi,ta druha uz mela dost poruch a lidi sni nebyli moc spokojeni,a vubec muj sen je saab 9-3 viggen v oranzovy barve a 3dvr.model

    lubos
    19. května • 8:47

    Jojo, souhlas. Sice je NG od roku asi 96 na tom o neco lip, nez prvni modely NG (od roku 94), ale porad prvni generace je prvni generace . Takova kultovka. I kdyz, je par veci, co mi vice vyhovuje na NG.
    Jinak oraznovy viggen se tremi dvermi ? Moje nervy

    Petr Broža
    15. května • 19:51

    Dnes se v podstatě nafta bez turba v osobácích neprodává, proto diskuse (článek) zněl turbonafta vs. atm. benzín

    tibor
    15. května • 21:11

    Ale prodava v seatech,vw,pazoutech i citroenech a skode jsou to sdi a klsicke diesly,podivejte seAle je jich minimum,ale jsou

    Leonardo Cupranek
    15. května • 22:58

    SDI? Ja fakt nevim, do ceho se jeste dava. Tak do aut velikosti Fabie, kde zdarile konkuruji motorum 1.2 HTP 40kW.
    Ale uz i v Octavii motor SDI zrusili, do nove Octavie se s nim nepocita. V Toledu SDI nikdy nebylo, v Toledu dokonce uz zrusili i nejslabsi TDI 66kW, takze tam zbyvaj jen 81, 96 a 110kW TDIcka.
    Jestli to tam dava pazout a citron, to je mozne. Ale od techto firem bych si stejne naftaka nekoupil - at ma turbo, nebo ne.

    Jinak samozrejme turbobenziny jsou prima a kdybych se od manzelky nedozvedel sladkou novinu, tak asi touto dobou jezdim v Leonu Cupra 1.8T 165kW a ne v Toledu TDI. Ale jedinej, kdo turbobenziny dela opravdu masove je opet ten opovrhovanej VW (1.8T se dava do vseho, pocinaje ibizou, pres golfy, octavky, toleda, leony, passaty, az po audiny - a da-li buh, 2.0 FSI Turbo se docka podobneho rozsireni). Samozrejme turbomotory delaji jeste severani (saab a volvo - ale to je uplne jina kategorie aut) a pak se o to uz jen ostatni chabe pokousej (opel) a ostatni ani to ne (PSA, Ford, Fiat, ....).  V poctu prodanych turbobenzinu proste v ramci Evropy bude diky 1.8T jednoznacne vest VW.

    Ja mam pocit, ze v nizsi a stredni tride prochazej benzinaky urcitou krizi. Samozrejme ve velkych autech to neplati a 330i neni co vytknout a dalsim vymakanym sesti a osmivalcum take ne - ale to je jina trida. Ale v te nizsi a nizsi stredni proste dochazi k tomu (asi diky prisnejsim emisim), ze deklarovaneho vykonu se dosahuje v cim dal tim vyssi a uzsi spicce. A je jedno, jde-li o maly motor 1.2 12v HTP, nebo 1.4 16v 74kW, nebo o jakekoli bezne 1.6 16v ci 1.8 16v ci o vrchol tridy - tedy treba o 110kW dvoulitr z nedavno recenzovane Mazdy3. Vetsina lidi vam rekne, ze ten vysokootackovy vykonovy vrchol je v podstate nevyuzitelny a ze v praxi je jedno, jestli mate silnejsi ci slabsi variantu (1.2 HTP 40 versus 47kW, 1.4 16v 55 versus 74kW, ci nejaky dvoulitr 90kW versus sestnactiventilova varianta se 100 az 110kW). Proste v praxi je rozdil minimalni, ale na papire to vypada jako silne auto. A pak to praskne, kdyz si nekdo srovna starej 1.9 TDI 110kW s novym 2.0 110kW z Mazdy3. Zjisti se, ze ten benzin ma horsi akceleraci i maximalku, prestoze ten diesel je tezsi a udajne ma uzsi spektrum vyuzitelnych otacek, takze by pri akceleraci 0-100 mel radit vicekrat.

    tibor
    16. května • 1:54

    Tak stimto souhlasim,ale ve vyssich tridach to neplati,ovsem ten vw 1,8t je vporovnani s nejakym severskym turbickem odost pozadu,ale severani stim proste maji leta zkusenosti a ti co nekdy jeli vnejaky aero verzi vi ocem mluvimjinak opel v ramci koncernu gm pouziva podobny technologie jako saabtakze bych ty turba od opelu nezavrhoval,ale na saab urcite nemajijinak k nafte chtel bych se projet touraegem 10v tdi abych mel srovnani s nejvykonejsim dieslem,nejel jste stim nekdo?

    Leonardo Cupranek
    16. května • 8:16

    Ale ktery 1.8T mas na mysli? 110kW, 120kW, 132kW, 140kW, 154kW, nebo 165kW? Kterej saab ma vetsi litrovej vykon, nez 1.8T 165kW?
    Ale samozrejme Saab je super kara, ale je to proste jina trida - vem si, ze 1.8T se u koncernu VW dava i do miniaut - treba do Ibizy. V tride srovnatelne s tim Saabem je treba Audi S4 ci RS4, ktere mu dost mozna natrhne zadnici.

    tibor
    16. května • 14:17

    ale saab dela i 2,3 t aero,ktery ma vykon 184kw.,coz je asi 250 koni,ale samozrejme s s4 nebo rs 4,je to nesrovnatelny,ti by saabovy natrhli prdel urciteale zase saab stoji o500,000min nez s4 a to je saab v nejvyssi verzi s max.vybavou ve verzi aero a samozrejme o tridu vyse nez s4Jinak me slo o pocit zjizdy jel jsem v oktavii rs a golfu 1,8t,ta oktavka na tom byla lepe,ale kultivovanejsi a lepsi chovani turba jsem zazil prave u saaba,ale je to muj pocitjo mimochodem,kdyz jsme u spickovych verzi co rikas na volvo s 60 r vykon2,5t 221kw/300konia za 1,700,000kc,coz neni spatneAle jinak ja nemam nic proti 1,8t od vw,sam bych ho bral a libi se mi,ze je kdostani v ruznych variantach,ale dnes uz je preci jenom zastaraly a kazdou chvili ho nahradi 2,0fsi t a to bude delo

    lubos
    17. května • 18:44

    Abbot delal upravy na starsi modely 9000Aero na 320HP.

    tibor
    17. května • 20:05

    dokonce jsem videl saaba 9000 na 360hp mozna i vice ato byly auta 10 let stary

    Leonardo Cupranek
    17. května • 20:48

    Proboha vytunovat cokoli na jakejkoli vykon neni zadny dramaticky problem. Tady (www.MaxTDI.com) je 1.9TDI s vykonem 320hp (a kratkodobe i vyssim). Golf R32 se da doplnit o turbo a pak ma taky hodne vysoky vykon. Da se ledacos. Clovek ale musi koukat na cenu, zivotnost, atd... A taky by k takovemu vykonu mel poridit i adekvatni podvozek, brzdy, atd...

    lubos
    18. května • 9:48

    Jasne, to nikdo nepopirad :)
    Ale Abbot tuning na tech 320 neni tak jednoduchy, a vubec ne levny. Meni se chip, ventily, vyfuk, potrubi, katalyzator, klikova hridel, brzdy, a jiny veci. Pak je z toho ale neco, co neni jenom docasne. Jinak cena toho tuningu je mozna i pres 200k.
    Jinak to je ale na 9000 Aero. Treba novy Saab Viggen je uz jina.

    tibor
    17. května • 21:18

    tak prave r32 tezi z toho,ze neni preplnovanya byl to zamer,viz.autocar 6/2003.No kdo si da do auta vic nez 300 koni asi mysli i na brzdy,podvozek,upravenou karoserii atd.No on to trochu problem je a stou zivotnosti,u toho saabu to asi pujde lip nez u at.2,0 vw

    Petr Broža
    16. května • 7:44

    K těm seveřanům, doporučuji např. Volvo S60 2.5T, docela "ujde"

    tibor
    16. května • 14:18

    a co rovnou 2,5 r?

    Petr Broža
    15. května • 21:14

    To, že tyto motory jsou v nabídce, ještě neznamená, že je někdo kupuje  A o tom to je.

    ajatin
    16. května • 12:24

    Když je to stále v nabídce automobilek, tak to snad musí někdo kupovat. Jen minulý týden jsem potkal v našm městečku 3 Oktávie SDI po faceliftu. Třeba někdo chce naftaka, stačí mu, že to jede, nemá potřebu ohromovat točivými momenty svého miláčka a dává přednost výdrži a jednoduchosti. Také jsem míval Peugeota 205 diesela a vzpomínám na něj (4,5l/100 průměr) jen v dobrém. Každé auto má svého kupce.

    Leonardo Cupranek
    16. května • 17:05

    Ano, to je pravda. Nicmene do Octavie se jiz SDI nejaky ten cas opravdu nedava.

    tibor
    16. května • 1:41

    tak stim souhlasim,znam vic lidi,kteri maji turbo benzinak nez sdi apod.Ale i vroce2004 v nabidce jsou tak se snima musi pocitat,jinak bysme mohli vyradit i treba nejaky v6tdi apod.to se asi uans taky moc neprodava

    Leonardo Cupranek
    16. května • 8:13

    No, tiplul bych si, ze mozna Audin V6 TDI + Passatu V6 TDI + Superbu V6 TDI tu jezdi vic, nez Golfu SDI + Octavii SDI + Fabii SDI. Ale to je jen muj dojem ziskany pohledem na zadky aut. Kazdopadne treba ty Octavie SDI uz pribyvat nebudou.

    tibor
    16. května • 13:55

    Treba podle tipcars.cz jich je minimum a vetsinou to jsou dovozy a sdi je na tom podobne akorat jsou koupeny nejvic v cechach...No stou oktavii bych to tak netvrdil?/?Mozna pribude i 2,0 sdi,ale rikam uvidimeJinak nejvice je rozsireny 1,9tdi 66kw a silnejsi...Ale to uz si hrajeme s cisly a realita je takova,ze proste sdi a klasicke diesly existuji s stale se vyrabi a turbo benzinaky pouziva vic a vic automobilek....

    Ron Jeremy
    15. května • 22:36

    Na to, že je dle Vás nikdo nekupuje, jich potkávám poměrně dost.

    Leonardo Cupranek
    16. května • 0:16

    No ja fakt nevim, do ceho se to jeste dava. Rikam - tak do pidiaut velikosti Fabie, kde si myslim, ze to tezko bude horsi, nez zakladni benzinova 1.2 40kW.

    Do Octavie se to uz nedava a do nove se to ani davat nebude. Do noveho golfu taky ne. A do niceho vetsiho se to nikdy ani nedavalo (passat, atd...). Do Toleda to nedavali nikdy a uz tam dokonce nedavaj ani nejslabsi TDI 66kW (ale jen 81, 96 a 110kW).

    Takze urcite to k videni bejt muze, ale ne na novejch autech (leda na te Fabii). Na starejch Octaviich a Golfech se nejake to SDI obcas objevi.  Mozna se dockame nejakeho 2.0 SDI 55kW (nebo kolik). Pokud to nekdo koupi, at si to ma. A pokud si VW mysli, ze ma smysl delat 2.0 SDI 55kW a zaroven 1.4 TDI 55kW, tak at si to dela. Do nejakych pickupu na bazi miniaut, nebo do golfu pro duchodce ci taxikare se to treba hodi. Treba to bude spolehlivejsi, nez 1.4 TDI PD 55kW a bude to jezdit treba na pouzitej fritovaci olej.

    Ron Jeremy
    16. května • 20:02

    Jak správně píšeš, do Fóbií stále, ale oktávek SDI potkávám hodně. Vůbec to nechápu, jak s tím někdo může být ochotný jezdit.

    tibor
    15. května • 20:19

    To by byla jina a asi bych se priklonil na stranu diesluikdyz nektery motory jako od hondy jsou proste uzasny,treba s2000,nissan 350z atd.ale to uz zabocuji jinam,takze s vama naprosto souhlasim

    stano
    15. května • 9:54

    Ako mozte porovnavat atmosfericky motor s preplnavnym. Co keby ste porovnali napr. preplnany 2.0T benzin s 2.0T diesel? Myslim ze tam by to vyzeralo trochu inak ci NIE? :)

    Taka zaujimava myslienka: aky maximalny vykon mozete dostat z benzinoveho a aky z dieselveho motoru? Predpokladajme najvykonnejsi ATMOSFERICKY MOTOR na svete motor F1. Ten ma okolo 300HP/1l. A diesel? Viem ze naftove motory sa zatial v sporte moc nepreferuju, ale odhadujem ze v sucastnosti moze byt maximum okolo 120-150HP/l. A to je preplnany motor. Keby som mal ist do extremu a porovnat preplnany 1.5L motor z formule z 80 rokov (co mali vykony 1500HP) tak to je potom uz o niecom inom.

    A co sa tyka pruznosti, myslim ze som na to odpovedal v prvej casti clanku. Staci porovnat dajme tomu Renault Laguna 2.0T a to iste 1.9dCi. To by mohlo byt zaujimavejsie :)

    lubos
    17. května • 18:37

    Jo, Brabham BMW 1.5litr z roku 1985, na kterem jezdil sveho casu Nelson Piquet mel tech 1500koni. Ale jenom treninkovej motor, v zavode uz mel min, tak do tech 1000. Proc ? Protoze ten silnejsi mel vydrz nekolik kol :)
    Joo, ale kdyby nezabanovali turbo, dnes by mozna jezdili na tech 800konich a objemem 800kubiku
    No, ale stejne, on ten vykon je dany tim jake ma otacky, temer 19tisic. Volnobeh 5000 :)
    A kolik to zere ? No, myslim, ze si muzou podat ruce s M1 Abrams

    Leonardo Cupranek
    15. května • 11:52

    Jak jsem jiz rekl: atmosfericky benzin se s preplnovanym dieselem porovnava z jednoducheho duvodu: 95% benzinaku je nepreplnovanych a prakticky 100% dieselu je preplnovanych. To je proste realita. Je to asi jako bys chtel srovnavat diesel s turbinovym motorem. Taky by asi nedopadl dobre, na druhou stranu do ktereho auta si ten turbinovy motor muzes poridit?

    Zde se snazim porovnavat srovnatelni benzin a diesel : http://www.autorevue.cz/!textove_diskuse/F.asp?ReplyToID=121993&ArtID=3324&HID=29

    Ano, v pripade Laguny je to srovnani jine, protoze:
    1) Renault neumi diesely tak, jako BMW a VW
    2) Nabizi se do ni preplnovany benzin, coz ale zdaleka neplati o vsech autech
    To je asi jako bych ja naopak chtel argumentovat Fabii a tvrdit, ze TDI je bezkonkurencni zavodni motor, protoze na diesel TDI 96kW z Fabie RS se nechyta ani benzinova 1.4 16v 74kW, ani 2.0 85kW. Na tomto prikladu vidis, ze vytrhnout jeden model a na nem neco ilustrovat, je trochu mimo.

    ajatin
    15. května • 18:06

    Ono se to dá říct také opačně: Atmosférický benzínový motor má srovnatelné hodnoty zrychlení a maximálky s TURBO dieselem. Kdežto srovnání nafty bez turba a turbobenzínu by asi nikoho ani nenapadlo. Třeba i proto se prodává více benzínů bez turba.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:05

    Vice benzinu bez turba se prodava proto, ze benzin s turbem malokdo nabizi. A take proto, ze soucastky jako turbo, intercooler, atd... neco stoji a ten motor se dostava nekam jinam. I TDI je kvuli tomu drazsi, nez atmosfericky benzin, ale vyvazuje to nizsi spotrebou, takze je i pri te vyssi porizovaci cene prodejne.

    lubos
    17. května • 18:34

    Souhlas.

    Petr Broža
    15. května • 19:30

    Nehledě na to, že výrobci většinou zvyšují výkon benzínu ne turbem, ale větším objemem. A takový R/V6 nebo V8 má určitě něco do sebe, turbo je fajn, ale zvuk osmiválce mi to nenahradí.

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    Leonardo Cupranek
    15. května • 20:05

    Az na to, ze zvysovani vykonu vetsim objemem se jednak podepisuje na jizdich vlastnostech (diky vetsi hmotnosti motoru) a taky se neumerne projevuje na spotrebe. K 1.8T132kW je adekvatni nejaky atmosfericky 2.5V6 a k 1.8T165kW je adekvatni nejaky lepsi 3.0V6, nebo V8. Ale ten 1.8T tahne stejne dobre odspodu, min zere a je lehci. To je take duvod, proc se spis prodava Leon 1.8T 165kW, nez Leon 2.8V6 150kW. Proste tezka V6 se v clenitem terenu chova uplne jinak (setrvacnost, odstrediva sila, ...), snizuje akceleraci a ma podstatne vyssi spotrebu.
    Ale clovek jako ja si rekne - proc nemit oboji? A nastesti pro takove lidi existuje i odpoved v podobe upravy 2.8V6 na 3,2V6BiTurbo. Ale ta uprava stoji skoro 300 litru ;-(( A preci jen mit Leona nad melouna, to uz je perverze. I kdyz mozna za cely zivot nepotkas auto, ktere ti to natre.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 9:39

    Ja si myslim, ze za vse hovori jiz srovnani motoru zde nedavno testovane Mazdy 3  2.0  110kW se stejne vykonnym motorem 1.9 TDI 110kW.

    Kdyz si vezmete, ze motor Mazdy je novy motor a 1.9TDI je jiz pomerne stary motor (nahrazovany 2.0 TDI 16v, ktery ma v zakladu 103kW - 1.9TDI zacinal na 66kW), je to srovnani jeste doocibijicnejsi.

    Vykon maji oba motory stejny. Prestoze Toledo s TDI bude asi tezsi, nez Mazda 3 s benzinem, tak Toledo ma lepsi akceleraci i maximalku, o pruznem zrychleni ani nemluve.

    Naopak TDI zere vyrazne mene. A to si vemte, ze merit spotrebu motoru se 110kW pri 90km/h je uplne o nicem, protoze s takovym motorem se proste 90 nejezdi. A s musi nohou se taky neakceleruje - to by si clovek spis koupil benzin 1.4, ci SDI.

    Daleko zajimavejsi by bylo (kdyz uz u tech motoru srovnavame zrychleni, pruzne zrychleni a maximalku) srovnat jejich spotrebu prave pri techto akcich. Kolik asi benzinu sezere ta Mazda, nez zrychli z 0 na 100? A kolik zere pri sve maximalce (jen si vemte, kolik toci).

    A i srovnani hluku nebude tak jednoznacne - tedy pokud TDI nechame zahrat a nebudeme ho turovat pri -20 stupnich, to je zvuk samozrejme tragicky - kladivo na kovadlinu. Na volnobecne otacky samozrejme bude tissi Mazda, ale pri jizde? Vzdyt toci vyrazne vice!

    Ja rozhodne nejsem nejakej zaslepenej zastance nafty. Uz jsem benzinak mel a treba si ho priste zase koupim. Kdyz bude 2.0 FSI Turbo vyrazne levnejsi, nez nadupana varianta 2.0 TDI 16v, nedam nafte asi sanci. Ale proc pro benzinak argumentovat sportovnim svezenim a potesenim z jizdy, kdyz ta Mazda 2.0 pri stejnem vykonu ma horsi jak akceleraci, tak maximalku? Kde je tedy ta "sportovnost" benzinu? K cemu mi je, ze benzin mohu tocit do vyssich otacek, kdyz mi to stejne oproti tomu dieselu nepomuze ani s maximalkou, ani s akceleraci (natoz s pruznou)?
    A to tady zamerne opomijim fakt, ze ta Mazda je vyhonena temer do sveho maxima a uz s tim nejde nic delat, kdezto u TDI jednoduchym a levnym chipem ziskam 30% vykonu i kroutaku navic, tedy jeste lepsi akceleraci i maximalku.

    Me se Mazda 3 fakt moc libi a myslim, ze asi ma super podvozek. Ale tady se bavime o motoru.

    lubos
    17. května • 18:20

    Hmm, a co bys rekl na Hondu 1.8 atmosfericky benzin s vykonem 180kW ?

    Bob
    16. května • 19:34

    Souhlasím. Udávané spotřeby pro muší nohy jsou často dost zbytečné. Uvítal bych třeba spotřebu při 160 km/h.

    Nedávno jsem měl půjčenou Octavii benzín asi 77 kW a nebyl jsem schopen dostat se pod deset litrů. Servis: "to jste jezdil po Praze s klimatizací, že jo?" - do Prčic - to se nesmí? Spotřeba se má měřit už zásadně jen s klimou!

    Tom
    16. května • 22:49

    Asi takhle: 320d, podlaha, tzn. vic, nez je NUTNE pro jizdu: 140km = 18l, 170km=16l, maximalka 220 (omezovac) = 14l

    Alsiik
    15. května • 13:23

    Protože benzín prostě poskytuje sportovní svezení - vytáčení v širokém spektru otáček s maximem výkonu ve vysokých otáčkách a krouťákem položeném vysoko. Kdežto o sportovní jízdě s diesely od VW se o sportovní jízdě mluvit nedá - to není o tabulkových číslech. Ten diesel má velký výkon a mamutí krouťák, ale styl jízdy to rozhodně sportovní není.  

    Leonardo Cupranek
    15. května • 18:48

    To je proste otazka, cemu rikas "sportovni jizda". Kdyby slo jen o ten rev vysokych otacek, tak si ho proste nahraju na CD a budu si ho behem predjizdeni tech benzinaku poustet. Nehlede k tomu, ze TDI lze vytocit az nekam k 5000ot, coz uz tak dramaticky rozdil oproti benzinum neni - teda kdyz pominu motorky, formuli jedna, hondu s2000 a strunovou sekacku.

    Petr Broža
    15. května • 19:09

    Mnozí mají zažité spojení "sportovní jízda" a "benzín" a takovým je těžké ukázat, že se slušnou naftou lze jezdit rovněž sportovně. Navíc sportovní jízda je pro mne spíše řezaní zatáček na okreskách, ne jízda po dálnici styl plyn-brzda  Zkrátka počkejme ještě pár let, kdy bude každý současný příznivec benzínu čichat „vůni“ nafty

    Karizma
    16. května • 2:22

    No, tak s tou naftou bych chtěl někdy tu sportovní jízdu opravdu zažít. Nehledě na to, že si nevybavuju, žádný "hot hatch" či "hot sedan", který by měl pod kapotou diesel.

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    Leonardo Cupranek
    16. května • 8:28

    Ja nevim, cemu rikas hothatch a hotsedan. Co to jako je? Neni to treba prave Golf 1.9 TDI 110kW 4x4? Nebo Ibiza Cupra 1.9 TDI 118kW?   A nebo Audi A4 2.5 TDI Quattro? A neni BMW 330d dost sportovnim sedanem?

    A nebo treba Mercedes-Benz Coupe CLK 270 CDI : http://www.mercedes-benz.cz/index.asp?jazyk=cz&obsah=802

    A nebo od AMG takove C 30 CDI AMG : http://www.mercedes-benz.cz/index.asp?jazyk=cz&obsah=1715

    Stale malo?

    tibor
    16. května • 13:48

    A kolik lidi podle tebe tyhle motory ma?Sam jsi rikal,ze turbo benzin ma par lidi...

    Leonardo Cupranek
    16. května • 17:14

    Koukal jsi, na jaky prispevek ta moje reakce byla?

    Karizma
    16. května • 10:35

    Hot Hatch= např. Clio Sport, 206 RC, Focus RS, Alfa 147GTA, Golf R32, Leon Cupra R, Mégane RS....

    Hot Sedan= Impreza WRX, Sti; EVO

    Leonardo Cupranek
    16. května • 16:58

    Clio sport? Kolik vykonu ma treba ten 206RC? Ibiza Cupra 1.9 TDI ma 118kW. Je to snad malo?  A dvorni koncernovy upravce (ABT) z toho udela alespon 140kW. Kdyz tomu daj do nazvu "cupra", tak to jako sportovni auto taky myslej.

    Karizma
    17. května • 0:12

    Výrobce si může svůj model označit a prezentovat jak chce, teď jde o to, jestli je v reálu skutečně takový jak sám naznačuje. Max. výkon u "ostrých modelů" je sice důležitý, ale není to zdaleka to jediné, co dělá auto "sporťákem" nebo, co zajistí prožití vyjímečných zážitků za volantem.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 0:27

    Jiste - na pocit z jizdy vliv ma i podvozek, atd... Ale tady je diskuse ciste o motorech.

    Karizma
    17. května • 10:17

    Můj příspěvek byl tebou špatně pochopen. Copak jen max. výkon vypovídá o motoru vše? Co jiné atributy motoru?

    Leonardo Cupranek
    17. května • 10:41

    Ktere atributy? Max kroutak? Spotreba? Hlucnost pri 160km/h? Zatah od spoda? Dalsi?

    Karizma
    17. května • 11:05

    Pokud se bavíme o motoru určeném do "ostrého modelu", co třeba, citelná výkonová špička, celková (výkonová) charkteristika motoru, ochota jít do otáček, bezprostřední reakce motoru na plyn.....či v neposlední řadě zvuková kulisa motoru?

    Leonardo Cupranek
    17. května • 11:22

    No ja si proste nejsem jist. A priklad Mazdy3 GT podle me ukazuje, ze je lepsi mit vykon dostupny porad, nez jen v maximalnich otackach, ne? Obe auta maji 110kW, ale ta MazdaGT ma horsi maximalku i akceleraci. K cemu je takovy "sportak"?

    Ochota jit do otacek se podle me jmenuje "tocivy moment".

    Karizma
    17. května • 12:39

    Mazda 3GT není žádný hot hatch, to za prvé a za druhé ani ten její motor není žádný technický skvost. U sporťáků je více ceněno ba přímo vyžadováno, aby podávaly ten správný výkon v nejvyšších otáčkách.

    Ale houbeles, ochota jít do otáček nemá nic společného s točivým momentem, ale je dána konstrukcí motoru.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 13:21

    Mazda3GT mozna neni technicky skvost, ale mnoho lidi si to mysli. Toledo TDI take preci neni zadny technicky skvost, ale proste normalni sedan nizsi stredni tridy (stejne jako ta Mazda a proto je srovnavam), navic (na rozdil od te Mazdy) na uplnem konci sveho zivotniho cyklu. A Toledo samozrejme neni mysleno jako zadny zavodak, nema zadne privlastky GT, RS ci podobne - je to proste klasickej sedan nizsi stredni, jen s trochu lepsim motorem, vylepsenym podvozkem a brzdama. Zvenku to nepoznate podle zadnejch spoileru, dokonce t v zakladu nema ani hlinikova kola, ale standardni 15'' plechace. Proste rodinne auto bez sportovnich ambici a presto s vysledky, ktere vedle konkurencnich dvoulitrovych beniznaku nevypadaji vubec spatne.
    Obvykle se srovnavaji atmosfericke benziny a preplnovane diesely, protoze je to to nejrozsirenejsi - to, co si na trhu konkuruje a plno lidi si mysli, ze ten benzin jede lepe.
    Nehlede k tomu, ze 110kW z atmosferickeho dvoulitroveho benzinu neni vubec spatna hodnota. Mondeo 2.0 ma mene, dvoulitry od VW take (85 a 96kW), atd... Cili to vubec neni spatna hodnota, spis dobry nadprumer. A presne jak se pise v recenzi te MazdyGT : "max kroutak 187 Nm je dostupných až v 4500 otáčkách, v běžném rozmezí dva až tři tisíce ot. dosahuje okolo 160 Nm." A TDI ma 320Nm v 2500ot. A v tech 4500ot, kde ma ta Mazda svych vrcholnych 187Nm ma TDI stale 240Nm ! (pro poradek - mluvim o nechipovane - standardni verzi).

    Aha, takze auto s 400Nm a 150kW bude akcelerovat hure, nez auto se 150Nm a 80kW, ale s "lepsi konstrukci motoru"? O cem tedy hodnoty vykonu a kroutaku jsou, kdyz ne o akceleraci? K cemu tedy je kroutak, kdyz ne k akceleraci?

    tibor
    17. května • 18:41

    Nato,ze je toledo auto nizsi stredni a jeste pred duchodem je docela drahy,viz.1,9 tdi 110kw 700,000kcZa tu cenu bych se poohlednul po necem jinemikdyz je to verze sport...

    Leonardo Cupranek
    17. května • 19:04

    No tak neni to uplne nejlevnejsi. Ale jednak diky tomu, ze je to na konci sveho zivota, tak ti urcite daj zajimavou slevu (mozna i 100000) a jednak to ma ve vybave skoro uplne vsechno. Ja bych si to ted samozrejme nekoupil, ani kdyby mi to davali s tak velkou slevou, proste proto, ze bych radeji novy model. Ale tehdy to vzhledem k motoru a vybave moc konkurenci nemelo. A ja nemam Sport, ale Signo. Ani nevim, v cem konkretne se to lisi.
    Ale treba relativne k Octavii mi to predrazene neprislo. Kolik stoji Toledo 1.8T Sport 132kW? Tak 650000? A kolik stoji Octavia RS? Asi tak nejak stejne, ne? A to to Toledo ma lepsi vybavu a hlavne SESTIKVALT.

    Karizma
    17. května • 15:31

    Pochopitelně, že 150kW auto bude akcelerovat lépe než 80kW, to nemá s konstrukcí motoru nic společného. Hele, až si nastuduješ jaký je vztah mezi kroutícím momentem, výkonem a otáčkami tak poznáš, že samotný kroutící moment není všemohoucí a že pro maximální akceleraci je hodnota 400Nm/2000ot. nepodstatná, že je to otázka hodnoty max. výkonu.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 16:49

    Opakuji - neporovnavam auto 150kW s 80kW, ale naopak vyvazene porovnavam Toledo TDI 110kW s Mazdou3GT 2.0 110kW a i ta ma akceleraci i maximalku horsi. Koukni se na tabulkove hodnoty od vyrobce (neupravene motory).

    Primer TDI a 1.6 74kW jsem pouzil pouze jako ilustraci toho "pouzitelneho rozsahu", protoze ta 1.6 ma presne 2x tezsi zprevodovani, takze je lehci ukazat, ze to TDI na nejvyssi rychlostni stupen ma podstatne vyssi rozsah otacek kol (tedy rychlosti), nez ten benzin. Mazda samozrejme neni zprevodovana 2x lehceji, ale treba 1.5x lehceji.

    tibor
    17. května • 18:45

    No ta max.je diskutabilni a to zrychleni se lisi 1 vterinou,takze nejaky velky rozdil jsem nezaznamenal,ale nerikam,ze ti to nepojede lip,to ne...a taky ta m3 stoji o nejakych 80,000kc min,takze nevim nevim..

    Leonardo Cupranek
    17. května • 19:06

    Jo, stoji min. Ale otazka je, jakou ma M3 vs ToledoSigno vybavu. A je taky jasne, ze stejne vykonny diesel je vetsinou drazsi, nez adekvatni benzin. Ma M3 sestikvalt, atd...?  Kdybychom porovnavali benziny, tak za cenu M3 mas Toledo 1.8T 132kW Sport se sestikvaltem, atd...

    Karizma
    17. května • 17:29

    Nevím proč tady pořád každému předhazuješ Mazdu, ani nevím proč ses zrovna na ni tak upnul. Už jsi jak kolovrátek. Jestli tě tak těší 0,1s v akceleraci ve prospěch Toleda nebo 7km rozdíl na Vmax. a pokud si zrovna na ni hojíš své zraněné ego nebo hodnotíš motory jen podle výkonu, krouťáku, akcelerace 0-100 a Vmax., tak si tedy hodně velký primitiv.

    yyyyy
    17. května • 17:05

    >>>Primer TDI a 1.6 74kW jsem pouzil pouze jako ilustraci toho "pouzitelneho rozsahu", protoze ta 1.6 ma presne 2x tezsi zprevodovani<<<

    ved horim ze nemas den, tak sa na to vyprdni  ...  v nasich vychodnych filozofiach to hodnotime spojenim "trepes ftakoviny" 

    Leonardo Cupranek
    17. května • 17:24

    No konecne nejaky presvedcivy a racionalni argumenty ! A pak komu ze dosly !

    yyyyy
    17. května • 17:50

    tak toto:

    >>>>>>Primer TDI a 1.6 74kW jsem pouzil pouze jako ilustraci toho "pouzitelneho rozsahu", protoze ta 1.6 ma presne 2x tezsi zprevodovani<<<

    ziadne racionalne argumenty nepotrebuje

    Leonardo Cupranek
    17. května • 18:21

    Proc ne? Proste jsem jen ukazoval, ze prestoze 1.6 74kW ma sirsi spektrum vyuzitelnejch otacek (treba od 2000 do 6000 - tedy 4000), tak to proste nic neznamena, protoze TDI ma sice jen vyuzitelnech 3000ot (od 1750 do 4750), ale diky 2x tezsim prevodum to v realite znamena o 50% vetsi (2x3000 oproti 4000) rozsah otacek na kole (tedy rozsah rychlosti na jeden prevodovy stupen). Co je na takto obecnem prikladu a vysvetleni spatneho? Je to proste jen ilustrace. Samozrejme, ze benzinova 2.0 neni zprevodovana az takto rozdilne oproti TDI, nicmene je pravdou, ze prevody ma lehci, takze i u te 2.0 je potreba to spektrum vyuzitelnych otacek vydelit urcitym koeficientem, aby jej vubec slo porovnavat s TDI.
    Pokud si to za kazdou cenu chces overit na vykonove stejnych motorech, tak si treba ve Fabii porovnej 1.4 16v 74kW s 1.9 TDI 74kW, nebo v te Octavii vem tu 1.6 SRi 74kW a srovnej ji s 1.9 TDI 74kW. V kazdem pripade uvidis, jak uzsi spektrum vyuzitelnych otacek TDI motoru je vice nez kompenzovano vetsim kroutakem a tezsim prevodem u toho TDI.

    Nechapu, co ti na takove argumentaci prijde neracionalniho. Vy jste asi ve skole nebrali "myslenkove modely", ze?

    yyyyy
    18. května • 13:05

    ty toho nechapes viac a trepes dve na tri ale hovorim ti este raz, toto:

    >>>ta 1.6 ma presne 2x tezsi zprevodovani<<<

    je stupidita ze to svieti, proste sem pises blaboly, v kazdej druhej sprave mas iny tocak toho isteho motoru, porovnavas motory vykonom uplne mimo, skusas merarat rozsah otacok motora v kilometroch za hodinu, "titerny" je u teba tazko odcitatelny z grafu, no proste chaos, ja tymto koncim

    yyyyy
    17. května • 12:29

    >>>Ochota jit do otacek se podle me jmenuje "tocivy moment".<<<

    no proste to nepochopis, no co uz

    tibor
    16. května • 17:36

    ja netvrdim,ze nejde udelat sportovni verzi v nafte,ale benzinovych je vica asi to ma nejaky duvod,ne?!Nejvykonejsi audi je benzin.nejvykonejsi golf je benzin atd,atd.Trochu mi ted pripominas skodovkare,kteri se snazi tlacit oktavii tam kam nepatri,alspon ne objektivne

    Petr Broža
    16. května • 18:08

    No jestli to není tím, že výrobci dosud neuměli udělat pořádný nafťák...  

    tibor
    16. května • 19:04

    Tak ted jste si sam odpovedel,jeste neni ten spravny cas na naftoveho sportaka

    Petr Broža
    16. května • 7:42

    Na všechno jednou dojde  

    PS. A co vectra OPC a další "pokusy" automobilek nacpat do sportovně laděného vozu naftu? Bude jich přibývat, protože nafťáky konečně stojí co k čemu.

    limach
    17. května • 9:22

    Pane Broža, je jasné, že teď, co máte půjčeného Bavora s jistě super dieselem, jste dost pod vlivem emocí z úsporné a dynamické jízdy. To lze pochopit. Ale jako častý testovací řidič i jiných, pro běžné lidi cenově přístupnějších aut se zkuste vrátit zpět na zem a podívat se i na jiné aspekty než na termíny " mohutný zátah a spotřeba". Je třeba ohodnotit i taková kritéria jako pořizovací cena, stále se zmenšující rozdíl v ceně nafty a benzínu nebo cenu za údržbu těchto aut (viz zkušenost mé známé s výměnou rozvodů u Leonu 1.9 TDI). Já jsem tímto mozkovým a citovým procesem prošel před rokem a půl, kdy jsem se rozhodl koupit Alfu 147. Vyzkoušel jsem postupně několik variant. Protože 2.0 TS byl nad mé možnosti, porovnal jsem pořádně 1.6 TS 88 kW a tehdejší naftový vrchol 1.9 JTD 85 kW. Pružnost byla na straně nafty, spotřeba jakbysmet. Zrychlení z místa těsně na straně benzínu o zvuku se ani nezmiňuji (a to ho Alfa umí celkem i u nafty !). Jenže rozdíl v ceně cca 120 000 byl pro mě absolutně neakceptovatelný. Takže jsem šel do té 1.6 TS. Nelituji. A to jsem vyzkoušel i novou 147-ku s 1.9 JTD 16V MultiJet 103 kW a šestikvaltem. Paráda, předjíždění hračkou, spotřeba okolo 6 l/100 km. Jenže... Tak trochu nuda. Jezdit stále se zařazenou pětkou nebo šestkou? Možná v důchodu. Chyběl by mi ten zvuk mezi 5 a 7 tisíci otáčkami při předjíždění nebo výjezdu z utažené zatáčky a navíc, i když nejsem žádný pracháč - to bych jezdil v GTA nebo novém GT, že , při tomto stylu mi spotřeba okolo 10 l nevadí, navíc při normální svižné jízdě je to 7,5 l a to je pohoda. Nejsem vůbec žádný zaslepenec do benzínu a nezpochybnitelné výhody dieselů rád ocením a stejně jako kolega Leonardo zase naopak řeknu, že moje další Alfa třeba bude diesel. Napadá mě nová Alfa 158 s 2.4 JTD nebo avizovaným 3.0 JTD. Ale to už fantazíruji a básním. Inu pondělí ráno. Jinak pane Broža - nic ve zlém, Vaše články i kolegy Zezulky, čtu pravidelně a rád. To jen že si nemyslím, že to tady na silnicích bude v brzké době jen o nýtování a popílku z přemíry ropáků . Popisuji jen svůj názor a nikomu ho nevnucuji. I když si stále myslím, že je trochu nefér hanět benzínové atmosférické motory kvůli pružnosti v porovnání s "natlakovanými" diesely.

    Petr Broža
    17. května • 16:50

    Jenže třeba u BMW je rozdíl mezi nafťákem a benzínem minimální, cena se odvíjí spíše od výkonu než od toho, zda jde o naftu nebo benzín... To, co jste psal, platí pro většinu automobilek, neřídí se tím ale např. Audi, MB a BMW, kde ty rozdíly jsou v podstatě zanedbatelné.

    Aby nevznikla mýlka, jsem nyní možná pod vlivem BMW 330d, nicméně mám také rád motor mezi 5000-7000 ot., a pokud k tomu výrobce přidá super zvuk (např. nedávno jsem jezdil Accorda 2.4), pak není co řešit, spotřeba jde alespoň na tu chvilku stranou. V současné době mám také benzín a zatím nemám důvod měnit. Moje další auto ale bude s největší pravděpodobností nafta, horkým kandidátem je BMW 320d, případně Accord 2.2D.

    Rosta
    17. května • 20:18

    Uz ne Mazda 6?

    Petr Broža
    17. května • 21:08

    Moc mi nesedl nafťák, oproti BMW 320d je to docela slabý odvar; pravda, jel jsem s ním chvilku u prodejce, ale i to leccos o motor řekne.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 18:40

    A proc ne rovnou 330d? Pokud budes kupovat treba triletou ojetinu, cenovy rozdil se asi prakticky vymaze, ne?  320d je dobrej, ale je to kompromisni auto, ktere sice dobre jede, ale na orgasmus to neni. 330d jednak jede uzasne a jednak ma i lepsi zvuk, atd...  Kdyby ten cenovej rozdil nebyl nejak velkej, ja bych teda nevahal...

    Petr Broža
    17. května • 21:07

    Ano, záleží na aktuální nabídce ojetin a cenovém rozdílu. 330d je skvělý motor ve skvělém autě

    Doubt
    17. května • 13:06

    Tak pod tohle bych se klidně podepsal ... 100% souhlas od prvního do posledního písmenka

    Leonardo Cupranek
    17. května • 13:41

    Tak tomu tedy nerozumim. "Vymena rozvodu" u TDI je vec, ktera se po urcitych kilometrech dela v ramci garancky ve znackovem servisu a stoji par tisic. Pokud vim, rozvody se musi menit u kazdeho auta. Vyhodou TDI zase je, ze se na garancky jezdi az po 50000km. Ja uz jsem vymenu rozvodu absolvoval a proste to byla trochu drazsi garancka.

    Samozrejme pokud je cenovy rozdil cenove srovnatelne nafty a benzinu 120 tisic, asi se nafta vyplati jen malokomu. Ale vis, jaky je rozdil v cene mezi BMW 318i a BMW 320d? A to si vem, ze ten diesel jede lepe. A ani u koncernovych aut nebyva rozdil tak veliky. Toledo 1.8T stoji stejne jako TDI 96kW, TDI 110kW je o 50 tisic drazsi. To neni takove drama.

    Ja si prave myslim, ze jezdit furt na sestku je naopak velmi prijemne. Nehlede k tomu, ze podrazovat ti nikdo nebrani - kdyz chci opravdu prudce akcelerovat, tak preci take podrazuji. Ale pri klidne jizde a plynule akceleraci (i do kopce) proste nemusim. To je podle me spise vyhoda, nez nevyhoda. To je jako by sis stezoval, ze uz to neni co byvalo, protoze auto dnes uz nemusis startovat klikou, naskoci vzdy, atd... Nekomu to take vadi. Nekdo take teskni po dobe, kdy si podle venkovni teploty a vlhkosti musel odhadnout, jak nastavis sytic, jinak to nechytlo. Podle techto lidi to proste uz neni co to byvalo a jezdit dnes pry bohuzel uz muze kazdy blbec. Me to ale tedy nechybi. A pokud by mi chybel rev motoru vytoceneho na 7000ot, tak si ho vypalim na CD a v tom aute si ho budu poustet )

    Tady nejde o to "hanet" atmosfericke benziny kvuli spatne pruznosti. To je proste konstatovani faktu. A nejde jen o BMW330i versus 330d, ale take o to srovnavani Mazdy3 GT 2.0 110kW a Toleda 1.9 TDI 110kW.

    Jinak ja taky nejsem zadnej absolutni zastance nafty a klidne si priste koupim benzinaka. Jenze nevim, kterej by to tak mel bejt. Aby mel stejnej max vykon, tak by to musel bejt nejakej 2.5V6. A aby to stejne dobre tahlo odspoda, tak spis alespon 3.0V6. Ale to se jednak do mensich aut nedava (a ja velke nepotrebuju), jednak tyhle motory uz jsou zase drazsi, nez ta nafta a jednak ten rozdil ve spotrebe uz je taky vetsi. Uvidim, jake bude avizovane 2.0 FSI Turbo. Ale mam obavy, ze nepreplnovany benzin uz pro me neni. Do dvou litru proste nejede (a kdyz, tak pri 7000ot a spotrebe 20 litru) a vetsi sestivalce zase stoji moc penez, hodne zerou a davaj se az do zbytecne velkych aut. Takze snad bude nejake nove Toledo 2.0 FSI Turbo s vykonem cca 145kW za prijatelnou cenu. Ale otazka je, jestli i v teto situaci nebude nejake 2.0 TDI 16v 136kW rozumnejsi volbou - ale to se uvidi, az nastane ta situace a ja se budu rozhodovat o novem aute - a to bude az tak za 2 roky (da-li Buh, Spidla a dalsi bytosti).

     

    tibor
    17. května • 18:33

    Nemuzes pausalizovat,ze co je dobre pro me je i pro ostatnija mam taky rad razeni,ten pocit vytoceni motoru a pak razeni a podrazovani pri predjizdeni,treba ekvivalent k mymu motoru je hdi 80kw,ikdyz to je nadprumerny diesel,lepe se citim pri rizeni 1,6 16v 80kw nebo 1,8i,a to mam o hodne mensi kroutak nez to hdi-ckoJde proste o pocit a stim nic nenadelas,tobe vyhovuje jizda s minimem razeni a vytaceni motoru,nekdo na to rad slape a radiJinak to toledo s tim 2,0fsi turbo bude urcite dobry,sam jsem na nejaky novy turbicko od vw zvedavejnavic nato,ze hdi je novy motor docela dost klepe a nejsem zneho na vetvi jako mnozi,ale v porovnani se starsimi vw tdi je to kapanek lepsi

    Leonardo Cupranek
    17. května • 18:45

    No, me docela pred sestikvaltem varovali, ze prave budu muset casteji radit, ale ja ho proste moc chtel. Me razeni taky nevadi. Jsou proste situace, kdy jedu "sportovne" a diky sesti kvaltum motor furt drzim v optimalnich otackach a taky jsou situace (kdyz treba jedu nejakou hoooodne dlouhou streku), tak na tempomatu nastavim optimalni cestovni rychlosti (130, 160, nebo treba na volne dalnici 180) a je skvele, ze ta sestka si tu rychlost drzi (a drzela by si i treba 220) i do nejprudsiho kopce. Proste podle situace.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:56

    No, uvidime. Je zvlastni, jak se vuci VW tvori mezi lidma podobna iracionalni averze, jako treba vuci Microsoftu. A jelikoz je VW asi nejvyznamnejsim propagatorem nafty, prenasi se to i na ni.
    Nicmene 95% tech kritiku nafty, kteri se tu projevuji, by nejspis v 330d, nebo 2.4JTD slintali nadsenim. A kdyby si zkusili treba Touareg V10 TDI, tak uz bys je z nej nedostal ani bagrem )

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    lubos
    17. května • 18:31

    No, vzdyt takovy Touareg ale bagr je

    Petr Broža
    15. května • 20:26

    Názor na nafťáky dle mého názoru vzniká tak, že se majitel benzínu projede v Octavii 1.9 TDI 81 kW a pak šmahem odsoudí celou naftovou produkci. To se pak není čemu divit... 2.4 JTD, 2.5 TDI, 330d, 270 CDI apod. mají zátah už takřka od volnoběžných otáček, "turbodíra" je pojem neznámý, zvuk ujde (zejména u 330d se mi nechce doteď věřit, že je tam skutečně nafťák), spotřeba extrémně nízká, plynulý zátah atd...

    Jaroslav
    16. května • 10:14

    Máte zajistě pravdu, ale Vámi zmiňované motory jsou už tak trochu z třídy High-tech, to znamená vyšší cenová kategorie a na tu většina běžných uživatelů nedosáhne.  Zdůrazňovat tady neustále motory od BMW, Mercedesu atd.., no schválně, kolik procent lidí u nás jezdí takovými vozy ?

    Nechápu, proč neustále někdo vyzdvihuje u drahých aut nízkou spotřebu ?!?!  Ten kdo si koupí drahé auto (dejme tomu nad 1 - 1,5 mil. Kč), tak ho spotřeba už nezajímá nebo jen z dobrého pocitu, že koupil něco dobrého, ale vlastně je mu ta spotřeba jinak ukradená..., protože má peněz dost.

    méďa
    17. května • 11:15

    Na to můžu odpovědět. Nízká spotřeba mě zajímá a to mám docela drahé auto. Za prvé, proč platit víc, tím spíš při dnešních cenách, když mám téměř stejné svezení, za druhé naberu 70 litrů a jezdím hodně dlouho a nezastavuju každých 450 km.  Peněz není nikdy dost, resp. máš je vždy za co utratit. Navíc ta jízda je v pohodě, když chci můžu vytočit do 5,5 tis. otáček, co ž téměř nepotřebuji.

    Leonardo Cupranek
    16. května • 16:54

    Presne tak, majitelum drahych aut uz o spotrebu tolik nejde. A to, ze Audin se vetsina proda prave s TDI, to ze i bavoraku a mercedesu je hodne velike procento v nafte, to proste svedci o tom, ze na tom TD je zajimave i neco jineho, nez spotreba. Proste i tradicne sportovni znacky typu BMW a Alfa Romeo s ve velkem prodavaj v nafte.

    vita
    17. května • 23:09

    "Presne tak, majitelum drahych aut uz o spotrebu tolik nejde"  Heh ,to jsi mě teda rozesmál. Neznám nikoho kdo řekne : mě je u prdele jestli za 1000.- najedu 200km nebo 1000km.

    Leonardo Cupranek
    18. května • 0:05

    Takze asi opet takto : nekomu na spotrebe i u drazsiho auta zalezi, nekomu ne.

    Treba kdyz dam stare auto protiuctem (pokryje mi treba 40% akontaci) a pak platim mesicni ctyrlety leasing 20000Kc, tak mi nemusi byt uplne jedno, jestli v palivu projedu 5 a nebo 10 tisic mesicne, protoze vuci te mesicni splatce to neni zanedbatelna polozka.
    Naopak pokud nekdo si muze jen tak dovolit stare auto hodit ze skaly a za hotove si koupit auto za 2 miliony, asi mu je skoro jedno, jestli mesicne projede 5, nebo 10 tisic.

    Petr Broža
    16. května • 17:04

    On výkonný nafťák může skutečně přinést lepší pocit z jízdy než srovnatelný atm. benzín. Např. Peugeot plánuje, že v západní Evropě umístí 80 procent všech nových 407 v naftě! Zkrátka obliba těchto motorů roste a to nejen pro nízkou spotřebu.

    Petr Broža
    16. května • 10:20

    Budete se divit, ale i když jedu drahým autem, které má naftový motor, vždy mne potěší, že i při rychlé a svížné jízdě mám nízkou spotřebu. Ale máte pravdu, že pokud na to někdo má (1-1,5 mil), tak už tu spotřebu zase tak neřeší.

    Leonardo Cupranek
    16. května • 16:55

    ...coz je jen dalsim dukazem toho, ze nizka spotreba neni jedonou vyhodou naftaku. Kdyz se clovek koukne, kolik jezdi na silnici dieselovych bavoraku, mercedesu a audin, musi mu byt jasne, ze tem milionarum asi nejde jen o spotrebu.

    E55
    16. května • 23:11

    Tady bych trochu nesouhlasil. Jak jsem psal, temer od jakziva jsem mercedesar. V soucasnosti je to E a G. G ma osmivalcovy preplnovany diesel, E osmivalcovy preplnovany benzin. Samozrejme namitneme, jsou to uplne jina auta, jedno je offroad, druhe limuzina. Jedno auto na rychlost, jedno do terenu, jine prevody, jinak resene, jina vaha ...... ale finalne spocteme, kdyz jedu s G po praze, kolony, dostanu se na spotrebu nejakych 17 - 18 litru nafty. Kdyz jedu s E po praze, dostanu se na naprosto ty same hodnoty, akorat benzinem. Kdyz to zenu po dalnici, je jasne ze si ten benzin veme daleko vic, ale ma 2x takovy vykon a o litr vetsi obsah, takze ta jizda je o necem uplne naprosto jinem. Stejne tak kdyz jedu s G do terenu, tak jsem bez problemu na stejnych hodnotach s jakymi jezdi Hummer H2 s sestilitrovym osmivalcem v benzinu coz je neco k 30 litrum.
    Timto jsem chtel rici, ze vozy v nafte jsou vyhodne jen do urcite hodnoty vykonu, obsahu .... nevim jestli jsem to podal nejak srozumitelene, ale snad ano. :)

    Leonardo Cupranek
    17. května • 0:09

    Hm. A jake ma to Gecko prevody a hlavne jaky ma soucinitel odporu vzduchu? O koli se mu asi zvysuje spotreba diky stalemu nahonu na vsechna ctyri kola?  Kdybys mel Gecko s adekvatnim benzinem, tak mas spotrebu jeste 2x vetsi.
    Myslis, ze by te s tim benzinovym osmivalcem takovej VW Phaeton s 5.0 V10 TDI nedohnal a ze by nemel nizsi spotrebu (i pri tom vysokem vykonu)?

    E55
    17. května • 11:00

    kolik ma vykonu 5.0 V10 TDI? nymyslim, ze by me Phaeton dohnal s jakymkoli motorem. ale o tom to preci neni. nebudem se handrkovat o dohnani .... tak i tak ma turbo uplne jinou charakteristiku nez kompresor a verte ze s z V10 TDI nezajezdim tak jako s 55k. na zrychleni 4,9 se nedostanu ani kdybych se modlil je vsem bohum sveta.

    a k tomu adekvatnimu benzinu. rikal jsem, ze H2 ma osmivalcovy sestilitr v benzinu a ma spotrebu stejnou.

    E55
    17. května • 10:59

    kolik ma vykonu 5.0 V10 TDI? nymyslim, ze by me Phaeton dohnal s jakymkoli motorem. ale o tom to preci neni. nebudem se handrkovat o dohnani .... tak i tak ma turbo uplne jinou charakteristiku nez kompresor a verte ze s z V10 TDI nezajezdim tak jako s 55k. na zrychleni 4,9 se nedostanu ani kdybych se modlil je vsem bohum sveta.

    tibor
    15. května • 15:34

    Mas recht,proste se to chce projet v nejakym turbo benzinaku a zapomenete na naftu!Ten benzin bude asi vzdy kultivovanejsi a vrelejsi pro hnani do vysokych otacek,coz je asi sportovni jizda,ne?Ale v dnesni dobe udelaly naftaky hlavne ty od bmw takovy pokrok,ze duneni,chrochtani,klepot,spatny studeny starty uz budou asi minulosti a je to dobre...Uz se tesim na jizdu v saabu9-3sportsedan aero,to bude prome neskutecny zazitek,ten 2,0t240koni je pry neprekonatelny a asi tu nema smysl ho srovnavat s dieselem to bych si nedovolil

    méďa
    17. května • 9:09

    Sportovní jízda podle mě není hnaní do vysokých otáček, ale celkový styl jízdy a myšlení při něm. Jinak máme sousedku důchodkyni a protože neumí řadit, tak se většinou pohybuje v hodně vysokých otáčkách. Jezdí sportovně?

    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:12

    Nevim, cemu rikas sportovni jizda. Pri sportu obvykle jde o to, kdo bude prvni v cili a ne o to, komu vic rve motor vytocenej jako strunova sekacka )

    Petr Broža
    15. května • 16:20

    Opět odkazuji na BMW a jeho nafťáky; zejména 330d se chová jako benzíňák - zvukem, plynulým zátahem a k tomu přidává velmi nízkou spotřebu. Teď jsem dojel z Olomouce do Brna (130 km/h tempomat) za 5,3 l...

    Leonardo Cupranek
    15. května • 18:57

    To na trilitrovej sestivalec fakt jde!

    Me by nekdy zajimal test srovnavajici spotrebu TD a benzinu pri razantnejsi jizde. Pokud BMW 330d zere pri 130ti 5.3, tak BMW 330i zere kolik? Osm? Vic? Min? A jaky bude rozdil ve spotrebe pri 230km/h? Bude rozdil proporcionalne vetsi, stejny, ci mensi? A jaky bude rozdil ve spotrebe v clenitejsim terenu, velkem prevyseni, pri caste zmene rychlosti? Ono totiz kalkulovat si vyhodnost dieselu z tabulkovych hodnot spotreby (5l u TD a 8l u benzinu) jaksi muze mit daleko do reality. Ja mam totiz na vzdory vsem tabulkam vetsi spotrebu mimo mesto, nez ve meste. Protoze po meste jezdim slusne a mimo mesto znamena v 90% pripadu dalnici, kde jezdim relativne rychle. TDI 110kW ma tabulkovou kombinovanou spotrebu 5.5l. Ale ja jsem dlouho mel prumernou spotrebu 8l, ted to kleslo skoro k 7l, protoze jednak jezdim pomaleji a jednak uz neni takova zima. Ale otazka je, za kolik bych jezdil s benzinem (pri stejnem stylu jizdy).

     

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    Petr Broža
    15. května • 19:04

    V pondělí jsem jel se stejným BMW 330d z Prahy - tempomat 145 km/h (poměrně plná dálnice). Spotřeba byla 5,5 l (!). Tu samou trasu jsem na tempomat v plus minus stejné rychlosti odjel s BMW 320i (2.2 R6) za 8,9 l. Nevýhodou 320i je absence šestky, takže motor po většinu času točil přes 4000 ot. (ale uvnitř bylo ticho, což se od BMW očekává), zatímco BMW 330d mělo na otáčkoměru jen 2500 ot. (šestka)...

    V současné době mám s test. 330d najeto 940 km, průměrná spotřeba (cca 500 km dálnice, zbytek město/okresky) 6,2 l. Zkrátka BMW 330d mne svou nízkou spotřebou a vlastnostmi podobnými benzíňáku velmi příjemně překvapil.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:16

    Jen kdyby za nej nechteli tolik penez ))

    Navic ja kdybych do BMW sel, tak bych nic neriskoval a sel bych do ctyrkolky, cili bych se prohnul jeste vice ;-((

    Zvykani na zadokolku by me totiz taky mohlo stat zivot.

    Nehlede k tomu, ze je klidne mozny, ze jako pristi auto si koupim Fabii Combi 1.2 HTP, protoze zmoudrim a dojde mi, ze vyhazovat penize za auta je uplna hovadina. Do cile me doveze i ta Fobie a usetrene penize mohu investovat, abych v duchodu mohl travit zimu v teplych krajich )

    E55
    16. května • 1:40

    Pokud mate srdce ridice, tak vas zadokolka ulovi behem nekolika malo jizd. S kazdym novym vozem vzdy razim na okruh a na "skolu smyku" /krome offroadu/ je to parada, doporucuju kazdemu. Vyblbnete se a vase auto pochopite daleko lepe nez na silnici.

    lubos
    17. května • 18:29

    No, kdyby bylo neco v okoli Bratislavy jeste .. nejbliz vim o Brne :(

    Leonardo Cupranek
    16. května • 8:11

    Jo, na tom neco je. Skoda, ze takovych "skol" je u nas tak malo - v Rakousku jsou pomalu na kazdem rohu.

    E55
    16. května • 11:23

    Zkuste Vysoké Mýto. Jsou tam dobří a dají se tam pořádat i celofiremní akce. Když mě na tuhle myšlenku před pár lety přivedl společník , moc jsem tomu neveril, ale myslím že se jednou za rok škola smyku pro zaměstnance kteří tráví na kolech prakticky každý den dost vyplatila. Nelituji těch peněz do nich investovaných, alespoň mam pocit toho, že pro jejich bazpeci na kolech neco udelam. tuk, tuk, tuk na drevo , ale za tech pet let se krome par oderku na plastech nasich aut nastesti nikomu nic nestalo, coz je pro me zadostiucinenim.

    Leonardo Cupranek
    16. května • 17:04

    Ano, take si myslim, ze takova skola  je uzitecna vec. Jen si zase rejpnu recnickou otazkou: proc nekdo, kdo kazdy rok absolvuje skolu smyku a skolu zvladani krizovych situaci za volantem a ma kvalitni bezpecnou sportovni ctyrkolku s ESP, proc se na nej vztahuji stejne rychlosti limity, jako na dedecka v ziguli 1500, kterej v tom sedi parkrat rocne, moc mu to nebrzdi, sam chudak uz moc nevidi ani neslysi, atd...?  Protoze to je "socialne spravedlive"? Nebo proto, ze je pro uredniky jednodussi vymyslet jednotne predpisy a ty jednotne (bez ohledu na situaci) vynucovat?

    Jinak Vysoke Myto je pomerne z ruky. Blizsi skolu asi mam v Moste ci v Pribrami.

    E55
    16. května • 22:51

    To je zase otázka jiná, pouštět se do této polemiky je hodně na dlouhé lokty. Špatných řidičů je bohužel daleko více než těch dobrých a nehodovost to jen dokazuje. Čert vem plechy a plasty ....
    Podle mě je v Čechách vše po ruce, zemička je to malá, ale rozmanitá

    Šumík
    15. května • 19:26

    Ale když tam máš stabilizační systém, tak zadokolka není takový problém...myslím, že je to jiný zážitek z jízdy.

    Jinak se těším na zveřejění testu, 330d je totiž můj favorit, jenom mít tak víc prachů....

    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:48

    A od ceho jsou barevne kopirky?

    Petr Broža
    15. května • 19:28

    Přesně tak, zadokolka + ESP je pohodová kombinace, i když ani ESP nezachrání vše, zvýšená pozornost na špatném povrchu se vyplatí.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:51

    No ja si ale myslim, ze je lepsi, kdyz je auto staveno tak, ze ESP potrebuje pouzivat jen minimalne - tedy 4x4.

    Zejmena s takovym vykonem a kroutakem, jako ma 330d. I kdyz je jasne, ze nahon na zadek ma mensi sklon k hrabani, tak stejne takovy vykon proste zaslouzi ctyrkolku. Kdyz nekde v zatacce dupnu na plyn, ESP mi zacne brzdit jednotliva kola, nebo dokonce plyn ubere. Kdyz budu mit 4x4, tak to auto bude schopne ten vykon vyuzit i ve slozitejchich podminkach.

    Petr Broža
    15. května • 19:23

    Ze zadokolky určitě strach mít nemusíš. Někdy v budoucnu bych do jetého BMW 3 (favorit je zatím 320i nebo 320d, podle toho, co bude fin. výhodnější) šel - stávající generace je prostě moje gusto, pro mne je to zkrátka nejlepší auto této třídy  Upřednostňuji pohon zadní nápravy; zimy není třeba se bát, když jsem testoval 320i, bylo docela hnusné počasí, sněžilo, pršelo, všude rozbředlý sníh a pohon zadních kol problém nebyl.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:52

    Ze bys me nakonec presvedcil a ja rozbil prasatko, nebo se spis kouknul po nejakem vystavenem kousku za dobrou cenu? )

    Petr Broža
    15. května • 20:45

    Já tě nepotřebuji přesvědčovat, já jen říkám, co bude můj další vůz, pokud finance dovolí

    Bob
    16. května • 20:01

    Jaké kupování auta, když furt něco půjčujou na testování?

    tibor
    15. května • 17:01

    Urcite mate pravdu,bude to srovnatelny s benzinem a bude mit i prijatelnou spotrebu,ale pocitove mi je blizsi turbo benzin,ta 1,8t od vw je dobra,ale kdo se neprojel v saabu prisel o skveli zazitek,udelejte test saaba 9-3 nebo 9-5 aero a muzeme srovnavat,rekl bych,ze takovy pocit jizdy u tohoto diesla ani zadneho jineho mit nebudeteAle rikam je to muj pocit z turbo benzinu a za diesela bych ho nevimenil...ikdyz ho nemam

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    Leonardo Cupranek
    15. května • 19:03

    Ja naprosto verim, ze Saab jezdi skvele. Bohuzel ten nejmensi a nejslabsi stoji v zakladu melouna, takze to je trochu jina kategorie. Je to vlastne i drazsi, nez BMW, protoze trojkova rada zacina cenove nize.

    Ja bych taky chtel Saaba s turbobenzinem, nebo mozna radeji Audi Quattro s 2.7 Turbo V6. Ale takovou investici bych si asi neospravedlnil. Ani vnitrne, natoz pred rodinou ;-(((   A bohuzel zadna firma mi ho nekoupi - podle me naprosta vetsina techto aut je koupena na firmu, protoze pro stredni ci vetsi firmu dat treba 50 tisic mesicne na leasing (tedy do nakladu) neni takove drama. Toledo jsem si bohuzel kupoval za svoje a to boli !   Na vypise a v historii zustatku to udela takovy neprijemny schod v cashflow )

    tibor
    16. května • 23:50

    zacina na 850,000 a to s 2,0t nebo 1,8t...asi je to dost,ale myslim,ze je konkurence schopny,podotykam je to saab 9-3 sportsedan.,9-50zacina na 1,000,000kc,coz je dost

    Leonardo Cupranek
    17. května • 0:24

    1.8i 90kW stoji v zakladni vybave 800 tisic.

    1.8T 110kW stoji v zakladni vybave 890 a ve vybave Vector 1.034 milionu.

    2.0t 129kW stoji v zakladu 995 a ve Vectoru 1102000Kc.

    2.2TS 154kW stoji 1164000Kc.

    Diesel 2.2TiD s pochybnym vykonem 92kW stoji v zakladu 888 a ve Vectoru 1034000Kc.

    Je to urcite dobry auto, ale drahy. Pokud na to nekdo ma, je to prima volba - zejmena to 2.2TS, diesel bych od nich nebral. Vydolovat z 2.2 litru jen 92kW je dost ostuda. Ja ale na Saaba nemam a tak volim lidovky:

    - Toledo 1.9 TDI 110kW 6Speed ve vybave sport za 700, ve vybave Signo za 740 (moje soucasna volba).
    - Toledo 1.8T 132kW 6Speed za 650
    - Leon 2.8 VR6 4x4 150kW 6Speed za 955
    - Leon 1.8 20vT 165kW (!) 6Speed za 950

     

     

    lubos
    17. května • 18:28

    Ten 6valcovej trilitr diesel je uz jina vec. A nekde jsem videl tuning na 180kw (nebo vice?).

    tibor
    17. května • 16:11

    No ten diesel je od opela takze to bude nic moc,ale ty benzinaky jsou uzasny,sice jsem nejel nejvykonejsim saabem,ale verim,ze to bude stat za toJinak seat mi nic nerikaa to toledo v ty vybave signo je taky dost drahyA ten leon je primo predrazenej ikdyz ma vr6,jde oto,ze seat je oproti saabu ve vsem horsi,a pokud jsi soudny musis to uznat,chce to se projet a pak srovnavatJa jezdim ted citroenem xsarou vtr 1,6 80kw,coz je uplny prumer,ale mel jsem saaba,skodu,renaulta,vw a dnes lituju,ze jsem toho saabika prodal,ono to bylo asi nejlepsi auto co jsem meljinak se podivej treba na audinu a3,maly auto a cenove s vybavou skoro na urovni velkyho saaba,takze jde i o image znacky a saab,volvo,audi to jsou pojmy,kdezto seat,citroen,skoda,renault,fiat,opel,ford jsou ciste spotrebni a masovy zbozi,takze je jasny,ze za cenu prumerne vybaveneho saabu dostanu vic nez dobre vybaveny seat atd.takhle myslim nejde moc dobre srovnavat

    lubos
    17. května • 18:28

    Saab ale neni sportovni auto. Kdyz tak Subaru Impreza.

    tibor
    17. května • 19:50

    Psal jsem sportovne ladeny,podivej se co nabizi za motory,kdyz se mezi sportovne ladeny vozy radi i audi s a3 nevim proc by saab neSamozrejme,ze saab neni zadny sport!ale mezi luxusnimi vozy je sportovne ladeny

    Leonardo Cupranek
    17. května • 16:33

    1) Audi A3 a Seat Leon (stejne generace) se lisi jen zcela minimalne - tak tim image. Seaty teto tridy se proste montuji v Belgii z dilu Audi a VW, ja mam v technicaku napsano, ze vyrobcem motoru je Audi AG. Samozrejme nejake rozdily jsou, ale obecne jde spis o to, ze si za kazdej ten audinovej krouzek na masce priplacis alespon 60000Kc. Ale at se v tom aute kouknes na jakejkoli dil, je na nem dvojznak VW/Audi. Napis Seat a MadeInSpain se objevil akorat na zasterkach.

    2) Nezpochybnuju kvality Saabu - je to spicka za spickove penize. Vem si, ze Toledo zacina nekde pod 500000Kc.

    tibor
    17. května • 17:31

    ja verim,ze leon a a3 jdou srovnat,a treba leon je hezkej,sportovne ladenej a i dobre zpracovanej,akorat dnes trochu zastaralej,jinak ja mam na svym citrousi nemecky dily,treba bosch,jsou tam belgicky dily atd.a trba saab si podle mych informaci hlida svoji suverenitu a krome toho dieslu a podvozku,ktery je ovsem radikalne prepracovany nic neprijima.kdezto opel ma od saabu operky a nejaky bezpecnosti prvky a i turbo motory...k tomu dvojznaku vw/audi,tak to ma i oktavka atd.proste je to vramci koncernu tak se usetri vyrobni naklady.Ale kdybych mel na vyber mezi toledem,leonem nebo a3 sahnu po audine,ikdyz by byla drazsi...Proste opakuju seat,opel,citroen,ford,skoda srovnatelny zpracovani,kvalita a jizdni vlastnosti a vyber aut ruznych trid,tedy masovy auta,kdezto saab,volvo,bmw,mercedes tezi prave z toho,ze delaji sportovne ladena vysoce kvalitni auta,ktera jsou bohuzel pro nas prumerne jaksi nedostupna

    tibor
    15. května • 19:37

    ja jsem,ale mluvil i o 10 a vice let starych saabech!!!Ty sezenes v pohode do 250,000 a to v nejvyssi vybave a s turbem,a projed se takhle starym autem a treba nejakym novejsim dieslem od vw,ja jsem jel 1,9tdi 150koni a ten staricky saab byl vazne lepsi,ale tohle neni o cislech,ale o pocitu z jizdy,zrychleni,pruznosti a sportovniho chovani,byla to stara 900 1.generace s 2,0t,nevim presne kw,ale 130 urcite...

    Petr Broža
    15. května • 19:48

    Pocitově je turbobenzín lepší než turbonafta... Ale turbonafta začíná dotahovat...

    lubos
    17. května • 18:24

    Pocitove ? Snad i vykonove, turbobenzin ma vykon, kroutak, a vysoke otacky.
    No, vyvoj sice jede kupredu, ale to i u benzinu. Ale spis je to tak, ze diesel se prosazuje, kvuli nizsi spotrebe. A pak .. kdyz bude 90% aut dieselu, stat hezky zvedne spotrebni dan a bude vymalovano .. a jede se od zacatku.

    Petr Broža
    15. května • 18:13

    Ano, já srovnávám atmosférický benzín a turbonaftu - tedy to, mezi čímž se rozhoduje většina kupujících. Turbobenzín tvoří u nás minoritu, která není tak běžná, jako atmosférický benzín. Naopak, téměř každá nafta, která se prodá, je v turbu; výjimku tvoří motory SDI od VW, kterých tu vážně moc nejezdí.

    PS. Dosud jsem se také přikláněl na stranu benzínu, ale čím více aut s naftovými motory jsem projel, tím více chápu, že naftu si lidé nekupují jen z ekonomických důvodů, ale pro lepší pocit z běžné jízdy.

    Dusan
    15. května • 9:26

    S kazdym motorem se jezdi jinak a musime prizbusobit jizdu motoru. Nema tudiz smysl porovnavat nejake zrychleni na nejaky prevodovy stupen. Jedine realne porovnani je zrychleni z 80 - 120km/hod tecka. Zadny predepsany rychlostni stupen, at kazdy radi jak mu vyhovuje.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 9:40

    Presne tak. Viz muj prispevek o kousek nize - srovnejme treba stejne vykonne Toledo 1.9 TDI 110kW a benzinovou Mazdu 3  2.0 110kW !

    ceckata anca
    15. května • 2:49

    Myslim ze turbobenzin to natre kazdenu dizlu a je uplne jedno co tam budete merat...potovnavat atmosfericky motor s turbomotorom je imho picovina. Turbo bude vzdy mat vacsie tlaky takze neporovnavajte tu jablka s hruskami fakt je to zcestne. To mozete rovno porovnavat komorkovy dizel s bugati veyronom 4turbo(opacna situacia)

    Leonardo Cupranek
    15. května • 9:42

    No, jak se to vezme. Atmosfericky benzin s preplnovanym dieselem se srovnava hlavne proto, ze 95% benzinaku PROSTE JE ATMOSFERICKYCH a temer 100% novych naftaku je preplnovanych. Takze porovnavejme neco realne existujiciho - tedy treba Toledo TDI s Mazdou 3 2.0 110kW - viz muj prispevek nize.

    lubos
    17. května • 18:18

    Spravne. Jenomze, to srovnavani nekdy leze do oblasti, kde to uz skutecne jsou hrusky a jablka.

    Petr Broža
    15. května • 16:15

    Přesně tak. To je důvod, proč porovnávám atmosfér. benzín s turbonaftou.

    Karizma
    15. května • 2:16

    Tady se pořád dokola řeší, co je naprosto jasné už při pohledu na základní tech. parametry jednotlivých motorů. Vyšší max. výkon=lepší akcelerace 0-xxx km/h, lepší max. dynamika a vyšší max. rychlost. Vyšší točivý moment v nižších otáčkách=lepší dynamika na vyšší převodové stupně a to se celé rovná tomu, že i slabší diesel je díky lepšímu výkonovému průběhu v nízkých otáčkách pro 99% řidičů dynamičtější. Z toho všeho vyplívá, že pokud se pružnost motoru měří metodou 60-100 na 4. a 80-120 na 5. je již předem v podobných srovnáních rozhodnuto o vítězi.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 9:45

    I kdyz se vezme srovnatelny diesel a srovnatelny benzin, muze byt akcelerace (natoz ta pruzna) i maximalka na strane dieselu. A to nejen na predepsany prevodovy stupen, ale pri jakemkoli razeni - viz muj prispevek nize, srovnavajici Toledo TDI a zde vcera recenzovanou Mazdu 3 2.0 110kW.

    tibor
    15. května • 2:02

    Ja povazuju za vrcholny zazitek jizdu v saabu 900 turbo coupeJel jsem v golfu s 1,9tdi 150koni a vysledek je podobny,ale abych pravdu rekl,na to ,ze ten saab byl o 8let starsi a mel natoceno pres 200,000km tak golf mu nestacil ve vsem!Proste to zrychleni,ta pruznost!?,Ten pocit!!! byl pro me vtom turbo benzinu lepsi a jaksi kultivovanejsi.Tim,ale nerikam,ze moderni naftaky benzinakum nestaci,rekl bych,ze dnes se jim uz dost vyrovnaji,obzvlaste ty od bmw

    Kubas
    15. května • 0:33

    Pokud kupuju srdcem, volím jednoznačně benzín - pokud volím rozumem, tak preferuju naftu. Nikdo mě nezvyklá v názoru, že ježdění s dobrým motorem na benzín je zábavnější než ježdění se srovnatelným dieselem. Nadruhou stranu všem myslícím tvorům je jasné, že jet 700km po dálnici, když auto točí 5500 otáček a žere 10 litrů není žádná slast.... Benzín prostě patří do aut jako Alfa, Subaru, BMW a pod.(o značkových sporťácích ani nemá cenu mluvit....). No a nafta je prima do klasických spotřebních aut (radši nebudu konkretizovat, abych nikoho neurazil....).

    Petr Broža
    15. května • 16:17

    No tím bych si nebyl tak jist. Stačí se projet BMW 320d/330d... Jedou skvěle, nežerou a mají na naftu skutečně špičkový zvuk. Pravda, kdo není omezen financemi, bude volit benzínový šestiválec... (tedy v BMW)

    E55
    16. května • 1:08

    kdyz neresite penize, sestivalce jsou pro vas nezbytny zaklad. volite spis vice nez sest valcu. uz jen kvuli chovani motoru v jakychkoli otackach, plynulejsimu zatahu, objem a pocet valcu je zaklad pohodlne jizdy, nikdy se vam nepojede tak dobre se stejne vykonym ctyr valcem, jako s o litr vetsim sestivalce o stejnem vykonu. zalezi na tom jaky preferujete styl jizdy a jake auto kupujete.
    ale naprosto s vami souhlasim ze sestivalcovy dieselovy trilitr od BMW ma asi nejlepsi nastup, chovani, charakteristiku jakou jsem kdy u dieselu zazil. dokonce i muj otec, ktery je naprostym zastancem benzinu se nechal 530d unest a presednul od konkurence k BMW. a pak ze stareho psa novym kouskum nenaucite.

    Petr Broža
    16. května • 7:39

    Přesně tak, šestiválcové naftové motory z velké části eliminují to, co lidé vytýkají naftovým čtyřválcům - nástup od nízkých otáček (1200-1500, kdy má turbo max. tlak), výkon až do necelých 5000 ot., kultivovanější zvuk atd... Jsem rád, že aspoň někdo se mnou souhlasí

    E55
    16. května • 11:55

    Rika se "vic hlav, vic vi" to plati i u aut. Nemam rad "kopave" ctyrvalce, ale pravdou je, ze vetsina lidi si ony ctyr valce kupuje. Ne kazdy muze zivit jine auto a ceska automobilka, pod direktivou nemeckeho koncernu moc ridicum, kteri chteji neco jineho nez ctyrvalec nejde vstrict. Ale to uz je zase jine tema.

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    Petr Broža
    16. května • 13:56

    Živit třílitrový nafťák není žádný problém; dlouhodobou spotřebu s BMW 330d mám 6,1 l  Horší je to ale s pořizovací cenou.

    E55
    16. května • 19:28

    živením nemyslím jen palivo ... pojistka, údržba .... ne každý si může dovolit pojistku 100 000 ročně. /teď nemluvím o BMW 530d/

    Petr Broža
    17. května • 16:37

    To je pravda, s tím je nutné při nákupu dražšího auta také počítat.

    Leonardo Cupranek
    17. května • 18:48

    Chtel bych se jen zeptat, co v te tabulce jednitlivych verzi BMW znamena to rozliseni na hnede a zlute sloupce...

    Petr Broža
    19. května • 9:05

    Stejnou barvou jsou označeny výkonově podobné verze.

    Leonardo Cupranek
    15. května • 9:46

    Otazka je, co je ten "srovnatelny diesel".

    Palo
    14. května • 23:11

    Konečně někdo ukázal těm zabedněncům, že nafta nepatří do kamen  Benzín nemá šanci, točí, žere a je hlučnej Moje příští auto bude v naftě. Ale asi ne bavorák

    ACE
    16. května • 17:26

    Srovnejte oba motory s turbem a nebo oba bez turba. Takhle je to vůči benzínu unfér.

    efa
    17. května • 7:17

    Konečne myšlienka, ktorá vystihuje podstatu porovnania. Nafťák bez turba je len slabý odvar.

    PeterL
    16. května • 22:14

    rebríček najdiskutovaneších tém vo svete:

    1. Benzín alebo nafta

    2. - 10. Potraty, Irak a všetko ostatné

    Doporučujeme

    Články odjinud