Korejci vzali posměváčkům vítr z plachet. V uznávané studii kvality jsou nejlepší

Že byste auta od Kie a Dodge automaticky nepovažovali za nejkvalitnější? Letošní výsledky studie J.D. Power to však naznačují.

Americká společnost J.D. Power už tradičně přináší výsledky studie kvality nově pořízených vozů. Letošní výsledky by přitom mohly kdekoho překvapit. První místo mezi značkami celkově si totiž odnáší korejská Kia a americký Dodge Podle měřítka počtu problému na stovku aut (PP100) za prvních 90 dní vlastnictví vozu si obě značky odnáší skóre 136 problémů.  

Zatímco Kia se za poslední roky kvalitou pořádně vyšvihla a automobilka nadále boří předsudky okolo korejských vozů, u Dodge je prvenství ve studii docela překvapivé s ohlédnutím na celou americkou produkci – jde o první vítězství domácí značky za 44leté provádění tohoto průzkumu.

Kia má novou manuální převodovku pro mild-hybridy. Motor díky ní zhasíná za jízdy

Kia má novou manuální převodovku pro mild-hybridy. Motor díky ní zhasíná za jízdy

Na prvních příčkách kvality mezi jednotlivými modely se od Kie postavilo třeba malé Forte, crossover Soul, také větší SUV Sorento (Soul i Sorento koupíte i v ČR), zatímco u Dodge se nahoře držel Charger nebo SUV Durango. Třetí příčky mezi automobilkami s celkem 141 problémy na stovku aut pak dosáhly společně Chevrolet a Ram.

Málo závad oproti celkovému průměru 166 problémů pak zmiňuje studie také u značek Genesis (142 problémů), Mitsubishi (148), Buick (150), přičemž takový Volkswagen skončil se 151 problémy a Hyundai těsně za ním s počtem 152. Na druhou stranu pod průměrem se nacházel domácí Ford (174), ale také německá prémie ve formě BMW (176), Porsche (186), Mercedes-Benz (202) a Audi (225).

Chcete pracovat pro Teslu? Nakreslete radikální auto pro Čínu a držte si palce

Chcete pracovat pro Teslu? Nakreslete radikální auto pro Čínu a držte si palce

Vůbec nejhorší skóre si nicméně odnesla Tesla s počtem 250 problémů. Zde je ovšem nutné přihlédnout na fakt, že výsledek nelze podle J.D. Power považovat za oficiální. V 15 státech USA totiž Tesla neposkytla společnosti svolení k průzkumu u zákazníků. V rámci studie tedy nesplnila společná pravidla a na výsledek nelze pohlížet stejně jako u ostatních automobilek.

Na nejkvalitnější vozy v rámci různých segmentů podle J.D. Power se můžete podívat v galerii. Níže je pořadí deseti nejlepších automobilek.

Průzkum J.D. Power 2020: 10 značek s nejkvalitnějšími vozy 
Značka PP100
(počet problémů na 100 aut)
Kia 136
Dodge 136
Chevrolet 141
Ram 141
Genesis 142
Mitsubishi 148
Buick  150
GMC 151
Volkswagen 152
Hyundai 153
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků
S elektrickou Mazdou MX-30 poprvé v Česku: Když to musí být, ať je to takhle!

Mazda MX-30

Nenechejte se zmást německou espézetkou. Novou Mazdu MX-30 jsme poprvé zkoušeli na českých silnicích a doslova nás nadchla!

2.  7.  2020 | Jan Mička | 34 příspěvků