Japonské automobilky měří radiaci, bojí se odlivu zákazníků

Honda, Toyota a Nissan se bojí, že by se od nich hlavně v USA mohli odvrátit zákazníci. Ty by k nezájmu o japonské vozy mohla vést obava, že automobily budou kontaminované. Proto se výrobci rozhodli, že je sami začnou kontrolovat. Vyhlásili, že vozy, které by mohly ohrozit zdraví přepravců, prodejců a v konečné fázi i zákazníků nikdy neopustí zemi.

„Objevuje se samozřejmě spousta dezinformací a fám. Za nás ale mohu slíbit, že budeme monitorovat všechny naše přístavy a naše vozy. Zajistíme, aby se do Spojených států nedostal jediný vůz, na němž by ulpěla byť jen částečka radioaktivního materiálu,“ řekl Dave Reuter, jeden z představitelů společnosti Nissan USA, v telefonickém rozhovoru s Automotive News.

Nissan dnes, Toyota a Honda zítra

Nissan oznámil, že dnes obnoví v omezené míře provoz v pěti japonských závodech. Nejprve zahájí výrobu náhradních dílů a komponentů pro zahraniční produkci. Výrobu aut chce obnovit ve čtvrtek. Delší dobu ale bude trvat obnova závodu na motory v Iwaki.

Honda chce zahájit výrobu dílů pro montážní závody v zahraničí v tomto týdnu, stejně tak i největší světová automobilka Toyota. Ta nechá všech svých 12 hlavních montážních závodů v Japonsku zavřených do zítra. Všechny japonské automobilky by se měly vrátit k plnému provozu do konce měsíce.

Podle makléřské společnosti Nomura bude mít zemětřesení pouze omezený dopad na zisky japonských automobilek. Je to proto, že Toyota v Japonsku vyrábí jen o málo více než třetinu svých automobilů, u Nissanu a Hondy činí podíl japonské produkce méně než čtvrtinu.
 

Honda

Japonská Honda vedle automobilů a motocyklů vyrábí také samostatné motory, elektrogenerátory nebo zahradní techniku. Společnost založil v roce 1948 Soichiro Honda. Od roku 1950 to je největší světový výrobce motocyklů.

Honda Civic • Honda Jazz • Honda CR-V • Honda HR-V • Honda NSX • Honda E

Doporučujeme

Články odjinud