Japonská auta útočí na Ameriku

Zatímco tradiční američtí výrobci jako General Motors (a jeho „filiálky“) nebo Ford na svém domácím trhu začínají ztrácet, japonská auta se šíří doslova jako epidemie (v pozitivním slova smyslu). V loňském roce získali japonští výrobci už 35 procent trhu a je to znát, když se projedete po tamních ulicích, bude často potkávat hondy, toyoty, acury nebo lexusy. Začínají se rozšiřovat ve větší míře také mazdy nebo infiniti, hned v závěsu jsou korejské značky Hyundai a Kia; Daewoo je zastoupeno pod značkou Chevrolet. (V USA se nerozlišuje asijský a americký Chevrolet, je zde prezentován jako jediná značka.)

Oproti tomu General Motors a Ford jsou nuceni snižovat výrobu (GM o 7,1 %, Ford o 7,7 %) a rovněž zlevňovat auta, kterých jsou sklady plné. Např. GM prodával v prosinci loňského roku auta s průměrnou slevou osm tisíc dolarů. Jen Chrysler/Dodge (patří do koncernu Daimler-Chrysler) nemá s prodejem problémy. Naopak japonské automobilky hodlají prodeje letos ještě zvýšit, Toyota např. počítá s růstem o pět procent. Důvodem, proč si Američané kupují japonská auta, je jejich spolehlivost. Důkazem budiž třeba anketa J.D.Power, kde je Toyota už několik let na první místě.

Problémy na americkém trhu mají kromě domácích koncernů GM a Ford také evropští výrobci. Nejsou totiž tak pružní a draví jako japonské automobilky a navíc jim nesvědčí současný kurz eura a dolaru, který je velmi nevýhodný pro export z Unie. Ceny musely jít dolů stejně jako zisky.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 38 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků