Japonská auta útočí na Ameriku

Zatímco tradiční američtí výrobci jako General Motors (a jeho „filiálky“) nebo Ford na svém domácím trhu začínají ztrácet, japonská auta se šíří doslova jako epidemie (v pozitivním slova smyslu). V loňském roce získali japonští výrobci už 35 procent trhu a je to znát, když se projedete po tamních ulicích, bude často potkávat hondy, toyoty, acury nebo lexusy. Začínají se rozšiřovat ve větší míře také mazdy nebo infiniti, hned v závěsu jsou korejské značky Hyundai a Kia; Daewoo je zastoupeno pod značkou Chevrolet. (V USA se nerozlišuje asijský a americký Chevrolet, je zde prezentován jako jediná značka.)

Oproti tomu General Motors a Ford jsou nuceni snižovat výrobu (GM o 7,1 %, Ford o 7,7 %) a rovněž zlevňovat auta, kterých jsou sklady plné. Např. GM prodával v prosinci loňského roku auta s průměrnou slevou osm tisíc dolarů. Jen Chrysler/Dodge (patří do koncernu Daimler-Chrysler) nemá s prodejem problémy. Naopak japonské automobilky hodlají prodeje letos ještě zvýšit, Toyota např. počítá s růstem o pět procent. Důvodem, proč si Američané kupují japonská auta, je jejich spolehlivost. Důkazem budiž třeba anketa J.D.Power, kde je Toyota už několik let na první místě.

Problémy na americkém trhu mají kromě domácích koncernů GM a Ford také evropští výrobci. Nejsou totiž tak pružní a draví jako japonské automobilky a navíc jim nesvědčí současný kurz eura a dolaru, který je velmi nevýhodný pro export z Unie. Ceny musely jít dolů stejně jako zisky.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků