Japonská auta útočí na Ameriku

Zatímco tradiční američtí výrobci jako General Motors (a jeho „filiálky“) nebo Ford na svém domácím trhu začínají ztrácet, japonská auta se šíří doslova jako epidemie (v pozitivním slova smyslu). V loňském roce získali japonští výrobci už 35 procent trhu a je to znát, když se projedete po tamních ulicích, bude často potkávat hondy, toyoty, acury nebo lexusy. Začínají se rozšiřovat ve větší míře také mazdy nebo infiniti, hned v závěsu jsou korejské značky Hyundai a Kia; Daewoo je zastoupeno pod značkou Chevrolet. (V USA se nerozlišuje asijský a americký Chevrolet, je zde prezentován jako jediná značka.)

Oproti tomu General Motors a Ford jsou nuceni snižovat výrobu (GM o 7,1 %, Ford o 7,7 %) a rovněž zlevňovat auta, kterých jsou sklady plné. Např. GM prodával v prosinci loňského roku auta s průměrnou slevou osm tisíc dolarů. Jen Chrysler/Dodge (patří do koncernu Daimler-Chrysler) nemá s prodejem problémy. Naopak japonské automobilky hodlají prodeje letos ještě zvýšit, Toyota např. počítá s růstem o pět procent. Důvodem, proč si Američané kupují japonská auta, je jejich spolehlivost. Důkazem budiž třeba anketa J.D.Power, kde je Toyota už několik let na první místě.

Problémy na americkém trhu mají kromě domácích koncernů GM a Ford také evropští výrobci. Nejsou totiž tak pružní a draví jako japonské automobilky a navíc jim nesvědčí současný kurz eura a dolaru, který je velmi nevýhodný pro export z Unie. Ceny musely jít dolů stejně jako zisky.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků