Jaké povinnosti obnáší přepis vozidla?

Jaké povinnosti obnáší přepis vozidla?

Máte v plánu koupit ojeté auto a nevíte, co budete potřebovat k přepisu vozidla? Náš článek vám zodpoví na všechny otázky ohledně administrativního kolečka, které vás čeká. Naštěstí není přepis vozidla nijak složitý, stačí mít připravené všechny potřebné dokumenty.

Co s sebou vzít na registr vozidel

Nákup nového automobilu nebo motorky je zajisté okamžikem, na který se těšíte. Nezapomeňte však na několik pravidel, které se k takovému kroku váží. Jedním z nich je přepis vozidla na nového majitele nebo provozovatele na registru vozidel. Zvládnete to i sami, pokud vám prodejce dodá úředně ověřenou plnou moc k přepisu vozidla (vzor ke stažení najdete v odkazu). Co všechno budete k přepisu vozidla potřebovat?

  • Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele motorového vozidla,

  • podepsanou kupní/darovací smlouvu,

  • velký a malý technický průkaz,

  • přítomnost prodávajícího nebo jeho úředně ověřenou plnou moc,

  • průkaz totožnosti, řidičský průkaz (případně také výpis z obchodního rejstříku u právnických osob, živnostenský list nebo koncesní listinu u živnostníků),

  • protokol o evidenční kontrole (starý maximálně 30 dní),

  • doklad o zaplacení povinného ručení (zelenou kartu).

Stačí jen jedna návštěva úřadu

Odhlášení a přihlášení auta na nového majitele nebo provozovatele můžete provést během jedné návštěvy příslušného úřadu registrujícího vozidla – v místě bydliště původního majitele. Pokud úkony rozdělíte, musíte automobil či motorku přihlásit na nového majitele do 10 dnů po odhlášení původního. Po zaplacení poplatků za převod auta (800 Kč) a případně i ekodaně pak bude vaše žádost vyřízena.

Před převodem musíte mít nové povinné ručení

Před přihlášením vozu na nového majitele by měl prodávající zrušit své povinné ručení. Následně si nový majitel sjedná vlastní pojistku – výběr vám usnadní internetové srovnávače povinného ručení, které přehledně srovnají produkty od několika pojišťoven najednou. Z pohodlí domova si tak nové povinné ručení nejen vyberete, ale rovnou i sjednáte a zaplatíte.

Mějte s sebou všechny požadované dokumenty

Převod vozu na nového vlastníka není nikterak složitý, ale nějaký čas vám zabere. Předem si sežeňte všechny potřebné dokumenty, ať nemusíte na úřad několikrát. Pokud budete mít podepsanou od prodávajícího plnou moc, můžete veškeré úkony přepisu zvládnout sami.

Doporučujeme

Články odjinud