Jaké ojetiny se nejvíce prodávají ve střední Evropě?

Také díky tomu, že společnost AAA Auto působí hned v několika státech, mohla vzniknout vcelku zajímavá statistika prodejů ojetých vozů ve střední Evropě. Na základě analýzy prodejů ojetin v autobazarech této společnosti u nás, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku tak víme, o jaká auta je největší zájem.

Vůbec nejžádanějším vozem je pětidveřový liftback v šedé, nebo stříbrné barvě, s benzínovým motorem a cenou okolo 6 000 eur (tedy zhruba 165 tis. Kč). Pokud jsou tyto vlastnosti spojeny pod značkou Škoda, Renault, Ford, Opel nebo Peugeot jedná se o vůbec nejlepší prodejní artikl.

Samozřejmostí je pak to, že v určitých zemích dominují místní značky, které se tak mírně odchylují od průměru statistik. V Česku jdou tak nejvíce na odbyt Škodovky a např. v Rumunsku Dacie.

Stejně tak i barva vozu závisí na regionu. U nás a na Slovensku vládne stříbrná a červená, v Maďarsku se tyto barvy příliš neprodávají a dominuje zde černá. V Rumunsku a Polsku pak vládne stříbrná a modrá.

I když se to nemusí zdát, naftové motory v prodejích prim nehrají nikde. U nás se podílí tyto vozy třiceti procenty na prodejích, v Rumunsku 49 procenty, v Polsku 26 procenty, v Maďarsku 16 procenty a na Slovensku 19 procenty.

Velmi specifický je i průměrný věk prodávaných vozů. Auta ve věku do tří let se nejlépe prodávají v Rumunsku, kde je to ovšem způsobeno daňovým zvýhodněním při nákupu novějších aut. 34 procent rumunských zákazníků sáhlo právě po voze do tří let věku. U nás a v Polsku tvořily prodeje těchto vozů jen 18 procent, v Maďarsku 16 procent a na Slovensku 12 procent.

A o tom, že jsem opravdu národem chalupářů hovoří fakt, že se u nás prodává 3 x více vozů kombi, než v Maďarsku a na prodejích se podílí dvaceti procenty. V takovém Rumunsku pak vládnou sedany s podílem 27 procent. Ve všech zemích pak vládnou prodeje pětidveřových hatchbacků.

Jak se tedy ukazuje, i když jsme s ostatními státy v úzkém kontaktů, bývá tamní prodejní klima dost odlišné. A to, co se dobře prodává u nás, může být za kopcem vcelku propadák.

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

včera | Jan Mička | 20 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 13 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky