Jak upevnit značku

Nové předpisy nejen odstranily starý název „státní poznávací značka“ a nahradily ho pojmem „registrační značka“, ale stanovily její nový vzhled a také způsob upevnění.
Jak upevnit značku

Právě upevnění podle nového předpisu se ještě nevžilo a přetrvává letmé uchycení do nejrůznějších, zejména reklamních, podkladů. Policie začíná nově upevněné značky kontrolovat – takže jak to má být správně?

Hlavním smyslem úpravy je, aby se značky nedaly tak lehko sejmout, hlavně zloději. Tabulka tedy musí být umístěna takovým způsobem, aby nedošlo k její ztrátě. Pro upevnění je třeba použít nýtů nebo šroubů. Místo pro umístění nýtů nebo šroubů musí být voleno tak, aby části nýtů a šroubů, které zůstávají na povrchu tabulky registrační značky, nenarušily čitelnost registrační značky nebo nezměnily jednotlivé znaky registrační značky. Tyto části nýtů a šroubů musejí být povrchově upraveny tak, aby jejich barevné provedení bylo přibližně shodné s podkladem tabulky registrační značky.

Tabulka musí být na vozidlo umístěna přibližně vodorovně k vozovce. Na tabulku registrační značky ani do její těsné blízkosti nesmí být umístěny žádné nápisy nebo vyobrazení, které by narušily její čitelnost nebo rozlišovací schopnost. Tabulka registrační značky musí být s výjimkou mopedů, motocyklů a motorových tříkolek, umístěna vpředu a vzadu. Její místo je vpředu uprostřed nebo s výjimkou osobních vozidel vlevo a vzadu uprostřed nebo vlevo. Na přípojných vozidlech pouze vzadu uprostřed nebo vlevo. Vpředu musí být tabulka umístěna tak, aby její spodní hrana nebyla níže než 200 mm a vzadu níže než 300 mm od roviny vozovky. Horní hrana tabulky registrační značky umístěné na vozidle nesmí být výše než 1250 mm od roviny vozovky.

Moped, motocykl a motorová tříkolka jsou vybaveny pouze jednou tabulkou umístěnou vzadu uprostřed. Musí být umístěna kolmo nebo skloněná ne více než 30 stupňů vpřed a ne více než 15 stupňů vzad od roviny kolmé k podélné ose vozidla.

Z obecných předpisů je možná udělat výjimku, ale ta musí být schválena při registraci vozidla a zapsána do technického průkazu.

Tabulka pro jednorázové použití s omezenou platností musí být umístěna na vozidle jen vzadu. Nemusí to být v místě určeném pro umístění tabulky registrační značky a nemusí být osvětlena.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

dnes | Milan Lažanský
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků