Jak upevnit značku

Nové předpisy nejen odstranily starý název „státní poznávací značka“ a nahradily ho pojmem „registrační značka“, ale stanovily její nový vzhled a také způsob upevnění.
Jak upevnit značku

Právě upevnění podle nového předpisu se ještě nevžilo a přetrvává letmé uchycení do nejrůznějších, zejména reklamních, podkladů. Policie začíná nově upevněné značky kontrolovat – takže jak to má být správně?

Hlavním smyslem úpravy je, aby se značky nedaly tak lehko sejmout, hlavně zloději. Tabulka tedy musí být umístěna takovým způsobem, aby nedošlo k její ztrátě. Pro upevnění je třeba použít nýtů nebo šroubů. Místo pro umístění nýtů nebo šroubů musí být voleno tak, aby části nýtů a šroubů, které zůstávají na povrchu tabulky registrační značky, nenarušily čitelnost registrační značky nebo nezměnily jednotlivé znaky registrační značky. Tyto části nýtů a šroubů musejí být povrchově upraveny tak, aby jejich barevné provedení bylo přibližně shodné s podkladem tabulky registrační značky.

Tabulka musí být na vozidlo umístěna přibližně vodorovně k vozovce. Na tabulku registrační značky ani do její těsné blízkosti nesmí být umístěny žádné nápisy nebo vyobrazení, které by narušily její čitelnost nebo rozlišovací schopnost. Tabulka registrační značky musí být s výjimkou mopedů, motocyklů a motorových tříkolek, umístěna vpředu a vzadu. Její místo je vpředu uprostřed nebo s výjimkou osobních vozidel vlevo a vzadu uprostřed nebo vlevo. Na přípojných vozidlech pouze vzadu uprostřed nebo vlevo. Vpředu musí být tabulka umístěna tak, aby její spodní hrana nebyla níže než 200 mm a vzadu níže než 300 mm od roviny vozovky. Horní hrana tabulky registrační značky umístěné na vozidle nesmí být výše než 1250 mm od roviny vozovky.

Moped, motocykl a motorová tříkolka jsou vybaveny pouze jednou tabulkou umístěnou vzadu uprostřed. Musí být umístěna kolmo nebo skloněná ne více než 30 stupňů vpřed a ne více než 15 stupňů vzad od roviny kolmé k podélné ose vozidla.

Z obecných předpisů je možná udělat výjimku, ale ta musí být schválena při registraci vozidla a zapsána do technického průkazu.

Tabulka pro jednorázové použití s omezenou platností musí být umístěna na vozidle jen vzadu. Nemusí to být v místě určeném pro umístění tabulky registrační značky a nemusí být osvětlena.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 53 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků