Jak upevnit značku

Nové předpisy nejen odstranily starý název „státní poznávací značka“ a nahradily ho pojmem „registrační značka“, ale stanovily její nový vzhled a také způsob upevnění.
Jak upevnit značku

Právě upevnění podle nového předpisu se ještě nevžilo a přetrvává letmé uchycení do nejrůznějších, zejména reklamních, podkladů. Policie začíná nově upevněné značky kontrolovat – takže jak to má být správně?

Hlavním smyslem úpravy je, aby se značky nedaly tak lehko sejmout, hlavně zloději. Tabulka tedy musí být umístěna takovým způsobem, aby nedošlo k její ztrátě. Pro upevnění je třeba použít nýtů nebo šroubů. Místo pro umístění nýtů nebo šroubů musí být voleno tak, aby části nýtů a šroubů, které zůstávají na povrchu tabulky registrační značky, nenarušily čitelnost registrační značky nebo nezměnily jednotlivé znaky registrační značky. Tyto části nýtů a šroubů musejí být povrchově upraveny tak, aby jejich barevné provedení bylo přibližně shodné s podkladem tabulky registrační značky.

Tabulka musí být na vozidlo umístěna přibližně vodorovně k vozovce. Na tabulku registrační značky ani do její těsné blízkosti nesmí být umístěny žádné nápisy nebo vyobrazení, které by narušily její čitelnost nebo rozlišovací schopnost. Tabulka registrační značky musí být s výjimkou mopedů, motocyklů a motorových tříkolek, umístěna vpředu a vzadu. Její místo je vpředu uprostřed nebo s výjimkou osobních vozidel vlevo a vzadu uprostřed nebo vlevo. Na přípojných vozidlech pouze vzadu uprostřed nebo vlevo. Vpředu musí být tabulka umístěna tak, aby její spodní hrana nebyla níže než 200 mm a vzadu níže než 300 mm od roviny vozovky. Horní hrana tabulky registrační značky umístěné na vozidle nesmí být výše než 1250 mm od roviny vozovky.

Moped, motocykl a motorová tříkolka jsou vybaveny pouze jednou tabulkou umístěnou vzadu uprostřed. Musí být umístěna kolmo nebo skloněná ne více než 30 stupňů vpřed a ne více než 15 stupňů vzad od roviny kolmé k podélné ose vozidla.

Z obecných předpisů je možná udělat výjimku, ale ta musí být schválena při registraci vozidla a zapsána do technického průkazu.

Tabulka pro jednorázové použití s omezenou platností musí být umístěna na vozidle jen vzadu. Nemusí to být v místě určeném pro umístění tabulky registrační značky a nemusí být osvětlena.

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

dnes | Milan Lažanský
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 33 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků