Největší problém elektromobilů si příliš neuvědomujeme. Následky bývají fatální

S postupným rozšiřováním elektromobilů na cestách se stále častěji objevuje otázka, jak postupovat při jejich požáru. Celý proces totiž přináší úplně nová rizika ve srovnání se vzplanutím auta se spalovacím motorem.

Nutnost či trend elektrifikace už dnes zasáhl takřka každou velkou automobilku a následující léta máme očekávat stále větší počet plně elektrických či hybridních vozů na silnicích. Současné předpovědi pro ČR například uvádějí, že zatímco nyní po našich silnicích jezdí pár tisíc elektromobilů, do roku 2030 jejich počet vzroste na statisíce.

Děsivý crash test mimo zavedené normy. Slisovaný Leaf si vedl překvapivě dobře

Děsivý crash test mimo zavedené normy. Slisovaný Leaf si vedl překvapivě dobře

S tím ovšem dojde také na zvýšení počtu případů, kdy se tato vozidla dostanou do nesnází a začnou hořet. Přístup k hašení elektrifikovaných vozů se přitom velice liší od normálních vozů se spalovacími motory. Nejen hasiči, ale také samotní majitelé by tedy měli vědět, jak v takové situaci správně a bezpečně postupovat.  

Co když začne hořet elektromobil?

Kouř, viditelné plameny z pod kapoty, pohotové vytažení hasicího přístroje a opatrný zásah pod lehce otevřenou kapotu či na další místo, kde vzniká požár. Každý řidič si v hlavě umí představit hrdinskou záchranu svého auta se spalovacím motorem. V případě elektromobilů či hybridů, ale nemusí ani pohotové reakce stačit, nehledě na to, že hořící elektrické auto je mnohem nebezpečnější.

Za 10 minut dojezd 480 kilometrů. Vědci z Kanady pracují na nové generaci baterií

Za 10 minut dojezd 480 kilometrů. Vědci z Kanady pracují na nové generaci baterií

Vypusťme nyní scénář těžké nehody, následkem níž začne auto hořet. Není překvapením, že například elektromobily Tesly mají tendenci vzplanout i bez zjevné příčiny, takových případů se již objevila celá řada. Snažit se ale hasit elektromobil vlastními silami se raději vůbec nedoporučuje. Hlavním problémem jsou totiž samotné baterie vozu.

S chemikáliemi unikajícími z poškozených baterií je pravděpodobné mnohem rychlejší šíření požáru a také jeho vyšší intenzita. Co se tedy může zprvu zdát jako zvladatelný problém, se může v řádu vteřin proměnit v životně nebezpečnou situaci. Při hoření baterií se navíc uvolňují toxické plyny a možným poškozením vysokonapěťové sítě vozu hrozí úraz či zabití elektřinou při manipulaci s částmi vozu. U baterií je také vysoká pravděpodobnost opětovného vzplanutí (viz níže), a to i desítky hodin po uhašení vozu.

Britové našli cestu, jak udělat elektromobil nebo hybrid snad z každého auta

Britové našli cestu, jak udělat elektromobil nebo hybrid snad z každého auta

Výčtem těchto rizik tedy pro majitele a pasažéry elektromobilů vychází, že nejbezpečnějším postupem je i při pouhém náznaku vzniku požáru (třeba jen podezřelém zaznamenání kouře) pokud možno vozidlo bezpečně odstavit, vypnout, opustit do bezpečné vzdálenosti a rychle volat hasiče. Všichni si totiž uvědomujeme, že život a zdraví má nevyčíslitelnou cenu oproti novému elektromobilu.

Školení hasičů probíhají, Tesla má vlastní manuál

Mnohem horší situaci řeší samotní hasiči, navíc, když musí s ohledem na výše zmíněná rizika nejprve z hořícího vozu po nehodě vyprošťovat cestující. Naštěstí přípravy jednotek na tyto případy již probíhají a hašení elektromobilů je tématem odborných seminářů, čemuž jdou naproti i samotní výrobci elektromobilů.

Škoda Citigoe iV vs. VW e-up!: Dražší sourozenec má v rukávu zajímavé eso

Škoda Citigoe iV vs. VW e-up!: Dražší sourozenec má v rukávu zajímavé eso

Tesla například vydala obsáhlý manuál, který nejbezpečnější a přesný postup hašení jejích vozidel popisuje. S jednotkami českých hasičů rovněž spolupracuje domácí Škoda Auto a další odborné instituce, výsledkem čehož by měla existovat podrobná metodika při likvidování požáru elektromobilů.

Zde se samozřejmě objevuje problém s rozdílnými konstrukcemi elektromobilů různých značek, a to třeba v případě nalezení bezpečných míst, kde mohou hasiči přerušit vysokonapěťový okruh vozu a které komponenty jsou na něj napojeny a kde se nachází. I když totiž vůz nezačne hořet, přerušení okruhu je klíčovým krokem snižujícím riziko úrazu elektřinou, než vůbec začnou hasiči z vozu vyprošťovat posádku.

Čtvrtá Gigafactory Tesly už má domov. Musk zvolil své oblíbené místo v Evropě

Čtvrtá Gigafactory Tesly už má domov. Musk zvolil své oblíbené místo v Evropě

Situování bateriového modulu obecně pod podlahu elektromobilů či k zadní nápravě hybridů pak znesnadňuje přístupnost hasičům k účinnému hašení. A mechanické přizvednutí vozu pro lepší přístup nemusí být zrovna bezpečné, jak uvádí právě manuál Tesly. Důrazně totiž popisuje čtyři možné body podlahy, za které lze auto bezpečné zvedat, jinak hrozí mechanické poškození modulu a další riziko vzplanutí.  

Je tudíž patrné, že hasiči musejí k likvidaci těchto požárů přistupovat ještě obezřetněji než v případě hašení vozů s prostým spalovacím motorem. To vše přitom ve větší časové tísni, nehledě na značně delší proces vedoucí ke kompletnímu uhašení vozu bez dalších rizik vznícení. Dalším aspektem je totiž mnohem vyšší množství vody, které je k uhašení hořícího elektromobilu nutné.

Tesla Model S je oficiálně na českém trhu. Konkurenta od Porsche drtí cenou i dojezdem

Tesla Model S je oficiálně na českém trhu. Konkurenta od Porsche drtí cenou i dojezdem

Uhašení baterie není krátký proces a vysoké riziko samovznícení poškozeného modulu vyžaduje zdlouhavé ochlazování prostoru, kde opětovně vzniká teplo. Hasičům se tak doporučuje používat termokamery pro lokalizování ohniska požáru a sledování, zda se daří komponenty chladit nebo jejich teplota nadále vzrůstá.

Riziko samovznícení však neopadá ani po zjevném uhašení požáru. Dle dostupné příručky od Tesly musí být uhašený elektromobil uložen na sledovaném otevřeném prostranství alespoň 24 hodin a minimálně 15 metrů od dalších objektů. Tyto instrukce navíc již padají také na odtahové služby, které s vozy po uhašení nakládají.

Nizozemsko bude nejpomalejším státem Evropy. Pomůže tím i elektromobilům

Nizozemsko bude nejpomalejším státem Evropy. Pomůže tím i elektromobilům

Kvůli reálnému riziku samovznícení vozu i desítky hodin po uhašení se proto už objevila řešení, která nedávají dalšímu požáru šanci, ale opět jsou mnohem nákladnější a časově náročnější než u klasických aut. V případě požáru BMW i8 v Nizozemsku a taky Tesly Model 3 v Rakousku tak byla auta po uhašení raději na 24 hodin až 3 dny (v případě Tesly) ponořena do kontejnerů s vodou.

Nakonec tak nejsou zavádějící informace, že k uhašení elektromobilů či hybridů je nutné opravdu velké množství vody. Přesněji k úplnému uhašení a ochlazení může být v určitých případech třeba až přes 11.000 litrů.

TEST Audi A3 Sportback 30 TDI S line: Náročné ho získat, snadné s ním žít

Audi A3 30 TDI S line

Čtvrtá generace Audi A3 oficiálně dorazila na český trh. Do testu jsme si vzali zajímavou verzi - kombinaci sportovní výbavy S Line a základního vznětového motoru 30 TDI (85 kW).

dnes | Vladimír Kadera | 4 příspěvky
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků