Jak si vedla Škoda Octavia v crash testu EuroNCAP?

Škoda Octavia se podrobila bariérovému testu EuroNCAP a získala čtyři hvězdičky z maximálního počtu pěti.
Jak si vedla Škoda Octavia v crash testu EuroNCAP?

Jak se testuje

Program hodnocení nových vozů Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) je mezinárodně uznávaný spotřebitelský test bezpečnosti nových vozidel podporovaný řadou státních institucí a nezávislých organizací. Cílem programu Euro NCAP je objektivní posouzení vozidel z hlediska pasivní bezpečnosti.

Zkoušené vozy jsou podrobeny čelnímu a bočnímu nárazu a nově také bočnímu nárazu na sloup (posledně jmenované se týká automobilů vybavených hlavovými airbagy). Nedílnou součástí zkoušek je rovněž zjištění stupně ohrožení chodců při střetu. Testy tak reprezentují nejčastější druhy nehod, při kterých dochází k poraněním.

Při zkouškách jsou na sedadlech umístěny zkušební figuríny vybavené množstvím senzorů, které zaznamenávají údaje nezbytné pro vyhodnocení výsledků testu. Ze získaných hodnot  jsou stanovována rizika poranění jednotlivých částí těl osob cestujících ve vozidle a z nich se poté vyhodnocuje celková míra bezpečnosti konkrétního vozu.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledky jednotlivých testů jsou vyjádřeny počtem bodů, přičemž za čelní náraz může vůz získat max. 16 bodů, za boční náraz rovněž nejvýše 16 bodů a navíc případně další 2 body za boční náraz na sloup. Výsledky jednotlivých zkoušek se sčítají, takže maximálně lze dosáhnout 34 bodů, které se pak přepočítají na hvězdičky. Pro zkoušky jsou obvykle vybírána vozidla v provedení s minimální sériovou výbavou, která jsou nabízena kdekoli v Evropské unii nezávisle na tom, zda jsou v nabídce další prvky výbavy pasivní bezpečnosti. To je případ Octavie, u níž jsou airbag spolujezdce a boční airbagy přirozeně k dispozici.

Spolu s Octavií byly testovány také BMW 3. řady, Citroën C5, Ford Mondeo, Hyundai Elantra, Opel Vectra, Peugeot 406 a Volvo S60. a dále byly ještě zkoušeny Alfa 147, Honda Stream, Peugeot 307 a Rover 25.

Jak si vedla Octavia

Škoda Octavia, jako vůz nižší střední třídy, je tak srovnávána s vozy, které jsou částečně o třídu výše. Pro test byla vybrána Octavia Ambiente s motorem 1.9 TDI/66 kW a s nejmenší dostupnou bezpečnostní výbavou. (tedy pouze s airbagem řidiče)

Škoda Octavia dosáhla v hodnocení Euro NCAP celkem 25 bodů, čemuž odpovídají čtyři hvězdičky. Při čelním nárazu dosáhla 10 a při bočním nárazu 15 bodů. V testu na ochranu chodců získala Škoda Octavia dvě hvězdičky, což je v současnosti standardní výsledek.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků