Jak šel čas se značkou ZETOR

Jak šel čas se značkou ZETOR

Značka ZETOR oslavuje v letošním roce 70 let své existence. Vydejte se prostřednictvím těchto řádků na krátký historický exkurz a seznamte se, jak plynul čas se značkou ZETOR. Možná se dozvíte nečekané, možná to pro vás bude příjemným připomenutím již známých skutečností. Traktor je ZETOR. Od roku 1946.

Historie značky ZETOR se začala psát v roce 1946, kdy byl v Brně v rámci společnosti Zbrojovka Brno vyroben první traktor. Nesl označení Z 25 a nadále nic nebránilo tomu, aby se rozjela sériová výroba těchto strojů. Traktory slavné značky ZETOR získaly svůj název spojením písmene „Z“, které reprezentovalo logo brněnské zbrojovky a „or“, což jsou poslední dvě písmena slova traktor. Sériová výroba traktorů ZETOR byla zahájena v roce 1946 a ve stejném roce došlo k registraci ochranné známky ZETOR. V roce 1952 se ZETOR přesunul na novou adresu v rámci Brna, do brněnské části Líšeň, kde se vyrábí traktory dodnes.

V druhé polovině 50. let přišel ZETOR jako první na světě s progresivní a jedinečnou koncepcí využití unifikovaných prvků při výrobě traktorů, představena tak byla Unifikovaná řada I.  V roce 1968 následovalo představení Unifikované řady II, jež přinesla v tehdejší době mnoho inovativních prvků a řešení – např. první bezpečnostní kabinu na světě s integrovaným zabezpečením proti převrácení, která byla umístěna na silentblocích. Nová kabina napomohla také ke snížení hluku v kabině pod 85 decibelů. Díky těmto novátorským postupům si značka ZETOR získala světový věhlas a dostala se na přední příčky světových výrobců traktorů. Netrvalo dlouho a v 70. letech světlo světa spatřil také první šestiválcový traktor ZETOR CRYSTAL 12011. V roce 1976 se ZETOR stal nejen názvem značky, ale i společnosti. Vývoj ve společnosti pokračoval dále a v roce 1991 byla představena Unifikovaná řada III, která po své inovaci na přelomu tisíciletí dostala obchodní označení ZETOR FORTERRA.

Přelom tisíciletí znamenal pro značku ZETOR zlomové období. Tradiční české značce zemědělské techniky hrozil reálný zánik, protože podnik vlastněný státem balancoval na pokraji bankrotu. V této době vstupuje do historie značky ZETOR slovenská společnost HTC holding a.s. a v červnu 2002 se stala majitelem ZETORU. Po vstupu nových vlastníků do společnosti byly investovány finanční prostředky do stabilizace firmy a její následné restrukturalizace.

Společnost ZETOR TRACTORS a.s. vytvořila v roce 2011 novou strategii budoucího směřování, jehož cílem bylo rozšíření stávajícího portfolia na šest modelových řad a obsažení výkonu od 50 do 200 koní, nábor odborníků do společnosti a začal být kladen důraz na kvalitu dealerské sítě na trzích, kde značka ZETOR působí. Tyto cíle společnost vyznává dodnes.

Za období posledních pěti let se společnost neustále posouvala vpřed a inovovala traktory. V roce 2012 byla představena FORTERRA HSX s reverzační převodovkou. V roce 2013 pak byla představena modelová řada MAJOR, která si okamžitě po svém uvedení získala řadu fanoušků a stala se nejprodávanějším traktorem na mnoha trzích. V roce 2014 byl představen model FORTERRA HD, který se stal nejsofistikovanějším traktorem. O novou FORTERRU HD byl velký zájem jak v médiích, tak na veletrzích v ČR i zahraničí.

Nejnovější přírůstek do rodiny ZETOR je model CRYSTAL, který byl představen v červnu 2015 a sklidil řadu pozitivních ohlasů u odborné veřejnosti. CRYSTAL je se svým šestiválcovým motorem a výkonem až 160 koní nejsilnějším ZETOREM v rámci produktového portfolia značky.

V rámci vývoje značky ZETOR směřuje a hledí do blízké budoucnosti. I z tohoto důvodu byl představen designový koncept ZETOR by Pininfarina, na kterém ZETOR TRACTORS a.s. spolupracoval s předním italským designovým studiem Pininfarina. Nový designový směr ZETOR by Pininfarina byl představen na Agritechnice a sklidil velký ohled v médiích, kde byl označen za nejvíce „sexy traktor“, „Ferrari traktor“ nebo „Nejsportovnější traktor na světě“. ZETOR by Pininfarina bude v horizontu několika nejbližších let aplikován na všechny modelové řady traktorů ZETOR.

Značka ZETOR v roce 2016 slaví 70. výročí od svého vzniku. Celý jubilejní rok 2016 se ponese v duchu oslav, kterými chce společnost ZETOR TRACTORS a.s. poděkovat všem zákazníkům, obchodním partnerům, fanouškům i zaměstnancům, kteří značku ZETOR podporují a pomáhají jí růst. Pro všechny příznivce bude připravena celá řada událostí, např. ZETOR TRACTOR SHOW. Významné jubileum značky bude připomínat také speciální logo, které se objeví na všech traktorech vyrobených v letošním roce, ale také na tiskovinách a reklamních předmětech.

Více informací o historii značky ZETOR naleznete na: www.zetor70.com

První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

21.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 171 příspěvků
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 13 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 78 příspěvků