Jak se stravovat na cestách? Vynechejte fast food, za jídlo při řízení hrozí pokuty

Většina z nás příliš neřeší, co před jízdou a za volantem jíme. Seat nyní přichází s několika radami, které se hodí právě k dlouhým prázdninovým cestám v autě.

Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a mnoho lidí podniká dlouhé cesty autem. A přestože se může zdát sbalený řízek s chlebem jako neporazitelný evergreen stravování při cestě k moři, Seat nyní řidičům dává pár užitečných rad, jak si během cestování nejlépe zajistit energii, aniž byste za volantem upadli do takzvaného „schnitzel-kóma“.

Chorvatsko autem 2019: Všechno, co potřebujete před dovolenou vědět

Chorvatsko autem 2019: Všechno, co potřebujete před dovolenou vědět

Požití nevhodných potravin může způsobit právě ospalost, únavu, pocity úzkosti nebo poruchy trávení. To má pak negativní vliv na koncentraci řidiče, což výrazně zvyšuje riziko nehody. Řízení je aktivitou, při níž se spálí 1000 až 1350 kcal za den. Je tedy porovnatelné s odpočinkem. Řidič proto nepotřebuje přijímat velká množství jídla.

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Dr. Mari Carmen López ze zdravotního střediska Seatu tedy uvádí, že při cestování stačí 2000 až 2500 kcal za den. Přitom by mělo jít o malé porce v pravidelných intervalech. „Dělejte časté zastávky a jezte malé porce. Po hlavním jídle se vydejte na patnáctiminutovou procházku, nebo si zdřímněte, abyste si vyčistili mysl,“ říká López.

Pravidlo zipu: Kdy nám jej zákon přikazuje a kde není na místě?

Pravidlo zipu: Kdy nám jej zákon přikazuje a kde není na místě?

Co tedy patří mezi nevhodné potraviny? Smažená, kořeněná jídla a omáčky se mohou stát překážkou bezpečné jízdy z pochopitelných důvodů. Za volantem je také nejlepší vyhnout se rýži, luštěninám a těstovinám, způsobujícím nadýmání. Citrusy, cibule a rajčata jsou sice zdravými potravinami, ale pokud jich sníte příliš mnoho, mohou způsobit reflux žaludečních kyselin. Níže pak López uvádí ideální menu pro cestování autem.

Nulová tolerance alkoholu za volantem zůstává! Návrh zvýšit hranici neprošel

Nulová tolerance alkoholu za volantem zůstává! Návrh zvýšit hranici neprošel

Nejdůležitějším „palivem“ řidiče je ale samozřejmě voda. Studie z Velké Británie přišla s výsledkem, že řidiči, kteří nejsou dostatečně hydratovaní, se dopouštějí stejných chyb jako řidiči s 0,8 promile alkoholu v krvi. Dehydratace je přirozeně častým jevem právě během letních veder. Nejlepší je čistá voda, ale může být také smíchána s ovocnou šťávou nebo nealkoholickými nápoji.

Víte, jak těžký vozík můžete táhnout? Zde jsou zásadní otázky a odpovědi!

Víte, jak těžký vozík můžete táhnout? Zde jsou zásadní otázky a odpovědi!

Je vůbec povolené za jízdy pít a jíst? Pravidla silničního provozu to ve většině evropských zemích výslovně nezakazují. Obě činnosti však mohou rozptylovat pozornost a omezovat volnost pohybu. Proto je nejlepší tyto činnosti provádět na odpočívadlech, kde si navíc i protáhnete tělo. Například ve Španělsku ale může být jedení za volantem pokutováno až do výše 200 eur, ve Velké Británii pak až 100 liber a tři body k tomu.

Ideální menu pro řidiče podle Dr. López

Snídaně:   dva plátky toastového chleba s vařenou šunkou nebo sýrem
                  ovoce
                  káva nebo čaj

Svačina:   vegetariánský sendvič a voda

Oběd:       salát
                 grilované nebo pečené maso či ryba
                 ovoce
                 voda a káva nebo čaj

Svačina:  ovoce, jogurt a voda

Minitest Renault Captur 1.3 TCe: 1,333 stříbrných stříkaček na rozloučenou

Renault Captur 1.3 TCe (minitest)

Crossover Renault Captur se již brzy dočká nové generace. Stihli jsme se proto rozloučit s tou současnou, která nám připomněla, proč je tento malý nezmar tak populární.

21.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 33 příspěvků
S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

19.  9.  2019 | Jan Mička | 16 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 29 příspěvků