Jak se stravovat na cestách? Vynechejte fast food, za jídlo při řízení hrozí pokuty

Většina z nás příliš neřeší, co před jízdou a za volantem jíme. Seat nyní přichází s několika radami, které se hodí právě k dlouhým prázdninovým cestám v autě.

Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a mnoho lidí podniká dlouhé cesty autem. A přestože se může zdát sbalený řízek s chlebem jako neporazitelný evergreen stravování při cestě k moři, Seat nyní řidičům dává pár užitečných rad, jak si během cestování nejlépe zajistit energii, aniž byste za volantem upadli do takzvaného „schnitzel-kóma“.

Chorvatsko autem 2019: Všechno, co potřebujete před dovolenou vědět

Chorvatsko autem 2019: Všechno, co potřebujete před dovolenou vědět

Požití nevhodných potravin může způsobit právě ospalost, únavu, pocity úzkosti nebo poruchy trávení. To má pak negativní vliv na koncentraci řidiče, což výrazně zvyšuje riziko nehody. Řízení je aktivitou, při níž se spálí 1000 až 1350 kcal za den. Je tedy porovnatelné s odpočinkem. Řidič proto nepotřebuje přijímat velká množství jídla.

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Dr. Mari Carmen López ze zdravotního střediska Seatu tedy uvádí, že při cestování stačí 2000 až 2500 kcal za den. Přitom by mělo jít o malé porce v pravidelných intervalech. „Dělejte časté zastávky a jezte malé porce. Po hlavním jídle se vydejte na patnáctiminutovou procházku, nebo si zdřímněte, abyste si vyčistili mysl,“ říká López.

Pravidlo zipu: Kdy nám jej zákon přikazuje a kde není na místě?

Pravidlo zipu: Kdy nám jej zákon přikazuje a kde není na místě?

Co tedy patří mezi nevhodné potraviny? Smažená, kořeněná jídla a omáčky se mohou stát překážkou bezpečné jízdy z pochopitelných důvodů. Za volantem je také nejlepší vyhnout se rýži, luštěninám a těstovinám, způsobujícím nadýmání. Citrusy, cibule a rajčata jsou sice zdravými potravinami, ale pokud jich sníte příliš mnoho, mohou způsobit reflux žaludečních kyselin. Níže pak López uvádí ideální menu pro cestování autem.

Nulová tolerance alkoholu za volantem zůstává! Návrh zvýšit hranici neprošel

Nulová tolerance alkoholu za volantem zůstává! Návrh zvýšit hranici neprošel

Nejdůležitějším „palivem“ řidiče je ale samozřejmě voda. Studie z Velké Británie přišla s výsledkem, že řidiči, kteří nejsou dostatečně hydratovaní, se dopouštějí stejných chyb jako řidiči s 0,8 promile alkoholu v krvi. Dehydratace je přirozeně častým jevem právě během letních veder. Nejlepší je čistá voda, ale může být také smíchána s ovocnou šťávou nebo nealkoholickými nápoji.

Víte, jak těžký vozík můžete táhnout? Zde jsou zásadní otázky a odpovědi!

Víte, jak těžký vozík můžete táhnout? Zde jsou zásadní otázky a odpovědi!

Je vůbec povolené za jízdy pít a jíst? Pravidla silničního provozu to ve většině evropských zemích výslovně nezakazují. Obě činnosti však mohou rozptylovat pozornost a omezovat volnost pohybu. Proto je nejlepší tyto činnosti provádět na odpočívadlech, kde si navíc i protáhnete tělo. Například ve Španělsku ale může být jedení za volantem pokutováno až do výše 200 eur, ve Velké Británii pak až 100 liber a tři body k tomu.

Ideální menu pro řidiče podle Dr. López

Snídaně:   dva plátky toastového chleba s vařenou šunkou nebo sýrem
                  ovoce
                  káva nebo čaj

Svačina:   vegetariánský sendvič a voda

Oběd:       salát
                 grilované nebo pečené maso či ryba
                 ovoce
                 voda a káva nebo čaj

Svačina:  ovoce, jogurt a voda

TEST Opel Corsa 1.2 Turbo (96 kW) GS Line: O důvod víc, proč kašlat na původ

Opel Corsa 1.2 Turbo GS Line

Na novém Opelu Corsa se hodně makalo. Výsledek je jedním slovem super, ale v určitých případech se dá snadno zaměnit.

včera | Vladimír Kadera | 26 příspěvků
Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

23.  1.  2020 | Svět motorů | 13 příspěvků
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků