Jak schopný je Hyundai Nexo vysavač? Za měsíc vyčistil 918 kg vzduchu!

Řada automobilek věří, že ve vodíku je budoucnost. Vodíková auta ale mohou sloužit také jako jakési čističe vzduchu, což nyní demonstruje Hyundai Nexo.

Není to tak dávno, co jsme psali o netradičním testu britského zastoupení automobilky Hyundai. Byl založen na zájmu veřejnosti o čistotu vzduchu ve městech, přičemž z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že až 56 % dotázaných má starost, že může znečištěný vzduch ohrožovat zdraví jejich potomků. Takový průzkum byste mohli provést v každém velkém městě a jistě by se našla řada respondentů, kterým není kvalita vzduchu ukradená. Otázkou zůstává, jak z toho ven.

Britové chtějí zlepšit kvalitu vzduchu. Pomůže pojízdný vysavač Hyundai?

Britové chtějí zlepšit kvalitu vzduchu. Pomůže pojízdný vysavač Hyundai?

Jednou z možností je redukce dopravy, o čemž se jedná také v našich končinách. I nad Prahou se nedávno vznášela možnost vypouštět do ulic auta podle čísel na registračních značkách, zatím ale k takovému kroku nedošlo. Anebo všichni začneme jezdit v elektromobilech, které sice samy o sobě žádné zplodiny nevypouštějí, ale energie pro jejich dobíjení se nějak musí vyrobit. To už je ale na jinou diskusi.

Hyundai nedělal průzkum jenom tak. Jde o reklamu na nový model Nexo s palivovým článkem, který se objeví i na našem trhu. Nexo, stejně jako dříve představená Toyota Mirai, produkuje pouze čistou vodu a podle vyjádření korejské značky má tak účinnou filtraci, že dokáže zachytit až 99,9 % jemného prachu, který již nadále nevypouští do ovzduší. Funguje tak jako obří vysavač, a jak vyplývá z testování, rozhodně není marný.

Nový Hyundai s palivovými články se jmenuje Nexo. Zezadu je to spíše Opel

Nový Hyundai s palivovými články se jmenuje Nexo. Zezadu je to spíše Opel

Vůz v rámci takzvaného měsíce čisté jízdy jezdil po těch nejšpinavějších ulicích Londýna a „čistil“ je od oxidu dusičitého (NO2) a pevných částic. Akce vrcholila o uplynulém víkendu, přičemž Hyundai tvrdí, že vůz během jednatřiceti dnů ujel 350 mil (asi 560 km) a vyčistil celkem 918,75 kilogramů vzduchu. Takové množství prý jeden dospělý nadýchá za 60 dnů, případně 1455 dospělých za jednu hodinu.

Filtrace vstupního vzduchu uvnitř vozu probíhá natřikrát, přičemž už v prvotní fázi je vzduch očištěn o 97 % ultrajemných částic a škodlivých plynů, jako jsou oxid dusičitý a oxid siřičitý. Tyto látky už dál vozidlo nevypouští, ale zůstávají uvnitř filtračního systému. Jediným „odpadním“ produktem je voda, která je třeba v případě Toyoty Mirai tak čistá, že je možné ji vypít. Problém vodíkových aut je pouze ten, že je u nás zatím není kde tankovat. To se ale časem změní.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 21 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 90 příspěvků
TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW

Při hodnocení Škody Kodiaq RS velice záleží na přístupu „pozorovatele“. Pokud vůz budete brát jako sportovní SUV, zřejmě vám brzy dojdou argumenty. V nabídce však rozhodně není nadbytečný.

12.  2.  2019 | Jan Mička | 85 příspěvků