Pixabay

| Pixabay

 Pixabay

| Pixabay

 Pixabay

| Pixabay

 Pixabay

| Pixabay

Koncept Nissan X-Trail 4Dogs.  Nissan

Koncept Nissan X-Trail 4Dogs.  | Nissan

Koncept Nissan X-Trail 4Dogs.  Nissan

Koncept Nissan X-Trail 4Dogs.  | Nissan

Koncept Nissan X-Trail 4Dogs.  Nissan

Koncept Nissan X-Trail 4Dogs.  | Nissan

 Pixabay
 Pixabay
 Pixabay
Koncept Nissan X-Trail 4Dogs.  Nissan
7
Fotogalerie

Se psem na dovolenou. Víte, jak správně a bezpečně převážet psa v autě?

V období letních prázdnin s sebou bere mnoho lidí na dovolenou také svého čtyřnohého přítele. Převážení psa v autě však nemusí být zrovna jednoduché ani pohodlné jak pro vás, tak pro něj. Podívali jsme se na ty nejlepší způsoby a na co si dát s hafanem v autě pozor.

V případě cestování autem se psem máte vlastně dvě možnosti přepravy – zavazadlový prostor nebo zadní sedačky. Samozřejmě pak záleží na prostornosti vašeho vozidla a také na plemenu, respektive velikosti vašeho psa. Samotná přeprava psa ovšem nemusí být úplně jednoduchá, nehledě na dodržení zákona o silničním provozu, který transport živých zvířat popisuje vcelku obecně.

Zákon totiž přesně nespecifikuje, jak máte zvíře v autě převážet. Pouze dává najevo, že i pes musí být v autě zabezpečen podobně jako další cestující či náklad ve vozidle. Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. §52 v bodě 5 říká:

„Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“

Nikde tedy není zmíněno, že psa musíte uložit do klece, připoutat na vodítko či postroj nebo oddělit v kufru mříží. Jestliže ovšem policisté při kontrole usoudí, že zvíře může představovat bezpečnostní riziko, můžete na místě vyfasovat pokutu ve výši až 2000 korun, ve správním řízení až 2500. V zahraničí mohou postihy samozřejmě vystoupat ještě výše.

K vycestování se psem do ciziny je mimochodem důležité dodržovat podmínky jednotlivých států. Nutností je ve většině zemí EU platný cestovní pas zvířete, jeho označení mikročipem nebo tetováním a rovněž je potřeba doklad o vakcinaci proti vzteklině. V každé zemi, hlavně mimo EU, jsou ale podmínky různé, tudíž je důležité si tyto informace s předstihem zjistit.   

Pes na volno se může změnit v hrocha

Zabezpečení pohybu psa v autě je každopádně nutností. Nejenže může hafan na volno řidiče rozptylovat (pokud je třeba na zadních sedačkách), ale v případě nárazu se nepřivázaný pes dokáže proměnit ve volně letící „náklad“, který smrtelně ohrozí nejen sebe, ale také celou posádku auta.

Crash testy technologického centra pojišťovny Allianz zahrnující nezajištěnou figurínu psa na zadních sedačkách již ukázaly, že i během nárazu ve 40 km/h se díky přetížení zvyšuje hmotnost 35kilového zvířete až 40krát. V kritické chvíli se tak německý ovčák proměňuje v 1400 kg vážícího hrocha, který nemá problém totálně zdemolovat přední sedačky a tedy i vás.

Vepředu se převážení menšího psa vůbec nedoporučuje, i když to může často vypadat příhodně – pes na vodítku klidně ležící pod vašima nohama nebo na klíně. V tomto případě ale musíte hledět na možnost aktivace airbagů v případě nehody. Ty mohou psa přinejmenším těžce zranit. Stejně jako u malého dítěte potom platí, že během nečekané bouračky psa pouhým sevřením v rukách neudržíte. 

Způsoby přepravy a připoutání

Ještě před ohlédnutím na jednotlivé způsoby zabezpečení psa je určitě dobré zmínit i styl řízení auta s mazlem uvnitř. Pochopitelně totiž nechcete, aby zvíře v interiéru lítalo jako nudle v bandasce. I když bude pes připoután na zadních sedačkách či ležet v kufru, nadále má určitou volnost pohybu. Plynulá a pohodlná jízda je tak základem, psisko nebude vyklepáno strachem a snižujete riziko, že se mu udělá špatně. Zní to jako samozřejmost, ale...

V kufru

Majitelé kombíků, MPV a SUV si zřejmě nelámou hlavu. Vždyť zavazadlový prostor je ideálním místem pro převoz psa i na dlouhé vzdálenosti. Mazla vzadu většinou nijak nepoutají, je bezpečně oddělen od posádky vepředu a maximálně zaneřádí jen kufr auta.

Ke zvýšení bezpečnosti je ovšem nezbytná také oddělovací mříž nebo síť mezi druhou řadou sedaček a kufrem, která dále udrží psa na svém místě vzadu. Ke všemu pak zabraňuje okousání a poslintání zadních opěrek. U doplňkových a nastavitelných mříží je ale dobré nešetřit na ceně a kvalitě, jelikož mohou po uvolnění ve výsledku napáchat více škody než užitku.

Jestliže dbáte na čistotu zavazadelníku, dokoupení ochranného potahu je samozřejmostí. Menšího psa nakonec nejbezpečněji uložíte do jemu velikostně padnoucí přepravky či klece. Odborníci se přitom shodují, že takto zajištěný pes v kufru je nejlepším řešením. Vyděšené zvíře pak nemůže po otevření kufru vyběhnout a dále ohrozit sebe a okolí.

Na zadních sedačkách

Jestliže se rozhodnete psa vozit na zadních sedačkách, ideální je kombinace dvou typů příslušenství – autodeky a postroje.

Speciální autodeky pro psy se nejčastěji prověšují mezi zadními a předními opěrkami sedadel, tudíž chrání polstrování a pes navíc nemá možnost zapadnout do prostoru mezi sedačkami. Postroje k převozu psa se prodávají v různých velikostech a připojují se k bezpečnostním pásům auta, takže je pes zajištěn podobně jako zbytek lidské posádky.

K mání jsou i speciální „autosedačky“, respektive plátěné otevřené boxy, které malého psa drží na vymezeném místě a zajišťují jej opět postrojem.

Přepravovat menší psíky na zadních sedačkách v jejich kleci či přepravce není dobrý nápad, jelikož ve většině případů nemůžete zajistit pevné uchycení boxu na místo (bezpečnostní pásy často nestačí). Nelze tedy zaručit, že přepravka při nárazu nevyletí směrem na přední sedadla.

U postrojů každopádně hledejte nejkvalitnější výrobky s platnou atestací. Zde se prostě nevyplatí šetřit. Špatným připoutáním psa může hrozit jeho uškrcení. Nedostatečně silné materiály a způsoby uchycení pak mohou během kritické chvíle selhat. Určitě totiž nechcete, aby váš mazel dopadl nějak takto...

Češi a letní dovolená: 10 největších trendů letošní sezony

Doporučujeme

Články odjinud