Jak odstranit trus, šťávu ze stromů nebo smůlu z auta? Pomůže chemie i prevence

Letní období vystavuje naše auta řadě typů znečištění, jejichž nešetrné odstraňování může poškodit lak nebo plastové prvky. Poradíme, jak se zbavit sezonních nečistot jako profík.

I když parkujete své auto hezky bezpečně v garáži, kdykoliv se pohybuje venku nebo parkuje mimo svůj domeček na něj útočí řada nečistot, které umí udělat na kapotáži pěknou neplechu. Na jaře jsme vám radili, jak svůj vůz připravit na teplejší sezonu, nyní se podíváme na typicky letní znečištění a poradíme, jak se ho co nejlepším způsobem zbavit.

Jak odstranit ptačí trus?

Jde o velmi agresivní látku s obsahem kyseliny močové a pH zhruba mezi 3 a 4,5. Svrchní vrstvy laku často nemají šanci, zvlášť když znečištění tohoto typu neřešíte včas a necháte ho vyschnout a „zapéct“ na slunci. Pokud je znečištění čerstvé, stačí obyčejný autošampon, samozřejmě v kombinaci s jemnou houbou, speciálně určenou pro mytí karoserie, nebo mycí rukavicí. Tyto prostředky je nutné použít i u zaschlého trusu, protože k poškození laku dochází hlavně při pokusech odstranit znečištění mechanickými prostředky – takže žádné kuchyňské houbičky a už vůbec ne jejich drsnější stranu. Hlavní zbraní je zde rychlost, pokud necháte ptačí trus na kapotáži pár týdnů, začne se do laku propadat a může se v extrémních případech dostat klidně i pod barvu. Velkou roli hraje také odlišný způsob smršťování a roztahování laku s ptačím trusem vůči nezasaženým částem okolo - takto mohou vzniknout praskliny.

Detailing je těžká a drahá dřina. Na VW Passat si ukážeme, jak jej správně dělat

Detailing je těžká a drahá dřina. Na VW Passat si ukážeme, jak jej správně dělat

Jak odstranit smůlu?

Smůla ze stromů jako taková samotnému laku příliš neškodí, hlavní problém je s jejím odstraněním, i když je ještě čerstvá a částečně tekutá. I když použijete jemnou houbu nebo hadřík, smůlu spíše rozpatláte po karoserii a moc se nepomůžete. Nejbezpečnějším způsobem je použití speciálního odstraňovače smůly, ideálně od renomovaného výrobce autokosmetiky. Nejde o drahou záležitost, lahvičku s rozprašovačem, která vám vydrží klidně i několik let, pořídíte za nízké stovky korun. Obecně tyto prostředky najdete na trhu pod anglickým názvem „sap remover“, „resin remover“ nebo německým označením „Baumharzentferner.“ Stačí nastříkat, chvilku počkat, setřít a v případě potřeby opakovat a poté opláchnout zasažené místo vodou. Rozhodně se nepokoušejte smůlu drhnout, škrábat nebo odlupovat – poškození karoserie je v takovém případě nevyhnutelné.

Jak odstranit lepkavou šťávu ze stromů?

Když necháte v létě auto pod kvetoucím stromem, za chvíli je pokryté lepkavým svinstvem z květů dřevin, na které se nabalují další nečistoty. V případě extrémního znečištění si s touto nepříjemností neporadí ani klasická automyčka nebo autošampon při ručním mytí, proto je vhodné nasadit silnější kalibr. Řešením může být aktivní pěna, sázkou na jistotu je pak mycí prostředek, který většinou koupíte pod názvem „iron wash“. Jde o látku, která v kontaktu se znečištěním zfialoví, mimochodem také skvěle odstraňuje polétavou rez, která na karoserii způsobuje nehezké „pupínky.“ Po aplikaci a chvíli působení stačí iron wash spláchnout vodou a máte vystaráno. Tento prostředek je pH neutrální a tudíž maximálně šetrný.

Víte všechno o správném mytí auta? Expertů jsme se ptali i na tlakovou vodu

Víte všechno o správném mytí auta? Expertů jsme se ptali i na tlakovou vodu

Jak odstranit navátý písek?

Nechte auto týden v kempu blízko mořského pobřeží a máte ho hezky pocukrované pískem. Ten v žádném případě nezkoušejte smést nebo setřít – to už klidně můžete na karoserii vzít smirkový papír. Nejšetrnější je oplach na nejbližší bezkontaktní myčce. Stejným způsobem je vhodné odstranit i pyl a jiné jemné částice, které v letních měsících skončí na vašem vozu.

Jak znečištění předejít?

Spoustu starostí s letními nečistotami si můžete ušetřit prostou prevencí. Nechcete mít auto od ptačího trusu? Neparkujte pod lampami veřejného osvětlení nebo okraji střech. Nechcete mít auto od smůly? Najděte si parkovací místo jinde než pod stromem. Nechcete mít auto od písku? Dejte si tu práci a zakryjte jej na dovolené autoplachtou. Když k znečištění dojde, nepoužívejte nevhodné mechanické prostředky k odstranění, které poškrábou karoserii. Stejně tak je dobré vyhnout se chemii, která není určena přímo k ošetření karoserie – mycím prostředkům na nádobí, ředidlu, technickému benzinu, WD-40. Pokud k znečištění tak jako tak dojde, vždy ho snáze odstraníte, pokud máte karoserii ošetřenou keramikou (klidně i tekutou) nebo voskem.

DS 4 je synonymem pařížského luxusu. Už jsme se svezli a máme dobré zprávy

DS 4 PureTech a E-Tense

Tři roky po ukončení výroby se vrací DS 4 ve druhé generaci. Jak jezdí, jsme vyzkoušeli v zemi, kde je tenhle kompaktní model s nádechem luxusu doma: ve Francii.

včera | David Šprincl | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Arteon R 2.0 TSI SB: Chladnokrevně efektivní bijec v kvádru

Vokswagen Arteon R Shooting Brake

Velké benzinové kombi s pořádnou porcí výkonu a bez elektromotorů? Do budoucna půjde o stále vzácnější zboží. V téhle formě je snadné odpustit mu i drobné nedokonalosti.

14.  9.  2021 | Richard Herbich | 35 příspěvků
Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Opět se vyplatilo poslouchat zákazníky

Dacia Duster TCe 130 EDC

Nové funkce, automatická převodovka, lepší interiér. Facelift dokazuje, že skvělá Dacia Duster může být ještě lepší.

12.  9.  2021 | Vladimír Kadera | 35 příspěvků