České řidiče nejvíc štvou zamlžená okna. Dlouhodobé řešení přitom stojí pár korun

Zimní sezóna je nadobro tady a nejednoho řidiče štvou neustále zamlžená okna v jeho autě. Podívali jsme se na obecné i babské rády, jak s tímto problémem nejlépe zatočit.

Dokonce i statistiky mluví jasně. Tedy v případě pojišťovny Generali, jejíž dotazník odhalil, co v zimě nejvíc štve české řidiče. Na prvním místě skončila mlžící se okna. Překvapivě až na druhém místě byla zamrzlá okna, dveře, zámky a s nimi spojené trable. Zbavit se přitom zamlžených oken není nic složitého, přičemž se dá tomuto jevu i schopně předcházet.

Jak předcházet zamlžení oken?

Předcházení zamlženým oknům v autě jde ruku v ruce samotnému zabránění vzniku vlhkosti v kabině. V zimě si přitom vlhkost do auta nosíme často s mokrými botami a oblečením, čímž poté nasáknou koberečky a polstrování. A po zapnutí topení se pochopitelně začne voda odpařovat.

Těchto 20 motorů obejděte v bazaru širokým obloukem

Těchto 20 motorů obejděte v bazaru širokým obloukem

Klasicky tedy bude nejlepší udržovat interiér auta vyvětraný a v suchu a čistotě. Na zimu se taky určitě hodí i gumové koberečky, ze kterých lze vodu snadno vylít a rychleji také uschnou než nasáklé textilní koberečky.

Vlhkost v kabině může způsobovat i starý a znečištěný kabinový (pylový) filtr, který by se měl minimálně jednou ročně měnit. Starý filtr již špatně pohlcuje vlhkost a rovněž má v sobě nečistoty, jež vlhkost udržují.

Naposledy si užijeme papírové dálniční známky. V platnost vstoupily 1. prosince

Naposledy si užijeme papírové dálniční známky. V platnost vstoupily 1. prosince

Pro aktivní zachycování vlhkosti v kabině pak můžete použít i takzvaný Silikagel, tedy známé pytlíčky pohlcující vlhkost (například z krabice od bot, elektroniky apod.). Ostatně diskrétní pohlcovače vlhkosti lze normálně koupit, pak už je stačí uschovat na otevřená místa v interiéru.

Samozřejmě ale existují i babské rady, jak zamlžení oken předejít. Pokud máte další, určitě nám napište do komentářů.

Babské rady:

  • vyleštit okna pěnou na holení
  • vyleštit okna technickým benzinem/lihem
  • potřít okna rozkrojeným jablkem či bramborou a povrch vyleštit do sucha
  • umístit do interiéru stelivo pro kočky v ponožce
  • umístit do interiéru rýži ve varných sáčcích
  • ...

Jak nejrychleji odmlžit okna?

Ještě než si začnete hrát s ovládáním klimatizace, je nejlepší kompletně oškrábat námrazu a omést sníh z vnější strany oken. Jejich prohřátí pak nebude trvat tak dlouho a zamlžení uvnitř se zbavíte rychleji. Vyvětrání interiéru je pak základ, takže už při škrábání oken si můžete nechat otevřené dveře.

Jezdíte autem na CNG? Od příštího roku počítejte dražší palivo, spotřební daň se zvýší

Jezdíte autem na CNG? Od příštího roku počítejte dražší palivo, spotřební daň se zvýší

Při odjezdu je poté nejlepší ponechat okna chvíli lehce otevřená, ventilátory pustit na maximum, výdechy směrem na okna, topení nastavit na maximální teplotu a vypnout vnitřní oběh ventilace (pro přístup suchého vzduchu z venku). Klimatizaci se hodí rovněž zapnout, neboť automaticky vysušuje vzduch v kabině.

Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

dnes | Svět motorů | 3 příspěvky
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků