České řidiče nejvíc štvou zamlžená okna. Dlouhodobé řešení přitom stojí pár korun

Zimní sezóna je nadobro tady a nejednoho řidiče štvou neustále zamlžená okna v jeho autě. Podívali jsme se na obecné i babské rády, jak s tímto problémem nejlépe zatočit.

Dokonce i statistiky mluví jasně. Tedy v případě pojišťovny Generali, jejíž dotazník odhalil, co v zimě nejvíc štve české řidiče. Na prvním místě skončila mlžící se okna. Překvapivě až na druhém místě byla zamrzlá okna, dveře, zámky a s nimi spojené trable. Zbavit se přitom zamlžených oken není nic složitého, přičemž se dá tomuto jevu i schopně předcházet.

Jak předcházet zamlžení oken?

Předcházení zamlženým oknům v autě jde ruku v ruce samotnému zabránění vzniku vlhkosti v kabině. V zimě si přitom vlhkost do auta nosíme často s mokrými botami a oblečením, čímž poté nasáknou koberečky a polstrování. A po zapnutí topení se pochopitelně začne voda odpařovat.

Těchto 20 motorů obejděte v bazaru širokým obloukem

Těchto 20 motorů obejděte v bazaru širokým obloukem

Klasicky tedy bude nejlepší udržovat interiér auta vyvětraný a v suchu a čistotě. Na zimu se taky určitě hodí i gumové koberečky, ze kterých lze vodu snadno vylít a rychleji také uschnou než nasáklé textilní koberečky.

Vlhkost v kabině může způsobovat i starý a znečištěný kabinový (pylový) filtr, který by se měl minimálně jednou ročně měnit. Starý filtr již špatně pohlcuje vlhkost a rovněž má v sobě nečistoty, jež vlhkost udržují.

Naposledy si užijeme papírové dálniční známky. V platnost vstoupily 1. prosince

Naposledy si užijeme papírové dálniční známky. V platnost vstoupily 1. prosince

Pro aktivní zachycování vlhkosti v kabině pak můžete použít i takzvaný Silikagel, tedy známé pytlíčky pohlcující vlhkost (například z krabice od bot, elektroniky apod.). Ostatně diskrétní pohlcovače vlhkosti lze normálně koupit, pak už je stačí uschovat na otevřená místa v interiéru.

Samozřejmě ale existují i babské rady, jak zamlžení oken předejít. Pokud máte další, určitě nám napište do komentářů.

Babské rady:

  • vyleštit okna pěnou na holení
  • vyleštit okna technickým benzinem/lihem
  • potřít okna rozkrojeným jablkem či bramborou a povrch vyleštit do sucha
  • umístit do interiéru stelivo pro kočky v ponožce
  • umístit do interiéru rýži ve varných sáčcích
  • ...

Jak nejrychleji odmlžit okna?

Ještě než si začnete hrát s ovládáním klimatizace, je nejlepší kompletně oškrábat námrazu a omést sníh z vnější strany oken. Jejich prohřátí pak nebude trvat tak dlouho a zamlžení uvnitř se zbavíte rychleji. Vyvětrání interiéru je pak základ, takže už při škrábání oken si můžete nechat otevřené dveře.

Jezdíte autem na CNG? Od příštího roku počítejte dražší palivo, spotřební daň se zvýší

Jezdíte autem na CNG? Od příštího roku počítejte dražší palivo, spotřební daň se zvýší

Při odjezdu je poté nejlepší ponechat okna chvíli lehce otevřená, ventilátory pustit na maximum, výdechy směrem na okna, topení nastavit na maximální teplotu a vypnout vnitřní oběh ventilace (pro přístup suchého vzduchu z venku). Klimatizaci se hodí rovněž zapnout, neboť automaticky vysušuje vzduch v kabině.

Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků
S elektrickou Mazdou MX-30 poprvé v Česku: Když to musí být, ať je to takhle!

Mazda MX-30

Nenechejte se zmást německou espézetkou. Novou Mazdu MX-30 jsme poprvé zkoušeli na českých silnicích a doslova nás nadchla!

2.  7.  2020 | Jan Mička | 33 příspěvků
TEST Dacia Duster 1.0 TCe LPG: Přesně tuhle bych si klidně koupil!

Dacia Duster 1.0 TCe LPG

I Dacia musela zdražovat. SUV Duster, které pořídíte i v tovární úpravě na LPG, si však stále drží velmi příznivou cenu. A víte co? Plynovou verzi bych si klidně sám koupil.

28.  6.  2020 | Jan Mička | 107 příspěvků