Jak jsme jezdili od ledna do dubna

Policii ČR bylo za první 4 měsíce letošního roku nahlášeno celkem 55600 nehod, při kterých bylo 326 osob usmrceno, 1332 osob těžce zraněno a 7334 osob zraněno lehce. Odhadnutá hmotná škoda na místě nehody je 2603,5 mil. Kč. Přinášíme porovnání hodnot základních ukazatelů se stejným obdobím roku 2001.

Počet nehod narostl o 656, (1,2%), počet usmrcených o 17 osob, ( 5,5%). Pokles zaznamenáváme v kategorii počtu těžce zraněných o 91 osob (6,4%) a počtu lehce zraněných o 78 osob (1,1%). Nárůst počtu nastal v celém spektru sledovaných viníků nebo příčin nehod a rozhodujícím způsobem byl ovlivněn především řidiči všech druhů motorových vozidel (+413 nehod), dále řidiči nemotorových vozidel (+66 nehod) a chodci (+58 nehod). Pouze počet nehod zaviněných technickou závadou byl o 1 nehodu nižší.

Podobný vývoj je i v následcích nehod - nárůst počtu usmrcených byl ovlivněn především nehodami řidičů motorových vozidel – zvýšení o 19 osob. Naproti tomu u nehod zaviněných řidiči nemotorových vozidel registrujeme pokles o 2 usmrcené osoby atd. Nepříznivý vývoj je i v případech, kdy viník z místa nehody ujede, celkem se stalo 5626 těchto nehod ( cca o 6% více); při nich bylo usmrceno 10 osob (o 3 osoby více) a dalších 320 osob bylo zraněno (o 4 osoby méně).

Z celkového počtu nehod připadá na řidiče motorových vozidel přes 92% nehod, na druhém místě jsou nehody zaviněné lesní zvěří a na třetím místě v pořadí četnosti jsou nehody zaviněné chodci. Pořadí podle následků je poněkud pozměněné, neboť počtem 19 usmrcených osob zaujímají chodci druhé místo. Největší relativní nárůst počtu nehod byl v kategorii jiný účastník a závada komunikace (o 40%, resp. o 22%) a největší relativní nárůst počtu usmrcených byl v kategorii řidič motorového vozidla – zvýšení o 6,9%.

Nejčastější příčinou nehod je stále nesprávný způsob jízdy, na který připadají bezmála dvě třetiny z celkového počtu nehod řidičů motorových vozidel, z důvodu nepřiměřené rychlosti jízdy bylo zaviněno více jak 17% nehod, na konto nedání přednosti jde přes 16%. Prvenství v počtu usmrcených osob stále patří nepřiměřené rychlosti jízdy a 153 usmrcených osob představuje více jak 52% z celkových následků nehod řidičů. Oproti stejnému období loňského roku je počet nehod vyšší u všech hlavních příčin, s výjimkou nepřiměřené rychlosti, kde letošní počet nehod je nižší o 19,5%. Nejvyšší absolutní i relativní nárůst je v kategorii nesprávný způsob jízdy - o 2 181 nehod, tj. o 7,1%.

Více jak 26% nehod připadalo v hodnoceném období na místní komunikace, přes 20% nehod bylo nahlášeno z vybrané komunikační sítě velkých měst, v pořadí četnosti pak následují silnice I. třídy (17,3% nehod), silnice II. třídy – 13,7% atd. Rozdělení následků je ale jiné a nejvíce usmrcených osob připadá na silnice I. třídy – téměř 38% z celkového počtu, v pořadí následují silnice II. třídy – téměř 27%, na silnice III. třídy připadá téměř 14% usmrcených.

Pod vlivem alkoholu bylo zaviněno celkem 2 470 nehod (tj. 4,7% z celkového počtu), při kterých bylo 29 osob usmrceno a 1 197 zraněno. Oproti loňskému období je těchto nehod o 95 více, počet usmrcených je nižší o 1 osobu ( tj. o 2,3%) a počet zraněných je o 3 osoby nižší. Počet usmrcených při těchto nehodách představuje téměř 9% z celkového počtu letošních silničních obětí.

Z jednotlivých dnů v týdnu vychází stále jako nejhorší pátek a středa, kdy bylo nejvíce nahlášených nehod. Pokles počtu nehod se projevil ve třech dnech týdne – pondělí, čtvrtek a sobota. Primát počtu usmrcených mají páteční nehody, kdy bylo usmrceno 63 osob.

 Při nehodách zaviněných řidiči motorových vozidel z důvodu nedání přednosti chodci, přecházejícímu po vyznačeném přechodu, zahynulo v prvních čtyřech měsících 9 chodců (tj. snížení o 2 usmrcené chodce oproti loňskému období), 66 bylo těžce zraněno (+ 9 osob) a 191 bylo lehce zraněno (- 55 osob).

Z celkového počtu 326 usmrcených osob bylo 187 řidičů a spolujezdců v osobních automobilech, 74 chodců, 30 cyklistů, 22 řidičů a spolujezdců jednostopých motorových vozidel, 10 řidičů nákladních automobilů a jejich spolujezdců a 2 cestující v autobuse.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 15 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků