Jak je to s homologací a atestem autosedačky

Na otázku, jak poznáme homologovanou autosedačku od nehomologované a co vůbec je homologace, vám odpoví druhý díl našeho seriálu o autosedačkách.
Jak je to s homologací a atestem autosedačky

Zádržný systém je příslušenstvím vozidla, jehož technická způsobilost k provozu je podle zákona povinně schvalována Ministerstvem dopravy a spojů ČR. Základním podkladem pro udělení schválení dětského zádržného systému MDS ČR je předložení Osvědčení o homologaci podle mezinárodního předpisu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN) č. 44.

Toto Osvědčení o homologaci vydává správní orgán země, která dětský zádržný systém homologovala, a to na základě zkušebního protokolu pověřené zkušebny, která je zároveň uznána pro tuto činnost EHK OSN. Pověřená zkušebna porovnává technické požadavky předpisu EHK OSN č. 44 v poslední sérii změn s ověřovaným dětským zádržným systémem a o výsledku porovnání vydává protokol o zkouškách. Tímto protokolem je doloženo plnění požadavků příslušného mezinárodního předpisu.

Testy dětských zádržných systémů v rámci jeho homologace a následně i při národním typovém schválení se týkají všech důležitých vlastností těchto systémů, zvláště pak materiálu a bezpečnosti. Materiál sedačky nesmí být hořlavý, toxický, musí mít určité mechanické rozměry, nesmí mít ostré výčnělky, kovové části musí odolávat korozi, popruhy musí mít určitou pevnost a rozměry, přezky musí mít dostatečnou životnost atd.

Materiál sedačky musí vykazovat schopnost tlumit náraz - je tedy měřena tzv. absorpce energie. Všechny tyto důležité vlastnosti se detailně zkouší a při dynamických zkouškách se používají figuríny dětí, které se vzájemně liší svojí velikostí a hmotností, právě podle testovaného dětského zádržného systému. Všechny naměřené hodnoty musí důsledně ležet v povolených tolerancích, jinak je dětský zádržný systém hodnocen při zkoušce jako nevyhovující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků