Jak je to s homologací a atestem autosedačky

Na otázku, jak poznáme homologovanou autosedačku od nehomologované a co vůbec je homologace, vám odpoví druhý díl našeho seriálu o autosedačkách.
Jak je to s homologací a atestem autosedačky

Zádržný systém je příslušenstvím vozidla, jehož technická způsobilost k provozu je podle zákona povinně schvalována Ministerstvem dopravy a spojů ČR. Základním podkladem pro udělení schválení dětského zádržného systému MDS ČR je předložení Osvědčení o homologaci podle mezinárodního předpisu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN) č. 44.

Toto Osvědčení o homologaci vydává správní orgán země, která dětský zádržný systém homologovala, a to na základě zkušebního protokolu pověřené zkušebny, která je zároveň uznána pro tuto činnost EHK OSN. Pověřená zkušebna porovnává technické požadavky předpisu EHK OSN č. 44 v poslední sérii změn s ověřovaným dětským zádržným systémem a o výsledku porovnání vydává protokol o zkouškách. Tímto protokolem je doloženo plnění požadavků příslušného mezinárodního předpisu.

Testy dětských zádržných systémů v rámci jeho homologace a následně i při národním typovém schválení se týkají všech důležitých vlastností těchto systémů, zvláště pak materiálu a bezpečnosti. Materiál sedačky nesmí být hořlavý, toxický, musí mít určité mechanické rozměry, nesmí mít ostré výčnělky, kovové části musí odolávat korozi, popruhy musí mít určitou pevnost a rozměry, přezky musí mít dostatečnou životnost atd.

Materiál sedačky musí vykazovat schopnost tlumit náraz - je tedy měřena tzv. absorpce energie. Všechny tyto důležité vlastnosti se detailně zkouší a při dynamických zkouškách se používají figuríny dětí, které se vzájemně liší svojí velikostí a hmotností, právě podle testovaného dětského zádržného systému. Všechny naměřené hodnoty musí důsledně ležet v povolených tolerancích, jinak je dětský zádržný systém hodnocen při zkoušce jako nevyhovující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

včera | Milan Lažanský | 1 příspěvek
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků