Jak je to s homologací a atestem autosedačky

Na otázku, jak poznáme homologovanou autosedačku od nehomologované a co vůbec je homologace, vám odpoví druhý díl našeho seriálu o autosedačkách.
Jak je to s homologací a atestem autosedačky

Zádržný systém je příslušenstvím vozidla, jehož technická způsobilost k provozu je podle zákona povinně schvalována Ministerstvem dopravy a spojů ČR. Základním podkladem pro udělení schválení dětského zádržného systému MDS ČR je předložení Osvědčení o homologaci podle mezinárodního předpisu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN) č. 44.

Toto Osvědčení o homologaci vydává správní orgán země, která dětský zádržný systém homologovala, a to na základě zkušebního protokolu pověřené zkušebny, která je zároveň uznána pro tuto činnost EHK OSN. Pověřená zkušebna porovnává technické požadavky předpisu EHK OSN č. 44 v poslední sérii změn s ověřovaným dětským zádržným systémem a o výsledku porovnání vydává protokol o zkouškách. Tímto protokolem je doloženo plnění požadavků příslušného mezinárodního předpisu.

Testy dětských zádržných systémů v rámci jeho homologace a následně i při národním typovém schválení se týkají všech důležitých vlastností těchto systémů, zvláště pak materiálu a bezpečnosti. Materiál sedačky nesmí být hořlavý, toxický, musí mít určité mechanické rozměry, nesmí mít ostré výčnělky, kovové části musí odolávat korozi, popruhy musí mít určitou pevnost a rozměry, přezky musí mít dostatečnou životnost atd.

Materiál sedačky musí vykazovat schopnost tlumit náraz - je tedy měřena tzv. absorpce energie. Všechny tyto důležité vlastnosti se detailně zkouší a při dynamických zkouškách se používají figuríny dětí, které se vzájemně liší svojí velikostí a hmotností, právě podle testovaného dětského zádržného systému. Všechny naměřené hodnoty musí důsledně ležet v povolených tolerancích, jinak je dětský zádržný systém hodnocen při zkoušce jako nevyhovující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

dnes | Radek Pecák | 10 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků