Jak daleko ujede Škoda Octavia na 1 litr nafty? Mnohem dále, než byste asi čekali

YouTube kanál Car Throttle provedl velice zajímavý a jednoduchý test. Do českého evergreenu ve formě naftové Octavie natankoval 1 litr paliva a měřil, jak daleko zvládne ujet.

Takzvanou „ofci f tédéíčku“ si řada lidí kupuje hlavně pro úsporný provoz s nízkou spotřebou paliva. První generace Škody Octavia 1.9 TDI už má na českých silnicích z celé řady důvodů prostě kultovní status a příhodný test spotřeby paliva britského kanálu CarThrottle tento pohled jenom potvrzuje.

Zadání bylo jednoduché: Kolik kilometrů (respektive mílí) lze v úsporné naftové Octavii ujet na jediný litr paliva? Škodovka s přezdívkou „Miles“ už se činila ve starším videu, kdy zvládla na jednu nádrž odcestovat z Londýna na německý Nürburgring, zajet tam kolo a vrátit se zpátky do Londýna. Tedy cesta dlouhá přes 1280 kilometrů.

Škoda Superb PHEV má kompletní ceník. Není drahá, dost věcí vám ale nedopřeje

Škoda Superb PHEV má kompletní ceník. Není drahá, dost věcí vám ale nedopřeje

Kolik však zvládne „oktávka“ ujet na ekvivalent českých 30 Kč za litr nafty? Stačilo vypumpovat nádrž, nalít přesný 1 litr nafty a vyrazit na cestu… která byla kratší než oba aktéři ve videu, Alex a Ethan, zřejmě čekali. Nečistoty ze dna nádrže totiž samozřejmě ucpaly vedení, Octavia se zakuckala a chcípla.

Za pomocí dalších 100 ml nafty došlo na pročištění nutných částí palivového systému a posádka mohla konečně vyrazit na cestu. Předpokládaným dojezdem bylo zmíněných 18 až 19 kilometrů. Chlouba Mladé Boleslavi však oba Brity velice překvapila.

V Česku byla spatřena téměř neznámá Škoda Scala. Může jezdit skoro zadarmo

V Česku byla spatřena téměř neznámá Škoda Scala. Může jezdit skoro zadarmo

S přiměřenou jízdou městem i po okreskách se nájezd z litru nafty stále zvětšoval. CarThrottle zmiňoval dřívější kombinovanou spotřebu Octavie na 3,8 litrech na 100 km. Když však máte v nádrži jediný litr paliva, pochopitelně budete řídit ještě ohleduplněji.

Koneckonců se tedy podařilo ujet 41,5 kilometru (25,8 míle), čímž se přepočtem dostáváme na úžasnou spotřebu 2,65 l/100 km. Samozřejmě ale počítejme se zmíněnými 100 ml paliva potřebných k vyčištění systému a také určitými zbytky v palivovém vedení i po vypumpování nádrže.

Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Fordu Transit Custom PHEV

Bez elektriky se to neobejde ani u užitkových vozidel. A pokud chce Ford i nadále patřit v tomto segmentu ke špičce, musel se současnému trendu přizpůsobit. Nové mild-hybridní a plug-in hybridní modely jsme již měli možnost vyzkoušet.

10.  11.  2019 | Svět motorů | 37 příspěvků
Minitest BMW 640d xDrive GT: Svatební povoz, dálniční expres i luxusní náklaďák

BMW 640d xDrive GT

Jak byste hodnotili bleskurychlou možnost využít komfortního hrbáče od BMW, když nemáte čas a hrnou se na vás povinnosti okolo svatby? Asi nějak takhle…

7.  11.  2019 | Daniel Fuglevič | 55 příspěvků
TEST Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI: Ani ryba, ani rak. Tak co tedy?

Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI

Gran Tourismo – ikonická posh kategorie komfortních, rychlých a rozměrných vozů pro neskromné transkontinentální cesty plné emocí. Od kochacích průjezdů serpentin Azurového pobřeží, přes agresivní stinty skrz Alpské průsmyky, po Vollgas na Autobahnu a cruising luxusními bulváry světových metropolí… tak přesně tohle Kia ProCeed GT neumí. Ale vypadá u toho zatraceně dobře!

5.  11.  2019 | Petr Schnagl | 62 příspěvků