Jak daleko ujede Škoda Octavia na 1 litr nafty? Mnohem dále, než byste asi čekali

YouTube kanál Car Throttle provedl velice zajímavý a jednoduchý test. Do českého evergreenu ve formě naftové Octavie natankoval 1 litr paliva a měřil, jak daleko zvládne ujet.

Takzvanou „ofci f tédéíčku“ si řada lidí kupuje hlavně pro úsporný provoz s nízkou spotřebou paliva. První generace Škody Octavia 1.9 TDI už má na českých silnicích z celé řady důvodů prostě kultovní status a příhodný test spotřeby paliva britského kanálu CarThrottle tento pohled jenom potvrzuje.

Zadání bylo jednoduché: Kolik kilometrů (respektive mílí) lze v úsporné naftové Octavii ujet na jediný litr paliva? Škodovka s přezdívkou „Miles“ už se činila ve starším videu, kdy zvládla na jednu nádrž odcestovat z Londýna na německý Nürburgring, zajet tam kolo a vrátit se zpátky do Londýna. Tedy cesta dlouhá přes 1280 kilometrů.

Škoda Superb PHEV má kompletní ceník. Není drahá, dost věcí vám ale nedopřeje

Škoda Superb PHEV má kompletní ceník. Není drahá, dost věcí vám ale nedopřeje

Kolik však zvládne „oktávka“ ujet na ekvivalent českých 30 Kč za litr nafty? Stačilo vypumpovat nádrž, nalít přesný 1 litr nafty a vyrazit na cestu… která byla kratší než oba aktéři ve videu, Alex a Ethan, zřejmě čekali. Nečistoty ze dna nádrže totiž samozřejmě ucpaly vedení, Octavia se zakuckala a chcípla.

Za pomocí dalších 100 ml nafty došlo na pročištění nutných částí palivového systému a posádka mohla konečně vyrazit na cestu. Předpokládaným dojezdem bylo zmíněných 18 až 19 kilometrů. Chlouba Mladé Boleslavi však oba Brity velice překvapila.

V Česku byla spatřena téměř neznámá Škoda Scala. Může jezdit skoro zadarmo

V Česku byla spatřena téměř neznámá Škoda Scala. Může jezdit skoro zadarmo

S přiměřenou jízdou městem i po okreskách se nájezd z litru nafty stále zvětšoval. CarThrottle zmiňoval dřívější kombinovanou spotřebu Octavie na 3,8 litrech na 100 km. Když však máte v nádrži jediný litr paliva, pochopitelně budete řídit ještě ohleduplněji.

Koneckonců se tedy podařilo ujet 41,5 kilometru (25,8 míle), čímž se přepočtem dostáváme na úžasnou spotřebu 2,65 l/100 km. Samozřejmě ale počítejme se zmíněnými 100 ml paliva potřebných k vyčištění systému a také určitými zbytky v palivovém vedení i po vypumpování nádrže.

Škoda Octavia

Škoda Octavia je nejprodávanější automobil v ČR a současně nejprodávanější model značky Škoda. V roce 2020 byla uvedena na trh Octavia IV – čtvrtá generace novodobé Octavie, tentokrát se čtyřmi variantami pohonů: spalovací motor, mild-hybrid, plug-in hybrid a stlačený zemní plyn.

Ceny a výbava • První jízda Škody Octavia RS iV • Škoda Octavia Scout • Hybridní modely • Škoda Octavia RS • Test Škoda Octavia 2.0 TDI Evo

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

dnes | Vladimír Kadera | 38 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 79 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků