Jak bojovat proti koronaviru v autě? Odpovědí je možná překvapivě alkohol

Zvýšená úroveň hygieny je v době pandemie koronaviru na pořádku dne. Experti se tak shodují, jak proti viru aspoň částečně bojovat i uvnitř automobilů.

Není novinkou, že interiéry automobilů patří mezi ta nejšpinavější místa, se kterými lidé každodenně přijdou do styku. Ostatně některé studie už mluvily o volantech a řadicích pákách vozů v horším světle než v případě záchodových prkének. V době řádění koronaviru a jeho šíření kapénkovou infekcí tak nejsou ani interiéry vozů zrovna bezpečným místem.

A především tedy u vozidel, která jsou sdílena v rodině nebo v práci. Dosavadní výzkumy uvádějí, že koronavirus přenesený kapičkami při kýchnutí či zakašlání dokáže na pevném povrchu ulpět značně dlouho dobu, v řádu hodin až dní, načež se takto zasažené plochy stávají po tuto dobu infekční.  

Lamborghini kvůli koronaviru vztyčilo bílou vlajku. Produkce v tradiční továrně prozatím končí

Lamborghini kvůli koronaviru vztyčilo bílou vlajku. Produkce v tradiční továrně prozatím končí

Kromě mytí vlastních rukou je tedy i čistota interiérů vozů silným zájmem nás všech. Podobně jako podniky městské hromadné dopravy nyní pravidelně dezinfikují svá vozidla, určitě je skvělou prevencí před nakažením i pravidelná dezinfekce vnitřku svého vozu. Zejména pokud nejste sami, kdo auto používá.

Organizace Consumer Reports se tak obrátila na experty v oboru automobilových interiéru, aby našla ideální způsob, jak spolehlivě vyčistit nejrizikovější části kabiny, ale na druhou stranu je agresivní chemií nepoškodit. Možná nepřekvapivě tak přichází odpověď, že řešením je prostý alkohol.

Velká cena Austrálie Formule 1 byla oficiálně zrušena. Ohrožen je i závod na nejslavnější trati

Velká cena Austrálie Formule 1 byla oficiálně zrušena. Ohrožen je i závod na nejslavnější trati

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí totiž roztoky s více jak 70% obsahem alkoholu koronavirus efektivně ničí. Jeff Stout ze společnosti Yanfeng, dodávající interiérové díly, pak přímo zmiňuje Isopropylalkohol neboli Isopropanol, kterým ošetřují veškeré díly před expedicí zákazníkům.

Lze s ním totiž bez poškození vyčistit a dezinfikovat většinu povrchů v interiérech automobilů. Isopropanol se ostatně používá také v lékařských zařízeních jako sterilizační přípravek. V autě se poté hodí i díky svým leštícím vlastnostem, jelikož na lesklých površích či sklu nezanechává šmouhy.

Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 136 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 24 příspěvků
Minitest Honda Civic 5D 1.0 VTEC CVT: Stačilo po 5 letech jen posypat pepřem?

Honda Civic 1.0 VTEC CVT

Japonci Hondu Civic lehce vylepšili a poslali zpět na trh se zajímavou cenou. Stačí to ale k tomu, aby vyčnívala nad konkurencí?

21.  3.  2020 | Vladimír Kadera | 125 příspěvků