Jak bezpečně převážet psa v autě? Tyto rady se hodí nejen cestou na dovolenou

Se čtyřnohými mazlíčky žijeme, sportujeme, usínáme a samozřejmě i cestujeme. Poradíme, jak vzít hafana na dovolenou tak, aby neohrozil sebe ani lidskou posádku auta, a cestu přečkal ve zdraví.

Dle předloňských statistik má psa ve své domácnosti čtyřicet procent Čechů. A nemálo z nich se se svým chlupatým parťákem vydává i na dovolenou. Pes není kufr, který se dá jen tak hodit do zavazadlového prostoru – aby cesta proběhla bezpečně, je nutné trochu investovat do přepravních systémů, určených pro mazlíčky.

Dopravní nehoda v zahraničí: Správný postup řešení, užitečné rady a tipy

Dopravní nehoda v zahraničí: Správný postup řešení, užitečné rady a tipy

Pes by v autě nikdy neměl cestovat bez jištění. Vhodný prostředek volte dle velikosti psa. Menší plemena se pohodlně vejdou do přepravních boxů – ty mohou být pevné nebo skládací s textilními stěnami, u druhé jmenované možnosti je nutné pohlídat si kvalitu, aby se pes ven neprokousal. Naprostou jistotou jsou tvarované hliníkové přepravky, které ale zaberou značnou část zavazadelníku. Pokud hodláte převážet většího psa, do kufru se dá pořídit speciální odolná celta, kterou je nutné zkombinovat s přepážkou, oddělující zavazadlový prostor. V případě nehody tak nehrozí, že pes prolétne do prostoru pro lidskou posádku a zraní sebe i ostatní.

TEST Volkswagen Grand California 680: Dovolená na Slovensku jezdící, spící

TEST Volkswagen Grand California 680: Dovolená na Slovensku jezdící, spící

Na zadních sedadlech by měl pes být vždy připoután. Jednak kvůli omezení volného pohybu a minimalizaci rizika, kdy by mohl rušit řidiče, a také kvůli bezpečnosti v případě nehody. Pro psy jsou určeny speciální postroje přes hrudník, které zvíře šetrně podrží v případě nárazu – zajistit psa vodítkem okolo krku k pásům nebo jiné pevné části vozu je v případě nehody ortel smrti. Zvíře by nemělo cestovat vpředu na sedadle spolujezdce. Tam ho má sice páníček či panička neustále na očích, ale hrozí rozptylování nebo zásahy do řízení. I pro zadní sedadla lze jednoznačně doporučit odolnou celtu, určenou pro přepravu psů – pokud tedy máte rádi své auto a nechcete mít rozdrápané, poslintané nebo jinak a hůře znečištěné čalounění.

TEST Mercedes-Benz Marco Polo Activity 300 d 4Matic: Doma všude, kde chcete

TEST Mercedes-Benz Marco Polo Activity 300 d 4Matic: Doma všude, kde chcete

Do auta psa naložte ve chvíli, kdy uvnitř panuje příjemná teplota. Lézt v kožichu do rozpáleného vozu by se určitě nelíbilo ani vám, v extrémních případech (například když nezodpovědný majitel nechá zvíře v zaparkovaném autě) hrozí psovi i smrt – dle expertů již pokud jeho tělesná teplota překročí 41 stupňů Celsia. Před cestou nedávejte psovi větší množství žrádla, mohlo by mu být nevolno. Dobré je mít po ruce drobnější pamlsky. Nezapomeňte si na cestu vzít dostatečnou zásobu vody a misku, ze které se pes může při přestávkách občerstvit.

Pokud zvíře během cesty nespí, dělejte si pravidelné přestávky, při kterých si protáhne tělo a odskočí si – nezapomeňte si přibalit dostatek pytlíků na výkaly. Při cestování vyšší rychlostí neotevírejte okna, psům se sice svist větru líbí, ale proudící vzduch je ze zdravotního hlediska nebezpečný pro jejich oči. Dále hrozí zásah do hlavy větším hmyzem nebo odletujícím kamením.

Dokonalé kempování na ruský způsob zajistí snad je UAZ Bajkal. Přesvědčte se sami

Dokonalé kempování na ruský způsob zajistí snad je UAZ Bajkal. Přesvědčte se sami

Pokud pes není zvyklý na cestování autem, před cestou ho nechte seznámit se s interiérem – zvykne si na nový prostor i nezvyklé pachy. Pokud má s cestováním problém, zkuste trénovat na kratších jízdách před jednou dlouhou cestou. Pes se bude vždy cítit lépe, pokud má v autě svou oblíbenou deku nebo hračku, určitě na ně nezapomeňte. Pokud zvíře za jízdy nadměrně štěká, experti doporučují nereagovat na něj a nenechat se rozptylovat. Při další zastávce a až se zklidní, pejskovi dejte pamlsek, bude tak odměněn za to, že je v klidu.

Máte své vlastní tipy, jak cestovat se psem v autě? Podělte se o ně s ostatními v komentářích! Haf a šťasnou cestu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

DS 4 je synonymem pařížského luxusu. Už jsme se svezli a máme dobré zprávy

DS 4 PureTech a E-Tense

Tři roky po ukončení výroby se vrací DS 4 ve druhé generaci. Jak jezdí, jsme vyzkoušeli v zemi, kde je tenhle kompaktní model s nádechem luxusu doma: ve Francii.

včera | David Šprincl | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Arteon R 2.0 TSI SB: Chladnokrevně efektivní bijec v kvádru

Vokswagen Arteon R Shooting Brake

Velké benzinové kombi s pořádnou porcí výkonu a bez elektromotorů? Do budoucna půjde o stále vzácnější zboží. V téhle formě je snadné odpustit mu i drobné nedokonalosti.

14.  9.  2021 | Richard Herbich | 35 příspěvků
Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Opět se vyplatilo poslouchat zákazníky

Dacia Duster TCe 130 EDC

Nové funkce, automatická převodovka, lepší interiér. Facelift dokazuje, že skvělá Dacia Duster může být ještě lepší.

12.  9.  2021 | Vladimír Kadera | 35 příspěvků