Jaguar XK, nový elegán na silnicích

Když Jaguar v letošním roce představil v Detroitu svůj koncept Advanced Lightwight Coupe, nikdo nedokázal odhadnout, jak si bude tento koncept podobný s finální verzi. Po sérii Spy Photos a kusých informacích o motorizacích Jaguar konečně představil své nové kupe v celé kráse.

Nový Jaguar XK bude 4791 mm dlouhý, 2070 mm široký a 1322 mm vysoký, což proti svému předchůdci znamená, že se zvětšil všemi směry. Největší rozdíl ovšem nastal u rozvoru. Ten se prodloužil o celých 160 mm tedy na 2750 mm. Přes tento nárust rozměrů má nový XK hmotnost 1595 kg, tedy o 65kg méně než starší model. Toto bylo dosaženo použitím hlinikového rámu a hlinikových dilů karosérie, která i díky těmto inovacím dosahuje o více než 30% větší torzní tuhosti.

XK coupe dostane při svém uvedení na trh osmiválový motor o objemu 4.2 l. Ten dosahuje nejvyššího výkonu 219 kW (298 k) při 6000 ot/min a kroutícího momentu 411 Nm při 4100 ot/min. Díky tomuto motoru dosáhne Jaguar maximální rychlosti 288 km/h, která bude ovšem elektronicky omezena na klasických 250 km/h. Sprint z nuly na stovku pak zvládne za 6,2 s. Mimo tento motor, který se objeví pod kapotou ihned při uvedení na trh, plánuje Jaguar i nasazení menšího osmiválce o objemu 3,5l a pro Evropský trh počítá i s použitím naftového motoru o objemu 4l s výkonem 200 kW (272 k) a kroutícím momentem 600 Nm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků