Jaguar XJ a Lexus LS šoférskými vozy roku

Britský The Chauffeur vyhlásil vítěze své pravidelné ankety pro rok 2008. Pokud máte vlastního řidiče, dopřejte mu Jaguar nebo Lexus.

Za nejlepší řidičské vozy jsou obvykle označovány ty, které je největší radost řídit. V tomto případě je tomu ale právě naopak. Za nejlepší „šoférské” vozy dle ankety zmíněného britského periodika platí ty, u kterých je naopak největší radostí je neřídit, ale být v nich vezen.

V kategorii do 50 000 liber zvítězil Jaguar řady XJ s prodlouženým rozvorem, ve třídě od 50 000 do 100 000 liber pak hybridní Lexus LS600h L. V porotě zasedají motorističtí novináři a zástupci automobilového průmyslu, jejich letošní výběr je o to překvapivější, že vrcholných příček nedosáhly německé vozy BMW, Mercedes-Benz nebo Audi, které v praxi jako limuzíny bývají využívány nejčastěji. Přitom právě u aut, jejichž majitelé většinou nesedávají za volanty, ale na zadních sedadlech, bývají zákazníci nejkonzervativnější.

David Spenser, šéf prodejů Jaguaru, k tomuto ocenění řekl: „Jsem z vítězství Jaguaru XJ s prodlouženým rozvorem nadšen. Jsme obzvláště hrdí na toto velmi lehké, luxusní vozidlo, zvláště provedení se vznětovým, dvojnásobně přeplňovaným šestiválcem 2,7 l na sklonku roku 2005 zaznamenalo velký úspěch.“ Šéfredaktor magazínu The Chauffeur Paul Gibson k tomu dodal: „Jsem opravdu rád, že jsme tuto cenu mohli předat právě tomuto modelu. Nabízí totiž skutečně vysokou užitnou hodnotu v porovnání k pořizovací ceně a provozním nákladům, vysoký komfort a šoférovi přináší vše, co ke své práci potřebuje.“

Jaguar nedávno zavedl nový Chauffeur Programme. Jeho cílem je poskytovat šoférům patřičné podmínky k tomu, aby si mohli naplno vychutnat všechny přednosti a aspekty provozu automobilu značky Jaguar od jeho nákupu přes údržbu až po následný prodej. Provedení celohliníkového Jaguaru XJ s prodlouženým rozvorem se představilo předloni a ve spojení s „dieselem“ je zajímavou kombinací luxusu a přijatelných provozních nákladů. Jaguar se právě s tímto modelem, spolu s novým typem XF, zúčastní prvního ročníku Chauffeur Drive 08, určené soukromým majitelům či půjčovnám, jež se v praxi budou moci seznámit s provozem luxusních automobilů. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jaguar XJ

Model LS 600h L je vlajkovou lodí prestižní značky koncernu Toyota a zvítězil v nejnabitější kategorii s cenou 50 000 až 100 000 liber. Porotci u tohoto vozu vyzdvihovali především jeho hybridní soustavu, která účinně snižuje spotřebu paliva a emise, kvalitní zpracování a stavitelná pohodlná zadní sedadla, umožňující kromě plynně regulovatelného vyhřívání a ventilace také masáže zad a ramen cestujících. Také Lexus nabízí svým zákazníkům Chauffeur Programme zahrnující financování, pojištění, zvláštní servisní zázemí nebo řadu dalších služeb, jež mají za úkol uživateli vozu Lexus používání jeho vozu maximálně zpříjemnit.

Paul Gibson k vítěznému Lexusu uvedl: „Je mi ctí předat cenu tomuto skvělému vozu, pro nějž nebylo problémem přehrát jeho konkurenty v této kategorii. Vůz představuje skutečný luxus.“ Andy Simpson, jeden z vedoucích manažerů značky Lexus, si ocenění pochvaloval: „Zvítězit v takto prestižní kategorii je pro nás velkým zadostiučiněním. Jistě dále podpoří pověst hybridního pohonu v našich vozech, ať už jde o auta vhodná do firemních flotil nebo k individuálnímu provozu.“ Písmeno L v názvu vozu značí rozvor prodloužený s ohledem na rozšíření prostoru pro pasažéry jedoucí vzadu. Ti mají kromě již zmíněných multifunkčních sedadel k dispozici také svůj DVD přehrávač, pevnou středovou konzoli s ovládacími prvky všech systémů nebo oddělenou klimatizaci s čidly aktuální tělesné teploty cestujících. 

Také Lexus LS 600h L se zúčastní britského podniku Chauffeur Drive 08, jenž proběhne ve dnech 20. a 21. dubna ne výstavišti ve Farnborough (www.drive08.co.uk).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lexus LS600h

bazar

Lexus GS 3
Rok výroby: 2010
Stav: 154 447 km
Cena: 314 000 Kč
Lexus IS 2,2
Rok výroby: 2007
Stav: 61 037 km
Cena: 240 000 Kč
Lexus RX 3,5
Rok výroby: 2013
Stav: 96 007 km
Cena: 620 000 Kč
Lexus GS 3
Rok výroby: 2001
Stav: 110 758 km
Cena: 130 000 Kč
Audi A3 2
Rok výroby: 2010
Stav: 197 569 km
Cena: 180 000 Kč
Audi Allroad 3
Rok výroby: 2012
Stav: 97 928 km
Cena: 760 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků