Jaguar se stává pro Ford noční můrou

Investice lze rozdělit do dvou základních skupin. Na úspěšné a na neúspěšné. A pak tu máme třetí skupinu a tou je investice Fordu do automobilky Jaguar.

Britský výrobce luxusních vozů zveřejnil své odhady hospodářského výsledku za minulý rok. Očekávat šlo jen ztrátu, ovšem ta se vyšplhala na velmi solidních 715 mil. dolarů (přibližně 15,4 mld. Kč). Ford sice oznámil, že po započítání všech položek se ztráta sníží asi na 550 mil. dolarů, ale to na celé věci mnoho nemění.

Od roku 1989, kdy Ford koupil tuto automobilku, do ní investoval již přes 10 mld. dolarů (přibližně 210 mld. Kč) a zisk je stále v nedohlednu. Lepším výsledkům nepomohly ani ostudné kombi verze, nasazení naftových motorů a ani to, že Jaguary jsou dnes z nemalé části jen převlečenými modely Fordu.

Protože je situace u Jaguaru již kritická, rozhodlo se vedení Fordu, že čerpání z tradičních tvarů musí jít pryč a Jaguar musí vytvořit nový pojem luxusu 21. století.

Zcela nové pojetí designu exteriéru i interiéru, opětovný návrat k luxusnímu pojetí, nové výkonné motory a hlavně vynechání koncernových prvků. To vše, spolu s masivnější podporou prodejů má pomoci přinést automobilku k zisku. Již loni uvedený model XK je prodejním trhákem a s ohledem na zachování slávy této anglické klasiky můžeme jen doufat, že i další modely budou takto úspěšné.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků