Jaguar postaví 12 E-Typů na oslavu 60 let od premiéry. Nabízí je po dvou a přihodí i výlet

Ikonický E-Type se představil v roce 1961 na autosalonu v Ženevě, kde způsobil poprask. Jaguar vyrobí nové stroje s moderní výbavou, které odkazují na tehdy vystavené kusy.

Když se ušlechtilý britský stroj poprvé ukázal veřejnosti 15. března roku 1961 na autosalonu ve Švýcarsku, zájem o zkušební jízdy s vystaveným kupé byl enormní. Zřejmě nejslavnější E-Type s registrační značkou 9600 HP na přehlídku dorazil na poslední chvíli, jezdec Bob Berry s ním jel na plný plyn z Coventry až do Ženevy. Proto se automobilka rozhodla přivézt ještě jeden kus – tentokrát zelený roadster se značkou 77 RW, který rovněž po vlastní ose a ve vysokém tempu doručil jezdec Norman Dewis.

Poctu těmto dvěma vozům a zběsilé jízdě, která předcházela jejich vystavení, si nyní může koupit šest zájemců. Vozů vznikne dvanáct a budou dodány v párech – kupé plus roadster. Postaveny budou experty Jaguar Classic přímo v Coventry, poháněny budou řadovými šestiválci XK, které dostanou chladič z lehkých slitin, elektrickou saharu a nerezový výfuk. Řidiči vstříc vyjde speciální pětistupňová synchronizovaná převodovka.

Vozy dostanou infozábavní systém Jaguar Classic s navigací a bluetooth připojením, jejich velkou specialitou budou speciální rytiny na středovém tunelu, znázorňující trasu, po které se originály dostaly do Ženevy. Uvnitř i zvenčí nebudou chybět loga, připomínající šedesátileté výročí modelu, uprostřed volantu s dřevěným věncem se pak bude nacházet klakson zdobený čtyřadvacetikarátovým zlatem.

Každý E-Type bude dodán se speciální plachtou, sadou nářadí a heverem v koženém pouzdru. V létě roku 2022 čeká na majitele a jejich hosty výlet, kopírující trasu originálů z Coventry do Ženevy. V rámci něj zdolají alpské průsmyky, ubytují se v nejlepších hotelech a ochutnají vybrané pokrmy.

Jaguar

Britský Jaguar vznikl v roce 1922 jak Swallow Sidecars Company, v roce 1945 dostal svůj současný název Jaguar Cars Limited.

Výrobce sportovních a luxusních automobilů byl v roce 1989 koupen Fordem. Od roku 2008 ho vlastní indická Tata Motors.

Jaguar F-Pace • Jaguar E-Pace • Jaguar I-Pace • Jaguar F-Type • Jaguar XE  •Jaguar XF

Váš názor Další článek: V Kalifornii se rodí malý elektrický pick-up. Alpha Wolf vypadá schopně i stylově

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,