Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Zatím to vypadá, že Velká Británie z Evropské unie opravdu vystoupí. Nachystat se na to musí celý ostrovní průmysl, a to samozřejmě i ten automobilový.

Společnost Jaguar Land Rover oznámila letošní plánovanou odstávku. K této výrobní odmlce nyní přidala ještě jeden týden, konkrétně od 8. do 12. dubna. Odstávka se týká všech třech britských továren. Důvodem má být Brexit, vystoupení Velké Británie z Evropské unie, který se má uskutečnit na konci března.

Největší britský koncern prožívá těžké období. Na jedné straně sice masivně investuje do autonomních vozidel a chce se stát leaderem v oboru, na té druhé ale musí řešit nepříznivé prodeje za loňský rok, kdy se prodalo o 4,6 % méně aut než předloni (celkem 592.708 vozů). V Číně se dokonce prodalo o 21,6 % vozů méně, než se předpokládalo.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

V důsledku toho se bude propouštět a o práci přijde asi 5000 lidí. Čistka v řadách zaměstnanců se týká všech, dělnických i manažerských pozic. Automobilka uvedla, že trh jejich vozů je v současnosti oslaben a jedním z důvodů je právě i Brexit. Z finančních důvodů se JLR neobjeví ani na letošním autosalonu v Ženevě.

Přitom jenom v letošním roce investuje čtyři miliardy liber do vývoje nových produktů a v příštím roce plánuje nabízet zákazníkům více aut s elektrifikovaným pohonem. V modelovém portfoliu se mají co nejdříve objevit nové hybridy, plug-in hybridy, ale i čistě elektrické vozy.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podobnou odstávku čeká i další britskou automobilku, Rolls-Royce. Ten naplánoval dvoutýdenní odstávku v dubnu, aby mohl naskladnit díly. Brexit totiž může dočasně ochromit lodní dopravu.

TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

dnes | Miro Mihálik | 4 příspěvky
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 88 příspěvků
TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW

Při hodnocení Škody Kodiaq RS velice záleží na přístupu „pozorovatele“. Pokud vůz budete brát jako sportovní SUV, zřejmě vám brzy dojdou argumenty. V nabídce však rozhodně není nadbytečný.

12.  2.  2019 | Jan Mička | 85 příspěvků