Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Zatím to vypadá, že Velká Británie z Evropské unie opravdu vystoupí. Nachystat se na to musí celý ostrovní průmysl, a to samozřejmě i ten automobilový.

Společnost Jaguar Land Rover oznámila letošní plánovanou odstávku. K této výrobní odmlce nyní přidala ještě jeden týden, konkrétně od 8. do 12. dubna. Odstávka se týká všech třech britských továren. Důvodem má být Brexit, vystoupení Velké Británie z Evropské unie, který se má uskutečnit na konci března.

Největší britský koncern prožívá těžké období. Na jedné straně sice masivně investuje do autonomních vozidel a chce se stát leaderem v oboru, na té druhé ale musí řešit nepříznivé prodeje za loňský rok, kdy se prodalo o 4,6 % méně aut než předloni (celkem 592.708 vozů). V Číně se dokonce prodalo o 21,6 % vozů méně, než se předpokládalo.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

V důsledku toho se bude propouštět a o práci přijde asi 5000 lidí. Čistka v řadách zaměstnanců se týká všech, dělnických i manažerských pozic. Automobilka uvedla, že trh jejich vozů je v současnosti oslaben a jedním z důvodů je právě i Brexit. Z finančních důvodů se JLR neobjeví ani na letošním autosalonu v Ženevě.

Přitom jenom v letošním roce investuje čtyři miliardy liber do vývoje nových produktů a v příštím roce plánuje nabízet zákazníkům více aut s elektrifikovaným pohonem. V modelovém portfoliu se mají co nejdříve objevit nové hybridy, plug-in hybridy, ale i čistě elektrické vozy.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podobnou odstávku čeká i další britskou automobilku, Rolls-Royce. Ten naplánoval dvoutýdenní odstávku v dubnu, aby mohl naskladnit díly. Brexit totiž může dočasně ochromit lodní dopravu.

Land Rover

První vůz Land Rover vznikl ve Velké Británii v roce 1947 jako inspirace americkým Jeepem.

V roce 1978 se značka specializující se na terénní automobily oddělila od Rover Company. Vlastnilo ji BMW a Ford, od roku 2008 patří k indickému Tata Motors.

Range Rover • Range Rover Velar • Range Rover Evoque • Land Rover Discovery • Land Rover Defender

Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

17.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 82 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků
TEST VW California Beach vs. levná vestavba: Těžká volba dnešního hipíka?

Obytné vozy Volkswagen T6.1

Užitkový Volkswagen slaví letos sedmdesátiny. Tentokrát jsme se podívali na zoubek dvěma obytným kouskům, kdy každý razí trochu jiný přístup.

11.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 15 příspěvků