Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Zatím to vypadá, že Velká Británie z Evropské unie opravdu vystoupí. Nachystat se na to musí celý ostrovní průmysl, a to samozřejmě i ten automobilový.

Společnost Jaguar Land Rover oznámila letošní plánovanou odstávku. K této výrobní odmlce nyní přidala ještě jeden týden, konkrétně od 8. do 12. dubna. Odstávka se týká všech třech britských továren. Důvodem má být Brexit, vystoupení Velké Británie z Evropské unie, který se má uskutečnit na konci března.

Největší britský koncern prožívá těžké období. Na jedné straně sice masivně investuje do autonomních vozidel a chce se stát leaderem v oboru, na té druhé ale musí řešit nepříznivé prodeje za loňský rok, kdy se prodalo o 4,6 % méně aut než předloni (celkem 592.708 vozů). V Číně se dokonce prodalo o 21,6 % vozů méně, než se předpokládalo.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

V důsledku toho se bude propouštět a o práci přijde asi 5000 lidí. Čistka v řadách zaměstnanců se týká všech, dělnických i manažerských pozic. Automobilka uvedla, že trh jejich vozů je v současnosti oslaben a jedním z důvodů je právě i Brexit. Z finančních důvodů se JLR neobjeví ani na letošním autosalonu v Ženevě.

Přitom jenom v letošním roce investuje čtyři miliardy liber do vývoje nových produktů a v příštím roce plánuje nabízet zákazníkům více aut s elektrifikovaným pohonem. V modelovém portfoliu se mají co nejdříve objevit nové hybridy, plug-in hybridy, ale i čistě elektrické vozy.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podobnou odstávku čeká i další britskou automobilku, Rolls-Royce. Ten naplánoval dvoutýdenní odstávku v dubnu, aby mohl naskladnit díly. Brexit totiž může dočasně ochromit lodní dopravu.

Minitest BMW X3 M40d: Opravdu těžká volba!

BMW X3 M40d (minitest)

M40d sice není nejvýkonnější, ale zato nejdražší verzí modelu X3. Srdce by sáhlo po benzinovém šestiválci M40i, dříve nebo později se vám však do rozhodování začne plést mozek.

dnes | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

21.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 7 příspěvků
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 72 příspěvků