Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Zatím to vypadá, že Velká Británie z Evropské unie opravdu vystoupí. Nachystat se na to musí celý ostrovní průmysl, a to samozřejmě i ten automobilový.

Společnost Jaguar Land Rover oznámila letošní plánovanou odstávku. K této výrobní odmlce nyní přidala ještě jeden týden, konkrétně od 8. do 12. dubna. Odstávka se týká všech třech britských továren. Důvodem má být Brexit, vystoupení Velké Británie z Evropské unie, který se má uskutečnit na konci března.

Největší britský koncern prožívá těžké období. Na jedné straně sice masivně investuje do autonomních vozidel a chce se stát leaderem v oboru, na té druhé ale musí řešit nepříznivé prodeje za loňský rok, kdy se prodalo o 4,6 % méně aut než předloni (celkem 592.708 vozů). V Číně se dokonce prodalo o 21,6 % vozů méně, než se předpokládalo.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

V důsledku toho se bude propouštět a o práci přijde asi 5000 lidí. Čistka v řadách zaměstnanců se týká všech, dělnických i manažerských pozic. Automobilka uvedla, že trh jejich vozů je v současnosti oslaben a jedním z důvodů je právě i Brexit. Z finančních důvodů se JLR neobjeví ani na letošním autosalonu v Ženevě.

Přitom jenom v letošním roce investuje čtyři miliardy liber do vývoje nových produktů a v příštím roce plánuje nabízet zákazníkům více aut s elektrifikovaným pohonem. V modelovém portfoliu se mají co nejdříve objevit nové hybridy, plug-in hybridy, ale i čistě elektrické vozy.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podobnou odstávku čeká i další britskou automobilku, Rolls-Royce. Ten naplánoval dvoutýdenní odstávku v dubnu, aby mohl naskladnit díly. Brexit totiž může dočasně ochromit lodní dopravu.

TEST Opel Astra 1.4 Turbo CVT: Tříválec + CVT = Drahá poukázka na průšvih?

Opel Astra 1.4 Turbo CVT

Kompaktní Opel se při aktuálním faceliftu velmi výrazně změnil, jakkoli to tak na první pohled nevypadá. Všechny motory jsou nyní výhradně tříválcové a ten nejsilnější se pojí s převodovkou CVT. Zní to vám to jako zaručený recept na mizérii na kolech?

22.  10.  2019 | Petr Schnagl | 37 příspěvků
Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik | 1 příspěvek