Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Zatím to vypadá, že Velká Británie z Evropské unie opravdu vystoupí. Nachystat se na to musí celý ostrovní průmysl, a to samozřejmě i ten automobilový.

Společnost Jaguar Land Rover oznámila letošní plánovanou odstávku. K této výrobní odmlce nyní přidala ještě jeden týden, konkrétně od 8. do 12. dubna. Odstávka se týká všech třech britských továren. Důvodem má být Brexit, vystoupení Velké Británie z Evropské unie, který se má uskutečnit na konci března.

Největší britský koncern prožívá těžké období. Na jedné straně sice masivně investuje do autonomních vozidel a chce se stát leaderem v oboru, na té druhé ale musí řešit nepříznivé prodeje za loňský rok, kdy se prodalo o 4,6 % méně aut než předloni (celkem 592.708 vozů). V Číně se dokonce prodalo o 21,6 % vozů méně, než se předpokládalo.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

V důsledku toho se bude propouštět a o práci přijde asi 5000 lidí. Čistka v řadách zaměstnanců se týká všech, dělnických i manažerských pozic. Automobilka uvedla, že trh jejich vozů je v současnosti oslaben a jedním z důvodů je právě i Brexit. Z finančních důvodů se JLR neobjeví ani na letošním autosalonu v Ženevě.

Přitom jenom v letošním roce investuje čtyři miliardy liber do vývoje nových produktů a v příštím roce plánuje nabízet zákazníkům více aut s elektrifikovaným pohonem. V modelovém portfoliu se mají co nejdříve objevit nové hybridy, plug-in hybridy, ale i čistě elektrické vozy.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podobnou odstávku čeká i další britskou automobilku, Rolls-Royce. Ten naplánoval dvoutýdenní odstávku v dubnu, aby mohl naskladnit díly. Brexit totiž může dočasně ochromit lodní dopravu.

Minitest VW Polo GTI s manuálem: Jednou se o něj ještě porveme!

VW Polo GTI (minitest)

Polo je díky dvoulitru zjevem mezi malými ostrými hatchbacky. Ke štěstí nám chyběla akorát maličkost. Manuál. Rádi bychom jásali, ale jediné, co můžeme nyní říci, je, že byl a už není. Po pár měsících ve výrobě GTI se spojkovým pedálem a řadicí pákou skončilo. Hádejte, komu můžete děkovat.

včera | Miro Mihálik | 4 příspěvky
TEST Royal Enfield Interceptor 650 Twin: Jednou zkusíš a už musíš!

Royal Enfield Interceptor 650 Twin

Nové twiny od indického Enfieldu jsou pro svoji značku bez diskuse revolucí a po zásluze vzbudily enormní globální zájem. Efektní retro design, legendární znáček, zbrusu nový motor a více než dobrá cena jsou pádné argumenty. Dá se ale věřit radikální průlom značce, která až donedávna sveřepě bušila jediný model, vyráběný s drobnými změnami od poloviny padesátých let?

23.  6.  2019 | Petr Schnagl | 10 příspěvků
TEST Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid: Dost dobrá i pro Lexus

Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid

Nová Toyota Corolla se přiřítila na český trh hned ve třech karosářských verzích. Pro první test jsme zvolili tu nejpraktičtější, navíc s nejvýkonnějším hybridním pohonem. Dokáže opodstatnit vyšší cenu? A bavíme se vůbec ještě o mainstreamovém modelu?

19.  6.  2019 | Jan Mička | 154 příspěvků