Jaguar a Land Rover vsadí na vodík. Chystají prototyp bezemisního Defenderu

Nulové emise v roce 2036? Ambiciózní plán britských automobilek má vedle bateriových vozů pomoci naplnit také flotila s palivovými články.

Před nedávnem ohlásily značky Jaguar a Land Rover novou strategii Reimagine, která má od roku 2025 přetvořit Jaguar na čistě elektrickou automobilku. První elektromobil Land Rover se pak má objevit v roce 2024. Cílem je dosáhnout do roku 2039 nulových emisí oxidu uhlíku nejen v rámci vozů, ale také napříč celým dodavatelským řetězcem.

Začal jako čára v písku, teď je legendou. Znáte příběh prvního Land Roveru?

Začal jako čára v písku, teď je legendou. Znáte příběh prvního Land Roveru?

Jedním z dalších kroků automobilek k naplnění této vize jsou vozy s palivovými články, tedy na vodík. Těm britské značky věští skvělou budoucnost, očekávají, že v roce 2030 bude po celém světě k dispozici 10.000 tankovacích stanic. Prvním krokem k vodíku pro ně má být prototyp Defenderu, který začnou testovat již koncem letošního roku.

O starý Defender za takřka 6 milionů korun je zájem. U Land Roveru hlásí vyprodáno

O starý Defender za takřka 6 milionů korun je zájem. U Land Roveru hlásí vyprodáno

Projekt nese název Zeus a je částečně financován Střediskem pokročilých pohonů, za kterým stojí britská vláda. Na technické stránce se podílí partneři Delta Motorsport, Marelli Automotive Systems nebo třeba britské středisko pro industrializaci baterií. Kdy by mohli z tohoto vývoje těžit koncoví zákazníci prozatím není známo, prozatím se zájemci o nulové emise musí spokojit s plug-in hybridní technikou.

Land Rover

První vůz Land Rover vznikl ve Velké Británii v roce 1947 jako inspirace americkým Jeepem.

V roce 1978 se značka specializující se na terénní automobily oddělila od Rover Company. Vlastnilo ji BMW a Ford, od roku 2008 patří k indickému Tata Motors.

Range Rover • Range Rover Velar • Range Rover Evoque • Land Rover Discovery • Land Rover Defender

TEST Fiat 500e HB La Prima: Chytne za srdce a ve městě je k neutahání

Fiat 500e La Prima (87 kW)

Fiat 500e je dalším elektromobilem do města, který vysokou cenu techniky balí do luxusního kabátku a přichází s řadou krásných detailů. Má ale na to rovnat se s Hondou e?

27.  7.  2021 | Vladimír Kadera | 4 příspěvky
TEST Ford Focus 3d 2.0 ZETEC: Vůz roku 1999 už jen kvete. Jak si vedl 20 let zpět?

Ford Focus 3d 2.0 ZETEC

Ford Focus první generace, evropské Auto roku 1999, vypadá i v dnešní době dobře. Rozhodně zajímavěji než jeho zatím poslední následovník z roku 2018. Připomeňte si test třídveřové verze, který v roce 2001 přinesli kolegové z Auto.cz

24.  7.  2021 | Tomáš Zajíček | 15 příspěvků
První jízda s Hyundaiem Ioniq 5: Tajemný krasavec může převálcovat konkurenci

Hyundai Ioniq 5

Hyundai podobně jako další značky přijíždí s vlastní rodinou elektrických aut. Jmenuje se Ioniq a jejím prvním zástupcem je kompaktní crossover s krásným retro designem. Už jsme ho vyzkoušeli.

22.  7.  2021 | David Bureš | 54 příspěvků