Ivan Hodač: Automobilky jedou na 70 procent, to je neudržitelné

25 komentářů

Anatol
25. listopadu • 16:07

klasická ukázka manipulace s daty - když už mluvíš o vyšších maržích v USA, tak musíš také mluvit o podstatně vyšším daňovém zatížení v EU. Jinak tvůj blábol vyhoď rovnou do koše protože je JEDNOSTRANNÝ.

mirec
23. listopadu • 21:58

podla mna zabudaju na jedno : Henry Ford umoznil svojim zamestnancom taky plat aby so to auto mohli dovolit... Neviem ako su na tom plateni sucasny zamestnanci v automobilkach, ale mam dojem ze o aute, ktore vyrabaju (montuju), moze len snivat a potom sa manazeri cuduju, preco im nik nekupuje... Akoby sa pri riadeny auta (ekonomiky, firmy, cokolvek) pozerali len na jeden ukazovatel, len na teplotu motora a pritom neriesia rychlost, palivo, zaradeni stupen...

homer
24. listopadu • 3:19

To je přesně podstata problému.

hugo
23. listopadu • 21:23

Pri soucasne mire zdaneni se lze jen tezko divit ze ekonomika skomira - socialisticky stat chce jen brat a prerozdelovat cim dal vice penez at uz od firem nebo zamestnancu a zdanene penize jsou dale zdanovany (dan z prijmu, DPH, dedicka dan, dan z nemovitosti, atd.) Stat by pritom mel vybrat jen tolik, kolik potrebuje na zakladni vseobecne prospesne sluzby - misto toho ekonomiku pomalu zabiji a dovadi firmy na pokraj krachu ... dostavaji firmy a obcane za sve dane skutecne odpovidajici sluzby nebo jsou ty sluzby nekolikanasobne predrazene?"Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to." (Ronald Raegan)

Antiautomat
24. listopadu • 17:04

Stat za to nemoze nakolko kapitalizmus statnu moc davno prerastol a statu diktuje 'od stola' sam, schovavajuc sa zan samotny - coho dosledkom je aj to co sa deje dnes. Je to to iste ako spojit jednym kablom dynamo a elektromotor, natocit to a cakat ze z toho bude perpetuum mobile a ze to bude fungovat vecne. Tam je ten problem a nic ine ako zmena spolocensko-ekonomickej formacie to nevyriesi, nakolko jadro problemu je az na najvyssej urovni. Na to sa samozrejme 'nabaluje' este dalsi hnus a tym je socialna kriza, ktora to cele pochova, co je historicky dokazany fakt a nik s tym nic nenarobi - len treba prekonat odpor tej casti, ktora je proti zmene nakolko sucasny stav jej parazitizmu vyhovuje najviac.A ano samozrejme, cakam ze sa zase vyroji kopa tzv.odpornikov, ktori zacnu mavat cervenymi a 'socanskymi' vyrazmi (paradoxne hlavne rocniky, ktore o tom maju informaciu leda tak z toho hnoja co sa im leje denno-denne), nie, dopredu vravim ze nemam v umysle nieco obhajovat, ale to co tu mame dnes je jednym slovom taka s.acka, aka tu este nikdy nebola a verim ze uz ani nebude.

hugo
24. listopadu • 18:16

To co tady je neni kapitalismus ale socialismus s veskerymi neduhy, ktere k nemu patri - mocne vysavani kapes danovych poplatniku, prebujely statni aparat ktery potlacit osobni zodpovednost za cenu omezeni svobod.Je pravda ze stejne jako za komunistu toci volantem urcite zajmove skupiny, ale tvrdit ze za to muze "kapitalismus" je jen lhani si do kapsy a prekrucovanim reality.To co tady ted mame je hodne spatne, ale tvrzeni ze nic horsiho tady nebylo je projevem naproste neznalosti historie - komunisticka era byla mnohem horsi (v teto souvislosti je zabavna vase teze, ze lide co se proti komunismu vyjadruji jej nezazili, protoze to vypada ze vy jste v te dobe chodil jeste po houbach). Komunisti ukradli uplne vsechno vsem, obehnali republiku ostnatym dratem, popravovali lidi a vubec znicili co mohli - at uz majetek nebo lidske zivoty."Jak byste nazval komunistu? No, je to někdo, kdo čte Marxe a Lenina. A jak byste nazval anti-komunistu? To je někdo, kdo Marxovi a Leninovi rozumí." (Ronald Reagan)

Antiautomat
25. listopadu • 9:01

Zdravim. No s tymi hubami by som sa na Vasom mieste velmi neponahlal - ako som predpokladal, hned sa vynori niekto, kto zacne brnkat na socialisticku (komunisticku) strunu, pricom zjavne o tomto rec nebola (preco je to tak, to mi je popravde zahadou, ale ako vidite, zrejme som predpokladal spravne). Nevedomky tu pouzivate znamu to sucasnu propagandisticku prax, ktorou sa uspesne strasia cele generiacie davov - pripisanie nejakeho nedostatku niekomu/niecomu, no a potom ten nedostatok dogmaticky zacat kritizovat. Nie je to nic nove a zo zivotnej skusenosti mi to je doverne zname, ved su toho plne media. Tento neduh, mam za to, treba zo sucasnej spolocnosti vykorenit ako jeden z prvych. No a k znalosti historie (ked ste to uz sem primiesali), podla hoho co tam pisete, neviete co je socializmus a komunizmus, inak by ste to nezmixovali dokopy. No a ten vyrok, ze niekto zazil komunizmus, je uz totalne nezmyselny sam osebe (nemyslim ze treba vysvetlovat preco). Dalej, co sa tyka Vasho velkeho vzoru (ktory tu citujete), uvedomte si, ze sucasna situacia, v ktorej sa USA a s nim aj pol sveta nachadza, je prave dosledok vladnutia Reaganovskej xenofobnej a paranoidnej admistrativy. A tu zo socialistickych chutok rozhodne 'obvinit' nemozno, ze. Mam teda za to ze problemom spolocenske zriadenie jednoznacne je.Ale to sme odbocili, takze naspat k teme: opakujem to tu druhykrat - nemam v umysle obhajovat nijaky system (ci uz je biely, modry alebo cerveny), ale pokial budeme postupovat Vasou logikou (ciste neobjektivnou), potom to asi daleko nedotiahneme. Situacia si pyta zacat nanovo a kompletne, skratka naliat si cisteho vina a bez predsudkov.

hugo
25. listopadu • 10:23

Vas projev je navysost pokrytecky - tvarite se jako "nezucastneny" pozorovatel a pritom hustite sve levicove nazory a utocite na svobodu jak muzete. Vase mysleni jen podtrhuje vas zamer "vykorenovat" nespravne nazory - coz jen doklada vase totalitni mysleni.Chytate me zbytecne za slovo - ano, skutecny komunismus nikdo nezazil, ale "realny socialismus" pod vladou komunisticke strany ano a pokud nekdo mluvi o "ere komunismu" v nasem kontextu, ma tim prave na mysli dobu nedavno minulou. Tenhle rozdil myslim chapete ale role samozvaneho mentora vas bavi natolik, ze takovehle udicky vyuzivate pocitam casto.To co tu ted mame neni vysledek kapitalistickeho zrizeni - ale socialismu. Rozdil je jen ten, ze v letech 1948 to byl totalitni socialismus pod vladou krajne levicove strany a ted je to o neco malo svobodnejsi socialismus pod vladou stran leveho stredu (ODS, CSSD).Jestli je neco neobjektivni, pak je to prave vas zkresleny pohled na ktery se koukate pres rude bryle a vase mysl je zatemnena nanosem socialisticko-komunistickych predsudku. Vasim blabolum vnitrne neverite ani vy sam - jen rad sam sebe poslouchate.

goro
23. listopadu • 18:00

problém je v tom, že je lidí jako sra.ček - každý potřebuje někde pracovat, někde bydlet a něco jíst... proto se všeho vyrábí víc než je třeba, kvantita vytlačila kvalitu, hledají se problémy tam kde nejsou, jen aby se mohli řešit, všechno v podstatě běží na určité formě přerozdělování.
co se aut týče, socialistická evropa si nedovolí nechat trh přirozeným způsobem vyselektovat, tady bude priorita udržet občanskou poslušnost, tedy zaměstnanost za každou cenu. čili tohle odvětví, byť je dnes přefouknutou bublinou s tísíci zbytečných, čím dál míň kvalitních modelů, s naivními představami top managementů o nekonočném růstu, jednotlivé státy formou dotací a legislativy podrží. jak? prostě se ty peníze lidem ukradnou formou vyšších a dalších daní, společně se zavedením dalších pseudozelených a pseudobezpečnostních zákonů, předpisů a norem.

Skyline
25. listopadu • 14:07

Top management zadne naivni predstavy o nekonecnem rustu nema, ale jakmile chce udelat neco rozumneho (zavrit fabriku apod.), hned pribehne politik a zacne se ohanet socialnimi jistotami. Casem to nutne vede k nizke konkurenceschopnosti, ktera vede k jeste vetsim problemum a platime to vsichni.

kk
23. listopadu • 17:27

iba sa mi to zda, alebo zase citam clanok s prijebanym komunistom, co v zivote HOVNO urobil? :-D

Rattus rattus
23. listopadu • 12:22

šrotovné je úplně na hovno.Pomůže na chvilku ,aby to po čase bylo ještě horší

lojz
23. listopadu • 16:38

Jim ale nejde o šrotovné. Oni to potřebují udělat jako zemědělci - dostávat pravidelné dotace, ať už na poli roste či neroste cokoliv. Mít pravidelný příjem, aby jim sanoval jejich neschopnost. A jakmile se na evropské peníze přisají, tak už se toho cecku nepustí. Ty automobilky nejsou přímo ve ztrátě, oni by uměli osekat náklady, ale jen jsou zvyklí mít každý rok miliardy zisku.

roomstein
24. listopadu • 12:46

Přesně tak. Všichni potřebují dotace, ale někdo taky to dotace musí vytvářet, nebo?

Holden
23. listopadu • 12:07

A kdo může za tu dohodu s Koreou? Tu podepsali ufoni nebo kdo? Proč neukáže na jednoznačného viníka a spoléhá se, že ty ufoni to s Japonskem už udělají jinak? Proč smlouvu nevypovědět? Byl někdo potrestán za nevýhodnou dohodu s Koreou? Za mizernou situaci si EU může sama, protože ve vedoucích pozicích má evidentně největší koncentraci blbců ze všech kontinentů/zemí.

Skyline
25. listopadu • 14:04

Co je to za demenci s tou Koreou? Oni snad ta auta vozi od nich? Vzdyt vetsina toho, co se tady proda se tady i vyrobi a co ne, ma clo. Neschopnost konkurovat je dana predevsim brutalnim socanstvim mistnich automobilek, ktere se uspesne inspiruji z USA, tamni odborari uz dokazali znicit ledacos. Jednoznacneho vinika to bohuzel nema, protoze i vysledky voleb u nas ukazuji, ze zlodeju je tady drtiva vetsina.

Patrik
23. listopadu • 19:18

Konkurence je zapotřebí aby byla zachována vysoká kvalita a nízká cena,ikdyž dotovaná auta z Koreje nemají s tržním hospodářstvím nic společného a s tím by se mělo něco dělat.

roomstein
24. listopadu • 12:45

auta z Koreje nejsou dotovaná, jen se u nich snížilo dovozní clo. to je rozdíl. Když není Evropa schopna konkurovat cenové autu, zatíženému clem a náklady na dovoz přes půlku zeměkoule, tak je asi někde problém... Ale není to v tom, že dovozní clo je příliš nízké.

rolios
23. listopadu • 10:34

Mě připadne zajimavý že se takovym věcem pořád diví že jim něco nefunguje jak má když tam zaměstnávají "manažery" apod. cházku která v práci jen sedí a nic nedělá a berou za to nehorázný prachy.Přežijí jen ti nejsilnější.To je nevyhnutelný.A síla spočívá v tom umět myslet a to oni neumí.

Fantomas
23. listopadu • 10:04

Mě neustále překvapuje, jak se ze společnosti naprosto vytratilo nějaké plánování, nějaké rozumné hospodaření a alespoň malá snaha myslet i na zítřek. Vůbec nic, žádná snaha. Hlavně dnes urvat co se dá a co bude zítra nás nezajímá. Ale takhle se přece nedá žít, nebo si dokonce myslet, že takhle chaoticky a živelně bude společnost nějak růst. Plánovat a myslet na zadní kolečka je prostě nutné a ví to každý náš děda, každá hospodyňka. Kdo to nedělá, přijde na buben. Jednoduché. Jen současní manažeři tohle jaksi nevědí a dělají, že se jich to nijak netýká. Nebo vědí, ale jsou královsky placeni, tak se tím netrápí.
Stejně tak nechápu ty naivní představy, že trhy neustále kamsi porostou a že když budeme všichni vyrábět stále víc a víc, že se budeme mít stále líp. Opět nikdo nechce slyšet, že peněz je na světě pořád stejně o přibližně stále stejné hodnotě. Všichni se donedávna tvářili, že peníze rostou jako tráva a že stačí jen sklízet a všichni budou mít stále víc. Jak naivní je to představa už si svět ověřil. Při nedávné inventuře se s hrůzou zjistilo, že každý stovka má tři majitele a že peníze ve skutečnosti nejsou a skoro nikdo je nemá. Jsou vymyšlené, nebo půjčené, prostě nejsou. Většina existujích peněz je majetkem nejbohatší vrstvy lidí, kteří navíc neustále pracují na přesouvání dalších peněz k sobě. A protože peněz je stále stejně, tak je jasné, že čím víc budou mít jedni, tím míň musí mít druzí. To je prostá logika, tu nelze oblafnout (lze jen lhát). A tím jsme opět u mé první věty a u myšlenky tohoto článku. Výrobci tohle nejspíš vědí, ale chtěli prostě urvat co se dá, než bude pozdě. Snaha o nějaký udržitelný rozvoj žádná, zadní kolečka nikdo neřeší. Výrobci se předháněli kdo vyrobí víc, státy se předháněly kdo utratí víc a víc se zadluží. Výsledek poznáme a ucítíme všichni a já jsem jen zvědavý jak chce tohle někdo řešit a kdo to bude. Politici jistě ne, ti za své královské platy nic riskovat nebudou. Tak kdo tedy? To jsem vážně zvědavý.

Skyline
25. listopadu • 14:01

Me zase prekvapuje, jak muze nekdo napsat, ze se "vytratilo nejake planovani a snaha myslet na zitrek". Meli jsme tu socialismus 40 let, co te tedy ted prekvapuje? Je ti 20 a sovetskou totalitu znas jen z vypraveny, takze podobnost s bruselskou nevidis?Navic mluvis o manazerech, coz je zcela mimo misu. Ti, kdo roztaci kolecka nejsou zadni manazeri, ale politici. Naivni predstavy o stale rostoucim trhu mas tak mozna sam, ti, kteri zavedli castecne rezervy vi velmi dobre co delaji. Nelze ani souhlasit s tim, ze penez je stale stejne - hodnota jde v case nahoru, ale pochopitelne pomaleji, nez jak rychle se tisknou penize. Driv zadne castecne rezervy nebyly a presto sla zivotni uroven nahoru, coz samo o sobe popira to, co tvrdis. Problemem jsou politici, vseobecna demokracie, ktera jim umoznuje nechat se zvolit flakaci a okrast ty druhe a bankeri, kterym kvuli tomu jdou na ruku (politik rad schvali castecne rezervy kdyz mu banker slibi, ze rozjete rotacky uzivi a barevnym papirkum prodlouzi expiraci).Mimochodem, kdyz jsme o tom mysleni na zadni vratka, tak vcera vysel v China Daily clanek o tom, jak je nezdrave, ze Cinani jsou setrni a jak je potreba budovat socialni jistoty, aby se nebali penize rozfofrovat. Jejich ekonomika, zamerena na export totiz nemuze rust vecne a mohlo by dojit k nadvyrobe, coz je spatne, je tedy potreba zvysit domaci poptavku, ktera se s tou hrozici nadvyrobou popere. Tady mas zacatek konce v primem prenosu.

Krabat
23. listopadu • 17:31

Nechci říct, že větší část příspěvku není pravdivá. Ale je tam zamotáno příliš mnoho věcí dohromady. Rozhodně je nesmysl tvrdit, že peněz je stále stejně. Naopak, peněz je stále více a více, i když jejich hodnota klesá. Jenom FED vytiskl relativně nedávno 1200 miliard dolarů, to je 3x tolik, než kolik kryjí rezervy. Kolik peněz vypustili do oběhu v minulosti, to ani nemá cenu uvádět. Na řešení bankovní krize to bylo ještě mnohem více, odhadem až 29 bilionů!!!, a tyto peníze fyzicky existují, byť jsou drženy na kontech super bohatých lidí. Toto jsou přitom jen peníze vytištěné nedávno na řešení krize, ale jsou tu další biliony vytištěné už v minulosti. Chci tím říct jen to, že peněz je na světě obrovské množství, tak obrovské, že velmi hrubé odhady udávají, že by úplně každý člověk mohl mít roční příjem asi 650 tisíc Kč, tedy částka, o které se většině Čechů ani nezdá.
To, že ekonomika nefunguje, že jsou všichni zadluženi, to je logický důsledek finančního systému, jaký je tu nastaven. Ekonomika založena na dluhu se točí ve spirále a dříve či později se sama zničí. Ve vyspělých státech se kolaps projeví dříve, než jinde, ale zcela uniknout mu nelze ani v tzv. rozvojových zemích. Ty mají jen zpoždění, ale za pár let se dostanou do krize, v jaké je dnes Evropa a USA.

Fantomas
23. listopadu • 18:03

Ano, z vnějšku to opravdu vypadá, že peněz je stále víc, tiskárny jedou jako o život. Ale potištěných papírků můžeme vyrobit libovolné množství, hodnota "světa" je stále stejná a jak jste uvedl, naprostá většina světových financí je v rukou malé skupinky lidí. Zbytek světa má v rukách převážně nekryté peníze. A nekryté peníze = neexistující peníze a to je průser.

Fantomas
23. listopadu • 10:22

Doteď se problémy zametaly pod koberec a momentální potřeby se řešily přesouváním. Politici přesouvali státní pokladny do soukromých rukou, výrobci přesouvali výrobu za levnější pracovní silou. Ale to samozřejmě vůbec nic neřeší, přesouvání problémy jen zvětšuje. Státní kasy jsou prázdné, výroba už je přesunutá, v přesunutých zemích už není co přesouvat. Co dál?

Shimi
23. listopadu • 11:26

to Fantomas: Co dál? Nic dál, dva sifony :-DNaprosto s tebou souhlasím a co bude dál? Na to snad raději ani nechci myslet. Celý monetární systém, který se odklonil od zlatého standardu a začal fungovat na systému částečných rezerv je časovaná bomba. Problém je ale v tom, že toho času už nám moc nezbývá. Prvotní domluva bank a vlád byla na 10% rezervě, což je samo o sobě šílenost, ale ani to už dávno neplatí. Dnes je ten poměr klidně i 1/20 a v některých případech je to ještě horší. Ten magalomanský každoroční růst se prostě musí někdy zastavit. Respektive on nejenom že se bude muset zastavit, my budeme muset jít s životní úrovní dolu. Bezhlavé pumpování ničím nekrytých bankovek do systému, k fiktivnímu udržení současného stavu, vůbec ničemu nepomáhá, ba naopak.

Doporučujeme

Články odjinud