Inženýři BMW a Toyoty spolu o vývoji příbuzné Z4 a Supry čtyři roky nepromluvili

Oddělení Toyota Gazoo Racing se s BMW Motorsport dohodlo na základních parametrech. Poté prý přestřihli telefonní dráty a dál si šli vlastními kroky.

Před pěti lety začali práce na nové generace BMW Z4 a Toyoty Supra. Nejcennější automobilová značka se s tou nejprodávanější kvůli snížení nákladů na vývoj těchto okrajových modelů spojila. Zatímco BMW Z4 už je oficiálně venku, na Toyotu se po nekonečné řadě poutáků stále čeká. Pokud si však myslíte, že vývoj těchto dvou aut běžel u společných rýsovacích prken až do konce vývoje, jste na omylu.

Nová Toyota Supra poprvé v akci. Poslechněte si ten božský zvuk!

Nová Toyota Supra poprvé v akci. Poslechněte si ten božský zvuk!

Údajně spolu vývojáři obou aut promluvili naposledy před čtyřmi lety. Serveru CNET to pověděl asistent šéfinženýra vývojového týmu Supry Masayuki Kai. "Dohodli jsme se na balení. Tedy na společné platformě, rozvoru kol, umístění A-sloupku, šířce, umístění nádrže a dalších věcech," vysvětluje Kai postup před čtyřmi lety. "Poté jsme oba týmy kompletně oddělili a mezi námi neprobíhá žádná komunikace," doplňuje Kai.

V dnešním sdíleném světě to sice zní neuvěřitelně, ale oddělení vývoje je údajně tak extrémní, že u Toyoty ani nevědí, kolik společných komponent auta ponesou. "Platforma je stejná, takže předpokládáme, jaké díly budou společné. Ale jak jsem zmínil, nevíme, co u BMW instalují a použijí jinak," odhaluje Kai.

Nové BMW Z4 odhaluje další motory. Máme kompletní technická data

Nové BMW Z4 odhaluje další motory. Máme kompletní technická data

Tyto dva vozy tedy, zdá se, budou opravdu odlišné. A to nejen typem karoserie, tedy roadster versus kupé, ale i jízdní pojetím. Motorová paleta u Z4 zahrnuje i čtyřválce, stejně jako se to očekává i u Supry. Ovšem jeden motor budou mít společný, a sice přeplňovaný šestiválec o objemu tří litrů.

Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků
TEST Ford Ranger Raptor: The Rock s pisklavým hláskem. I tak je ale boží

Ford Ranger Raptor

Další dva válce by evropský Raptor potřeboval jako prase drbání. Naopak automat klidně mohl mít o tři nebo čtyři kvalty méně. Svým speciálním podvozkem však nový Ranger beztak o parník převyšuje všechno, co jste dosud ve třídě pick-upů znali.

13.  8.  2019 | Miro Mihálik | 8 příspěvků
TEST VW Touareg 3.0 TSI Black Style: Když nafta nevoní a spotřeba nevadí

Volkswagen Touareg 3.0 TSI 4Motion

Od uvedení nové generace Volkswagenu Touareg na český trh uběhl už více než rok. Benzinový motor je v nabídce osamocen, výkonem se však řadí k nejlepším. Stojí za zvážení, nebo je lepší zůstat u obligátního turbodieselu?

8.  8.  2019 | Jan Mička | 51 příspěvků