Inženýři BMW a Toyoty spolu o vývoji příbuzné Z4 a Supry čtyři roky nepromluvili

Oddělení Toyota Gazoo Racing se s BMW Motorsport dohodlo na základních parametrech. Poté prý přestřihli telefonní dráty a dál si šli vlastními kroky.

Před pěti lety začali práce na nové generace BMW Z4 a Toyoty Supra. Nejcennější automobilová značka se s tou nejprodávanější kvůli snížení nákladů na vývoj těchto okrajových modelů spojila. Zatímco BMW Z4 už je oficiálně venku, na Toyotu se po nekonečné řadě poutáků stále čeká. Pokud si však myslíte, že vývoj těchto dvou aut běžel u společných rýsovacích prken až do konce vývoje, jste na omylu.

Nová Toyota Supra poprvé v akci. Poslechněte si ten božský zvuk!

Nová Toyota Supra poprvé v akci. Poslechněte si ten božský zvuk!

Údajně spolu vývojáři obou aut promluvili naposledy před čtyřmi lety. Serveru CNET to pověděl asistent šéfinženýra vývojového týmu Supry Masayuki Kai. "Dohodli jsme se na balení. Tedy na společné platformě, rozvoru kol, umístění A-sloupku, šířce, umístění nádrže a dalších věcech," vysvětluje Kai postup před čtyřmi lety. "Poté jsme oba týmy kompletně oddělili a mezi námi neprobíhá žádná komunikace," doplňuje Kai.

V dnešním sdíleném světě to sice zní neuvěřitelně, ale oddělení vývoje je údajně tak extrémní, že u Toyoty ani nevědí, kolik společných komponent auta ponesou. "Platforma je stejná, takže předpokládáme, jaké díly budou společné. Ale jak jsem zmínil, nevíme, co u BMW instalují a použijí jinak," odhaluje Kai.

Nové BMW Z4 odhaluje další motory. Máme kompletní technická data

Nové BMW Z4 odhaluje další motory. Máme kompletní technická data

Tyto dva vozy tedy, zdá se, budou opravdu odlišné. A to nejen typem karoserie, tedy roadster versus kupé, ale i jízdní pojetím. Motorová paleta u Z4 zahrnuje i čtyřválce, stejně jako se to očekává i u Supry. Ovšem jeden motor budou mít společný, a sice přeplňovaný šestiválec o objemu tří litrů.

Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

včera | Vladimír Kadera | 85 příspěvků
TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW

Při hodnocení Škody Kodiaq RS velice záleží na přístupu „pozorovatele“. Pokud vůz budete brát jako sportovní SUV, zřejmě vám brzy dojdou argumenty. V nabídce však rozhodně není nadbytečný.

12.  2.  2019 | Jan Mička | 85 příspěvků
TEST Hyundai i20 1.0 T-GDI DCT: Když chcete prostě jen auto

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Hyundai se v segmentu B rozhodně nemá za co stydět. Nabízí dobře vybavený model se spoustou zajímavých funkcí. Má ale něco navíc?

7.  2.  2019 | David Rusol | 97 příspěvků