BMW má nové kolo. Samo určí maximální rychlost. K čemu potřebuje řepkový olej?

Veletrh mobility IAA Mnichov je otevřen pro veřejnost. Na stánku BMW najdete vedle řady automobilů i toto kolo.

BMW i Vision AMBY je dle značky vizionářské jednostopé řešení pro městskou mobilitu budoucnosti. Označení AMBY vychází ze spojení slov adaptive a mobility. V podstatě se jedná o futuristické elektrokolo s moderními funkcemi, jako je třeba propojení palubního počítače s chytrým telefonem. A proč vůbec BMW ukazuje kolo?

„Všude, kam se podíváte, se zavedené kategorie bortí – a to je dobře. V budoucnu by klasifikace jako ,automobilʻ, ,jízdní koloʻ a ,motocyklʻ neměly určovat povahu produktů, které vymýšlíme, vyvíjíme a nabízíme,“ vysvětluje Werner Haumayr, viceprezident pro nové koncepty BMW Group.

Filmový festival Karlovy Vary v galerii: Johnny Depp v BMW X7, ukázalo se iX

Filmový festival Karlovy Vary v galerii: Johnny Depp v BMW X7, ukázalo se iX

Elektrokolo má baterii o kapacitě 2000 Wh a díky technologii rychlého nabíjení, kterou BMW neupřesňuje, se kapacita naplní za tři hodiny. Kolo disponuje třemi jízdními režimy, které určují jeho maximální rychlost - 25 km/h, 45 km/h a 60 km/h.

Vy je však neurčujete, kolo to dělá samo technologií geofencingu, která je schopna určit příslušné parametry pro automatické nastavení rychlostního limitu a odpovídající pojistné krytí. Se zastavením rychle jedoucího kola pomohou brzdy vybavené ABS.

TEST BMW 320e Luxury Line (150 kW): Modrý samet aneb Kouzlo specifikace

TEST BMW 320e Luxury Line (150 kW): Modrý samet aneb Kouzlo specifikace

K dalším zajímavostem ve výbavě se řadí třeba asistent dálkových světel, denní svícení, systém kontroly tlaku v pneumatikách a mluví se i o možnosti radaru, který snímá okolí 140 metrů od kola a dokáže vizuálně a akusticky upozornit na vozidlo blížící se zezadu. Zdvih odpružení na obou kolech pak činí 120 mm.

Dojezd na jedno nabití závisí na jízdním režimu. Nejdéle vám kolo vydrží v režimu do maximální rychlosti 25 km/h, to pak ujede přes 300 km. Druhým extrémem je režim maximální rychlosti, kdy baterie vydrží jen na 75 km. Elektrickým kolem s velkou baterií ale dnes asi nikoho neohromíte, BMW tedy vsadilo na udržitelnost.

Elektrické kolo může vypadat i takto. Tyto luxusní kousky staví Britové

Elektrické kolo může vypadat i takto. Tyto luxusní kousky staví Britové

Rám kola je vyrobený ze stejné slitiny hliníku, jako koncept i Vision Circular. Části řídítek a kryt baterie jsou zase vyrobeny z recyklovaných plastů. No a korunu tomu nasazuje brzdová kapalina, k čemuž se používá řepkový olej. Elektrické kolo BMW i Vision AMBY je prozatím ve fázi konceptu. Klidně už by ale mohlo na silnice.

BMW

BMW (zkratka z Bayerische Motoren Werke AG) je německá automobilka, které vznikla v roce 1916. Sídlí v Mnichově. BMW vlastní také značku Mini a patří pod ní i Rolls-Royce Motor Cars.

BMW Řada 1 • BMW Řada 2 • BMW Řada 3 • BMW Řada 4 • BMW Řada 5 • BMW Řada 6/6 GTBMW Řada 7BMW X1 • BMW X2BMW X3BMW X4BMW X5BMW X6BMW X7BMW Z4

DS 4 je synonymem pařížského luxusu. Už jsme se svezli a máme dobré zprávy

DS 4 PureTech a E-Tense

Tři roky po ukončení výroby se vrací DS 4 ve druhé generaci. Jak jezdí, jsme vyzkoušeli v zemi, kde je tenhle kompaktní model s nádechem luxusu doma: ve Francii.

včera | David Šprincl | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Arteon R 2.0 TSI SB: Chladnokrevně efektivní bijec v kvádru

Vokswagen Arteon R Shooting Brake

Velké benzinové kombi s pořádnou porcí výkonu a bez elektromotorů? Do budoucna půjde o stále vzácnější zboží. V téhle formě je snadné odpustit mu i drobné nedokonalosti.

14.  9.  2021 | Richard Herbich | 35 příspěvků
Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Opět se vyplatilo poslouchat zákazníky

Dacia Duster TCe 130 EDC

Nové funkce, automatická převodovka, lepší interiér. Facelift dokazuje, že skvělá Dacia Duster může být ještě lepší.

12.  9.  2021 | Vladimír Kadera | 35 příspěvků