Hyundai začíná měnit své sliby ohledně nové továrny

Smlouva s automobilkou Hyundai o výstavbě nového závodu v Nošovicích ještě není ani podepsána a zástupci této automobilky již mění své původní sliby, které dali při jednáních. Novinkou z jejich strany je příslib o počtu vytvořených pracovních míst. Z původních 3 500 nových míst, které Hyundai slíbilo vytvořit přímo ve výrobním závodě, ubylo celých 2 500 míst. Hyundai tak ve smlouvě, kterou s vládou podepíše, bude garantovat pouze 1 000 míst s tím, že ústně přislibí, že se budou snažit vytvořit původně plánovaných 3 500 pracovních míst.

Automobilka si tak již dopředu kryje záda pro případ, že by nedostála svých původních záměrů a vyhne se tak případným sankcím. Tyto nenadále změny plánů však vzbuzují pochybnosti, jak vážně bere Hyundai tuto investici a zda je vhodné o takovou investici vůbec stát. Garantované vytvoření 1 000 pracovních míst totiž regionu už tolik neulehčí a přínos nebude pro ekonomiku až tak výrazný.

Dobrou zprávou pro Hyundai a horší pro české občany je pak fakt, že automobilka Hyundai získá stejné investiční pobídky, i když zaměstná pouze 1 000 pracovníků. Dohoda je uzavřena tak, že automobilce budou poskytnuty investiční pobídky v plné výši a tyto nejsou podmíněny zaměstnáním určitého počtu zaměstnanců. Celá věc pak může skončit tak, že Hyundai vyinkasuje celou podporu pro zaměstnání 3 500 pracovníků, ale zaměstná jich výrazně méně.

Můžeme dodat snad jen jedno přání: kéž by byla socialistická vláda tak vstřícná i k menším českým podnikatelům. To je ale mravenčí práce a tou se před volbami chlubí těžko. Velká nošovická továrna je ovšem něco jiného a vládnoucí garnituře se tak velká investice za současné situace nesmírně hodí. I proto udělá vše, aby jí získala. Korejci to ale jistě dobře vědí a byli by hloupí, kdyby toho nevyužili. Ještě se tedy necháme překvapit, kam se jednání o této investici ještě posunou...

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

dnes | Radek Pecák | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků