Korejce je třeba brát vážně. Historie eko-modelů značky Hyundai to jen dokazuje

Zájem o elektrifikaci vozů není u Hyundaie čerstvou myšlenkou. Na prvním elektromobilu začala automobilka pracovat už před třiceti lety.

Možná se to nezdá, ale s ekologicky zaměřenými vozidly má korejský Hyundai už třicetiletou historii. Nyní se automobilka kouká do minulosti na své prvotiny, díky kterým se udržela na cestě za dnes populárními hybridy a elektromobily v nabídce. Věděli jste třeba, že jako elektromobil existovala už v 90. letech třeba taková Sonata?

Právě koncept plně elektrického sedanu Sonata rozběhl Hyundai na cestu za alternativními pohony. Vývoj na voze započal na začátku roku 1990 a svůj první čistě elektrický vůz předvedl Hyundai v roce 1991. Koncept používal olověné baterie, jeho dojezd byl 71 kilometrů a maximálně dokázal vyvinout rychlost 60 km/h.

Minitest Hyundai i30 N Project C: Těžko uvěřit, že tohle auto vzniklo v Česku!

Minitest Hyundai i30 N Project C: Těžko uvěřit, že tohle auto vzniklo v Česku!

Inženýři se ve vývoji nezastavili a korejská značka postupně v průběhu 90. let představila hned několik dalších elektrických prototypů jak na základě modelu Excel, tak opět na novějších verzích Sonaty a v roce 1994 dokonce na kupé Scoupe, které už dokázalo ujet 140 kilometrů a dosáhnout rychlosti 120 km/h.

Elektrické ústrojí se v rámci vývoje objevilo v roce 1995 také uvnitř menšího modelu Accent, v němž se testovalo použití modernějších NiMH (nikl-metal hydridových) akumulátorů, které vozu zajistily mnohem vyšší dojezd až 390 kilometrů. Stále ovšem nebyla technologie včetně doby nabíjení, infrastruktury či zatížení vozu vhodná k sériové produkci.

Hyundai Santa Fe má po faceliftu. Změn je tolik, že by stačily na novou generaci!

Hyundai Santa Fe má po faceliftu. Změn je tolik, že by stačily na novou generaci!

Během této doby nicméně Hyundai experimentoval rovněž s hybridními vozidly a futuristicky vypadající koncept FGV-1 se v roce 1995 ukázal na autosalonu v Soulu. O čtyři roky později jej následoval hybridní koncept FGV-II, zatímco se zdálo, že motoristický svět bude počátkem nového milénia na takto elektrifikované vozy připraven.

Opomenout nelze i počátek vodíkových ústrojí, se kterými si Hyundai hrál již od roku 1998. Vodíkové SUV Santa Fe z roku 2000 mělo dojezd 230 kilometrů, ale i tady se ukázalo, že je stále brzo na přemýšlení o sériové výrobě z důvodu nedostatečné infrastruktury vodíkových čerpacích stanic.  

Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai však nezahodil flintu do žita a na autosalonu v Ženevě v roce 2004 ukázal svou další iteraci elektrického pohonného ústrojí využívajícího vodíkové palivové články. Tentokrát se technika objevila v SUV Tucson, které s výkonem 80 kW (109 koní) dokázalo ujet skoro 300 kilometrů.

Rozmach po roce 2010

Lze říct, že v rámci sériové výroby se začala situace pro elektrické, vodíkové i hybridní Hyundaie rozjíždět svižněji až po roce 2010. Prvním sériovým elektromobilem byl tehdy model BlueOn postavený na základě městského hatchbacku i10, který byl s dojezdem 140 kilometrů prodáván výhradně na trhu Jižní Koreje a sloužil vládním agenturám.

Kia e-Soul prošla vylepšením. Umí nosit jízdní kola, nabíjí se rychleji a hlídá děti i mazlíčky

Kia e-Soul prošla vylepšením. Umí nosit jízdní kola, nabíjí se rychleji a hlídá děti i mazlíčky

V roce 2011 pak značka spustila prodej Sonaty Hybrid, jakožto prvního konvenčního hybridu s lithium-polymerovými akumulátory. V roce 2013 byl prvním masově vyráběným vodíkovým autem na světě Hyundai ix35, a to s dojezdem 592 kilometrů. Rok 2016 byl následně premiérou dnes už známého modelu Ioniq, který si také uzmul prvenství – jako první auto na světě bylo nabízeno s hybridním, plug-in hybridním nebo čistě elektrickým ústrojím. Blízko současnosti nakonec přichází v roce 2018 vodíkové SUV Nexo a plně elektrická verze crossoveru Kona s dodatkem Electric.

Kia odhalila plány do budoucna: Elektromobily hrají prim, nový model uvede příští rok

Kia odhalila plány do budoucna: Elektromobily hrají prim, nový model uvede příští rok

Rok 2020 popisuje Hyundai jako rok elektrifikace, což ostatně ve svých plánech netají ani dceřiná Kia. Zájem o další vývoj vodíkových ústrojí korejské automobilky neklesá, nicméně celý automobilový průmysl se masivně žene především cestou plug-in hybridních a čistě elektrických vozů, kdy existující spalovací motory v nabídce přechází minimálně na výpomoc mild-hybridních systémů.

Sečteno podtrženo, Hyundai plánuje v Evropě do konce letošního roku nabízet tři čtvrtiny svého modelového portfolia s určitou formou elektrifikace. U osobních aut se přitom zastavovat nechce a technologii přenese i do sféry závodních či užitkových vozů. A právě tímto způsobem se korejská automobilka vidí do roku 2025 jako jeden ze tří největších prodejců elektrických vozidel v Evropě.

Hyundai

Výroba automobilů je u jihokorejského Hyundaie jen jednou z částí rozsáhlého, především strojírenského zaměření. Společnost byla založena v roce 1947. V roce 1998 koupila značku Kia.

Hyundai i10Hyundai i20Hyundai i30Hyundai i40Hyundai KonaHyundai TucsonHyundai NexoHyundai Sante FeHyundai GenesisHyundai IONIQ

Za volantem Škody Octavia RS Combi 2.0 TSI: Kabel nechte Bruselu, berte tuhle!

Škoda Octavia RS Combi 2.0 TSI

Vyzkoušeli jsme Škodu Octavia RS. Tu správnou Škodu Octavia RS. A tady je pár důvodů, proč byste se měli zajímat právě o verzi, o které si dnes budeme povídat.

včera | Jan Mička | 78 příspěvků
Za volantem Škody Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): To nejlepší z Mladé Boleslavi?

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

S novou Škodou Octavia Scout jsme poprvé jezdili už v pondělí, o dojmy se však můžeme podělit až teď. Jak jezdí s nejsilnějším a v současnosti jediným dostupným motorem v Česku?

3.  12.  2020 | Jan Mička | 106 příspěvků
TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků