Hyundai v Nošovicích spustil výrobu nové elektrické Kony. Připravuje se i na i30 N

Je tomu teprve pár dní, co Hyundai oficiálně ukázal modernizovanou elektrickou verzi crossoveru Kona. Pro vybrané trhy se už vůz vyrábí i ve slezských Nošovicích.

Hyundai Kona patří k nejzajímavějším crossoverům na českém trhu. Nabízí ryze spalovací, hybridní i plně elektrickou verzi a od letošního roku je spjatý také s Českou republikou. Na jaře začalo z výrobního závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech sjíždět elektrické provedení, což si mimo jiné vyžádalo prodloužení linky o 15 metrů kvůli instalaci baterie. V Nošovicích dosud vzniklo zhruba 24.000 elektrických kon, přičemž jedním z důvodů rozšíření výroby bylo zkrácení doby dodání.

Elektrický Hyundai Kona má po faceliftu. Vypadá odvážněji a je ještě bezpečnější

Elektrický Hyundai Kona má po faceliftu. Vypadá odvážněji a je ještě bezpečnější

Zatímco Hyundai Kona se spalovacími motory se v omlazeném provedení ukázal už v září, elektrickou verzi automobilka odhalila teprve minulý týden. Nošovický závod se na svém facebooku už ve středu pochlubil s informací o spuštění sériové výroby elektromobilu, konkrétně jeho provedení se 150 kilowatty, baterií o kapacitě 64 kWh a dojezdem na jedno nabití až 484 km. Specifikace se 100 kilowatty a 39,2kWh baterií se v Nošovicích nevyrábí.

Hyundai Kona má po faceliftu. To jsou změny! Crossover se naučil i sportovat

Hyundai Kona má po faceliftu. To jsou změny! Crossover se naučil i sportovat

 „Kona Electric pro nás byla velká výzva. Na výrobu byly několik měsíců připravovány všechny výrobní provozy v závodě HMMC. Výroba elektromobilu probíhá na stejné lince, na které vznikají všechny verze modelů se spalovacími motory,“ uvedl Miroslav Jasiok, vedoucí subdivize Výroby. V současné době se v Nošovicích připravují na spuštění výroby Hyundaie i30 N po faceliftu.

Nový Hyundai Tucson v prvním českém videu. Proháněli ho přímo v Nošovicích

Nový Hyundai Tucson v prvním českém videu. Proháněli ho přímo v Nošovicích

Elektrický Hyundai Kona v rámci modernizace dostal uhlazenější příď. V zájmu zlepšení aerodynamiky kompletně zmizel i dřívější náznak klasické mřížky chladiče. Standardem je nový 10,25palcový digitální přístrojový štít, zatímco stejně velký volitelný infotainment s navigací byl převzat z minulé modernizace. Bezdrátové rozhraní Apple CarPlay a Android Auto nechybí, stejně jako možnost ovládání systému hlasem. Novinkou je také dodatečný USB port pro druhou řadu sedadel.

Nový Hyundai Tucson v dalším českém videu. V Beskydech vyrazil do terénu

Nový Hyundai Tucson v dalším českém videu. V Beskydech vyrazil do terénu

Výbava vozu byla doplněna také o bezpečnostní pomocníky. Třeba asistent pro odvrácení kolize s vozidly přijíždějícími ze stran při couvání nebo s vozidly v mrtvém úhlu, ten umí v případ nutnost aktivovat i brzdy. Dalšími novými funkcemi je upozorňování na rozjezd vozidla vpředu a asistent pro bezpečné vystupování a upozorňování na osoby, zvířata nebo věci na zadních sedadlech.

Hyundai

Výroba automobilů je u jihokorejského Hyundaie jen jednou z částí rozsáhlého, především strojírenského zaměření. Společnost byla založena v roce 1947. V roce 1998 koupila značku Kia.

Hyundai i10Hyundai i20Hyundai i30Hyundai i40Hyundai KonaHyundai TucsonHyundai NexoHyundai Sante FeHyundai GenesisHyundai IONIQ

TEST Volkswagen Golf GTD 2.0 TDI (147 kW) DSG: Palba z černé pistole

Volkswagen Golf GTD

Po testech Volkswagenů Golf GTE a GTI tady máme tu zřejmě nejméně sportovní variantu GTD. Ačkoliv to není sporťák, svůj smysl v nabídce rozhodně má.

včera | Richard Herbich | 7 příspěvků
Řídili jsme nové Porsche Taycan Cross Turismo: Letí na silnici, dovádí v terénu!

Porsche Taycan Cross Turismo

Dostali jsme příležitost vyzkoušet nový přírůstek do elektrické rodiny Porsche Taycan. Je praktičtější a neztratí se ani mimo zpevněné cesty.

12.  5.  2021 | Stanislav Kolman | 5 příspěvků
TEST Subaru Forester 2.0ie-S ES Sport: Pozor, vezu rybičky!

Subaru Forester ES Sport

Subaru Forester se nyní prodává i ve verzi Sport. Nečekejte ale žádné turbohrátky, tohle je hraní si s barvičkami.

9.  5.  2021 | Vladimír Kadera | 2 příspěvky