Hyundai v Nošovicích spustil výrobu nové elektrické Kony. Připravuje se i na i30 N

Je tomu teprve pár dní, co Hyundai oficiálně ukázal modernizovanou elektrickou verzi crossoveru Kona. Pro vybrané trhy se už vůz vyrábí i ve slezských Nošovicích.

Hyundai Kona patří k nejzajímavějším crossoverům na českém trhu. Nabízí ryze spalovací, hybridní i plně elektrickou verzi a od letošního roku je spjatý také s Českou republikou. Na jaře začalo z výrobního závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech sjíždět elektrické provedení, což si mimo jiné vyžádalo prodloužení linky o 15 metrů kvůli instalaci baterie. V Nošovicích dosud vzniklo zhruba 24.000 elektrických kon, přičemž jedním z důvodů rozšíření výroby bylo zkrácení doby dodání.

Zatímco Hyundai Kona se spalovacími motory se v omlazeném provedení ukázal už v září, elektrickou verzi automobilka odhalila teprve minulý týden. Nošovický závod se na svém facebooku už ve středu pochlubil s informací o spuštění sériové výroby elektromobilu, konkrétně jeho provedení se 150 kilowatty, baterií o kapacitě 64 kWh a dojezdem na jedno nabití až 484 km. Specifikace se 100 kilowatty a 39,2kWh baterií se v Nošovicích nevyrábí.

 „Kona Electric pro nás byla velká výzva. Na výrobu byly několik měsíců připravovány všechny výrobní provozy v závodě HMMC. Výroba elektromobilu probíhá na stejné lince, na které vznikají všechny verze modelů se spalovacími motory,“ uvedl Miroslav Jasiok, vedoucí subdivize Výroby. V současné době se v Nošovicích připravují na spuštění výroby Hyundaie i30 N po faceliftu.

Elektrický Hyundai Kona v rámci modernizace dostal uhlazenější příď. V zájmu zlepšení aerodynamiky kompletně zmizel i dřívější náznak klasické mřížky chladiče. Standardem je nový 10,25palcový digitální přístrojový štít, zatímco stejně velký volitelný infotainment s navigací byl převzat z minulé modernizace. Bezdrátové rozhraní Apple CarPlay a Android Auto nechybí, stejně jako možnost ovládání systému hlasem. Novinkou je také dodatečný USB port pro druhou řadu sedadel.

Výbava vozu byla doplněna také o bezpečnostní pomocníky. Třeba asistent pro odvrácení kolize s vozidly přijíždějícími ze stran při couvání nebo s vozidly v mrtvém úhlu, ten umí v případ nutnost aktivovat i brzdy. Dalšími novými funkcemi je upozorňování na rozjezd vozidla vpředu a asistent pro bezpečné vystupování a upozorňování na osoby, zvířata nebo věci na zadních sedadlech.

Hyundai

Výroba automobilů je u jihokorejského Hyundaie jen jednou z částí rozsáhlého, především strojírenského zaměření. Společnost byla založena v roce 1947. V roce 1998 koupila značku Kia.

Hyundai i10Hyundai i20Hyundai i30Hyundai i40Hyundai KonaHyundai TucsonHyundai NexoHyundai Sante FeHyundai GenesisHyundai IONIQ

Diskuze (31) Další článek: Takto se vyrábí nová Škoda Octavia. V Mladé Boleslavi vzniká denně 1150 kusů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,