Hyundai u nás chce postavit recyklační továrnu

Se zcela novým záměrem přišli zástupci korejské automobilky Hyundai. Mimo výrobní závod na nové vozy v Nošovicích by chtěli postavit i závod na recyklaci automobilů.

Automobilka Hyundai má v plánu vybudovat nové recyklační závody na automobilky, které dokáží vrátit po úpravě zpět do výroby až 80 procent všech materiálů. Hyundai již jeden takový závod má v domácí Koreji, ale kapacita je malá a proto se hledají vhodné lokality pro vybudování dalších podobných továren.

Díky tomu, že se rozjíždí výstavba výrobního závodu, mohla by se při této příležitosti i u nás postavit  recyklační továrna jako součást celého areálu. Prozatím neexistují žádné konkrétní plány a vše je ve fázi návrhu, který bude potřebovat analýzu trhu.

Proti této informaci ovšem ostře vystoupili zástupci Sdružení pro demontáž autovraků, kteří tvrdí, že v současnosti jsou u nás volné kapacity na recyklaci a velký závod by se zde neuživil. I když se mají dle nové legislativy všechny vozy podrobit ekologické recyklaci ze 150 000 odhlášených vozů ročně, ke zpracovatelům se dostane jen desetina, zbytek díky mezerám v zákoně končí na skládkách a vrakovištích.

Hyundai by se ovšem v případě výstavby této továrny nechtěl spoléhat jen na náš „trh s vraky”, ale vozy by k recyklaci dovážel z okolních zemí.

Zda se tento záměr uskuteční budeme vědět až za pár měsíců, kdy by měly skončit všechny potřebné analýzy a také jednání se zástupci státu.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků