Hyundai u nás chce postavit recyklační továrnu

Se zcela novým záměrem přišli zástupci korejské automobilky Hyundai. Mimo výrobní závod na nové vozy v Nošovicích by chtěli postavit i závod na recyklaci automobilů.

Automobilka Hyundai má v plánu vybudovat nové recyklační závody na automobilky, které dokáží vrátit po úpravě zpět do výroby až 80 procent všech materiálů. Hyundai již jeden takový závod má v domácí Koreji, ale kapacita je malá a proto se hledají vhodné lokality pro vybudování dalších podobných továren.

Díky tomu, že se rozjíždí výstavba výrobního závodu, mohla by se při této příležitosti i u nás postavit  recyklační továrna jako součást celého areálu. Prozatím neexistují žádné konkrétní plány a vše je ve fázi návrhu, který bude potřebovat analýzu trhu.

Proti této informaci ovšem ostře vystoupili zástupci Sdružení pro demontáž autovraků, kteří tvrdí, že v současnosti jsou u nás volné kapacity na recyklaci a velký závod by se zde neuživil. I když se mají dle nové legislativy všechny vozy podrobit ekologické recyklaci ze 150 000 odhlášených vozů ročně, ke zpracovatelům se dostane jen desetina, zbytek díky mezerám v zákoně končí na skládkách a vrakovištích.

Hyundai by se ovšem v případě výstavby této továrny nechtěl spoléhat jen na náš „trh s vraky”, ale vozy by k recyklaci dovážel z okolních zemí.

Zda se tento záměr uskuteční budeme vědět až za pár měsíců, kdy by měly skončit všechny potřebné analýzy a také jednání se zástupci státu.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků