Hyundai u nás chce postavit recyklační továrnu

Se zcela novým záměrem přišli zástupci korejské automobilky Hyundai. Mimo výrobní závod na nové vozy v Nošovicích by chtěli postavit i závod na recyklaci automobilů.

Automobilka Hyundai má v plánu vybudovat nové recyklační závody na automobilky, které dokáží vrátit po úpravě zpět do výroby až 80 procent všech materiálů. Hyundai již jeden takový závod má v domácí Koreji, ale kapacita je malá a proto se hledají vhodné lokality pro vybudování dalších podobných továren.

Díky tomu, že se rozjíždí výstavba výrobního závodu, mohla by se při této příležitosti i u nás postavit  recyklační továrna jako součást celého areálu. Prozatím neexistují žádné konkrétní plány a vše je ve fázi návrhu, který bude potřebovat analýzu trhu.

Proti této informaci ovšem ostře vystoupili zástupci Sdružení pro demontáž autovraků, kteří tvrdí, že v současnosti jsou u nás volné kapacity na recyklaci a velký závod by se zde neuživil. I když se mají dle nové legislativy všechny vozy podrobit ekologické recyklaci ze 150 000 odhlášených vozů ročně, ke zpracovatelům se dostane jen desetina, zbytek díky mezerám v zákoně končí na skládkách a vrakovištích.

Hyundai by se ovšem v případě výstavby této továrny nechtěl spoléhat jen na náš „trh s vraky”, ale vozy by k recyklaci dovážel z okolních zemí.

Zda se tento záměr uskuteční budeme vědět až za pár měsíců, kdy by měly skončit všechny potřebné analýzy a také jednání se zástupci státu.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků