Hyundai Tiger X-1 je robotický vehikl pro záchranné mise. S posádkou nepočítá

Hyundai se již delší dobu angažuje v robotických vehiklech. Po modelu Elevate přichází Tiger. I on může zachraňovat životy.

New Horizons Studio automobilky Hyundai vzniklo na podzim roku 2020 jako inovativní společnost hledající nové cesty mobility. Aktuálně ukazuje projekt, který se jmenuje Tiger X-1. Tiger je zkratka pro Transforming Intelligent Ground Excursion Robot a je to takzvané UMV (Ultimate Mobility Vehicle). 

Hyundai Kona EV míří do světa rallye. Už teď se předvádí v prachu, zvuk má šílený

Hyundai Kona EV míří do světa rallye. Už teď se předvádí v prachu, zvuk má šílený

Vozidlo je navržené tak, aby mohlo dovážet různé náklady na špatně přístupná místa. Kola vozu jsou na robotických ramenech připomínající nohy a mohou se otáčet kolem dokola, podobně jako u nákupního vozíku v supermarketu. Pokud jsou ramena zatažená, funguje tiger jako čtyřkolka.

Jakmile mu ale cestu zkříží nějaká překážka, což může být kámen nebo kus vozu či letadla po havárii, nohy si vysune a překážku prostě přejde. Pokud máte pocit deja vu, tak ho máte správně. Velmi podobný projekt se ukázal již v roce 2019, jmenoval se Elevate. Toto je v podstatě druhý model.

Hyundai Santa Fe do zásuvky dorazil do Česka. Má 265 koní, stojí od 1,25 milionu

Hyundai Santa Fe do zásuvky dorazil do Česka. Má 265 koní, stojí od 1,25 milionu

Hlavním rozdílem je, že zatímco elevate dokáže vozit i lidi, tiger bude vozit jenom náklad a funguje bez posádky. Při vývoji vehiklu automobilka spolupracovala se softwarovým vývojářem Autodesk a konstruktéry z Sundberg-Ferar. Na dálku ovládané vozidlo má sloužit k různým účelům.

Může pomáhat třeba v místech přírodních katastrof, ale nemá se bát ani cizích planet. Ostatně jedna z designových simulací ukazuje vozidlo na Měsíci. Tiger X-1 má elektrický pohon a může se nabíjet pomocí bezpilotního letounu. Ten ho může zároveň vysadit ve špatně přístupné lokalitě. 

Hyundai

Výroba automobilů je u jihokorejského Hyundaie jen jednou z částí rozsáhlého, především strojírenského zaměření. Společnost byla založena v roce 1947. V roce 1998 koupila značku Kia.

Hyundai i10Hyundai i20Hyundai i30Hyundai i40Hyundai KonaHyundai TucsonHyundai NexoHyundai Sante FeHyundai GenesisHyundai IONIQ

TEST Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG: Kam se ještě základní GTI nevydalo

Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG

Základní Volkswagen Golf GTI byl vždy střídmou cestou ke každodennímu cestování se sklony k mírnému sportování. Teď už to tak úplně neplatí.

dnes | Vladimír Kadera | 17 příspěvků
TEST Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4: Nové pořádky bez prokletí

Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4

Konzervativní crossover se nám proměnil ve výrazný designový povoz, který neumí nebudit emoce. Vyplatila se mu sázka na odvahu?

28.  2.  2021 | Richard Herbich | 34 příspěvků
Nová Škoda Fabia je luxusnější. Už jsme ji řídili, bude to největší malé auto na trhu

Škoda Fabia IV 1.0 TSI DSG

Čtvrtá generace Škody Fabia je za rohem, představí se už v květnu, od léta si ji budete moci objednat v rámci předprodeje a s podzimem dorazí na showroomy a k prvním zákazníkům.

25.  2.  2021 | Jiří Baborský | 72 příspěvků