Hyundai slaví důležitý milník, v Nošovicích se vyrobilo již 4.000.000 aut. Linka chrlí 65 vozů za hodinu

Fabrika korejské automobilky funguje v Moravskoslezském kraji od roku 2008. Jubilejním vozidlem se stal Tucson N Line.

První továrna značky Hyundai v Evropě vznikla právě v České republice v Nošovicích. Výroba zde byla spuštěna před čtrnácti lety, v nejsilnějším roce 2016 zde vzniklo 358.400 vozidel. Letošní plán počítá s produkcí 321.500 vozů – a mezi ně patří i jubilejní čtyřmiliontý. Stal se jím Tucson N Line s benzinovým motorem 1.6 T-GDI, který zamíří k zákaznici v Olomouci.

Pro zajímavost, první milion vozů továrna slavila v roce 2013, druhý v roce 2016 a třetí v roce 2019. Při posledním milníku se v Nošovicích vyráběla pouze vozy se spalovacími motory, nyní tvoří elektrifikovaná vozidla 40 % produkce. Dlouhodobě se projevuje pokles zájmu o naftové motorizace – letos má jít o pouhých devět procent objemu.

Dlouhodobě nejvyráběnějším modelem je Tucson, který tvoří přes 70 procent produkce, druhou pozici drží i30 se sedmnácti procenty, desetina připadá na Konu Electric. Zbytek náleží ostrému i30 N. Letos v dubnu došlo ke zvýšení rychlosti linky z 57 na 65 vozů za hodinu, počet pracovníků meziročně stoupl k 3300.

92 procent z nich jsou občané České republiky, průměrnému zaměstnanci je 38 let a v továrně pracuje více než osm let. V rámci celé skupiny Hyundai je nošovický závod průkopníkem v oblasti zelené energie. Od letoška se stává prvním výrobním závodem společnosti, který používá výhradně elektrickou energii z obnovitelných zdrojů – ať už bioplynových stanic, fotovoltaických či větrných elektráren.

Hyundai

Výroba automobilů je u jihokorejského Hyundaie jen jednou z částí rozsáhlého, především strojírenského zaměření. Společnost byla založena v roce 1947. V roce 1998 koupila značku Kia.

Hyundai i10Hyundai i20Hyundai i30Hyundai i40Hyundai KonaHyundai TucsonHyundai NexoHyundai Sante FeHyundai GenesisHyundai IONIQ

Diskuze (2) Další článek: Audi přijalo fenomén minimalismu. Logo opouští trojrozměrný vzhled, chrom nahradí bílá barva

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,