Hyundai se definitivně dohodl s Českou republikou a vybuduje u nás novou továrnu

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban oznámil, že se Česká republika definitivně dohodla se zástupci korejské automobilky Hyundai na výstavbě závodu na výrobu osobních automobilů. Definitivní smlouvy pak podepíše Česká republika s investorem zhruba v polovině května poté, co dohodnuté podmínky projedná a schváli vláda.

Investice ve výši cca 1 mld. eur (přibližně 29 mld. Kč) má přinést snížení nezaměstnanosti v regionu Ostravska a Frýdecko-Místecka a má také napomoci většímu hospodářskému růstu. V nové továrně by mělo najít prací na tři tisíce pracovníků a v subdodavatelských firmách dalších deset tisíc.

Dle dohody může Hyundai počítat s přímými dotacemi ve výši až 4,3 mld. Kč a daňovými úlevami ve výši až 1,3 mld. Kč. Součástí podpory bude i příspěvek na rekvalifikaci zaměstnanců ve výši až 3,5 mld. Kč.

Podobná investice by mohla pomoci Moravskoslezskému kraji, který se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností. Na druhou stranu lze očekávat, že i v novém závodě budou problémy se získáním potřebného počtu zaměstnanců, stejně jako v kolínském TPCA. A díky blízkosti Slovenska a Polska lze očekávat, že značnou část zaměstnanců budou tvořit pracovníci z těchto zemí. Zda tedy bude tato investice opravdovým přínosem a vynaložené prostředky a zničený kus beskydské přírody se vrátí zpět, uvidíme za pár let.

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

dnes | Jan Mička | 3 příspěvky
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 10 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky