Hyundai se definitivně dohodl s Českou republikou a vybuduje u nás novou továrnu

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban oznámil, že se Česká republika definitivně dohodla se zástupci korejské automobilky Hyundai na výstavbě závodu na výrobu osobních automobilů. Definitivní smlouvy pak podepíše Česká republika s investorem zhruba v polovině května poté, co dohodnuté podmínky projedná a schváli vláda.

Investice ve výši cca 1 mld. eur (přibližně 29 mld. Kč) má přinést snížení nezaměstnanosti v regionu Ostravska a Frýdecko-Místecka a má také napomoci většímu hospodářskému růstu. V nové továrně by mělo najít prací na tři tisíce pracovníků a v subdodavatelských firmách dalších deset tisíc.

Dle dohody může Hyundai počítat s přímými dotacemi ve výši až 4,3 mld. Kč a daňovými úlevami ve výši až 1,3 mld. Kč. Součástí podpory bude i příspěvek na rekvalifikaci zaměstnanců ve výši až 3,5 mld. Kč.

Podobná investice by mohla pomoci Moravskoslezskému kraji, který se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností. Na druhou stranu lze očekávat, že i v novém závodě budou problémy se získáním potřebného počtu zaměstnanců, stejně jako v kolínském TPCA. A díky blízkosti Slovenska a Polska lze očekávat, že značnou část zaměstnanců budou tvořit pracovníci z těchto zemí. Zda tedy bude tato investice opravdovým přínosem a vynaložené prostředky a zničený kus beskydské přírody se vrátí zpět, uvidíme za pár let.

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 3 příspěvky
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků