Hyundai se definitivně dohodl s Českou republikou a vybuduje u nás novou továrnu

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban oznámil, že se Česká republika definitivně dohodla se zástupci korejské automobilky Hyundai na výstavbě závodu na výrobu osobních automobilů. Definitivní smlouvy pak podepíše Česká republika s investorem zhruba v polovině května poté, co dohodnuté podmínky projedná a schváli vláda.

Investice ve výši cca 1 mld. eur (přibližně 29 mld. Kč) má přinést snížení nezaměstnanosti v regionu Ostravska a Frýdecko-Místecka a má také napomoci většímu hospodářskému růstu. V nové továrně by mělo najít prací na tři tisíce pracovníků a v subdodavatelských firmách dalších deset tisíc.

Dle dohody může Hyundai počítat s přímými dotacemi ve výši až 4,3 mld. Kč a daňovými úlevami ve výši až 1,3 mld. Kč. Součástí podpory bude i příspěvek na rekvalifikaci zaměstnanců ve výši až 3,5 mld. Kč.

Podobná investice by mohla pomoci Moravskoslezskému kraji, který se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností. Na druhou stranu lze očekávat, že i v novém závodě budou problémy se získáním potřebného počtu zaměstnanců, stejně jako v kolínském TPCA. A díky blízkosti Slovenska a Polska lze očekávat, že značnou část zaměstnanců budou tvořit pracovníci z těchto zemí. Zda tedy bude tato investice opravdovým přínosem a vynaložené prostředky a zničený kus beskydské přírody se vrátí zpět, uvidíme za pár let.

TEST Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110: Lehká krize identity

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110

Nejdříve to měl být crossover pro masy, teď si to v Citroënu rozmysleli a tvrdí, že jde o normální hatchback. Takže jsme společně s Cactusem vyrazili na cestu poznání, najít jeho místo pod sluncem.

včera | Miro Mihálik | 11 příspěvků
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

22.  5.  2018 | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků