Hyundai investuje miliardy do vodíkového pohonu. Chce být lídrem v oboru

Hyundai má v plánu povýšit na vedoucí značku v kategorii vodíkových pohonů. Do vývoje a produkce nových ústrojí tak chce investovat pořádný ranec peněz.

Nejde pouze o elektřinu. Koncern Hyundai Motor Group zahrnující značky Hyundai, Kia a Genesis (v USA) vidí zářnou a „čistou“ budoucnost rovněž v rozvoji vodíkových pohonů. Korejská automobilka tak oznámila, že do této technologie investuje v přepočtu přes 157 miliard korun. Součástí plánu je samozřejmě v dalších letech podstatné navýšení produkce modelů využívajících vodíkové palivové články.

Kromě vývoje, rozšíření výzkumných oddělení a produkčních míst pro palivové články tak chce Hyundai vyrábět až 500.000 vodíkových modelů ročně. Tohoto milníku chce Hyundai dosáhnout do roku 2030. Tím ovšem společnost nemyslí pouze osobní vozy. Svou technologii chce totiž využít také v užitkových vozech nebo pracovních strojích jako vysokozdvižných vozících či dronech.

Jak schopný je Hyundai Nexo vysavač? Za měsíc vyčistil 918 kg vzduchu!

Jak schopný je Hyundai Nexo vysavač? Za měsíc vyčistil 918 kg vzduchu!

„Chceme náš zájem rozšířit i mimo automobilovou dopravu a tímto mít klíčovou roli v přeměně společnosti, která pomůže vytvořit z vodíku použitelný a ekonomický zdroj čisté energie,“ dodal k investicím místopředseda Hyundai Motor Group Eui-sun Chung.

Letos vypustil Hyundai do světa nový vodíkový model Nexo, fungující jako nástupce starého Tucsonu FCEV, zatímco Kia na stejné platformě uvede vlastní model využívající palivový článek v roce 2021. Marketingovým plánem za prodejem těchto modelů je samozřejmě jejich čistý provoz, kdy je odpadem z provozu vodíkového ústrojí pouze voda, načež zmíněné Nexo umí fungovat i jako efektivní čistička vzduchu pro stále se zhoršující kvalitu ovzduší v dopravou přeplněných městech.     

Hyundai a Kia sníží udávaný dojezd elektromobilů. Co za to může?

Hyundai a Kia sníží udávaný dojezd elektromobilů. Co za to může?

Ve své vodíkové budoucnosti chce Hyundaie vybudovat i zbrusu novou továrnu pro palivové články v jihokorejském Čchungdžu. Současná roční produkce 3000 vodíkových ústrojí tak má do roku 2022 narůst na 40.000 jednotek. Mimo to, koncern letos v červnu uzavřel partnerství s německým Volkswagenem na společném vývoji této technologie.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI: Když dva nedělají totéž

Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI

Opel Combo pochází z kvarteta rodných bratrů, kteří se s obměnami prodávají pod značkami PSA i Toyoty. Je tedy nasnadě, že v odpovídajících verzích se nebudou výrazně lišit. Což je do značné míry pravda, avšak rozdíly se najdou a užitková verze se od osobních modelů liší víc, než by se na první pohled zdálo.

18.  7.  2019 | Petr Schnagl | 10 příspěvků
Za volantem nového Audi A4: S4 TDI má neskutečnou sílu, TDI Evo zase spotřebu

Audi A4 2.0 TDI Evo a S4 TDI (první svezení)

Nejúspěšnější model automobilky Audi, A4, slaví v letošním roce 25 let od začátku výroby. Facelift je ideálním dárkem, obzvláště když se nezaměřil pouze na změnu vzhledu.

17.  7.  2019 | Jan Mička | 69 příspěvků
TEST Mazda 3 Skyactiv-D (85 kW): Válka proti mainstreamu

Mazda 3 Skyactiv-D

Vpředu nijak zvlášť výkonný diesel, vzadu torzní příčka, mezigeneračně vyšší hmotnost a základní cena téměř 600 tisíc. Skoro se chce říct, že tohle už nezachrání ani ta hezká tvářička. Až na to, že nová trojka je něčím víc než jen neobyčejně vypadajícím hatchbackem.

16.  7.  2019 | Miro Mihálik | 62 příspěvků