Hyundai i-Blue concept: vodíkový crossover představen (nové info a foto)

Automobilka Hyundai se připojila k těm, které na svém stánku na IAA ve Frankfurtu představily vozy poháněné nejrůznějšími alternativními motory. Hyundai se ke „klubu zelených“ připojila konceptem s názvem i-Blue.

Koncept vychází ze zkrácené platformy ostatních SUV automobilky Hyundai a spojuje v sobě nekonvenční vzhled moderního crossoveru a nejnovější technologie vodíkového pohonu. Zajímavé je také (na CUV) vnitřní uspořádání 2+2.

Koncept byl vyvíjen v Japonské městě Chibě a nikoli v Koreji, jako se původně očekávalo. Pod jeho kapotou sídlí pohonné ústrojí využívající palivových článků, které vozu dodají výkon až 100 kW. Jako palivo slouží kapalný vodík uložený pod tlakem 700 barů v nádrži o objemu 115 litrů. S ním i-Blue ujede až 600 km a dosáhne maximální rychlosti 165 km/h. Údaje o zrychlení nebyly zveřejněny, zato se automobilka pochlubila emisemi - ty jsou pochopitelně nulové.

Celé pohonné ústrojí je uloženo pod podlahou vozu a nikoli v jeho přední části, jak tomu bylo u staršího konceptu obdobného ražení, Tucsonu FCEV. Díky tomu dosahuje i-Blue rozložení hmotnosti mezi nápravy 50:50, což spolu s pohonem všech kol slibuje zajímavé jízdní vlastnosti. Komfortu by měl pomoci takřka neslyšný běh pohonu a slibované odhlučnění ostatních rušivých elementů.

Vůz je pochopitelně konceptem, ale podle slov šéfa Hyundai se má jeho vzhled i technika odrazit ve ztvárnění modelů automobilky, které se na trhu objeví v nejbližších letech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Hyundai i-Blue ve Frankfurtu
Klepněte pro větší obrázek
Hyundai i-Blue concept na prvním oficiálním snímku
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

včera | Radek Pecák | 54 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků