Hyundai Getz Eco 1.1 CRDi jezdí za tři litry

Hyundai Getz Eco je zajímavou ukázkou extrémně úsporného vozu. Vůz má pod kapotou nový naftový motor 1.1 CRDi, který se chlubí extrémně nízkou spotřebou 3,1 l na sto km. Tak nízké spotřeby Getz Eco dosahuje také díky systému Start-Stop; při stání se motor vypíná a startuje okamžitě po stisku pedálu plynu pomocí vratného alternátoru; klasický startér je použit jen při startu za studena. Tento systém navíc snižuje emise, Getz plní Euro 4 s rezervou stejně jako americký standard SLEV - Super Low Emision Vehicle.

Motor má blok z hliníku, díky čemuž je lehčí o 25 procent než s použitím obvyklých materiálů; celková hmotnost Getze 1.1 CRDi dosáhla špičkových 840 kg, hliník se totiž nachází i na dalších místech, jsou z něj např. části podvozku. Tříválcový motor má na svůj objem velmi vysoký maximální výkon 56 kW a točivý moment 154 Nm. Silnější motor 1.5 CRDi nabízí přitom „jen“ 60 kW a 191 Nm, kombinovaná spotřeba je pak 4,8 l (ovšem v sériovém provedení). Jedenáctistovce nechybí mezichladič stlačeného vzduchu a varibaliní geometrie lopatek turba, technologie vstřiku je samozřejmě Common Rail (vstřikovací tlak paliva 1 600 barů).

Zatím není jisté, co všechno se dostane do série. Lze předpokládat, že motor bude mít nižší výkon, že bude chybět systém Start-Stop (a tím bude i vyšší spotřeba) a že platforma nebude používat hliník. I tak půjde o velmi úspornou variantu Getze.

 

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků