Hyundai Getz bude těžkým soupeřem

Ambiciózně vyhlížející koncept Hyundai TB dostal na ženevském autosalonu konkrétní podobu včetně nového názvu Getz.
Hyundai Getz bude těžkým soupeřem

O konceptu se toho nedávno hodně řeklo v souvislosti se zamýšleným projektem automobilky vyrábět jej v České republice. Z toho velmi rychle sešlo, nicméně auto se vyrábět bude a od ženevského autosalonu je i jasné, jak se bude jmenovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přiléhavý kabátek

Už pohled na getz napovídá, že koncept se hodně blížil finální představě automobilky o tomto modelu. Základní linie karosérie zůstaly zachovány, mírně odlišná je pouze přední maska včetně nárazníku a světlometů, bok chrání pouze tradiční plastová lišta, zadní partie se liší pouze tvarem nárazníku. Zvenku vypadá Hyundai Getz mnohem větší, než ve skutečnosti je. Proti konceptu je delší o pouhý centimetr (3810 mm), řádově o milimetry getz narostl i do šířky (1665 mm) a výšky (1490 mm). Přes kompaktní rozměry překvapí, kolik volného místa korejský automobil uvnitř nabídne. Zjednodušeně při rozvoru 2455 mm nabízí potřebný prostor pro přepravu pětičlenné posádky a jejich zavazadel (objem zavazadelníku činí 254 litrů).

Malolitrážní motor

Korejský koncept se v Tokiu představil se zážehovým čtyřválcem o objemu 1,3 litru, přičemž jeho přesná specifikace nebyla uvedena. Ženevská premiéra udělala v tomto směru u getze jasno. V nabídce budou dokonce čtyři různé motory, tři zážehové a jeden diesel.

Klepněte pro větší obrázek

Nejslabší variantou bude dvanáctiventilový čtyřválec o objemu 1,1 litru SOHC, jenž bude mít výkon 62 koní při 5500 min-1. Jeho maximální točivý moment činí 960 N.m při 3250 otáčkách. Getz s tímto benzínovým motorem dokáže jet až 152 km/h, když z nuly na 100 km/h akceleruje za 15,7 sekundy. Průměrná spotřeba je výrobcem udávána na hranici 6,0 l/100 km. Agregát bude k dispozici výhradně s manuální převodovkou. Ta bude ovládat i další benzínové motory o objemu 1,3 (82 k) a 1,6 16V (105 k) litru, třináctistovka časem nabídne i automatickou převodovku. Pod kapotou getzu se ovšem objeví i úsporný diesel o objemu 1,5 litru. Jeho výkon je 80 koní při 4000 min-1 a maximální točivý moment 186 N.m při 2000 otáčkách. Jeho průměrná spotřeba činí 5,0 litru nafty na sto kilometrů jízdy.

O datu uvedení nového modelu se sice zpráva na ženevském autosalonu nezmiňovala, ale podle zákulisních informací nechtějí Korejci s getzem nijak otálet.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 27 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků