Hyundai a Kia mají v USA problém. Velký problém

Co to je? Vždyť to auto má vyšší spotřebu, než udávali v inzerátech a prospektech! Oklamali mne... Podobné rozhořčené pocity zažívalo v posledních měsících v Severní Americe více než 900 000 motoristů, kteří zakoupili vozy značek Hyundai a Kia.
Hyundai a Kia mají v USA problém. Velký problém

Tak tohle je opravdu velká rána dynamicky rostoucím korejským značkám. Podle americké agentury EPA (Environmental Protection Agency) téměř u milionu vozů prodaných ve Spojených státech a Kanadě uvedly automobilky Hyundai a Kia v propagačních materiálech nepravdivé údaje. Jejich vozy měly mnohem vyšší spotřebu paliva, než bylo sděleno. 

Opožděná lítost

Hyundai a sesterská Kia jsou dnes pátým největším producentem automobilů na světě. Už dávno nenabízejí levné vozy s nezajímavým vzhledem. Najaly evropské designéry, zvýšily kvalitu výroby. Jenže teď si Jihokorejci vstřelili obrazně řečeno vlastní gól. 

"Upřímně se omlouvám všem zákazníkům Hyundai a Kia, kterých se to týká. Je mi líto, že tyto chyby vznikly," uvedl pro agenturu Reuters  technologický ředitel vývoje a výzkumu obou automobilek W.C. Jang. „Když jsme se dozvěděli výsledky auditu EPA, hned jsme podnikli opatření k nápravě.“

Hyundai a Kia poskytnou poškozeným zákazníkům v USA a Kanadě jako kompenzaci platební karty, které jim vynahradí vyšší náklady na pohonné hmoty. Informovala o tom agentura Reuters.

Chybné údaje o spotřebě se týkaly vozů, které byly prodávány v posledních dvou letech. Za vše prý podle automobilek mohou „procedurální chyby“ při testování vozů v Jižní Koreji.

Hodně vágní vysvětlení.

Nespokojení motoristé

Vyšetřování EPA spustila lavina stížností řidičů. Testy následně ukázaly, že hodnoty udávané oběma automobilkami neseděly. Dojezd testovaných vozů na jeden galon paliva byl mnohem kratší, než bylo inzerováno – obvykle o jednu až dvě míle, v jednom případě však až o šest mil.

Hyundai a Kia výsledky EPA nezpochybnily. Ani se o to nepokusily. Uvedly, že kompenzace poškozeným motoristům vystoupají do stovek milionů dolarů. Obě automobilky patřící společnosti Hyundai Motor Group však kategoricky odmítly, že by chyby byly záměrné.

V minulých letech Hyundai a Kia úspěšně zaútočily na americký trh s modely jako Hyundai Elantra a Kia Rio. U obou udávaly, že ujedou na jeden galon (3,785 l) 40 mil (64,37 km) mimo město, po dálnici.

Klepněte pro větší obrázek
Čas velkého přepisování. Údaje o spotřebě se budou měnit také u modelů Kia Rio a Hyundai Elantra (snímek nahoře).

Tato tvrzení však nyní dostala velkou ránu. Stejně tak i obě automobilky. Budou muset změnit údaje nejen u těchto dvou modelů, ale třeba i modelů Accent a Veloster. Testy EPA je donutí, aby začaly přepisovat informace týkající se většiny modelů z roku 2012 a 2013. Viz tabulka Automotive News.

Jak často se podobné chyby v minulosti v Severní Americe objevily?

Podle prohlášení EPA se to od roku 2000 stalo pouze dvakrát: „Tohle je ale poprvé, kdy se tak velké množství údajů od jednoho respektive dvou výrobců odchýlilo natolik výrazně od skutečnosti.“ 

EPA vybrala z produkce obou automobilek náhodně kolem 15 procent nabízených modelů. Testovala je v renomované laboratoři v Ann Arbor ve státě Michigan.

„Dobrá zpráva v tomto případě je, že systém pracuje efektivně,“ komentoval kauzu analytik John O´Dell z Edmunds.com. „A ačkoli to zabralo více než rok, tak EPA zachytila všechny nesrovnalosti. Nyní žádá automobilky Hyundai a Kia, aby opravily svoje údaje a odškodnily zákazníky.“

Protestoval i Ford

Na oba výrobce automobilů si v uplynulých letech stěžovali nejen zákazníci, ale i jejich rivalové. Například Ford pozval novináře a model Hyundai Elantra před nimi důkladně otestoval, aby dokázal, že Korejci udávali nesprávné údaje.

Poslední akce také ukázala, že testy EPA jsou přesnější ve srovnání s testy, které jsou prováděny v jiných zemích. Například organizace International Council of Clean Transport zjistila, že v roce 2011 se spotřeba osobních aut v Německu odchylovala až o 21 procent oproti údajům uvedeným v prospektech prodejců.

EPA ve vyšetřování kauzy podle agentury Associated Press pokračuje i nadále. Odmítá však zatím sdělit, zdali bude obě společnosti pokutovat a zda se do vyšetřování celého případu zapojili i policisté.
 

Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků
TEST Renault Clio 1.0 TCe 100: Nový vrchol třídy? I Fabia může tiše závidět!

Renault Clio 1.0 TCe

Pravidlem je vyměnit nárazníky a tvářit se, že máte úplně nové auto. Renault na to šel s pátou generací Clia obráceně. Od základů nově vyvinutý vůz zabalil do povědomého tvaru a chce s ním navázat na předchůdce. V zájmu Francouzů by nicméně mělo být, aby se jim to v případě tříválcové pohonné jednotky raději nepovedlo.

14.  1.  2020 | Miro Mihálik | 70 příspěvků
Minitest Lexus RC 300h F Sport: Mohl být skvělý, ale doplatil na zvrácenost doby

Lexus RC 300h F Sport

Nejkratší cesta do srdce chlapa nevede mezi žebry, ale skrze krásné auto. A tohle si vás prostě získá!

11.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 147 příspěvků