Hybridní vozy si získaly velkou přízeň ve Spojených státech

Velkou přízeň si získaly hybridní vozy na americkém trhu. Za loňský rok se tam prodalo bez pár kusů 200 000 nových vozů, které využívaly pro pohon i jiné systémy, než benzín a naftu. Prodeje se tak proti roku 2004 zvýšily o téměř 140 procent a tento růst pokračuje i v letošním roce.

Hlavním důvodem zvětšující se obliby těchto vozů je daňové zvýhodnění při koupi, nižší spotřeba, která je v dnešní době, při růstu cen paliv velmi hlídaným kritériem a velký podíl hraje i módní vlna, protože ve společnosti je "in" jezdit v hybridním voze. Na druhou stranu dle dostupných studií, které vydala společnost J.D. Power, vyplývá, že mimo Hondu Civic Hybrid a Toyotu Prius Hybrid se žádný vůz ekonomicky nevyplatí. Tedy přesněji, mimo tyto dva modely, se finance, které majitel zaplatí navíc za hybridní vůz, nevrátí do ujetí 120 000 km, což výrazně eliminuje výhodnost nižší spotřeby a tedy nižších nákladů na ujetý kilometr. U ostatních značek hybridních vozů se investice navíc vrátí často až po ujetí stovek tisíc kilometrů, takže na jedné straně sice majitel ušetří na palivu nemalou sumu, ale díky vyšší pořizovací ceně v součtu beztak tratí. Hlavním přínosem je pak tedy hlavně ekologická šetrnost těchto vozů.

Dle dalších analytických firem však pravý boom hybridní vozy teprve čeká a hlavní zájem bude teprve po roce 2010, kdy se ceny paliv dlouhodobě usadí na vysoké hladině a každý ušetřený litr paliva bude žádoucí a rovněž cena hybridních technologií výrazně poklesne. Poté bude také návratnost výrazně kratší, což bude opět motivovat další zákazníky ke koupi.
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků